Jedynie prawda jest ciekawa


Duda: Mam nadzieję, że zmieni się władza

06.05.2015

Kandydat PiS na prezydenta Andrzej Duda, który był gościem Programu Pierwszego Polskiego Radia, odniósł się do debaty kandydatów na prezydenta. Polityk wyraził swoje ubolewanie z powodu nieobecności Bronisława Komorowskiego podczas dyskusji.

„Przede wszystkim dla mnie było najistotniejsze to, że się odbyła. W ustawie jest zapisane, ze powinna zostać zorganizowana. Cieszę się, że mogłem wziąć w niej udział. To kwestia szacunku do wyborców i kontrkandydatów. Każdy z nas ma jakieś szanse na osiągnięcie wyniku. To, że wszystko wskazuje na to, że mam dużo większe szanse wygrać od innych, to nie znaczy,  ze mam nie okazywać im szacunku i nie rozmawiać na temat tego, jak każdy z nas wyobraża sobie rozwój Polski i rolę prezydenta w tym wszystkim. Mogę tylko wyrazić ubolewanie, że nie stawił się urzędujący prezydent Bronisław Komorowski. Myślę, że to dałoby tej debacie jakieś dodatkowe paliwo, bo debata 11 kandydatów zawsze jest jakimś specyficznym momentem. (…) Dla mnie to przede wszystkim kwestia szacunku dla wyborców i tych, którzy są moimi konkurentami w tym wyborczym wyścigu” - powiedział Duda.

Kandydat na prezydenta zapytany o to, czy taka forma debaty go nie ograniczała, odpowiedział:

„Trochę tak… (…) Ktoś żartował ze mnie w internecie, że Andrzej Duda to taki trochę myśliwiec, który potrzebuje długiego rozpędu. Trochę tak jest. Jestem przyzwyczajony do prowadzenia wykładów na uczelni, bo przecież przez 9 lat zajmowałem się prowadzeniem zajęć ze studentami. Potrzebuję czasu, żeby się rozkręcić. Jeżeli ma się 45 sekund, a otem 3 razy po 2 minuty i znowu 45 sekund, a następnie znów 2 minuty trudno jest nabrać jakiegoś rozpędu, ale jestem zadowolony z tego, że tam byłem i z tego, jak wystąpiłem. Cieszę się, że to co było dla mnie ważne rodakom przekazałem”.

Andrzej Duda zwrócił uwagę, że jest zwolennikiem aktywnej prezydentury, w ramach której głowa państwa korzysta z przysługującej jej inicjatywy ustawodawczej.

„Prezydent RP wraz z ekspertami w zakresie własnym i własnej kancelarii, a ja deklaruję, że chcę powołać Niezależną Radą Rozwoju. (…) Już dawno zadeklarowałem, żeby w jej skład weszli przedstawiciele związków zawodowych. (…) Najbardziej cieszyłbym się, gdyby byli to ich eksperci” - podkreślił gość radiowej „Jedynki”.

Następnie kandydat PiS odniósł się do jednego ze swoich naczelnych postulatów – obniżenia wieku emerytalnego.

„Polskie społeczeństwo oczekuje tego, żeby wiek emerytalny został obniżony, Ludzie przeciwko temu protestują. To się pojawia na wszystkich moich spotkaniach, odbyłem 240 spotkań i na każdym z nich pojawia się ten temat” - zaznaczył Duda.

„Wiek emerytalny trzeba obniżyć kierując się oczywiście zdrowym rozsądkiem. Pomysł, który ma NSZZ Solidarność jest pomysłem, który trzeba rozważyć. (…) Skoro udało się to zrealizować w Niemczech, to dlaczego nie dałoby się u nas?” - dodał.

Kandydat PiS na prezydenta zwrócił również uwagę na konieczność podwyższenia kwoty wolnej od podatku.

„To na pewno chciałbym zrealizować bardzo szybko. Mam taki projekt i zrobię wszystko, żeby został zrealizowany, żeby ustawa została uchwalony do 30 listopada jeszcze tego roku, żeby już w 2016 roku kwota wolna od podatku mogła wynosić co najmniej 8 tys. zł, aby więcej pieniędzy zostało w kieszeni rodzin. Bo to oznacza większą ilość pieniędzy dla tych, którzy są dzisiaj w trudniejszej sytuacji. Dla nich to oznacza swoisty ratunek. Dla emerytów, którzy dostają najniższe emerytury, dla rencistów, którzy otrzymują najniższe świadczenia rzędu 800 zł, to poważny zastrzyk gotówki. Co oni z tymi pieniędzmi zrobią? Pójdą i natychmiast je wydadzą na swoje potrzeby – te pieniądze zasilą polską gospodarkę” - wyjaśnił Duda.

Kandydat na prezydenta jeszcze raz wytłumaczył, dlaczego postuluje utworzenie Narodowej Rady Rozwoju.

„Prezydent jako ten, który jest wybrany przez naród, czyli przez polskie społeczeństwo, i ma jedyny taki mandat w Polsce, powinien przede wszystkim mieć wizję rozwoju kraju i pod auspicjami prezydenta powinny być przygotowane strategie rozwojowe. Stąd moja obietnica stworzenia Narodowej Rady Rozwoju” - powiedział europoseł.

Duda odniósł się również do fatalnej polityki rządu Platformy Obywatelskiej i PSL.

„Mam nadzieję, że po najbliższych wyborach parlamentarnych w Polsce zmieni się władza, bo ostatnie 8 lat pokazało, że obecna koalicja nie jest w stanie zrobić dla Polski nic dobrego. Wielokrotnie oszukała wyborców , choćby ws. podwyższenia wieku emerytalnego. Przecież nie kto inny jak Donald Tusk w 2011 roku powiedział, że Platforma Obywatelska tego nie planuje. Kto wie, czy PO wygrałaby wybory, gdyby powiedział wtedy prawdę, a nie okłamał wyborców. To są rządy nieskuteczne. To rządy, które doprowadziły do tego, że upadły polskie stocznie. Pani premier Kopacz zgodziła się niedawno na konkluzję Rady Europejskiej, w której mowa jest o dekarbonizacji europejskiej gospodarki, podczas gdy nasz przemysł energetyczny jest oparty na węglu. (…) Eksperci mówią, że mamy 90 proc. europejskich złóż węgla do wydobycia na 200 lat. Nie ma wątpliwości, że to nasz surowiec energetyczny, który dziś gwarantuje nam suwerenność, a nie rosyjski gaz, za który płacimy więcej niż Niemcy. Tutaj trzeba usprawniać nowe technologie! (…) Do tego trzeba czerpać fundusze z planu Juenckera. Tylko do tego jest potrzebna zdecydowana polityka zagraniczna, po prostu twarde reprezentowanie naszych interesów na arenie europejskiej” - mówił kandydat PiS.

Andrzej Duda przypomniał również o potrzebie uchwalenia nowej konstytucji.

„Trzeba rozstrzygnąć, który model prezydentury będzie w Polsce prezentowany. (…) Chciałbym, aby nowa konstytucja, która mam nadzieję powstanie pod moimi auspicjami, przede wszystkim była przedyskutowana przez ekspertów, żeby jej przyjęcie odbyło się przy udziale społeczeństwa, żeby każdy, kto będzie zainteresowany mógł zgłosić swoje postulaty i uwagi. Chciałbym, żeby w te sprawie odbyła się szeroka dyskusja zakończona referendum w tej sprawie” - powiedział gość Programu Pierwszego Polskiego Radia.

Andrzej Duda zauważył, że obecna konstytucja została uchwalona w sytuacji, kiedy nie byliśmy w NATO i Unii Europejskiej.

„To na czym mi najbardziej zależy, to wzmocnienie gwarancji praw obywatelskich, to referendum, które wreszcie powinno oddawać to, że naród jest suwerenem i ma prawo decydować bezpośrednie. Nie może być tak, że jeżeli obywatele zbiorą milion podpisów pod wnioskiem o przeprowadzenie referendum, to Sejm decyduje, czy nie. Sejm powinien mieć wtedy obowiązek przeprowadzenia referendum. Nie mam wątpliwości, że głos społeczny powinien być rzeczywiście społeczeństwu dany” - podkreślił Duda.

gah

[fot. PAP/Paweł Supernak]

Warto poczytać

 1. 1270manifestacja 17.03.2018

  W największych miastach odbyły się demonstracje przeciwko rasizmowi

  Nie chcemy w Polsce zwolenników brunatnych poglądów i rasizmu; nie ma tutaj miejsca na faszyzm - mówili przedstawiciele koalicji Zjednoczeni Przeciwko Rasizmowi. W sobotę w największych miastach kraju odbyły się demonstracje w związku ze Światowym Dniem Walki z Dyskryminacją Rasową.

 2. 1270zziobro 17.03.2018

  Ziobro: musimy podnieść standardy zawodowe sędziów w Polsce

  Musimy podnieść standardy zawodowe sędziów w Polsce - oświadczył w sobotę minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro, zapowiadając projekt zmian w przepisach dot. usuwania sędziów z zawodu. Dodał, że powstał już zespół roboczy, który pracuje nad nowelizacją.

 3. 1270wstyd 17.03.2018

  "Konwój Wstydu" jeździ po Polsce - PO apeluje do polityków PiS

  W ramach akcji "Konwój Wstydu", zorganizowanej przez Platformę Obywatelską, po Polsce jeżdżą billboardy z wizerunkami polityków PiS oraz kwotami ich jednorazowych nagród. W sobotę politycy PO w różnych miastach apelowali do polityków PiS o oddanie pieniędzy podatników.

 4. Anders17032018 17.03.2018

  Anders zapowiada: oddam premię

  Oddam premię, którą otrzymałam w styczniu - zapowiedziała w sobotę w radiu RMF FM senator, sekretarz stanu w kancelarii premiera Anna Maria Anders. Oceniła, że jeżeli kogoś chce się wynagrodzić za działanie, to się powinno mu podwyższyć pensję

 5. MajewskiBaranPozniak 17.03.2018

  Gdańsk będzie wspierał... zmianę płci? "Musimy się temu stanowczo sprzeciwić"

  Refundacja przez miasto operacji zmiany płci, czy stworzenie tymczasowych dokumentów dla osób przechodzących taką operację - takie rekomendacje w Modelu na rzecz Równego Traktowania wzbudziły protesty środowisk związanych z Koalicją dla Gdańska

 6. Duda16032018 16.03.2018

  Kontrowersyjne słowa Prezydenta. Co miał na myśli mówiąc o "niemieckim uznaniu"?

  Szef MSZ Niemiec Heiko Maas wyraził uznanie za moją interwencję w proces legislacyjny ustaw dot. wymiaru sprawiedliwości; przekazałem mu, że jestem ostatnią osobą, która chciałaby ograniczenia niezawisłości sędziowskiej - powiedział prezydent Andrzej Duda portalowi 300polityka.pl

 7. CBATT1 16.03.2018

  Schetyna chce likwidacji CBA. Tymczasem Polacy są zdecydowanie innego zdania

  45 proc. badanych pozytywnie ocenia działalność Centralnego Biura Antykorupcyjnego, negatywnie - 12 proc. - wynika z marcowego sondażu CBOS

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook