Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Duda o służbie zdrowia: "Zamienić kurniki na pałace"

15.10.2015

To wielki czas dla miasta, dla całego regionu, że tak ważna inwestycja z zakresu ochrony zdrowia została ukończona.

- Zaczęliśmy nasze spotkanie uczczeniem pamięci studentki, który zginęła dziś w nocy. Jestem tym ogromnie wstrząśnięty. Sam jestem ojcem studentki drugie roku. Chciałem złożyć głębokie wyrazy współczucia, przede wszystkim jej rodzinie i całej społeczności studenckiej. Mam nadzieję, że podobna tragedia się nie powtórzy - powiedział prezydent Andrzej Duda podczas uroczystości otwarcia nowej inwestycji zrealizowanej przez Collegium Medicum UMK dla Szpitala Uniwersyteckiego nr 1 w Bydgoszczy.

Nowy obiekt szpitalny został wybudowany na potrzeby Kliniki Psychiatrii, Kliniki Geriatrii, Kliniki Dermatologii, Chorób Przenoszonych Drogą Płciową i Immunodermatologii oraz Zakładu Medycyny Paliatywnej w ramach „Wieloletniego Programu Medycznego Rozbudowy i Przebudowy Szpitala Uniwersyteckiego w Bydgoszczy”. 

 

 

- To wielki czas dla miasta, dla całego regionu, że tak ważna inwestycja z zakresu ochrony zdrowia została ukończona. Kiedy pan rektor mówił o dwóch uniwersytetach, które mają swoje Collegia Medica, czyli miał na myśli także mój Uniwersytet Jagielloński, to uśmiechnąłem się, albowiem pan dr Antoni Jurasz, który jest patronem tej wspaniałej placówki – szpitala klinicznego, jako młody asystent, nie został przyjęty na UJ. A potem okazał się światowej sławy, nie tylko europejskiej, laryngologiem - powiedział prezydenta, który zaśmiał się w tym momencie.

 

- Tak więc czasami nawet uniwersytet mając 500 lat, bo wtedy UJ miał 500 lat, mimo tych wszystkich lat, doświadczenia i kadry naukowej. W tym pięknym miejscu, robiącym ogromne wrażenie, chciałem podkreślić, że Collegium Medicum jest z całą pewnością dumą Bydgoszczy i uniwersytetu - dodał Duda. Przypomniał, że bydgoska placówka ma bardzo dobre kadry, a studenci osiągają bardzo dobre wyniki.

 

- Można zaryzykować twierdzenie, że takie pomyłki się tu nie zdarzają, mimo że jest znacznie młodszy od mojego uniwersytetu

 

Następnie głowa państwa przeszła do gratulacji i podziękowań społeczności naukowej Bydgoszczy, która przyczyniła się do ukończenia inwestycji.

 

- Chciałem z całego serca pogratulować. Kadrze naukowej, panom rektorom i wszystkim którzy przyczynili się do tego wielkiego sukcesu, bo placówka naprawdę robi ogromne wrażenie. To jest – mogę to powiedzieć – absolutnie światowy poziom. Robi się tu u państwa przeszczepy wątroby, także oczywiście dzięki kadrze, ale także dzięki możliwością, które pojawiły się dzięki tej inwestycji. To bardzo dobra wiadomość, bo każdy z nas może być pacjentem - powiedział prezydent i dodał, że podziękowania należą się także tym, którzy dzisiejszej nocy ratowali ofiary paniki na imprezie studenckiej.

 

Na koniec przeszedł jeszcze do zagadnień ogólnopolskich.

 

- Wszyscy wiedzą o niedostatkach w służbie zdrowia. Ale w Bydgoszczy pokazują, że się da.

 

- Kiedy oglądaliśmy oddział, to prof. Aleksander Araszkiewicz powiedział, że ma odczucie, iż przeniósł się z kurnika do pałacu. Mam nadzieję, że w całym kraju tak będzie, że służba zdrowia, będąca jeszcze gdzieniegdzie w „kurnikach”, przeniesie się do „pałaców”, nie tylko pod względem infrastrukturalnym, ale także pod względem kadrowym, bo potrzebujemy nie tylko więcej lekarzy, i pielęgniarek. Którzy szkolą się, ale wyjeżdżają, bo za granicą znajdują lepsze warunki pracy.

 

Dodał, że tworzona jest Narodowa Rada Rozwoju.

 

- W jej strukturze znajdzie się sekcja ochrony zdrowia, bo temat ten jest dla mnie niezmiernie ważny - zapewnił Andrzej Duda.

Slaw

[FOTO: prezydent.pl]

Warto poczytać

 1. szyd-st 21.10.2016

  Premier Szydło: Polski rząd odpowie KE

  "Szukamy dialogu i przede wszystkim staramy się prowadzić dyskusję merytorycznie, a nie tak, jak czasami - mam wrażenie -niektóre podmioty czy instytucje, które bardziej politycznie angażują się w sprawę" - podkreśliła premier.

 2. brzeskawikipediaSI 21.10.2016

  Wyjaśnią śmierć Jolanty Brzeskiej?

  Wydział Spraw Wewnętrznych Prokuratury Krajowej wszczął śledztwo ws. niedopełnienia obowiązków przez warszawskich policjantów i prokuratorów, którzy mieli nieprawidłowo prowadzić i nadzorować śledztwo ws. śmierci Jolanty Brzeskiej.

 3. mid-16a21012stf 21.10.2016

  Sejm jednomyślnie za ochroną dzieci

  "Dobro dziecka jest wartością chronioną konstytucyjnie" – przypomniał Andrzej Dera, przedstawiając prezydencki projekt ws. zaostrzenia kar za przestępstwa wobec dzieci.

 4. krzysztofkwiatkowski 21.10.2016

  Kwiatkowski bez immunitetu

  Posłowie w głosowaniu zdecydowali o uchyleniu immunitetu prezesowi Najwyższej Izby Kontroli Krzysztofowi Kwiatkowskiemu. "Za" głosowało 409 posłów.

 5. carac-st 21.10.2016

  Przetarg na śmigłowce pod lupą CBA

  CBA analizuje zawiadomienie dot. możliwych nieprawidłowości przy przetargu na śmigłowce dla polskiej armii złożone przez posła PiS Michała Dworczyka; potem podejmie kontrolę w tej sprawie.

 6. mid-16a21011 21.10.2016

  PO chce komisji śledczej ws. Caracali

  "Niczego się nie boimy, wszystko na stół chcemy wyłożyć i chcemy o tym wszystkim rozmawiać na komisji śledczej".

 7. ec183c522d0244a28910420090869fe7 20.10.2016

  Rafalska o pracy zespołu „Za życiem”

  "Zespół 'Za życiem' pracuje bardzo intensywnie, ale nie chcemy mówić o wypracowanych rozwiązaniach, zanim nie zostaną one zaakceptowane przez panią premier".

CS136MINIfoto

Czas Stefczyka 136/2016

PDF (7,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook