Jedynie prawda jest ciekawa


Duda-Komorowski - pierwsze starcie na wyborczym ringu

17.05.2015

Czas na powrót do uczciwej polityki - powiedział Andrzej Duda podczas pierwszej wyborczej debaty z Bronisławem Komorowskim, jaka miała miejsce na antenie TVP Info i Polsat News. Obiecał też wiele zmian w polskim prawie i konstytucji. Jego kontrkandydat przekonywał, że najważniejsze jest doświadczenie.

Na początku debaty kandydaci uścisnęli sobie ręce, a Bronisław Komorowski złożył Andrzejowi Dudzie życzenia urodzinowe. Później przeciwnicy przeszli już do bezpośredniej walki. Pierwsze pytania w debacie dotyczyły polityki zagranicznej i obronnej. Duda wypomniał Komorowskiemu, że w Polsce nadal nie ma tarczy antyrakietowej, na co urzędujący prezydent odparł, że to właśnie w Polsce odbędzie się następny szczyt NATO, a Sojusz jest jednym z filarów naszego bezpieczeństwa. Stwierdził również, że cały świat mówi dobrze o Polsce, a PiS „widzi w tym kraju zgliszcza”

- Panie prezydencie, pięknie pan mówi o armii (…) Ale w jakim stanie jest dzisiaj polska armia? Obserwował pan spokojnie, kiedy pana kolega partyjny minister Bogdan Klich dokonywał de facto demontażu polskiej armii. Obcinaliście co roku finansowanie armii - mówił Duda. Komorowski odparł, że obecnie na armię wydawane jest dwa razy więcej pieniędzy niż za czasów PiS.Kolejną sprawą, która rozgrzała emocje, była emigracja i bezrobocie wśród młodych. Duda przekonywał, że odwiedził w kampanii 240 miast, gdzie młodzi ludzie przekonywali go, iż nie ma dla nich perspektyw w Polsce. - Platforma obiecywała cuda, podatek liniowy i Irlandię. Do prawdziwej zielonej wyspy emigrują młodzi ludzie – powiedział Andrzej Duda.

Komorowski przekonywał, że dzięki niemu powstały 2 miliony miejsc pracy, że ma ofertę dla młodych. Podkreślił też, że sam Duda od lat blokuje etat na uczelni w Krakowie, bo pracuje w Brukseli. Podkreślił również, że za czasów PiS emigrowało pół miliona ludzi rocznie, a obecnie - około 60 tysięcy.

Pierwszy atak ze strony Bronisława Komorowskiego nastąpił przy okazji pytania o informację publiczną. Duda zarzucił mu, że wzbudził kontrowersje, odmawiając informacji o ekspertyzy wykonane dla Kancelarii Prezydenta ws. OFE. - Uważam, że polityka powinna być transparentna. Ludzie mają prawo wiedzieć, na jakiej zasadzie działa głowa państwa.Pana opór przed ujawnieniem informacji pokazuje, jak bardzo obywatelska jest pana partia - stwierdził Duda. Komorowski odparł na to: - To pan jest personalnie odpowiedzialny za sprawę SKOK-ów. To pański kolega wyprowadził pieniądze za granicę. Jak pan może mówić o jawności w tym wypadku, komukolwiek czynić zarzuty?

Potem przyszedł czas na pytania wzajemne kandydatów. Andrzej Duda zapytał Bronisława Komorowskiego o uroczystości w Jedwabnem i politykę historyczną. Zarzucił mu, że niszczy rzeczywistą pamięć historyczną. Komorowski spytał z kolei o dopłaty dla rolników i zarzucił Dudzie, że zmienił poglądy w tej sprawie.

Duda pytał również o kwestię realizacji zobowiązań PO z 2007 roku. – Rzeczywiście nie wszystkie obietnice udaje się zrealizować. Ja pana zapytam o wasze zobowiązania. Z tych obiecanych przez PiS w jednych wyborach trzech milionów mieszkań nie można doliczyć się trzech – odpowiedział Komorowski. Zaatakował Dudę również za to, że nie będzie za co realizować obietnic, bo konieczna byłaby podwyżka podatków.

Duże emocje wzbudziła kwestia in vitro. Komorowski zapytał Dudę o zapis w proponowanej przez PiS ustawie, zgodnie z którym za zapłodnienie pozaustrojowe grozi kara więzienia. - Może pan nie wie, ale rządowy projekt ws. in vitro został oceniony przez ekspertów biura analiz prawnych jako naruszający przepisy Konstytucji pod względem ochrony życia. Jestem tym, który pamięta o naukach Ojca Świętego Jana Pawła II. Godność jest niezbywalną rzeczą, której nie można zabierać. Zamrażanie zarodków jest deptaniem godności. Rozumiem ludzi, którzy nie mogą mieć dzieci. Sam jestem ojcem. Ustawa musi gwarantować ochronę życia i godności. A ta ustawa tego nie gwarantuje - odparł Duda.

Duda spytał również Komorowskiego o zmianę poglądów. Prezydent odparł, że wyleczył się już z radykalizmu. - Byłem radykałem w czasie, gdy była walka o wolność. Siedziałem w więzieniu. (...) Wyspowiadałem się z radykalizmu i panu życzę tego samego. (...)Pańskie środowisko hołubi radykałów politycznych. Jestem dumny ze swojego życiorysu. (...) Radykałowie chcą zmieniać system państwa z tygodnia na tydzień. Ja tylko odblokowałem możliwość zmiany prawa w sprawie JOW. (...)Chcecie, żeby to partia polityczna mówiła obywatelom, że mogą wybrać samochód, jeżeli jest czarny i jest fordem - mówi Komorowski.

Duda, pytany o podobną kwestię, czyli zmianę poglądów, powiedział z kolei, że nie zmienia zdania z piątku na poniedziałek, jak Komorowski. - Mam swoje poglądy i życie. Jestem człowiekiem dojrzałym. (…) Bywa, że czasem następuje zmiana zdania, bo jak powiedział Winston Churchill: „Tylko fanatyk nie zmienia poglądów” – odpowiedział kandydat PiS.

Na koniec kandydaci wygłosili krótkie oświadczenia. Bronisław Komorowski przekonywał, że za kilka dni zdecydujemy, kto stanie u steru państwa. - Jeżeli chcecie państwa, które ingeruje w życie obywateli, zastępuje wolne sumienie głosujcie na Andrzeja Dudę. Jeżeli chcecie Polski, w której szanuje się poglądy i stawia na kompromis polityczny, to zagłosujcie na mnie. Jeśli chcecie państwa, które nie ufa obywatelom i zwalcza opozycję, oddajcie głos na mojego konkurenta. Jeżeli chcecie, aby Polska szła do zgody wewnętrznej pomimo różnić oddajcie głosy na mnie. Jeżeli chcecie Polski, która chce umocnić swoją pozycję w UE to oddajcie głos na mnie. Ale jeśli chcecie, aby Polska do UE odwracała się bokiem albo tyłem to zagłosujcie na mojego kontrkandydata. Jeżeli uważacie ze bezpieczeństwo wymaga doświadczenia kształtowanego przez lata to oddajcie głos na mnie. Jestem człowiekiem niezależnym i nie mam żadnego prezesa nad sobą - powiedział.

Następnie głos zabrał Duda. - Za tydzień proszę, żebyście zrealizowali swoje obywatelskie prawo do głosowania. Wierzę głęboko, że w wyniku tych wyborów wygram i obejmę stanowisko prezydenta. (…) (Chodzi o to) Aby znikały podziały, na radykalnych i tych, którzy niby są racjonalni. (…) To oni odbudowali Polskę po zaborach. Potrafili zbudować COP. Dziś czas na powrót do uczciwej polityki. (…) Zobowiązałem się, że zrobię wszystko, by obniżyć wiek emerytalny, zrobię wszystko żeby zwiększyć kwotę wolną od podatku. (…) Trzeba wprowadzić podatek od aktywów bankowych - zakończył.

TVP Info/frost
[Fot. PAP]

Warto poczytać

 1. burza21062018 21.06.2018

  Zagrożenie II stopnia dla większości kraju. Spodziewane burze z gradem i niezwykle silny wiatr

  IMGW wydało w czwartek ostrzeżenia przed burzami z gradem: w niemal całym kraju obowiązują alerty co najmniej pierwszego stopnia, a ostrzeżenia drugiego stopnia przynajmniej częściowo dotyczą aż czternastu województw. Wiatr w porywach może wynosić do 100 km/h.

 2. medalt21062018 21.06.2018

  Postawili na medycynę alternatywną. Ich dziecko zmarło z niedożywienia

  Sąd Okręgowy w Nowym Sączu podtrzymał w środę wyrok sądu pierwszej instancji skazując znachora z Nowego Sącza Marka H. na 3,5 roku więzienia - poinformowało w środę Radio Kraków. H. udzielał rodzicom półrocznej dziewczynki pseudolekarskich porad, dziecko zmarło z niedożywienia.

 3. Szydlo21042018 21.06.2018

  Szydło na temat plotek o Jarosławie Kaczyńskim "Król jest tylko jeden"

  W Prawie i Sprawiedliwości wszystko jest w jak najlepszym porządku; król jest jeden - prezes Jarosław Kaczyński

 4. polska20062018 20.06.2018

  Komentarz po bramce Krychowiaka podbija Internet. Niesamowite emocje!

  Są takie wypowiedzi, pytania i monologi komentatorów sportowych, które wszyscy pamiętamy wyjątkowo długo.

 5. lgbt20062018 20.06.2018

  Naczelny Sąd Administracyjny podjął decyzję. Czy w Polsce można wpisać rodziców tej samej płci w akcie urodzenia dziecka?

  Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę na odmowę wpisu do ksiąg stanu cywilnego brytyjskiego aktu urodzenia dziecka, w którym jako rodzice widnieją dwie kobiety. Utrzymał tym samym wyrok uznający, iż w Polsce nie można w takim akcie wpisać rodziców tej samej płci.

 6. rydzyk20062018 20.06.2018

  Ktoś chce śmierci o. Rydzyka? Prokuratura prowadzi śledztwo

  Prokuratura Rejonowa Toruń Centrum-Zachód wszczęła postępowanie ws. nawoływania do zabójstwa założyciela Radia Maryja i TV Trwam o. Tadeusza Rydzyka - poinformowała w środę PAP szefowa toruńskiej prokuratury Judyta Głowacka.

 7. Trzaskowski20062018 20.06.2018

  O co chodzi Rafałowi Trzaskowskiemu? Dziwna niekonsekwencja kandydata PO na prezydenta Warszawy

  Wygląda na to, że Platforma Obywatelska próbuje różnymi sposobami przykryć kryzys wizerunkowy wywołany niezbyt przemyślaną wypowiedzią Rafała Trzaskowskiego o „zamrożeniu funduszy” unijnych na czas rządów PiS.

 8. cba-20062018 20.06.2018

  Zatrzymano 5 osób związanych z ustawianiem przetargów na wielomilionowe inwestycje

  Funkcjonariusze CBA z Bydgoszczy zatrzymali 5 osób związanych z ustawianiem przetargów. Grupa próbowała wpłynąć na inwestycje budowy dworca głównego w Olsztynie oraz modernizację Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Toruniu.

CS156fotoMINI

Czas Stefczyka 156/2018

PDF (8,87 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook