Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Duda: Mam nadzieję, że zmieni się władza

06.05.2015

Kandydat PiS na prezydenta Andrzej Duda, który był gościem Programu Pierwszego Polskiego Radia, odniósł się do debaty kandydatów na prezydenta. Polityk wyraził swoje ubolewanie z powodu nieobecności Bronisława Komorowskiego podczas dyskusji.

„Przede wszystkim dla mnie było najistotniejsze to, że się odbyła. W ustawie jest zapisane, ze powinna zostać zorganizowana. Cieszę się, że mogłem wziąć w niej udział. To kwestia szacunku do wyborców i kontrkandydatów. Każdy z nas ma jakieś szanse na osiągnięcie wyniku. To, że wszystko wskazuje na to, że mam dużo większe szanse wygrać od innych, to nie znaczy,  ze mam nie okazywać im szacunku i nie rozmawiać na temat tego, jak każdy z nas wyobraża sobie rozwój Polski i rolę prezydenta w tym wszystkim. Mogę tylko wyrazić ubolewanie, że nie stawił się urzędujący prezydent Bronisław Komorowski. Myślę, że to dałoby tej debacie jakieś dodatkowe paliwo, bo debata 11 kandydatów zawsze jest jakimś specyficznym momentem. (…) Dla mnie to przede wszystkim kwestia szacunku dla wyborców i tych, którzy są moimi konkurentami w tym wyborczym wyścigu” - powiedział Duda.

Kandydat na prezydenta zapytany o to, czy taka forma debaty go nie ograniczała, odpowiedział:

„Trochę tak… (…) Ktoś żartował ze mnie w internecie, że Andrzej Duda to taki trochę myśliwiec, który potrzebuje długiego rozpędu. Trochę tak jest. Jestem przyzwyczajony do prowadzenia wykładów na uczelni, bo przecież przez 9 lat zajmowałem się prowadzeniem zajęć ze studentami. Potrzebuję czasu, żeby się rozkręcić. Jeżeli ma się 45 sekund, a otem 3 razy po 2 minuty i znowu 45 sekund, a następnie znów 2 minuty trudno jest nabrać jakiegoś rozpędu, ale jestem zadowolony z tego, że tam byłem i z tego, jak wystąpiłem. Cieszę się, że to co było dla mnie ważne rodakom przekazałem”.

Andrzej Duda zwrócił uwagę, że jest zwolennikiem aktywnej prezydentury, w ramach której głowa państwa korzysta z przysługującej jej inicjatywy ustawodawczej.

„Prezydent RP wraz z ekspertami w zakresie własnym i własnej kancelarii, a ja deklaruję, że chcę powołać Niezależną Radą Rozwoju. (…) Już dawno zadeklarowałem, żeby w jej skład weszli przedstawiciele związków zawodowych. (…) Najbardziej cieszyłbym się, gdyby byli to ich eksperci” - podkreślił gość radiowej „Jedynki”.

Następnie kandydat PiS odniósł się do jednego ze swoich naczelnych postulatów – obniżenia wieku emerytalnego.

„Polskie społeczeństwo oczekuje tego, żeby wiek emerytalny został obniżony, Ludzie przeciwko temu protestują. To się pojawia na wszystkich moich spotkaniach, odbyłem 240 spotkań i na każdym z nich pojawia się ten temat” - zaznaczył Duda.

„Wiek emerytalny trzeba obniżyć kierując się oczywiście zdrowym rozsądkiem. Pomysł, który ma NSZZ Solidarność jest pomysłem, który trzeba rozważyć. (…) Skoro udało się to zrealizować w Niemczech, to dlaczego nie dałoby się u nas?” - dodał.

Kandydat PiS na prezydenta zwrócił również uwagę na konieczność podwyższenia kwoty wolnej od podatku.

„To na pewno chciałbym zrealizować bardzo szybko. Mam taki projekt i zrobię wszystko, żeby został zrealizowany, żeby ustawa została uchwalony do 30 listopada jeszcze tego roku, żeby już w 2016 roku kwota wolna od podatku mogła wynosić co najmniej 8 tys. zł, aby więcej pieniędzy zostało w kieszeni rodzin. Bo to oznacza większą ilość pieniędzy dla tych, którzy są dzisiaj w trudniejszej sytuacji. Dla nich to oznacza swoisty ratunek. Dla emerytów, którzy dostają najniższe emerytury, dla rencistów, którzy otrzymują najniższe świadczenia rzędu 800 zł, to poważny zastrzyk gotówki. Co oni z tymi pieniędzmi zrobią? Pójdą i natychmiast je wydadzą na swoje potrzeby – te pieniądze zasilą polską gospodarkę” - wyjaśnił Duda.

Kandydat na prezydenta jeszcze raz wytłumaczył, dlaczego postuluje utworzenie Narodowej Rady Rozwoju.

„Prezydent jako ten, który jest wybrany przez naród, czyli przez polskie społeczeństwo, i ma jedyny taki mandat w Polsce, powinien przede wszystkim mieć wizję rozwoju kraju i pod auspicjami prezydenta powinny być przygotowane strategie rozwojowe. Stąd moja obietnica stworzenia Narodowej Rady Rozwoju” - powiedział europoseł.

Duda odniósł się również do fatalnej polityki rządu Platformy Obywatelskiej i PSL.

„Mam nadzieję, że po najbliższych wyborach parlamentarnych w Polsce zmieni się władza, bo ostatnie 8 lat pokazało, że obecna koalicja nie jest w stanie zrobić dla Polski nic dobrego. Wielokrotnie oszukała wyborców , choćby ws. podwyższenia wieku emerytalnego. Przecież nie kto inny jak Donald Tusk w 2011 roku powiedział, że Platforma Obywatelska tego nie planuje. Kto wie, czy PO wygrałaby wybory, gdyby powiedział wtedy prawdę, a nie okłamał wyborców. To są rządy nieskuteczne. To rządy, które doprowadziły do tego, że upadły polskie stocznie. Pani premier Kopacz zgodziła się niedawno na konkluzję Rady Europejskiej, w której mowa jest o dekarbonizacji europejskiej gospodarki, podczas gdy nasz przemysł energetyczny jest oparty na węglu. (…) Eksperci mówią, że mamy 90 proc. europejskich złóż węgla do wydobycia na 200 lat. Nie ma wątpliwości, że to nasz surowiec energetyczny, który dziś gwarantuje nam suwerenność, a nie rosyjski gaz, za który płacimy więcej niż Niemcy. Tutaj trzeba usprawniać nowe technologie! (…) Do tego trzeba czerpać fundusze z planu Juenckera. Tylko do tego jest potrzebna zdecydowana polityka zagraniczna, po prostu twarde reprezentowanie naszych interesów na arenie europejskiej” - mówił kandydat PiS.

Andrzej Duda przypomniał również o potrzebie uchwalenia nowej konstytucji.

„Trzeba rozstrzygnąć, który model prezydentury będzie w Polsce prezentowany. (…) Chciałbym, aby nowa konstytucja, która mam nadzieję powstanie pod moimi auspicjami, przede wszystkim była przedyskutowana przez ekspertów, żeby jej przyjęcie odbyło się przy udziale społeczeństwa, żeby każdy, kto będzie zainteresowany mógł zgłosić swoje postulaty i uwagi. Chciałbym, żeby w te sprawie odbyła się szeroka dyskusja zakończona referendum w tej sprawie” - powiedział gość Programu Pierwszego Polskiego Radia.

Andrzej Duda zauważył, że obecna konstytucja została uchwalona w sytuacji, kiedy nie byliśmy w NATO i Unii Europejskiej.

„To na czym mi najbardziej zależy, to wzmocnienie gwarancji praw obywatelskich, to referendum, które wreszcie powinno oddawać to, że naród jest suwerenem i ma prawo decydować bezpośrednie. Nie może być tak, że jeżeli obywatele zbiorą milion podpisów pod wnioskiem o przeprowadzenie referendum, to Sejm decyduje, czy nie. Sejm powinien mieć wtedy obowiązek przeprowadzenia referendum. Nie mam wątpliwości, że głos społeczny powinien być rzeczywiście społeczeństwu dany” - podkreślił Duda.

gah

[fot. PAP/Paweł Supernak]

Słowa kluczowe:

ustawa

,

wyborcy

,

wynik

,

Polska

Warto poczytać

 1. 66a819c061fa44c49342a09b33ae4999 28.10.2016

  Rzecznik KEP ws. ekshumacji

  "Jedyną przyczyną, dla której ekshumacja ofiar katastrofy smoleńskiej byłaby moralnie usprawiedliwiona, może być wyraźna i obiektywna potrzeba wynikająca z dążenia do poznania prawdy".

 2. Paraprezydenckastef2810 28.10.2016

  Znamy datę ekshumacji pary prezydenckiej

  Stacja RMF FM podaje, że przeprowadzone będą badania DNA, a po otrzymaniu ich wyników planowany jest ponowny pogrzeb Lecha i Marii Kaczyńskich.

 3. 2246de42344845ee801db14ab95b8672 28.10.2016

  PO: Nie boimy się śledztwa prokuratury

  „Chcemy zbadać to w komisji śledczej, bo wiemy, że dzisiaj prokuratura nie jest prokuraturą niezależną, działa na zlecenie Zbigniewa Ziobry”.

 4. Zrzut-ekranu-2016-10-28-o-142116 28.10.2016

  Nowoczesna zadowolona ze śledztwa ws. Caracali

  Sprawę zakupu Caracali prokuratura powinna prześwietlić całościowo - od momentu wyboru tych śmigłowców do momentu rezygnacji z nich - uważa poseł Nowoczesnej Grzegorz Furgo.

 5. Cv2FmcNUIAIK1Zo 28.10.2016

  Nowoczesna chce zmian w świadczeniach rodzinnych

  "Mamy drastyczną rozbieżność pomiędzy wysokością zasiłków dla tych, którzy opiekują się osobami niepełnosprawnymi od dzieciństwa, a osobami, które nabyły ją w dorosłości”.

 6. mid-16a28043 28.10.2016

  PZPN wybierze nowego prezesa

  Faworytem jest obecny szef związku Zbigniew Boniek, ale emocji na sali nie zabraknie. Przede wszystkim za sprawą systemu głosowania.

 7. 97295a38901449428e2f1852eeb3b085-1 28.10.2016

  Dworczyk chwali śledztwo ws. Caracali

  "Wszystkim nam zależy, żeby państwo polskie było traktowane poważnie, żeby ta sprawa (przetargu) nie była rozgrywana ani wewnętrznie, ani zewnętrznie”.

 8. 507ba5160b1b4c849dd5d64cb74ab9c6 28.10.2016

  Amerykanie mogą pomóc ws. Łączewskiego

  „Nie ma na pewno jeszcze informacji ze Stanów z Twittera z głównej siedziby, ale zdaje się, że poważnie to potraktowali”.

CS136MINIfoto

Czas Stefczyka 136/2016

PDF (7,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook