Jedynie prawda jest ciekawa


Duda: "Naszym zadaniem jest usunięcie tego rządu"

04.09.2013

"Dziwny jest ten nasz kochany kraj, kraj paradoksów, w którym ateiści chcą urządzać życie katolikom, a liberałowie rozstrzygać, co jest dobre dla pracowników."

11-14 w Warszawie będą miały miejsce protesty, których głównym organizatorem jest NSZZ „Solidarność”. Związkowcy domagają się m.in. obniżenia wieku emerytalnego czy zniesienia elastycznego czasu pracy.

W ostatnim tygodniu pojawiły się informacje, że udziału w strajku zabrania członkom PiS-u Jarosław Kaczyński, dlatego że w proteście zamierzają wziąć udział politycy SLD i Ruchu Palikota. W "Naszym Dzienniku" od zapraszania do strajku polityków lewicy odcina się przewodniczący NSZZ "Solidarność", Piotr Duda. "Nikogo nie zapraszaliśmy, nawet PiS. To przykre. W tej sprawie wyszło już oświadczenie, które dementuje doniesienia o udziale w sobotniej manifestacji polityków SLD, nie mówiąc już o Ruchu Palikota, której to partii związek „Solidarność” w ogóle nie traktuje poważnie" - mówi Duda. Przewodniczący dodaje: "Nie wiem, skąd wzięły się takie informacje, i tym bardziej jest mi przykro. Najważniejsze, aby Prawo i Sprawiedliwość dalej wspierało nasze postulaty. W oświadczeniu zaapelowałem do PiS, aby w geście solidarności z nami na posiedzeniu Sejmu spróbowało wprowadzić pod debatę swój projekt ustawy o zmianie ustawy o referendach. To bardzo by nam pomogło. A w całym tym zamieszaniu wokół SMS-a [chodzi o SMS podpisany nazwiskiem Jarosława Kaczyńskiego, a zakazujący członkom PiS udziału w demonstracji związkowej w barwach partii – przyp. red.] nie szukałbym drugiego dna. Musimy podchodzić do tego koncyliacyjnie. Mamy z kim walczyć, naszym zadaniem jest usunięcie tego liberalnego, antypracowniczego rządu."

Duda podkreśla, że związki zawodowe każdej władzy będą patrzeć na ręce, bo takie jest ich zadanie. Ważne jest jednak, żeby odnaleźć sposób na wspólną rozmowę i porozumienie.

Przewodniczący "Solidarności" zaznacza, że głównym celem protestów jest, aby rządzący zaczęli traktować związkowe postulaty poważnie. "Wszystkie nasze propozycje traktowane są, jakby ich wcale nie było. (...) Krytykujemy i przedstawiamy propozycje, a jeśli nie ma odzewu, sięgamy po inne instrumenty, w tym – akcje protestacyjne. Dziwny jest ten nasz kochany kraj, kraj paradoksów, w którym ateiści chcą urządzać życie katolikom, a liberałowie rozstrzygać, co jest dobre dla pracowników. Zgodnie z polskim prawem w imieniu pracowników występują związki zawodowe, a nie rządzący."

Piotr Duda podkreśla, że związki zawodowe są bardzo sprawnie działającą organizacją: „Solidarność” wygrywa także kolejne sprawy w Trybunale Konstytucyjnym. Oddawanie dnia wolnego, gdy święto przypada w dodatkowym dniu wolnym od pracy – wygrana w Trybunale. Wygrana sprawa przeciwko wydłużeniu czasu pracy osób niepełnosprawnych z 7 do 8 godzin. Złożyliśmy skargę w sprawie zmiany ustawy o zgromadzeniach. Wygramy ją!" - wymienia przewodniczący.

Dodaje, że o tym się nie mówi w mediach, które są negatywnie nastawione do związków zawodowych. Duda zwraca uwagę, że taka ignorancja wobec organizacji pracowniczych na Zachodzie byłaby nie do pomyślenia.

Przewodniczący "Solidarności" podkreśla, że nawet próby zmiany ustawy o związkach zawodowych, do czego przymierza się Platforma Obywatelska, ich nie zastraszą. "14 września zbieramy się w Warszawie jako parlament narodowy. Mamy do tego prawo, a nawet więcej –mamy obywatelski obowiązek!" - mówi Piotr Duda.

Zapraszamy na profil Stefczyk.info na facebooku!

mc,"Nasz Dziennik"

[fot. PAP/Marcin Bielecki]

Warto poczytać

 1. 1270szydlowa 22.03.2018

  Beata Szydło o nagrodach dla ministrów PiS: opozycja urządza hucpę

  Ministrowie i wiceministrowie w rządzie PiS otrzymywali nagrody za ciężką, uczciwą pracę i te pieniądze się im po prostu należały - oświadczyła w czwartek w Sejmie b. premier Beata Szydło. Dodała, że dzięki pracy członków rządu, wszyscy Polacy mogą cieszyć się z rozwoju Polski.

 2. 1270preczzkomuna 22.03.2018

  Dawni opozycjoniści pozwani za pomalowanie sierpa i młota na pomniku

  Miejska instytucja pozwała do sądu dwóch byłych opozycjonistów z czasów PRL, którzy w 2016 roku pomalowali farbą sierp i młot na olsztyńskim pomniku wdzięczności Armii Czerwonej w proteście przeciwko dalszemu tolerowaniu symboli komunistycznych.

 3. 1270bodnarr 22.03.2018

  Rzecznik Praw Obywatelskich: możliwość aborcji ograniczona przez powoływanie się przez lekarzy na klauzulę sumienia.

  Ograniczona możliwości wykonania w niektórych rejonach Polski legalnego zabiegu przerwania ciąży, nierzetelna edukacja seksualna, brak pełnego dostępu do środków antykoncepcyjnych, powszechne stosowanie cesarskiego cięcia - to, zdaniem RPO, problemy wymagające pilnego rozwiązania.

 4. 1270dudaand 22.03.2018

  Prezydent chce, by jak najszybciej zająć się projektem ustawy o wsparciu kredytobiorców

  Wolą prezydenta jest, by posłowie jak najszybciej zajęli się projektem o wsparciu kredytobiorców w trudnej sytuacji - mówił podczas czwartkowego posiedzenia podkomisji ds. ustaw frankowych zastępca szefa Kancelarii Prezydenta Paweł Mucha.

 5. poznan23032018 22.03.2018

  Caritas przekazał ponad 240 tysięcy złotych dla poszkodowanych w wyniku katastrofy kamienicy

  Pieniądze dla poszkodowanych na konto Caritas Archidiecezji Poznańskiej przekazało ponad 1500 osób.

 6. 1270auschwitz 22.03.2018

  Skandaliczne zachowanie Izraelczyka. Znieważył pomnik w Auschwitz. Nowe fakty

  Dochodzenie w sprawie Izraelczyka podejrzanego o znieważenie pomnika w byłym KL Auschwitz

 7. aborcja22032018 22.03.2018

  "Nie ma stanowiska rządu w sprawie obywatelskiego projektu dotyczącego aborcji"

  Projekt "Zatrzymaj aborcję" to inicjatywa obywatelska, nie ma obecnie do niego stanowiska rządu.

 8. 1270mieszkanieplus 22.03.2018

  Mieszkanie plus: ponad 2 tys. lokali w budowie, kolejne 25 tys. w przygotowaniu

  W ramach programu Mieszkanie plus w budowie jest ponad 2 tys. lokali, kolejne 25 tys. w przygotowaniu. Pierwsi lokatorzy mają wprowadzić się do mieszkań w II kwartale 2018 roku - wynika z danych BGK Nieruchomości.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook