Jedynie prawda jest ciekawa


Duda broni polską humanistykę

10.06.2015

"Chcę zapewnić środowiska naukowe o moim wsparciu. Gotów jestem interweniować w sprawach ważnych"- powiedział Andrzej Duda.

„Będzie dziś miało w Warszawie wydarzenie bez precedensu. Na przestrzeni ostatnich 26 lat po transformacji będzie miała miejsce czarna procesja polskiej nauki”- powiedział prezydent elekt Andrzej Duda na specjalnej konferencji prasowej poświęconej dramatycznej sytuacji polskiej humanistyki.

„Ponad 2 lata temu ukonstytuował się komitet kryzysowy humanistyki polskiej złożony z przedstawicieli środowisk naukowych, którzy zgłaszali wobec ministra nauki i rządu postulaty, które miały prowadzić do poprawy stanu polskiej humanistyki, ale przede wszystkim miały doprowadzić do zatrzymania procesu destrukcji polskich nauk humanistycznych”- podkreślił.

 „Do tych postulatów należy m.in. zmiana sposobu finansowania nauki zwłaszcza w dziedzinach humanistycznych, aby miało charakter strukturalny. Przedstawiciele polskiej nauki jasno wskazują że obecny sukces promuje tylko wielkie ośrodki naukowe, co skutkuje zanikaniem kierunków humanistycznych ale także znikaniem mniejszych ośrodków humanistycznych”- dodał, wskazując że w małych miastach to ośrodki kreowania lokalnych elit.

 „Proces ten będzie skutkował nie tylko obniżeniem poziomu kształcenia w Polsce, czy poziomu wykształcenia, zwłaszcza w obecnych czasach”- mówił, podkreślając że nie sposób się na to zgodzić.

„ Czarna procesja przejdzie spod Uniwersytetu Warszawskiego do ministerstwa edukacji i tam w milczeniu zostaną przekazane postulaty środowiska naukowego”- zapowiedział Andrzej Duda.

„Jako prezydent elekt RP pragnę dziś mocno podkreślić, że mają oni poparcie we mnie, ale w przyszłości we mnie gdy obejmę urząd. to jest sytuacja, która musi ulec poprawie. W krajach które dokonały skoku gospodarczego przed laty, w wielu sytuacjach to przede wszystkim na naukę postawiono”- dodał.

„ To niezwykle ważny element w planie naprawy Rzeczpospolitej”- podkreślił, zapowiadając że także w ramach Krajowej Rady Rozwoju, którą powoła, podejmie pracę nad poprawieniem stanu polskiej humanistyki.

Andrzej duda zaapelował do premier Kopacz, by podjęła starania o „poważne potraktowanie tych postulatów” i „by wreszcie na poważnie zajęła się polską nauką”.

„ To kwestia zmiany paradygmatów. Można to zrobić”-  zapewniał Andrzej Duda.

„Chcę zapewnić środowiska naukowe o moim wsparciu. Gotów jestem interweniować w sprawach ważnych”- dodał Andrzej Duda, podkreślając że sprawa musi zostać przez rząd podjęta.

Z kolei minister nauki twierdzi, że dialog z humanistami trwa.

„Bardzo dziękuję za pośrednictwo prezydenta elekta w mojej rozmowie z naukowcami, ale rozmawiamy” - dodała na konferencji prasowej w Sejmie Lena Kolarska-Bobińska.

„Bardzo cieszę się, że prezydent elekt zainteresowany jest przyszłością nauki i szkolnictwa wyższego; to bardzo ważne. Natomiast niestety w czasie kampanii wyborczej i pracy w PE prawdopodobnie nie miał dostatecznie dużo czasu na to, żeby zobaczyć, jak dużo zmienia się w polskiej nauce i szkolnictwie wyższym. Nie wiem, może ma też niedobrych doradców” – powiedziała Kolarska-Bobińska.

Na konferencji w Sejmie szefowa resortu nauki zaznaczyła, że w Polsce funkcjonuje już Narodowy Program Rozwoju Humanistyki, są też pieniądze z różnych agencji przeznaczane wyłącznie na badania i prace dotyczące humanistyki. „Dialog z humanistami cały czas trwa i będzie kontynuowany. Bardzo dziękuję za pośrednictwo prezydenta elekta w mojej rozmowie z naukowcami, ale rozmawiamy” – powiedziała.

Odnosząc się do zarzutów i postulatów humanistów Kolarska-Bobińska zapewniła, że lokalne uczelnie nie będą padały, muszą się jednak rozwijać dzięki współpracy ze środowiskami lokalnymi. Dodała, że polska nauka nie może się też wycofać z systemu grantowego, który zapewni konkurencyjność. „Nie możemy też całkowicie oddzielać finansowania uczelni od liczby studentów” - zaznaczyła. Obecnie finansowanie uczelni jest w bardzo niewielkim stopniu od tego uzależnione - zaznaczyła.

Więc skoro funkcjonuje Narodowy Program Rozwoju Humanistyki, to dlaczego kierunki humanistyczne są wciąż deprecjonowane, a ich absolwenci mają problemy ze znalezieniem pracy?

Mall/ PAP/es

fot.PAP/Jacek Turczyk


Warto poczytać

 1. 1270policjaprow 24.04.2018

  Policyjna prowokacja - przechodnie pomagali pijanym kierowcom

  Dwie na cztery osoby zdecydowały się pomóc pijanemu kierowcy wyjechać z parkingu podczas policyjnej prowokacji, przeprowadzonej we wtorek w Katowicach. W jednym przypadku reakcja była bierna, a tylko w jednym - prawidłowa.

 2. 1270popieluszko50 24.04.2018

  Prezydent wręczył bratu bł. ks. Popiełuszki i jego żonie medal za 50 lat pożycia małżeńskiego

  Brat błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki, Józef i jego żona Alfreda, odebrali we wtorek w Pałacu Prezydenckim z rąk prezydenta Andrzeja Dudy i pierwszej damy Agaty Kornhauser-Dudy medale za długoletnie pożycie małżeńskie.

 3. 1270rafalskaaaa 24.04.2018

  Podpisano porozumienie ws. wsparcia osób niepełnosprawnych

  To sukces środowisk osób niepełnosprawnych; widzę tu dobrą wolę, że rząd chce spełnić niektóre postulaty - oceniła podpisanie porozumienia rządu i części środowisk osób niepełnosprawnych Ewa Krawczyk z Fundacji Pomóż Innym.

 4. Chrzanowskawiki 24.04.2018

  Polska będzie miała kolejną błogosławioną. Była współpracowniczką Karola Wojtyły

  W sobotę w Krakowie-Łagiewnikach odbędzie się beatyfikacja Hanny Chrzanowskiej. To postać, która wspaniale wpisuje się w obchody stulecia odzyskania niepodległości i czterdziestolecia wyboru kard. Karola Wojtyły na papieża - podkreśla metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski

 5. Lichocka22042018 24.04.2018

  Lichocka o Terlikowskim: Pajac zupełny

  - Zachował się jak hałaśliwy pajac w tej sprawie i nie będę wobec niego używać taryfy ulgowej po tym co napisał - tak posłanka PiS skomentowała słowa Terlikowskiego na temat jej wypowiedzi dotyczącej aborcji

 6. sejm22042018 24.04.2018

  Masażyści wejdą do Sejmu

  Do dyspozycji protestujących osób niepełnosprawnych na czas wizyty masażystów w Sejmie zostanie udostępniony pokój dziennikarski na pierwszym piętrze, nieopodal miejsca protestu - poinformował dyrektor Centrum Informacyjnego Sejmu Andrzej Grzegrzółka

 7. RafalskaFlickr 24.04.2018

  PO chce dymisji Rafalskiej. Za 500+, leki dla seniorów, czy spadek bezrobocia?

  Absolutnie powinno dojść do dymisji minister Elżbiety Rafalskiej, to byłby gest rządu, który przyznałby się, że przez 2,5 roku sprawę opiekunów niepełnosprawnych zostawił nierozwiązaną - ocenił szef klubu PO Sławomir Neumann. Będziemy rozmawiać o wniosku ws. wotum nieufności dla Rafalskiej - dodał

 8. HGWPOFlickr 24.04.2018

  Kolejne zatrzymania w sprawie afery reprywatyzacyjnej. A HGW przez lata nie widziała problemu

  Przez lata władze Warszawy udawały że nic się nie dzieje. Tymczasem na polecenie prokuratora policja zatrzymała we wtorek rano dwie osoby w związku z nieprawidłowościami przy reprywatyzacji nieruchomości przy ul. Skaryszewskiej 11 w Warszawie

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook