Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Duże problemy z e-szkołą

29.10.2012

Nauczyciele protestują, szkoły nie są przygotowane, wiele placówek nie zdoła przeprowadzić zamówień, ale Ministerstwo Edukacji Narodowej dalej promuje i forsuje pomysł e-podręczników.

Tematem zajęła się "Rzeczpospolita", która dotarła do badań Uniwersytetu Łódzkiego. Wynika z nich, że wiele ze szkół objętych pilotażowym projektem e-podręczników. Badania wskazują, że placówki i samorządy nie radzą sobie z przygotowywaniem zamówień.

Wyniki badań są bezlitosne. W badaniach UŁ na zlecenie wydawnictwa Klett 23 proc. nauczycieli odpowiedziało, że uznaje stan przygotowania szkoły do pracy z e-podręcznikami za bardzo zły, 28,8 proc. oceniło go źle, a blisko 30 proc. średnio.

Dyrektorzy szkół nie potrafią napisać odpowiednich zamówień i rozpisać odpowiednich przetargów. W efekcie tej nieporadności kilkoma z przetargów zainteresowało się już Centralne Biuro Antykorupcyjne, a sprzęt trafił jedynie do 22 szkół z 400 objętych programem.

Realizacja programu e-szkoły, która zaplanowana jest na 2014 rok zależy jednak od tego, jak z wyzwaniem poradzą sobie szkoły objęte pilotażem. Na razie wszystko wskazuje na to, że datę tę będzie trzeba przełożyć.

"Proces informatyzacji edukacji jest postawiony na głowie. Rząd powinien najpierw zadbać o wyposażenie szkół w niezbędną infrastrukturę, a dopiero potem zaoferować e-podręczniki" - mówi Sławomir Kłosowski z PiS, były wiceminister edukacji.

Więcej w "Rzeczpospolitej".

ll, "Rz"

[Fot. sxc.hu]

Słowa kluczowe:

przetargi

,

e-podręczniki

,

badania

Warto poczytać

 1. mid-17526086 28.05.2017

  Łapiński: prezydent USA odwiedzi Polskę

  Krzysztof Łapiński powiedział, że prezydent Duda podczas szczytu NATO w Brukseli spotkał się z Trumpem i było to „dłuższe spotkanie”.

 2. MKaminski2852017 28.05.2017

  SN zbada pytanie ws. prezydenckich ułaskawień

  Sędziowie SN zbada pytanie prawne dotyczące ułaskawienia przez prezydenta Andrzeja Dudę Mariusza Kamińskiego i innych b. członków szefostwa CBA.

 3. Krzysztof-Lozinski-gfdgdfgfdgdfs 27.05.2017

  Łoziński nowym szefem KOD

  "Dziękuję Mateuszowi za pracę, którą wykonał" - powiedział Łoziński.

 4. Antoni-Macierewicz-gfsdgfdg 27.05.2017

  Macierewicz spotkał się z weteranami

  Szef MON odwiedził uczestników zawodów strzeleckich dla weteranów i poszkodowanych na misjach, które odbyły się na strzelnicy k. Orzysza.

 5. Czabanski-gfgdfgdfgfdgg 27.05.2017

  Czabański do Kurskiego ws. Opola

  "Czekam na rzeczową odpowiedź prezesa TVP Jacka Kurskiego na moje pismo ws. opolskiego festiwalu".

 6. dudapapSITurczyk 27.05.2017

  Prezydent o atakach opozycji: eksplozja frustracji

  To tylko eksplozja frustracji. Spokojnie. Robimy swoje i mamy powody do satysfakcji - napisał na Twitterze prezydent Andrzej Duda.

 7. pku76 26.05.2017

  1 czerwca spotkanie ministra Muchy z szefami PKW i KBW

  1 czerwca odbędzie się spotkanie szefów Państwowej Komisji Wyborczej i Krajowego Biura Wyborczego z pełnomocnikiem prezydenta do spraw referendum Pawłem Muchą - poinformowała w piątek PKW na stronie internetowej.

 8. kpl9 26.05.2017

  Kempa: Składam zawiadomienie do prokuratury

  Składam zawiadomienie do prokuratury ws. pomówień mających na celu poniżenie mnie - poinformowała w piątek PAP szefowa Kancelarii Premiera Beata Kempa.

CS143fotMINI

Czas Stefczyka 143/2017

PDF (5,50 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook