Jedynie prawda jest ciekawa


Duda broni polską humanistykę

10.06.2015

"Chcę zapewnić środowiska naukowe o moim wsparciu. Gotów jestem interweniować w sprawach ważnych"- powiedział Andrzej Duda.

„Będzie dziś miało w Warszawie wydarzenie bez precedensu. Na przestrzeni ostatnich 26 lat po transformacji będzie miała miejsce czarna procesja polskiej nauki”- powiedział prezydent elekt Andrzej Duda na specjalnej konferencji prasowej poświęconej dramatycznej sytuacji polskiej humanistyki.

„Ponad 2 lata temu ukonstytuował się komitet kryzysowy humanistyki polskiej złożony z przedstawicieli środowisk naukowych, którzy zgłaszali wobec ministra nauki i rządu postulaty, które miały prowadzić do poprawy stanu polskiej humanistyki, ale przede wszystkim miały doprowadzić do zatrzymania procesu destrukcji polskich nauk humanistycznych”- podkreślił.

 „Do tych postulatów należy m.in. zmiana sposobu finansowania nauki zwłaszcza w dziedzinach humanistycznych, aby miało charakter strukturalny. Przedstawiciele polskiej nauki jasno wskazują że obecny sukces promuje tylko wielkie ośrodki naukowe, co skutkuje zanikaniem kierunków humanistycznych ale także znikaniem mniejszych ośrodków humanistycznych”- dodał, wskazując że w małych miastach to ośrodki kreowania lokalnych elit.

 „Proces ten będzie skutkował nie tylko obniżeniem poziomu kształcenia w Polsce, czy poziomu wykształcenia, zwłaszcza w obecnych czasach”- mówił, podkreślając że nie sposób się na to zgodzić.

„ Czarna procesja przejdzie spod Uniwersytetu Warszawskiego do ministerstwa edukacji i tam w milczeniu zostaną przekazane postulaty środowiska naukowego”- zapowiedział Andrzej Duda.

„Jako prezydent elekt RP pragnę dziś mocno podkreślić, że mają oni poparcie we mnie, ale w przyszłości we mnie gdy obejmę urząd. to jest sytuacja, która musi ulec poprawie. W krajach które dokonały skoku gospodarczego przed laty, w wielu sytuacjach to przede wszystkim na naukę postawiono”- dodał.

„ To niezwykle ważny element w planie naprawy Rzeczpospolitej”- podkreślił, zapowiadając że także w ramach Krajowej Rady Rozwoju, którą powoła, podejmie pracę nad poprawieniem stanu polskiej humanistyki.

Andrzej duda zaapelował do premier Kopacz, by podjęła starania o „poważne potraktowanie tych postulatów” i „by wreszcie na poważnie zajęła się polską nauką”.

„ To kwestia zmiany paradygmatów. Można to zrobić”-  zapewniał Andrzej Duda.

„Chcę zapewnić środowiska naukowe o moim wsparciu. Gotów jestem interweniować w sprawach ważnych”- dodał Andrzej Duda, podkreślając że sprawa musi zostać przez rząd podjęta.

Z kolei minister nauki twierdzi, że dialog z humanistami trwa.

„Bardzo dziękuję za pośrednictwo prezydenta elekta w mojej rozmowie z naukowcami, ale rozmawiamy” - dodała na konferencji prasowej w Sejmie Lena Kolarska-Bobińska.

„Bardzo cieszę się, że prezydent elekt zainteresowany jest przyszłością nauki i szkolnictwa wyższego; to bardzo ważne. Natomiast niestety w czasie kampanii wyborczej i pracy w PE prawdopodobnie nie miał dostatecznie dużo czasu na to, żeby zobaczyć, jak dużo zmienia się w polskiej nauce i szkolnictwie wyższym. Nie wiem, może ma też niedobrych doradców” – powiedziała Kolarska-Bobińska.

Na konferencji w Sejmie szefowa resortu nauki zaznaczyła, że w Polsce funkcjonuje już Narodowy Program Rozwoju Humanistyki, są też pieniądze z różnych agencji przeznaczane wyłącznie na badania i prace dotyczące humanistyki. „Dialog z humanistami cały czas trwa i będzie kontynuowany. Bardzo dziękuję za pośrednictwo prezydenta elekta w mojej rozmowie z naukowcami, ale rozmawiamy” – powiedziała.

Odnosząc się do zarzutów i postulatów humanistów Kolarska-Bobińska zapewniła, że lokalne uczelnie nie będą padały, muszą się jednak rozwijać dzięki współpracy ze środowiskami lokalnymi. Dodała, że polska nauka nie może się też wycofać z systemu grantowego, który zapewni konkurencyjność. „Nie możemy też całkowicie oddzielać finansowania uczelni od liczby studentów” - zaznaczyła. Obecnie finansowanie uczelni jest w bardzo niewielkim stopniu od tego uzależnione - zaznaczyła.

Więc skoro funkcjonuje Narodowy Program Rozwoju Humanistyki, to dlaczego kierunki humanistyczne są wciąż deprecjonowane, a ich absolwenci mają problemy ze znalezieniem pracy?

Mall/ PAP/es

fot.PAP/Jacek Turczyk


Warto poczytać

 1. Kogut190120181 19.01.2018

  Fala krytyki po głosowaniu w sprawie senatora Koguta "To więcej niż zbrodnia, to błąd"

  "Jeśli PiS przegra, to właśnie przez pychę. Wstyd", "Izba kolesiów" - tak internauci komentują decyzję Senatu o niewyrażeniu zgody na zatrzymanie i tymczasowe aresztowanie senatora Stanisława Koguta

 2. Petruflickr 19.01.2018

  Spisek? Petru ujawnia kulisy jego odwołania z przewodniczącego Nowoczesnej

  - Wtedy każdy gdzieś leciał, z innych partii też lecieli - tak o słynnym locie podczas puczu grudniowego mówi dziś Ryszard Petru. W rozmowie z tvn24 były lider Nowoczesnej przekonywał, że padł ofiarą spisku wewnątrz partii

 3. Kogut19012018 19.01.2018

  Jest decyzja Senatu w sprawie senatora Koguta. Miał przyjmować łapówki

  Senat nie zgodził się w piątek na zatrzymanie i tymczasowe aresztowanie senatora Stanisława Koguta, o co wnioskowała do izby prokuratura. Za wyrażeniem zgody głosowało 32 senatorów, przeciw było 37, a 19 wstrzymało się od głosu

 4. 1270europesjkademokraci 19.01.2018

  Stefan Niesiołowski w PSL? Będzie ratował kolegów

  Koło Unii Europejskich Demokratów chce wesprzeć PSL w przypadku, gdyby Stronnictwo utraciło wymaganą liczbę posłów do tworzenia klubu parlamentarnego - dowiedziała się PAP od polityków tego koła.

 5. 1270ludziesacase 19.01.2018

  Bielan: decyzja polityczna ws. reparacji - po zakończeniu prac zespołu parlamentarnego

  - Kwestia odszkodowań wojennych nie była jeszcze poruszana w oficjalnych relacjach z Niemcami; decyzja polityczna w tej sprawie będzie podejmowana po zakończeniu prac parlamentarnego zespołu ds. reparacji - powiedział w piątek wicemarszałek Senatu Adam Bielan.

 6. macierewicz25112017 18.01.2018

  Mocna wypowiedź Antoniego Macierewicza w sprawie aneksu WSI. Wszyscy na to czekamy!

  - Aneks do raportu z weryfikacji Wojskowych Służb Informacyjnych powinien zostać ujawniony przez prezydenta Andrzeja Dudę.

 7. duda180102018 18.01.2018

  Historyczne przemówienie. Andrzej Duda wystąpił przed Radą Bezpieczeństwa ONZ

  - Nie tylko agresja, ale próby budowania agresywnych zdolności stanowią naruszenie międzynarodowych norm - powiedział prezydent Andrzej Duda w Nowym Jorku.

 8. Sejm06122017 18.01.2018

  To jest pogrom. PiS z trzykrotnie większym poparciem niż PO

  Gdyby wybory odbyły się w styczniu, na PiS zagłosowałoby 44 proc. osób deklarujących udział w głosowaniu, PO uzyskałaby 15 proc. poparcia, do Sejmu weszłyby też Nowoczesna (6 proc.) i Kukiz'15 (5 proc.) - wynika z sondażu CBOS przeprowadzonego po rekonstrukcji rządu Mateusza Morawieckiego

CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook