Jedynie prawda jest ciekawa


"Dwie korony" wchodzą do kin. Film opowie o św. Maksymilianie Kolbe

06.10.2017

Przed czwartkowym premierowym pokazem filmu "Dwie Korony" w krakowskim kinie Kijów reżyser Michał Kondrat powiedział, że udało mu się już znaleźć koproducenta do kolejnej realizacji - filmu o św. siostrze Faustynie.

Fabuła "Dwóch koron" oparta jest na historii życia i heroicznej śmierci franciszkanina ojca Maksymiliana Marii Kolbe. Ukazuje także mniej znane aspekty jego życia, np. jego działalność w roli wynalazcy - naukowca, a także lata spędzone w Japonii.

- To jest opowieść o niezłomnym człowieku, którego wiara "przenosiła góry", a był człowiekiem niezwykle skromnym i pokornym - powiedział Tadeusz Chudecki, jeden z aktorów grających w filmie.

- Zmagania z materią scenariusza i przygotowania do filmu trwały dwa lata. Ściśle współpracowałem z autorką scenariusza - Joanną Ficińską, która przygotowała go na podstawie pism ojca Kolbego i wspomnień świadków - powiedział Kondrat. Dodał, iż dopiero dowiedział się, że "ojciec Kolbe był wizjonerem i przewidział wybuch bomby atomowej - powiedzieli nam o tym starzy zakonnicy".

Film był już pokazywany za granicą na "Marche du film" - pokazie dla dystrybutorów towarzyszącemu festiwalowi filmowemu w Cannes. - Zaowocowało to tym, że sprzedaliśmy film na kolejne rynki, na przykład do Hiszpanii. We wrześniu był cały cykl pokazów w Nowym Jorku, przy pełnych salach kinowych - podkreślił reżyser.

- Podczas prezentacji filmu "Dwie korony" w USA, udało mi się znaleźć koproducenta kolejnego filmu - tym razem o św. siostrze Faustynie. Amerykański producent zadeklarował, że wyłoży 50 proc. budżetu, a jest to hollywoodzki producent - powiedział Kondrat.

Dodał, że zależy na tym, by podejmować tematy ewangelizacyjne w sposób przystępny. - Ojciec Kolbe to był nie tylko wielki święty, ale i wielki Polak. I dlatego oddajemy ten film do dystrybucji za granicą prawie za darmo, bo chcemy promować wielkiego Polaka i dawać przykład, jak dzisiaj powinno się ewangelizować - ojciec Kolbe jest właśnie takim przykładem - podkreślił reżyser.

W filmie występują: Adam Woronowicz jako ojciec Kolbe oraz m.in. Cezary Pazura, Artur Barciś, Antoni Pawlicki, Dominika Figurska, Sławomir Orzechowski.

Aresztowany przez Niemców 7 lutego 1941 r. ojciec Kolbe ponad trzy miesiące spędził na Pawiaku. 25 maja 41 r. przewieziono go do Oświęcimia, przydzielając numer 16670. Z końcem lipca z bloku obozowego ojca Kolbego uciekł jeden więzień. W odwecie komendant obozu skazał na śmierć głodową 10 innych więźniów. Za jednego z nich - Franciszka Gajowniczka - zgłosił się dobrowolnie ojciec Kolbe. Zginął dobity zastrzykiem z fenolu 14 sierpnia 1941 r.

Heroiczna postawa franciszkanina szybko stała się głośna w okupowanej Polsce i zagranicą. Wkrótce po wojnie wszczęto proces beatyfikacyjny celem wyniesienia go na ołtarze. 17 października 1971 r. beatyfikował go papież Paweł VI, a 10 października 1982 r. papież Jan Paweł II ogłosił go świętym. Święty Maksymilian Maria Kolbe jest patronem dziennikarzy.

PAP
Fot: materiały prasowe

Warto poczytać

 1. Brudzinski20042018 20.04.2018

  "Wynik wyborów w rękach Polaków, a nie ulicy i zagranicy"

  O wygranej lub przegranej PiS zdecydują przy urnach wyborczych Polacy, a nie ulica i zagranica - podkreślał w piątek w Wałczu (Zachodniopomorskie) wiceprezes tej partii Joachim Brudziński

 2. Kukizwiki 20.04.2018

  "Tu ma Pan swoją daninę". Kukiz atakuje Morawieckiego

  Politycy Kukiz'15 krytykują zapowiadaną przez premiera Mateusza Morawieckiego "daninę solidarnościową", którą mają zostać opodatkowani najbogatsi. Pieniądze z daniny zasiliłyby utworzony fundusz wsparcia osób niepełnosprawnych

 3. Berlinwiki 20.04.2018

  Nadchodzi ocieplenie na linii Polska-Niemcy? "Mamy podobne poglądy"

  Polska i Niemcy maja podobne poglądy na zagrożenia za strony Rosji, reformę struktury dowódczej NATO i rolę UE w sprawach bezpieczeństwa - powiedział szef BBN Paweł Soloch, który w piątek wrócił z rozmów w Berlinie

 4. PomnikACwiki 20.04.2018

  Postkomuna w praktyce. Represjonowani w PRL skazani za zamalowanie sierpa i młota!

  Byli olsztyńscy opozycjoniści muszą zapłacić za usunięcie z Pomnika Wdzięczności farby, którą pomalowali symbole sierpa i młota - uznał w piątek sąd rejonowy w Olsztynie. O zwrot kosztów oczyszczenia monumentu pozostającego w rejestrze zabytków wystąpiła gmina

 5. Cieleckasmolensk 20.04.2018

  Cielecka śmieszkuje pod pomnikiem smoleńskim. Jak nisko trzeba upaść, by coś takiego robić?

  - Mnie się przede wszystkim podobało, że to nie jest Polak. To mógł być Francuz albo Amerykanin, ale nie Polak - tak mówiła niedawno o swoim mężu Magdalena Cielecka. Teraz aktorka drwi z ofiar poległych w katastrofie smoleńskiej. Krótko mówiąc, dno i metry mułu

 6. duda200402018 20.04.2018

  Prezydent Duda wyszedł do rodziców dzieci niepełnosprawnych i… szybko pożałował. To trzeba zobaczyć!

  Prezydent Andrzej Duda spotkał się z protestującymi

 7. 1270komunisci 20.04.2018

  Nie będzie zjednoczenia polskich komunistów

  Czarzasty: nie wystartujemy z Partią Razem w wyborach

 8. respectus19042018 19.04.2018

  Kolejny spot kampanii #RespectUs. Nie trzeba milionów, żeby pokazywać polską historię!

  W ostatnich miesiącach na temat mojej ojczyzny wypowiedzianych zostało wiele kłamstw. Teraz oczekują od nas przeprosin.

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook