Jedynie prawda jest ciekawa

Duda ma plan na pierwsze dni prezydentury

31.07.2015

Nowy prezydent chce zająć się m.in. sprawą podwyższenia kwoty wolnej od podatku.

Przedstawienie projektów ustaw dot. reformy emerytalnej i kwoty wolnej od podatku, seria wizyt zagranicznych oraz objazd po Polsce to niektóre plany Andrzeja Dudy na pierwsze 100 dni kadencji prezydenckiej. Tuż po zaprzysiężeniu przedstawi on skład swej kancelarii.

Jak wynika z informacji PAP zbliżonych do współpracowników Dudy, dzień po zaprzysiężeniu - które odbędzie się w czwartek 6 sierpnia - prezydent przedstawi i powoła ministrów w swojej Kancelarii i niektórych doradców.

Wśród najbliższych ludzi Dudy będą najprawdopodobniej współpracujący z nim już jako prezydentem-elektem: poseł PiS Małgorzata Sadurska (według nieoficjalnych informacji miałaby zostać szefową Kancelarii Prezydenta), poseł PiS Adam Kwiatkowski (miałby być szefem gabinetu), poseł PiS Maciej Łopiński (prawdopodobnie zostanie szefem doradców), Krzysztof Szczerski (będzie odpowiadał za sprawy zagraniczne) i Wojciech Kolarski (w jego gestii mają być sprawy społeczne i kultury).

Prezydent będzie też decydował w początkach pełnienia urzędu o obsadzie funkcji szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego - według nieoficjalnych informacji uzyskanych od polityków PiS, szefem BBN zostanie Paweł Soloch, obecnie kierujący Instytutem Sobieskiego. Soloch za rządów PiS, od 2005 do 2007 roku, był podsekretarzem stanu w ówczesnym Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji. Duda powoła też kolejny skład Rady Bezpieczeństwa Narodowego.

Inne decyzje personalne, które będzie musiał podjąć Duda, dotyczą składu Rady Dialogu Społecznego, która zastąpi Komisję Trójstronną - prezydent ma w niej jednego przedstawiciela.

W sobotę 8 sierpnia, albo nawet w piątek 7 sierpnia, Duda wyruszy w objazd po Polsce. Ma spotkać się m.in. z mieszkańcami województwa lubelskiego i świętokrzyskiego, prawdopodobnie odwiedzi też swój rodzinny Kraków. Takie wyjazdy mają odbywać się podczas całej prezydentury.

Podczas pierwszych 100 dni prezydent będzie miał napięty grafik wizyt zagranicznych. Odwiedzi najważniejszych sojuszników Polski zarówno w Europie Środkowo-Wschodniej, jak i Unii Europejskiej. We wrześniu Duda będzie uczestniczył w corocznej sesji Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych w Nowym Jorku.

Przez pierwsze miesiące prezydentury Duda przedstawi swoje flagowe projekty, o których mówił w trakcie kampanii wyborczej i w licznych wywiadach. Chodzi o projekt ustawy dot. wieku emerytalnego i projekt podwyższający kwotę wolną od podatku.

Pierwszy z tych projektów będzie zakładał obniżenie wieku emerytalnego i dobrowolność przechodzenia na emeryturę. Nie wiadomo, czy te rozwiązania będą połączone z 40-letnim okresem składkowym. Nad założeniami pracują eksperci i związkowcy z NSZZ "Solidarność". Duda deklarował, że chciałby, aby ten projekt został złożony jeszcze w sierpniu.

Nad projektem dot. podwyższenia kwoty wolnej do podatku również pracują eksperci. Duda w kampanii prezydenckiej zadeklarował, że będzie to kwota 8 tys. złotych.

mly/PAP

[fot. PAP/Tomasz Gzell]

Warto poczytać

 1. ss15012018 15.01.2018

  IPN szuka SS-manów służących w niemieckich obozach na terenie Polski. "To nie jest zamknięta sprawa"

  Prokuratorzy z IPN zwrócili się do Interpolu o pomoc w odnalezieniu ok. 1,6 tys. funkcjonariuszy SS.

 2. AbpGadecki15012018 15.01.2018

  Abp Gądecki: troska o bezpieczeństwo mniej ważna niż pomoc potrzebującym

  Troska o zachowanie własnego bezpieczeństwa nie może przeważać nad postawą, która powinna być ukierunkowana na pomoc innym osobom - powiedział w poniedziałek przewodniczący KEP abp Stanisław Gądecki podczas konferencji prasowej po Światowym Dniu Migranta i Uchodźcy

 3. polskaanders15012018 15.01.2018

  „Niezniszczalni” chwytają za serce. Piękny spot przypominający o polskich bohaterach

  „Polskie dziedzictwo niesie ponadczasowe wartości niezłomności, odwagi i poświęcenia dla dobra innych” – napisał na Twitterze premier Mateusz Morawiecki.

 4. Jakitweetwp 15.01.2018

  Ostre starcie Jakiego z dziennikarką WP. "Ordynarnie manipuluje, nawet sekundy nie poświęciła żeby zadzwonić"

  - Wystarczyłaby sekunda, aby do mnie zadzwonić - i pani "dziennikarka" by się dowiedziała, że pomyliła wszystkie pojęcia - przekonuje wiceminister sprawiedliwości odnosząc się do tekstu opublikowanego w Wirtualnej Polsce

 5. 15.01.2018

  Giertych wraca do prawicowych poglądów? Były lider LPR ostro skrytykował Zandberga i Nowacką

  Były wicepremier odniósł się do ostatnich protestów pod Sejmem przeciwko odrzuceniu liberalizującego przepisy aborcyjne obywatelskiego projektu "Ratujmy Kobiety"

 6. thun13012017 15.01.2018

  Thun znowu atakuje! Europosłanka PO twierdzi że PiS wprowadza dyktaturę

  PiS zaprowadza w Polsce dyktaturę i cały świat to widzi. Niszczy się trójpodział władzy, upartyjnia instytucje publiczne, a media państwowe dzielę społeczeństwo natrętną propagandą prorządową. Prawdziwa demokracja w Polsce to przeszłość - twierdzi Róża Thun w rozmowie z "Rzeczpospolitą"

 7. Olbrychskiwiki 15.01.2018

  Mocne słowa Olbrychskiego: Nie podoba mi się ta Polska

  - Nie podoba mi się ta Polska. Nie tylko obóz rządzących, ale i społeczeństwo, które tak zdecydowało - powiedział Daniel Olbrychski w rozmowie z dziennik.pl

CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook