Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Duda najbardziej aktywny w PE

02.01.2015

Najpilniejszym polskim europosłem, jeśli chodzi o udział w głosowaniach jest Jarosław Wałęsa (PO), najwięcej raportów napisał Andrzej Duda (PiS), a Ryszard Czarnecki (PiS) najczęściej zabierał głos.

Politolog z Uniwersytetu Śląskiego b. europoseł Marek Migalski radzi jednak, by nie brać zestawienia zbyt serio.

Ilościowym porównaniem działalności 751 członków Parlamentu Europejskiego z wszystkich 28 krajów UE zajmuje się unijny portal mepranking.eu. Jego autorzy przyznają europosłom punkty za konkretne aktywności, takie jak zabranie głosu na sali plenarnej, udział w posiedzeniach, czy autorstwo rezolucji. Zestawienie nie ocenia jakości pracy eurodeputowanych.

Najwięcej punktów z Polaków udało się zebrać Andrzejowi Dudzie, którzy należy do frakcji Europejskich Konserwatystów i Reformatorów. Jego dobry wynik to zasługa dużej liczby sprawozdań - od początku kadencji, w ciągu pół roku, polityk przygotował ich aż 12.

Tworzenie tego typu dokumentów to jeden z najważniejszych elementów pracy eurodeputowanych. Posłowie sprawozdawcy pilotują prace nad propozycjami legislacyjnymi w odpowiednich komisjach i na forum Parlamentu. Raporty, które napisał Duda nie są zbyt obszerne, dotyczą rozporządzeń m.in. ws. reguł przywozu towarów do UE z Turcji.

„Raport i opinia to są dwa najważniejsze dokumenty, nad którymi pracują europosłowie. Tu oczywiście jest tak, że ktoś, kto ma tych raportów więcej, prawdopodobnie jest lepszym europosłem, niż ktoś, kto tych raportów nie ma w ogóle. Ale raport raportowi nierówny” - zwraca uwagę politolog Marek Migalski.

Po Dudzie, który ma 12 raportów (rekord w całym PE to 13 raportów), drugie miejsce wśród Polaków pod tym względem zajmuje Jerzy Buzek (PO), który przygotował dwa sprawozdania. Migalski wspomina, że w czasie gdy zasiadał on w PE, zdarzyło się, że jego komisja głosowała jednego dnia 35 krótkich, jednozdaniowych raportów jednej z eurodeputowanych, tymczasem jemu przygotowanie sprawozdania dot. pamięci historycznej zajęło 1,5 roku.

Jak wynika z rankingu, większość polskich europosłów na razie nie może pochwalić się przygotowaniem żadnego sprawozdania. Podobnie jest z opiniami, które do tej pory przygotowało jedynie 8 z 51 naszych przedstawicieli w PE.

Najczęściej zabierającym głos na sali obrad (31 razy) był Ryszard Czarnecki z PiS. Jego wynik jest jednak mocno zawyżony tym, że jest on jednym z wiceprzewodniczących PE i do zestawienia liczone jest każde zdanie jakie wypowiada on podczas prowadzenia posiedzenia.

Na drugim miejscu pod względem występowania znalazł się Bogusław Liberadzki z SLD, jednak i w jego przypadku z 21 razy, gdy zabierał on teoretycznie głos, część z wystąpień to jednozdaniowe wyjaśnienia do głosowania, złożone na piśmie.

Aktywni na sali obrad byli też Jarosław Wałęsa (PO), który miał 20 wystąpień, Danuta Jazłowiecka (PO) z 17 wystąpieniami, a także lider Kongresu Nowej Prawicy (KNP) Janusz Korwin-Mikke, który zabierał głos 15 razy. Ani raz nie zabrali głosu Stanisław Żółtek z KNP oraz Julia Pitera (PO).

Ze strony internetowej Parlamentu Europejskiego wynika, że europosłanka ta złożyła jedno pytanie parlamentarne o wysiłki dyplomatyczne na rzecz ratowania Aisi Bibi, chrześcijanki i matki pięciorga dzieci, oskarżonej o bluźnierstwo po tym, jak napiła się wody ze studni zarezerwowanej dla muzułmanów.

Z kolei w przypadku Żółtka, który zajmuje najniższe miejsce w rankingu polskich europosłów (i 735 w całym PE) nie odnotowano żadnej aktywności. Poseł ten ma też najgorszy wynik jeśli chodzi o udział w głosowaniach. Był obecny na co drugim z nich (50,71 proc.)

Pod tym względem najlepszym wynikiem i stuprocentową frekwencją mogą się poszczycić Jarosław Wałęsa i Bogdan Wenta (obaj z PO).

Migalski podkreśla jednak, żeby do tego też nie przykładać zbyt dużej wagi.

„To czy poseł ma 94 proc. udziału w sesjach plenarnych, czy 82 nie ma większego znaczenia, bo może się okazać, że w tych tygodniach, gdy była Sesja w Strasburgu, był on w ważnych misjach PE za granicą” - zwrócił uwagę politolog.

AM/PAP

[fot. Piotr Drabik from Poland/flickr.com/CC/Wikimedia Commons]

Warto poczytać

 1. mid-17117278 17.01.2017

  Rozłam w KOD stał się faktem

  "Zarząd podjął uchwałę, wyrażającą brak zaufania do przewodniczącego Zarządu Stowarzyszenia KOD Mateusza Kijowskiego i wzywającą go do niezwłocznego ustąpienia z funkcji przewodniczącego Zarządu".

 2. MAT0971 17.01.2017

  Skandaliczny apel opozycji! Domagano się "interwencji z zewnątrz"

  "16 grudnia, gdy zaczynała się „okupacja Sejmu”, posłowie PO i Nowoczesnej mieli już przygotowany „wspólny apel opozycji”, w którym wzywano Radę Europy i Parlament Europejski do pilnej interwencji".

 3. MCz14122016003 17.01.2017

  Grabiec: PiS robi zamach na samorząd

  "Zapowiedzi prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego dotyczące zmian w samorządowej ordynacji wyborczej traktujemy jako zamach na samorząd".

 4. gronkus 17.01.2017

  PiS chce ograniczyć kadencję samorządowców

  Prezes PiS Jarosław Kaczyński zapowiedział, iż chciałby aby najbliższe wybory samorządowe w 2018 r. odbyły się według nowych zasad.

 5. Zrzut-ekranu-2017-01-17-o-122242 17.01.2017

  Mazurek: Jesteśmy za leczniczą marihuaną

  "My, jako Prawo i Sprawiedliwość, opowiadamy się za tym, aby lecznicza marihuana była dostępna na receptę w aptekach".

 6. jaru2 17.01.2017

  Grabiec: Kaczyński to wytrawny polityk

  -Pod względem taktyki potrafi zawsze z dużego zamieszania wyjść obronną ręką- stwierdził rzecznik PO.

 7. mid-17117039 17.01.2017

  Premier inauguruje "Rok Nowych Zadań"

  "Nowy rok jest dobrym momentem, aby wyznaczyć nowe kierunki działań" - mówiła premier Beata Szydło podczas konferencji inaugurującej we wtorek akcję „Rok Nowych Zadań”.

 8. kuku2 17.01.2017

  Nie będzie śledztwa przeciwko Rzeplińskiemu

  Sprawa dotyczy wyznaczenie w marcu 2016 r. przez ówczesnego prezesa Trybunału Konstytucyjnego Andrzeja Rzeplińskiego "niezgodnego z przepisami" składu do zbadania noweli ustawy o TK.

CS139fotoMINI

Czas Stefczyka 139/2017

PDF (4,73 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook