Jedynie prawda jest ciekawa


Duda: Siłą polski patriotyzm

01.04.2015

„Zapewnienie bohaterom godnego życia jest obowiązkiem Rzeczypospolitej" - mówił Andrzej Duda. Wskazał na politykę historyczną i zaznaczył, że siłą polski powinien być patriotyzm.

Kandydat PiS na prezydenta Andrzej Duda powiedział w Zamościu (Lubelskie), że „Polska powinna budować swoją siłę na etosie patriotycznym”. Zapowiedział prace nad ustawą o korpusie weteranów oraz budowę mauzoleum i muzeum Żołnierzy Wyklętych.

Duda uczestniczył w Zamościu w Patriotycznej Konwencji Wyborczej, podczas której spotkał się z weteranami partyzanckich walk na Zamojszczyźnie z okresu okupacji niemieckiej i lat stalinowskich. W wystąpieniu podkreślił, że pamięć o walkach Polaków w obronie ojczyzny w tamtych czasach musi być przekazywana następnym pokoleniom, aby była fundamentem patriotycznych postaw.

Podkreślił, że to na czci dla bohaterstwa powstańców styczniowych „budowano etos polskiego wojska i obrony ojczyzny w II Rzeczypospolitej”. „Tak, dzisiaj ta Polska odrodzona, Polska, która wierzy w to, że będzie się teraz odbudowywać, że będzie rosła, aby stać się państwem silnym – jak mówił prezydent Lech Kaczyński, takim, które nie będzie musiało bać się silnych i będzie w stanie pomagać słabym - ta Polska swoją siłę powinna budować na etosie patriotycznym, na etosie obrony ojczyzny” – mówił Duda.

Zapowiedział, że jeśli wygra wybory to podejmie na nowo prace legislacyjne przy ustawie o korpusie weteranów, której projekt został złożony przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego, i która miała m.in. zapewniać wsparcie materialne uczestnikom walk o niepodległą i suwerenną Polskę. „Kontynuacja tego dzieła jest dzisiaj obowiązkiem prezydenta Rzeczypospolitej” – podkreślił Duda.

„Zapewnienie bohaterom godnego życia jest obowiązkiem Rzeczypospolitej. Czym jest państwo, które skazuje na ubogie życie swoich bohaterów, czy ono może być nazwane państwem niepodległym, suwerennym, uczciwym? Nie ma uczciwego państwa, które nie pamięta o swoich bohaterach” – powiedział Duda.

Kandydat PiS podkreślił, że prezydent „samą swoją obecnością” uosabia państwo polskie, jest więc niezwykle istotne w jakich uroczystościach uczestniczy, jakie pomniki odsłania, co obejmuje swoim honorowym patronatem. Czy są to „pomniki polskich bohaterów”, czy „monumenty cmentarne upamiętniające najeźdźców”.

„Każdy człowiek zasługuje na to żeby mieć grób, to kwestia cywilizacyjna, ale nie każdego prezydent Rzeczypospolitej, a więc państwo polskie, powinno czcić. Tego, że ja te kwestie doskonale rozumiem, możecie być stuprocentowo pewni. To ma służyć budowaniu postaw patriotycznych, podkreśleniu co jest ważne dla Polski i w historii Polski” – powiedział Duda.

Zapowiedział też starania o budowę mauzoleum i muzeum Żołnierzy Wyklętych. Zaznaczył, że wielu pomordowanych Żołnierzy Wyklętych nie ma jeszcze godnego pochówku, ich groby są dopiero odnajdywane. „Trzeba odgrzebać wszystkich tych bohaterów i Rzeczpospolita wreszcie musi oddać im cześć. Należy im się mauzoleum, takie jak bohaterom, i należy się im wszystkim muzeum, które będzie upamiętniało ich walkę. Wierzę głęboko, że pod auspicjami prezydenta RP te cele zostaną zrealizowane” – powiedział kandydat PiS.

Duda podziękował „wszystkim młodym ludziom, którzy włączają się w akcję upamiętniania Żołnierzy Niezłomnych”. Wskazał na organizatorów i artystów, którzy występują w przedsięwzięciu „Panny Wyklęte”. „Byłem w Warszawie na tym niesamowity koncercie, widziałem setki młodych ludzi. To jest właśnie nowoczesny patriotyzm” – ocenił Duda.

„Wierzę głęboko w to, że jeżeli tak będą się rozwijały następne pokolenia, jeżeli tak będziemy działali, uda nam się przywrócić Polskę na drogę rozwoju nie tylko pod względem gospodarczym, który oczywiście jest niezwykle istotny, ale także pod względem tej postawy tak bardzo Polsce potrzebnej” – dodał.

Podkreślił, że z takich postaw „wynika siła”, która pozwoliła odbudować Polskę po zaborach i zniszczeniach I, a także II wojny światowej i takie postawy są potrzebne obecnie. „Jeżeli ten duch w nas jest, ten sam, który był w naszych dziadkach, pradziadkach, ojcach, to dzisiaj też jesteśmy w stanie odbudować Polskę” – powiedział Duda.

Kandydat PiS prowadzi w środę kampanię w woj. lubelskim. Zaplanował spotkania jeszcze w Tomaszowie Lubelskim, Hrubieszowie, Chełmie i Krasnymstawie.

TK,PAP
[Fot. PAP/Jacek Bednarczyk]

Warto poczytać

 1. 1270jakikodeksiaki 19.04.2018

  Patryk Jaki kandydatem na prezydenta Warszawy

  To już ponoć pewne. Kandydatem PiS na prezydenta Warszawy będzie Patryk Jaki

 2. 1270tusektusek 19.04.2018

  Morawiecki: Donald Tusk zaburza europejskie standardy

  Przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk trochę szkodzi Europie, zaburzając standardy europejskie; nie jest ambasadorem Polski, ale Platformy Obywatelskiej

 3. boni18042018 18.04.2018

  Boni znów skarży się na Polskę. Pisze list do europosłów: "Areszt dla Gawłowskiego to cios dla demokracji”

  "Areszt dla Stanisława Gawłowskiego to cios dla demokracji i poszanowania prawa w Polsce"

 4. korea18042018 18.04.2018

  BBC straszy przed polskimi stoczniami. Ukryta kamera pokazuje „niewolników” z Korei Północnej

  Wielka Brytania bezpardonowo walczy z polską konkurencją czy pokazuje realny problem, o którym milczały dotąd polskie media?

 5. gimnaz18042018 18.04.2018

  Egzamin gimnazjalny z polskiego będzie powtórzony. Był przeciek?

  Przed egzaminem gimnazjalnym z języka polskiego na Twitterze pojawiła się informacja o zarysie tematu tekstu własnego.

 6. 1270chyzyruj 18.04.2018

  Tusk stanie przed sądem więc jątrzy: PiS to mściwa partia

  Przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk powiedział w środę dziennikarzom, że w poniedziałek stawi się jako świadek w sądzie.

 7. 1270wypadekzach 17.04.2018

  Zderzenie autobusu z ciężarówką w Zachodniopomorskiem: 2 osoby nie żyją, wielu rannych

  Premier Mateusz Morawiecki jest na bieżąco informowany o sytuacji w związku ze zderzeniem ciężarówki z autobusem na DK6; wojewoda zachodniopomorski udaje się na miejsce zdarzenia - poinformowała we wtorek PAP rzeczniczka rządu Joanna Kopcińska.

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook