Jedynie prawda jest ciekawa

Duda: Siłą polski patriotyzm

01.04.2015

„Zapewnienie bohaterom godnego życia jest obowiązkiem Rzeczypospolitej" - mówił Andrzej Duda. Wskazał na politykę historyczną i zaznaczył, że siłą polski powinien być patriotyzm.

Kandydat PiS na prezydenta Andrzej Duda powiedział w Zamościu (Lubelskie), że „Polska powinna budować swoją siłę na etosie patriotycznym”. Zapowiedział prace nad ustawą o korpusie weteranów oraz budowę mauzoleum i muzeum Żołnierzy Wyklętych.

Duda uczestniczył w Zamościu w Patriotycznej Konwencji Wyborczej, podczas której spotkał się z weteranami partyzanckich walk na Zamojszczyźnie z okresu okupacji niemieckiej i lat stalinowskich. W wystąpieniu podkreślił, że pamięć o walkach Polaków w obronie ojczyzny w tamtych czasach musi być przekazywana następnym pokoleniom, aby była fundamentem patriotycznych postaw.

Podkreślił, że to na czci dla bohaterstwa powstańców styczniowych „budowano etos polskiego wojska i obrony ojczyzny w II Rzeczypospolitej”. „Tak, dzisiaj ta Polska odrodzona, Polska, która wierzy w to, że będzie się teraz odbudowywać, że będzie rosła, aby stać się państwem silnym – jak mówił prezydent Lech Kaczyński, takim, które nie będzie musiało bać się silnych i będzie w stanie pomagać słabym - ta Polska swoją siłę powinna budować na etosie patriotycznym, na etosie obrony ojczyzny” – mówił Duda.

Zapowiedział, że jeśli wygra wybory to podejmie na nowo prace legislacyjne przy ustawie o korpusie weteranów, której projekt został złożony przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego, i która miała m.in. zapewniać wsparcie materialne uczestnikom walk o niepodległą i suwerenną Polskę. „Kontynuacja tego dzieła jest dzisiaj obowiązkiem prezydenta Rzeczypospolitej” – podkreślił Duda.

„Zapewnienie bohaterom godnego życia jest obowiązkiem Rzeczypospolitej. Czym jest państwo, które skazuje na ubogie życie swoich bohaterów, czy ono może być nazwane państwem niepodległym, suwerennym, uczciwym? Nie ma uczciwego państwa, które nie pamięta o swoich bohaterach” – powiedział Duda.

Kandydat PiS podkreślił, że prezydent „samą swoją obecnością” uosabia państwo polskie, jest więc niezwykle istotne w jakich uroczystościach uczestniczy, jakie pomniki odsłania, co obejmuje swoim honorowym patronatem. Czy są to „pomniki polskich bohaterów”, czy „monumenty cmentarne upamiętniające najeźdźców”.

„Każdy człowiek zasługuje na to żeby mieć grób, to kwestia cywilizacyjna, ale nie każdego prezydent Rzeczypospolitej, a więc państwo polskie, powinno czcić. Tego, że ja te kwestie doskonale rozumiem, możecie być stuprocentowo pewni. To ma służyć budowaniu postaw patriotycznych, podkreśleniu co jest ważne dla Polski i w historii Polski” – powiedział Duda.

Zapowiedział też starania o budowę mauzoleum i muzeum Żołnierzy Wyklętych. Zaznaczył, że wielu pomordowanych Żołnierzy Wyklętych nie ma jeszcze godnego pochówku, ich groby są dopiero odnajdywane. „Trzeba odgrzebać wszystkich tych bohaterów i Rzeczpospolita wreszcie musi oddać im cześć. Należy im się mauzoleum, takie jak bohaterom, i należy się im wszystkim muzeum, które będzie upamiętniało ich walkę. Wierzę głęboko, że pod auspicjami prezydenta RP te cele zostaną zrealizowane” – powiedział kandydat PiS.

Duda podziękował „wszystkim młodym ludziom, którzy włączają się w akcję upamiętniania Żołnierzy Niezłomnych”. Wskazał na organizatorów i artystów, którzy występują w przedsięwzięciu „Panny Wyklęte”. „Byłem w Warszawie na tym niesamowity koncercie, widziałem setki młodych ludzi. To jest właśnie nowoczesny patriotyzm” – ocenił Duda.

„Wierzę głęboko w to, że jeżeli tak będą się rozwijały następne pokolenia, jeżeli tak będziemy działali, uda nam się przywrócić Polskę na drogę rozwoju nie tylko pod względem gospodarczym, który oczywiście jest niezwykle istotny, ale także pod względem tej postawy tak bardzo Polsce potrzebnej” – dodał.

Podkreślił, że z takich postaw „wynika siła”, która pozwoliła odbudować Polskę po zaborach i zniszczeniach I, a także II wojny światowej i takie postawy są potrzebne obecnie. „Jeżeli ten duch w nas jest, ten sam, który był w naszych dziadkach, pradziadkach, ojcach, to dzisiaj też jesteśmy w stanie odbudować Polskę” – powiedział Duda.

Kandydat PiS prowadzi w środę kampanię w woj. lubelskim. Zaplanował spotkania jeszcze w Tomaszowie Lubelskim, Hrubieszowie, Chełmie i Krasnymstawie.

TK,PAP
[Fot. PAP/Jacek Bednarczyk]

Warto poczytać

 1. 1270macierewiczblaszczakow 16.01.2018

  Łapiński: wypowiedzi Macierewicza mogą być uznane jako próba wywierania nacisku na premiera

  Wypowiedzi b. szefa MON Antoniego Macierewicza mogą być uznane za próbę wywierania nacisku na premiera jako instancji odwoławczej

 2. 1270aborcjonistkiaspolicjaas 16.01.2018

  Dramat na Pomorzu: Ciężarówka wjechała na przejście dla pieszych. Zginęła 8-latka

  18-letnia dziewczynka została śmiertelnie potrącona przez ciężarówkę, która - przy zielonym świetle dla pieszych, wjechała na przejście

 3. 1270aborcjonistkias 16.01.2018

  Karczewski: jestem za wyeliminowaniem aborcji we wszystkich sytuacjach uszkodzenia płodu

  - W moim przekonaniu trzeba wyeliminować przypadki aborcji we wszystkich sytuacjach uszkodzenia płodu; nigdy do końca nie wiemy, w jakim stopniu jest on uszkodzony

 4. 1270wesolyjunak 16.01.2018

  Kukiz'15: spór z UE zaczyna być wygaszany; wystarczyła zmiana w rządzie

  Wystarczyła zmiana w rządzie i rozpoczęcie dialogu z partnerami w Europie, by spór z UE zaczynał być wygaszany

 5. 1270lekarzzuj 16.01.2018

  Lekarz segreguje pacjentów: „Nie obsługuję ludzi z PiS”

  Zdziczenie przeciwników władzy nie zna granic. Ludzie, którzy szafują takimi hasłami, jak wolność, demokracja czy równość, coraz częściej udowadniają jednak, że słowa te, tak naprawdę niewiele dla nich znaczą.

 6. 1270neumanna23 16.01.2018

  Obłuda PO nie zna granic. Neumann: lepiej żeby w ogóle nie głosowali

  Neumann: gdyby trójka wykluczonych posłów w ogóle nie zagłosowała to nie byłoby problemu Gdyby trójka wykluczonych z PO posłów w ogóle nie zagłosowała w sprawie ustawy dotyczącej aborcji, to nie byłoby problemu - powiedział we wtorek szef klubu PO Sławomir Neumann.

 7. 1270sejmas 16.01.2018

  Będą wcześniejsze wybory parlamentarne?

  Nie planujemy wcześniejszych wyborów parlamentarnych - poinformował szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Jacek Sasin. Jak dodał, Zjednoczona Prawica ma w tej kadencji program do zrealizowania. Chcemy wykonać wszystko, na co się z Polakami umawialiśmy - dodał.

 8. pielgrzymka15012018 15.01.2018

  Ujawniamy prowokację na Jasnej Górze. "Obywatele RP weszli w tłum kibiców i rozwinęli transparenty”

CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook