Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Duda: Prezydent powinien służyć społeczeństwu

15.04.2015

„Czy to nie jest tak, że prezydent Komorowski realizuje to, co mówił Donald Tusk, mówiąc o 'strażniku żyrandola' i przewidując, że prezydent to ktoś bezwolny? Tak się przez ostatnich pięć lat działo!” - mówił Andrzej Duda podczas konferencji prasowej w Warszawie, prezentując „festiwal niespełnionych obietnic Bronisława Komorowskiego”.

W budynku przy ul. Pięknej sztab PiS pokazał kilka tablic, w których przypominane są deklaracje Komorowskiego, które zostały obnażone przez jego działania jako prezydenta. Kandydat PiS na urząd prezydenta wytykał urzędującemu prezydentowi nie tylko niespełnione obietnice, ale również postawę i politykę wobec Rosji oraz w sprawach gospodarczych i społecznych.

„Nie kto inny, jak pan prezydent kilka tygodni dokonał podziału Polski na Polskę radykalną i racjonalną. Należałoby zapytać pana prezydenta, czy jest częścią radykalną i racjonalną? Nie bardzo jedno gra z drugim” - mówił.

Duda krytykował Komorowskiego zarówno jeśli chodzi o nominacje generalskie po katastrofie smoleńskiej, jak i podpisywanie ustaw, które uderzają w obywateli. 

„Jeżeli pan prezydent mówi, że jego prezydentura jest stabilna, to ona wyraża się także poprzez deklarację, że „prezydent nie jest od tego, by wkładać rządowi kij w szprychy”, w związku z czym podpisał wszystkie ustawy, jakie uchwalił rząd Donalda Tuska” - oceniał kandydat PiS, wymieniając między innymi sprawę podwyższenia wieku emerytalnego, wysłania sześciolatków do szkół i zwiększenia podatku VAT.

W ocenie Andrzeja Dudy polityka Bronisława Komorowskiego wpisała się w niezwykle kiepskie działania Platformy Obywatelskiej.

„Wtedy jakoś nie zabierał głosu, gdy pani premier ogłosiła plan likwidacji polskich kopalń! Komu ma służyć z jednej strony wydłużanie wieku emerytalnego, a z drugiej posyłanie dzieci wcześniej do szkoły? Temu, by Polacy pracowali jak najdłużej. Dla kogo mają pracować? Dla kogo to jest realizowane? By Polacy pracowali aż do śmierci? By byli tanią siłą roboczą?” - pytał europoseł.

„Bronisław Komorowski nie realizował prezydenckiego mandatu. To mandat od polskiego społeczeństwa, prezydent powinien służyć społeczeństwu!” - dodawał.

Dziennikarz wPolityce.pl zapytał Andrzeja Dudę o dwie sprawy - rzekomy brak komfortu w zapowiedzianej na 5 maja debacie (o czym mówił Bronisław Komorowski, uzasadniając swoją odmowę), a także o kwestię pozwu w trybie wyborczym. który sztab Dudy mógłby złożyć po słowach o „kłamliwym spocie” ze strony prezydenta.

„Zawsze można powiedzieć, że formuła nie sprzyja merytorycznej dyskusji. Ja rozumiem, że panu prezydentowi jakakolwiek debata jest zupełnie nie na rękę. To też pokazuje konsekwencję w jego otoczeniu. Po co wysyła swoich ludzi na ustalenia o debacie? Udział w tej debacie to też kwestia szacunku dla prawa. Każdy działa w tej kampanii tak jak uważa i podejmuje swoje decyzje” - mówił kandydat PiS.

Kandydat na prezydenta nie chciał natomiast jednoznacznie potwierdzić, czy jego sztab wystąpi z pozwem wyborczym przeciwko politykom PO nazywającym kłamliwym jego spot.

„Rozważamy różne możliwości działania. Natomiast ja uważam, że Polacy są mądrzy, że mają swoją pamięć, także ws. działań pan prezydenta. Myśmy dokonali podsumowania różnych działań, które uderzyły w społeczeństwo wbrew temu, co pan prezydent mówi w różnych mediach jak to społeczeństwu służy. Jak jest prezydentem wszystkich Polaków, to dlaczego dzieli Polskę na racjonalną i radykalną? Czy to nie jest dzielenie polskiego społeczeństwa? W sprawie pomnika smoleńskiego zaprosił do kancelarii tylko niektóre wybrane przez siebie rodziny , tych którzy zginęli . Nie zaprosił tych, którzy mają odmienne zdanie na temat tego, czy Polska zdała egzamin po 10 kwietnia. Ja sadzę, że większość Polaków ma dziś swoje zdanie, czy zdała, czy nie zdała” - podkreślił Duda.

Maf

[fot. PAP/Bartłomiej Zborowski]

Słowa kluczowe:

prezydent

,

kampania

,

Rosja

,

budynek

Warto poczytać

 1. mid-17523129 23.05.2017

  Prezydent potępił zamach w Manchesterze

  Jestem przekonany, że wobec terroryzmu cała wspólnota uczciwego i wolnego świata będzie stała razem - powiedział we wtorek prezydent Andrzej Duda. Zwrócił uwagę, że poniedziałkowy zamach w Manchesterze to coś, co nigdy nie powinno się zdarzyć, ale co stało się europejską rzeczywistością.

 2. abw 23.05.2017

  ABW uspokaja po zamachu w Manchesterze

  Agencja nie rekomenduje wprowadzenia stopnia alarmowego w Polsce.

 3. aa2 23.05.2017

  Niebawem decyzja ws. zbioru zastrzeżonego

  Procedura związana z ujawnianiem materiałów jest na ukończeniu.

 4. Sad-Okregowy-gfgdf 23.05.2017

  Pijana sędzia odsunięta od obowiązków

  Prezes Sądu Okręgowego w Katowicach wystąpił też o podjęcie wobec niej czynności dyscyplinarnych.

 5. mid-17523030 23.05.2017

  Sławomir Nowak zeznaje przed komisją ds. Amber Gold

  Jeden z najważniejszych polityków Donalda Tuska będzie pytany o to, dlaczego podległe mu w latach 2011 - 2013 instytucje pozwoliły na wielki przekręt związany z liniami lotniczymi OLT Express - kontrolowanymi przez piramidę finansową Amber Gold.

 6. mid-17523057 23.05.2017

  MON zaprezentowało koncepcję obronną kraju

  Członkostwo w NATO i UE pozostaje kluczowe dla bezpieczeństwa Polski; głównym źródłem niestabilności w regionie jest Rosja - stwierdza Koncepcja Obronna RP. Przewiduje ona zwiększenie zdolności do obrony terytorium RP i do odstraszania oraz zmianę systemu dowodzenia.

 7. listweet 23.05.2017

  Tomasz Lis kpi z ofiar zamachu?

  Tomasz Lis powinien nauczyć się korzystać z Internetu

CS143fotMINI

Czas Stefczyka 143/2017

PDF (5,50 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook