Prezydent Andrzej Duda - w towarzystwie Pawła Solocha, szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego - gościł w sobotę Wyższej Szkole Policji w Szczytnie, gdzie wziął udział w uroczystej promocji kandydatów na pierwszy stopień oficerski.

Podczas uroczystości prezydent zabrał głos. Po przywitaniu gości prezydent zwrócił się do policjantów i ich rodzin. Publikujemy całość przemówienia:

 „Patrzę na państwa i jestem ogromnie dumny i szczęśliwy, że mogę być tutaj z Wami i waszymi bliskimi. To duma dla państwa polskiego, kiedy na Was patrzę i widzę z godnością noszony mundur. Widzę miłość do służby i munduru, do Rzeczypospolitej. Jestem ogromnie z państwa dumny. Gratuluję tego awansu, tego nowego etapu służby dla Rzeczypospolitej i społeczeństwa.

Polsce, społeczeństwu - ludziom służycie. Dziękuję za to. Składając życzenia na przyszłość - dalszych awansów, ale przede wszystkim chcę podziękować Waszym najbliższym. Rodzinom, które służą z Wami - to te godziny, kiedy nie ma Was w domu, to te noce, kiedy jesteście na służbie. To czasem wyjazdy za granicę na niebezpieczne misje i codzienna, bardzo trudna praca. Wymagająca poświęcenia nie tylko od Was, ale i od Waszych najbliższych - dziękuję w imieniu Rzeczypospolitej za to, że także Ojczyźnie służą.

To specyficzna, ale jakże symboliczna sytuacja - prezydent Rzeczypospolitej Bronisław Komorowski nadał państwu stopnie oficerskie, a dziś nowy prezydent jest z Wami po to, by dopełnić prezydenckiego obowiązku. Chciałbym, żebyście to odczytali jako dosłowną emanację słów konstytucji - że prezydent stoi na straży ciągłości państwowej. Władza powinna szanować funkcjonariuszy Rzeczypospolitej Polskiej. I prezydent ma obowiązek tak służyć Polsce, z takim oddaniem, jak służą jej funkcjonariusze, policjanci, żołnierze, strażacy i inne formacje mundurowe. Prezydent ma obowiązek służby.

Służymy razem polskiemu państwu i na tym polega budowanie naszej wspólnoty. Dziękuję za możliwość obecności tutaj. Dziękuję Magnificencji panu rektorowi i całej kadrze akademickiej za to, że przygotowali Was do tego awansu. Wam gratuluję wysiłku i zdanych egzaminów. To trud i nerwy, ale trud się opłaca. Miejmy poczucie służby i ciągłości. Dziś, jak podają ostatnie badania, policja cieszy się 72-proc. zaufaniem społecznym. To dużo, ale pamiętajcie państwo o jednym - jest jeszcze 28 proc. do zdobycia. I to jest Wasze wielkie zadanie. Chciałbym, by polscy funkcjonariusze naszego wspaniałego państwa byli także zdobywcami w codziennej pracy. Zdobywcami sukcesu, a tym sukcesem jest dla Was bezpieczeństwo Polaków.

Życzę pomyślności, siły i wszystkiego, co najlepsze w życiu służbowym, w służbie dla społeczeństwa i życiu rodzinnym. Dziękuję!”— zakończył prezydent.