Jedynie prawda jest ciekawa


Duda ma plan na pierwsze dni prezydentury

31.07.2015

Nowy prezydent chce zająć się m.in. sprawą podwyższenia kwoty wolnej od podatku.

Przedstawienie projektów ustaw dot. reformy emerytalnej i kwoty wolnej od podatku, seria wizyt zagranicznych oraz objazd po Polsce to niektóre plany Andrzeja Dudy na pierwsze 100 dni kadencji prezydenckiej. Tuż po zaprzysiężeniu przedstawi on skład swej kancelarii.

Jak wynika z informacji PAP zbliżonych do współpracowników Dudy, dzień po zaprzysiężeniu - które odbędzie się w czwartek 6 sierpnia - prezydent przedstawi i powoła ministrów w swojej Kancelarii i niektórych doradców.

Wśród najbliższych ludzi Dudy będą najprawdopodobniej współpracujący z nim już jako prezydentem-elektem: poseł PiS Małgorzata Sadurska (według nieoficjalnych informacji miałaby zostać szefową Kancelarii Prezydenta), poseł PiS Adam Kwiatkowski (miałby być szefem gabinetu), poseł PiS Maciej Łopiński (prawdopodobnie zostanie szefem doradców), Krzysztof Szczerski (będzie odpowiadał za sprawy zagraniczne) i Wojciech Kolarski (w jego gestii mają być sprawy społeczne i kultury).

Prezydent będzie też decydował w początkach pełnienia urzędu o obsadzie funkcji szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego - według nieoficjalnych informacji uzyskanych od polityków PiS, szefem BBN zostanie Paweł Soloch, obecnie kierujący Instytutem Sobieskiego. Soloch za rządów PiS, od 2005 do 2007 roku, był podsekretarzem stanu w ówczesnym Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji. Duda powoła też kolejny skład Rady Bezpieczeństwa Narodowego.

Inne decyzje personalne, które będzie musiał podjąć Duda, dotyczą składu Rady Dialogu Społecznego, która zastąpi Komisję Trójstronną - prezydent ma w niej jednego przedstawiciela.

W sobotę 8 sierpnia, albo nawet w piątek 7 sierpnia, Duda wyruszy w objazd po Polsce. Ma spotkać się m.in. z mieszkańcami województwa lubelskiego i świętokrzyskiego, prawdopodobnie odwiedzi też swój rodzinny Kraków. Takie wyjazdy mają odbywać się podczas całej prezydentury.

Podczas pierwszych 100 dni prezydent będzie miał napięty grafik wizyt zagranicznych. Odwiedzi najważniejszych sojuszników Polski zarówno w Europie Środkowo-Wschodniej, jak i Unii Europejskiej. We wrześniu Duda będzie uczestniczył w corocznej sesji Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych w Nowym Jorku.

Przez pierwsze miesiące prezydentury Duda przedstawi swoje flagowe projekty, o których mówił w trakcie kampanii wyborczej i w licznych wywiadach. Chodzi o projekt ustawy dot. wieku emerytalnego i projekt podwyższający kwotę wolną od podatku.

Pierwszy z tych projektów będzie zakładał obniżenie wieku emerytalnego i dobrowolność przechodzenia na emeryturę. Nie wiadomo, czy te rozwiązania będą połączone z 40-letnim okresem składkowym. Nad założeniami pracują eksperci i związkowcy z NSZZ "Solidarność". Duda deklarował, że chciałby, aby ten projekt został złożony jeszcze w sierpniu.

Nad projektem dot. podwyższenia kwoty wolnej do podatku również pracują eksperci. Duda w kampanii prezydenckiej zadeklarował, że będzie to kwota 8 tys. złotych.

mly/PAP

[fot. PAP/Tomasz Gzell]

Warto poczytać

 1. 1270policjaprow 24.04.2018

  Policyjna prowokacja - przechodnie pomagali pijanym kierowcom

  Dwie na cztery osoby zdecydowały się pomóc pijanemu kierowcy wyjechać z parkingu podczas policyjnej prowokacji, przeprowadzonej we wtorek w Katowicach. W jednym przypadku reakcja była bierna, a tylko w jednym - prawidłowa.

 2. 1270popieluszko50 24.04.2018

  Prezydent wręczył bratu bł. ks. Popiełuszki i jego żonie medal za 50 lat pożycia małżeńskiego

  Brat błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki, Józef i jego żona Alfreda, odebrali we wtorek w Pałacu Prezydenckim z rąk prezydenta Andrzeja Dudy i pierwszej damy Agaty Kornhauser-Dudy medale za długoletnie pożycie małżeńskie.

 3. 1270rafalskaaaa 24.04.2018

  Podpisano porozumienie ws. wsparcia osób niepełnosprawnych

  To sukces środowisk osób niepełnosprawnych; widzę tu dobrą wolę, że rząd chce spełnić niektóre postulaty - oceniła podpisanie porozumienia rządu i części środowisk osób niepełnosprawnych Ewa Krawczyk z Fundacji Pomóż Innym.

 4. Chrzanowskawiki 24.04.2018

  Polska będzie miała kolejną błogosławioną. Była współpracowniczką Karola Wojtyły

  W sobotę w Krakowie-Łagiewnikach odbędzie się beatyfikacja Hanny Chrzanowskiej. To postać, która wspaniale wpisuje się w obchody stulecia odzyskania niepodległości i czterdziestolecia wyboru kard. Karola Wojtyły na papieża - podkreśla metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski

 5. Lichocka22042018 24.04.2018

  Lichocka o Terlikowskim: Pajac zupełny

  - Zachował się jak hałaśliwy pajac w tej sprawie i nie będę wobec niego używać taryfy ulgowej po tym co napisał - tak posłanka PiS skomentowała słowa Terlikowskiego na temat jej wypowiedzi dotyczącej aborcji

 6. sejm22042018 24.04.2018

  Masażyści wejdą do Sejmu

  Do dyspozycji protestujących osób niepełnosprawnych na czas wizyty masażystów w Sejmie zostanie udostępniony pokój dziennikarski na pierwszym piętrze, nieopodal miejsca protestu - poinformował dyrektor Centrum Informacyjnego Sejmu Andrzej Grzegrzółka

 7. RafalskaFlickr 24.04.2018

  PO chce dymisji Rafalskiej. Za 500+, leki dla seniorów, czy spadek bezrobocia?

  Absolutnie powinno dojść do dymisji minister Elżbiety Rafalskiej, to byłby gest rządu, który przyznałby się, że przez 2,5 roku sprawę opiekunów niepełnosprawnych zostawił nierozwiązaną - ocenił szef klubu PO Sławomir Neumann. Będziemy rozmawiać o wniosku ws. wotum nieufności dla Rafalskiej - dodał

 8. HGWPOFlickr 24.04.2018

  Kolejne zatrzymania w sprawie afery reprywatyzacyjnej. A HGW przez lata nie widziała problemu

  Przez lata władze Warszawy udawały że nic się nie dzieje. Tymczasem na polecenie prokuratora policja zatrzymała we wtorek rano dwie osoby w związku z nieprawidłowościami przy reprywatyzacji nieruchomości przy ul. Skaryszewskiej 11 w Warszawie

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook