Jedynie prawda jest ciekawa


Duda ma plan na pierwsze dni prezydentury

31.07.2015

Nowy prezydent chce zająć się m.in. sprawą podwyższenia kwoty wolnej od podatku.

Przedstawienie projektów ustaw dot. reformy emerytalnej i kwoty wolnej od podatku, seria wizyt zagranicznych oraz objazd po Polsce to niektóre plany Andrzeja Dudy na pierwsze 100 dni kadencji prezydenckiej. Tuż po zaprzysiężeniu przedstawi on skład swej kancelarii.

Jak wynika z informacji PAP zbliżonych do współpracowników Dudy, dzień po zaprzysiężeniu - które odbędzie się w czwartek 6 sierpnia - prezydent przedstawi i powoła ministrów w swojej Kancelarii i niektórych doradców.

Wśród najbliższych ludzi Dudy będą najprawdopodobniej współpracujący z nim już jako prezydentem-elektem: poseł PiS Małgorzata Sadurska (według nieoficjalnych informacji miałaby zostać szefową Kancelarii Prezydenta), poseł PiS Adam Kwiatkowski (miałby być szefem gabinetu), poseł PiS Maciej Łopiński (prawdopodobnie zostanie szefem doradców), Krzysztof Szczerski (będzie odpowiadał za sprawy zagraniczne) i Wojciech Kolarski (w jego gestii mają być sprawy społeczne i kultury).

Prezydent będzie też decydował w początkach pełnienia urzędu o obsadzie funkcji szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego - według nieoficjalnych informacji uzyskanych od polityków PiS, szefem BBN zostanie Paweł Soloch, obecnie kierujący Instytutem Sobieskiego. Soloch za rządów PiS, od 2005 do 2007 roku, był podsekretarzem stanu w ówczesnym Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji. Duda powoła też kolejny skład Rady Bezpieczeństwa Narodowego.

Inne decyzje personalne, które będzie musiał podjąć Duda, dotyczą składu Rady Dialogu Społecznego, która zastąpi Komisję Trójstronną - prezydent ma w niej jednego przedstawiciela.

W sobotę 8 sierpnia, albo nawet w piątek 7 sierpnia, Duda wyruszy w objazd po Polsce. Ma spotkać się m.in. z mieszkańcami województwa lubelskiego i świętokrzyskiego, prawdopodobnie odwiedzi też swój rodzinny Kraków. Takie wyjazdy mają odbywać się podczas całej prezydentury.

Podczas pierwszych 100 dni prezydent będzie miał napięty grafik wizyt zagranicznych. Odwiedzi najważniejszych sojuszników Polski zarówno w Europie Środkowo-Wschodniej, jak i Unii Europejskiej. We wrześniu Duda będzie uczestniczył w corocznej sesji Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych w Nowym Jorku.

Przez pierwsze miesiące prezydentury Duda przedstawi swoje flagowe projekty, o których mówił w trakcie kampanii wyborczej i w licznych wywiadach. Chodzi o projekt ustawy dot. wieku emerytalnego i projekt podwyższający kwotę wolną od podatku.

Pierwszy z tych projektów będzie zakładał obniżenie wieku emerytalnego i dobrowolność przechodzenia na emeryturę. Nie wiadomo, czy te rozwiązania będą połączone z 40-letnim okresem składkowym. Nad założeniami pracują eksperci i związkowcy z NSZZ "Solidarność". Duda deklarował, że chciałby, aby ten projekt został złożony jeszcze w sierpniu.

Nad projektem dot. podwyższenia kwoty wolnej do podatku również pracują eksperci. Duda w kampanii prezydenckiej zadeklarował, że będzie to kwota 8 tys. złotych.

mly/PAP

[fot. PAP/Tomasz Gzell]

Warto poczytać

 1. cba18072018 18.07.2018

  Przemysław M. zatrzymany przez CBA. Podejrzany o udział w grupie przestępczej wyłudzającej podatek VAT

  Dzięki wspólnej pracy CBA, ABW i Prokuratury Okręgowej w Zamościu zatrzymano dziś członków zorganizowanej grupy przestępczej, która w latach 2015-2016 działając wspólnie i w porozumieniu naraziła Skarb Państwa na straty sięgające blisko 7 milionów złotych

 2. mazurek09032018 18.07.2018

  To będzie najważniejsza komisja śledcza w tej kadencji. Znamy kandydatów PiS

  Kazimierz Smoliński, Małgorzata Janowska, Marcin Horała, Wojciech Murdzek, Andrzej Matusiewicz, zostaną zgłoszeni jako kandydaci PiS do komisji śledczej ds. VAT

 3. sejm180702018 18.07.2018

  Skandaliczne sceny. Tłum pod Sejmem zaatakował Kornela Morawieckiego!

  Protestujący w środę pod Sejmem chcieli uniemożliwić wyjście marszałkowi seniorowi Kornelowi Morawieckiemu

 4. rostowski18072018 18.07.2018

  Czas na trudne pytania. Rostowski przed komisją śledczą ds. Amber Gold

  W środę po godz. 10 sejmowa komisja śledcza rozpoczęła posiedzenie, na którym przesłuchuje b. ministra finansów w rządzie PO-PSL Jana Vincenta Rostowskiego.

 5. gersdorf03072018 18.07.2018

  Gersdorf: Jestem I prezesem SN do 2020 roku, nikt tego nie zmieni

  Jestem I prezesem Sądu Najwyższego do 2020 r., nikt tego nie zmieni, bo normy konstytucyjne są najważniejsze i nie można ich zmieniać zwykłymi ustawami – powiedziała dziennikarzom Małgorzata Gersdorf, która w środę przybyła do Sądu Najwyższego.

 6. orlik170702018 17.07.2018

  „Orliki” się rozpadają. Nawet Wyborcza przyznaje, że sztandarowy projekt rządu PO-PSL okazał się klapą

  Ten pomysł miał być jednym z największych osiągnięć rządu Donalda Tuska

 7. konstanty-rokicki17072018 17.07.2018

  Uratował ogromną liczbę istnień w czasie Zagłady. Po wojnie o nim zapomniano, choć jego postawa zasługuje na nieśmiertelną chwałę

  60 lat temu, tj. 18 lipca 1958 roku, zmarł w Lucernie były polski wicekonsul w Szwajcarii, którego okres sprawowania funkcji dyplomatycznej w europejskim państwie przypadł na czas II wojny światowej.

Wiadomości ze świata

więcej
CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook