Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Duda powołuje Biuro Pomocy Prawnej

13.05.2015

Kolejny dzień kampanii wyborczej Andrzej Duda rozpoczął od powołania w Warszawie Biura Pomocy Prawnej. Później kandydat na prezydenta PiS zwiedził firmę produkującą śruby i nakrętki w Piastowie.

Biuro Pomocy Prawnej, które rozpocznie swoją działalność jutro, poprowadzi europoseł PiS Janusz Wojciechowski.

Duda powiedział w środę na konferencji prasowej, że podczas swoich podróży kampanijnych po Polsce wysłuchał wiele historii ludzi, którzy np. borykają się z "fatalnym" traktowaniem przez wymiar sprawiedliwości. Jak mówił, wynika z nich, że państwo jest wobec ludzi "opresyjne", "niszczy obywateli", którzy czują się "jak przedmioty przesuwane z kąta w kąt".

Duda chciałby, by Polacy nieradzący sobie z rozwiązywaniem takich problemów, mogli zgłaszać się do Biura Pomocy Prawnej, które zamierza powołać. Podkreślił, że nie będzie z tym czekał do wyniku wyborów prezydenckich i biuro zacznie działać już w czwartek przy ul. Pięknej w Warszawie.

Jeśli Duda wygra, biuro ma funkcjonować w ramach jego kancelarii. - Zaraz po wygranych wyborach prezydenckich, kiedy obejmę urząd prezydenta RP, powołam w Kancelarii Prezydenta Prezydenckie Biuro Pomocy Prawnej - zapewnił zwycięzca I tury wyborów.

Natomiast podczas wizyty w fabryce w Piastowie Andrzej Duda podkreślił, że Polska gospodarka musi konkurować wysoką jakością, a nie niską płacą. Opowiedział się m.in. za obniżeniem podatku dla mikroprzedsiębiorstw, poprawą warunków inwestowania, promowaniem inwestycji innowacyjnych i badawczych.

- Wszystkie inwestycje dokonane, rozwijające firmę w danym roku podatkowym nie będą odliczane w długoterminowej amortyzacji, tylko w tym samym roku, w którym zostały poniesione - mówił.

Dodał, że jeśli inwestycje miałyby charakter innowacyjny i były połączone z badaniami, to można by je odliczać w podwójnej wysokości. - Jeśli mamy rozwijać przemysł, jeśli mam go odbudowywać, to musi się skończyć sytuacja, że nasza gospodarka konkuruje niską płacą. Na zachodzie konkuruje się wysoką jakością i bardzo wysoką wydajnością - w tym kierunku powinniśmy zmierzać - powiedział kandydat na prezydenta.

Mówił, że wzorem dla polskiego biznesu jest firma ceniąca rodzinę i rodzinne wartości, której pracownicy są dobrze wynagradzani.

Przed wizytą w firmie Duda rozmawiał z mieszkańcami, m.in. ojcami walczącymi o prawo opieki nad dziećmi, a także starszym mężczyzną, który mówił, że nie może dostać się na badania lekarskie. Duda obiecał im pomoc; powiedział, by zgłosili się do Biura Pomocy Prawnej, które od czwartku ma działać w Warszawie.

PAP/mmil

[Fot. PAP/Bartłomiej Zborowski]

Słowa kluczowe:

kampania wyborcza

,

prawo

CS136MINIfoto

Czas Stefczyka 136/2016

PDF (7,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook