Jedynie prawda jest ciekawa


Dutkiewicz w koalicji z Petru

01.02.2017

Sformalizowano współpracę Nowoczesnej ze środowiskami skupionymi wokół prezydenta Wrocławia.

Środowisko polityczne skupione wokół prezydenta Wrocławia Rafała Dutkiewicza podpisało w środę umowę kolacyjną z Nowoczesną. To sformalizowanie współpracy, która w Radzie Miejskiej trwa od kwietnia ub. r., gdy sześciu radnych PO przeszło do Nowoczesnej i utworzyło klub tej partii w radzie.

 

Dutkiewicz podkreślił na konferencji prasowej, że podpisane w środę porozumienie jest potwierdzeniem koalicji Klub Radnych Rafała Dutkiewicza z radnymi Nowoczesnej w Radzie Miejskiej Wrocławia. "Będziemy wspólnie pracować, by przygotować interesującą strategię wyborczą na 2018 r." - zapowiedział prezydent.

 

Pytany czy obie formacje wystawią wspólnego kandydata na prezydenta Wrocławia (Dutkiewicz już wczesnej deklarował, że nie będzie ubiegła się o reelekcję), powiedział, że umowa koalicyjna "przybliża do takiego rozwiązania".

 

"Nie rozmawialiśmy o wspólnych listach wyborczych. Te decyzje zapadną, jak sądzę, w 2018 r. Tym porozumieniem pokazujemy, że chcemy być razem, że jesteśmy blisko i że mamy pełną świadomość, że po stornie sceny polityczne, która jest związana z opozycją parlamentarną powinny się wydarzać ruchy łączące" - zaznaczył Dutkiewicz.

 

Lider Nowoczesnej Ryszard Petru podkreślił, że "w czasach kiedy dobra zmiana okazała się złą zmianą" należy zawierać koalicje po to, by pokazać, że można pracować "dla rozwoju, a nie przeciwko". "Zakładamy, że wybory samorządowe odbędą się w terminie. Prezydent Dutkiewicz deklarował, że w nich nie wystartuje, ale my zrobimy wszystko by Wrocław nie był PiS-owski" - mówił Petru.

 

Dutkiewicz i Petru zgodnie opowiedzieli się w środę za wprowadzenie kadencyjności w wyborach na wójtów, burmistrzów i prezydentów. "Nie zgadzam się jednak by to rozwiązanie działało wstecz" - podkreślił prezydent Wrocławia, przypominając, że nie będzie ubiegał się o reelekcję.

Petru dodał, że w wypadku wprowadzenia dwóch kadencji powinny być one wydłużone do pięciu lat. "Dwa raz pięć lat to okres potrzebny to realizacji planów inwestycyjnych" - zaznaczył.

 

W czwartek Dutkiewicz ma zaprezentować nową wiceprezydent Wrocławia z Nowoczesnej. Według lokalnym mediów będzie to Magdalena Piasecka, prezes miejskiej fundacji Convention Bureau.

 

W kwietniu 2016 r. sześciu radnym PO z Rady Miejskiej Wrocławia przeszło do Nowoczesnej i utworzyło klub tej partii w radzie. Nowy klub utworzył koalicję z radnymi prezydenta Wrocławia Rafała Dutkiewicza, która w środę nabrał formalnego charakteru. Z koalicji z Dutkiewiczem pod koniec 2016 r. zrezygnowała Platforma Obywatelską, z którą prezydent Wrocławia wystawił w wyborach w 2014 r. wspólne listy. Obecnie koalicja rządząca dysponuje 18 radnymi z 37-osobowej Radzie Miejskiej Wrocławia.

 

mly/PAP

Warto poczytać

 1. Westerplatte 25.04.2018

  Wojna o Westerplatte. Kto odpowiada za bałagan w miejscu uświęconym krwią Polaków?

  Zaczęło się niespełna tydzień temu od wpisu Pawła Adamowicza na Facebooku: – Urząd Miejski w Gdańsku odwiedził protegowany ministra w asyście kamer TVP - napisał prezydent Gdańska

 2. MagdalenaZukFB 25.04.2018

  Jej śmierć wstrząsnęła Polską. Jest raport śledczych z Egiptu

  Prokuratura prowadząca śledztwo ws. śmierci w Egipcie 27-letniej Magdaleny Żuk otrzymała od tamtejszych organów ścigania odpowiedź w ramach pomocy prawnej - poinformowała PAP w środę Prokuratura Krajowa. W związku z tym polskie śledztwo będzie przedłużone

 3. Kijowskiwiki 25.04.2018

  On wrócił! Kijowski protestuje pod Sejmem

  - Gdyby przeciwko obecnej władzy protestowało Stowarzyszenie Łysych (o ile takie istnieje), Kijowski ogoliłby się na glacę i na pewno dołączyłby do protestu. Tak bardzo kocha demokrację i praworządność. I cudzą kasę - skomentował obecność byłego lidera KOD pod Sejmem jeden z internautów

 4. Tarczynskiwpolsce 25.04.2018

  Tarczyński nie wytrzymał: kiedy twój pan Michnik przeprosi za brata?

  Rosyjska propaganda odkryła potencjał pana Tarczyńskiego - napisał na Twitterze redaktor Gazety Wyborczej Bartosz Wieliński. Poseł udzielił szybkiej repliki

 5. lichocka25042018 25.04.2018

  Lichocka dla wPolsce.pl: Projekt „Zatrzymaj aborcję” ma rozbić prawicę

  Ten projekt jest zły, jest źle napisany również dlatego, że jedne dzieci - te chore - ma chronić, a inne dzieci - zupełnie zdrowe - pozwala zabijać - powiedziała w środę o projekcie "Zatrzymaj aborcję" posłanka PiS Joanna Lichocka.

 6. 1270migalskis12 25.04.2018

  Gdzie ten człowiek ma serce? Popis bezduszności w wykonaniu Marka Migalskiego.

  Gdy cały świat emocjonuje się dramatyczną walką o życie małego Alfi’ego Evansa, są ludzie, na których bezduszność maszyny urzędniczej nie robi wrażenia. Godną politologa wrażliwością społeczną zabłysnął były europoseł Marek Migalski.

 7. 1270andrzejdudaalfie 25.04.2018

  Prezydent Duda: Musimy ocalić Alfiego Evansa!

  Prezydent Andrzej Duda zabrał głos w sprawie małego Alfie'go Evansa

 8. 1270andrzejdudaetiop 25.04.2018

  Johann: konstytucja RP wymaga korekty lub całkowitej zmiany

  Konstytucja RP wymaga korekty lub całkowitej zmiany - ocenił w środę przedstawiciel prezydenta w KRS Wiesław Johann. Jego zdaniem należy jasno określić relacje pomiędzy władzą wykonawczą, sądowniczą a ustawodawczą.

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook