Jedynie prawda jest ciekawa


"Dwie korony" wchodzą do kin. Film opowie o św. Maksymilianie Kolbe

06.10.2017

Przed czwartkowym premierowym pokazem filmu "Dwie Korony" w krakowskim kinie Kijów reżyser Michał Kondrat powiedział, że udało mu się już znaleźć koproducenta do kolejnej realizacji - filmu o św. siostrze Faustynie.

Fabuła "Dwóch koron" oparta jest na historii życia i heroicznej śmierci franciszkanina ojca Maksymiliana Marii Kolbe. Ukazuje także mniej znane aspekty jego życia, np. jego działalność w roli wynalazcy - naukowca, a także lata spędzone w Japonii.

- To jest opowieść o niezłomnym człowieku, którego wiara "przenosiła góry", a był człowiekiem niezwykle skromnym i pokornym - powiedział Tadeusz Chudecki, jeden z aktorów grających w filmie.

- Zmagania z materią scenariusza i przygotowania do filmu trwały dwa lata. Ściśle współpracowałem z autorką scenariusza - Joanną Ficińską, która przygotowała go na podstawie pism ojca Kolbego i wspomnień świadków - powiedział Kondrat. Dodał, iż dopiero dowiedział się, że "ojciec Kolbe był wizjonerem i przewidział wybuch bomby atomowej - powiedzieli nam o tym starzy zakonnicy".

Film był już pokazywany za granicą na "Marche du film" - pokazie dla dystrybutorów towarzyszącemu festiwalowi filmowemu w Cannes. - Zaowocowało to tym, że sprzedaliśmy film na kolejne rynki, na przykład do Hiszpanii. We wrześniu był cały cykl pokazów w Nowym Jorku, przy pełnych salach kinowych - podkreślił reżyser.

- Podczas prezentacji filmu "Dwie korony" w USA, udało mi się znaleźć koproducenta kolejnego filmu - tym razem o św. siostrze Faustynie. Amerykański producent zadeklarował, że wyłoży 50 proc. budżetu, a jest to hollywoodzki producent - powiedział Kondrat.

Dodał, że zależy na tym, by podejmować tematy ewangelizacyjne w sposób przystępny. - Ojciec Kolbe to był nie tylko wielki święty, ale i wielki Polak. I dlatego oddajemy ten film do dystrybucji za granicą prawie za darmo, bo chcemy promować wielkiego Polaka i dawać przykład, jak dzisiaj powinno się ewangelizować - ojciec Kolbe jest właśnie takim przykładem - podkreślił reżyser.

W filmie występują: Adam Woronowicz jako ojciec Kolbe oraz m.in. Cezary Pazura, Artur Barciś, Antoni Pawlicki, Dominika Figurska, Sławomir Orzechowski.

Aresztowany przez Niemców 7 lutego 1941 r. ojciec Kolbe ponad trzy miesiące spędził na Pawiaku. 25 maja 41 r. przewieziono go do Oświęcimia, przydzielając numer 16670. Z końcem lipca z bloku obozowego ojca Kolbego uciekł jeden więzień. W odwecie komendant obozu skazał na śmierć głodową 10 innych więźniów. Za jednego z nich - Franciszka Gajowniczka - zgłosił się dobrowolnie ojciec Kolbe. Zginął dobity zastrzykiem z fenolu 14 sierpnia 1941 r.

Heroiczna postawa franciszkanina szybko stała się głośna w okupowanej Polsce i zagranicą. Wkrótce po wojnie wszczęto proces beatyfikacyjny celem wyniesienia go na ołtarze. 17 października 1971 r. beatyfikował go papież Paweł VI, a 10 października 1982 r. papież Jan Paweł II ogłosił go świętym. Święty Maksymilian Maria Kolbe jest patronem dziennikarzy.

PAP
Fot: materiały prasowe

Warto poczytać

 1. policja-20072018 21.07.2018

  Dziennikarz TVN wzywał policję do zaatakowania polityków?

  Prowadzący program w TVN24 nawoływał polską policję do wypowiedzenia posłuszeństwa władzy państwowej; czy Discovery akceptuje taki przekaz swojej telewizji? - zapytał w sobotę na Twitterze wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński

 2. w-tyle-wizji-21072018 21.07.2018

  Wzruszający apel prawnuka polskiego bohatera. Ta wypowiedź przejdzie do historii!

  Piątkowe wydanie „W tyle wizji” zostało całkowicie poświęcone protestom przed gmachem Sejmu oraz Małgorzacie Gersdorf

 3. policjasejm21072018 21.07.2018

  Cztery osoby w areszcie po protestach przed Sejmem. Dziennikarz Gazety Wyborczej namawia do walki z policją

  Do „odbijania” zatrzymanych i walki z policją namawiał protestujących Wojciech Czuchnowski, dziennikarz Gazety Wyborczej.

 4. schmidt-20072018 20.07.2018

  Schmidt usprawiedliwia akcję z bagażnikiem. Absurdalne tłumaczenie

  Posłanka Joanna Schmidt na antenie Polsat News odniosła się do ostatnich wydarzeń przed gmachem polskiego Sejmu. Parlamentarzystka zdecydowała się na przewiezienie dwóch osób w bagażniku swojego samochodu

 5. Petruflickr 20.07.2018

  Skandaliczny wpis Petru! Polityk zaatakował Annę Walentynowicz

  Sejm przyjął dziś większością głosów uchwałę w sprawie ustanowienia roku 2019 Rokiem Anny Walentynowicz.

 6. duda08032018 20.07.2018

  Prezydent zapowiedział 2-dniowe referendum ws. zmian w Konstytucji

  Prezydent RP Andrzej Duda na piątkowej konferencji zapowiedział dwudniowe referendum dotyczące zmian w konstytucji, które ma się odbyć w dniach 10-11 listopada

 7. 1270zamkniete3opaze 20.07.2018

  Odrażająca manipulacja polskojęzycznej niemieckiej gazety

  To już wyższy poziom manipulacji. Dziennikarze „Gazety Wrocławskiej” z należącej do niemieckiego koncernu grupy Polska Press udowodnili, że im nie jest wszystko jedno. Kto według nich odpowiada za plagę sinic i pozamykane polskie plaże? Wiadomo – PiS

Wiadomości ze świata

więcej
CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook