Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Duda broni polską humanistykę

10.06.2015

"Chcę zapewnić środowiska naukowe o moim wsparciu. Gotów jestem interweniować w sprawach ważnych"- powiedział Andrzej Duda.

„Będzie dziś miało w Warszawie wydarzenie bez precedensu. Na przestrzeni ostatnich 26 lat po transformacji będzie miała miejsce czarna procesja polskiej nauki”- powiedział prezydent elekt Andrzej Duda na specjalnej konferencji prasowej poświęconej dramatycznej sytuacji polskiej humanistyki.

„Ponad 2 lata temu ukonstytuował się komitet kryzysowy humanistyki polskiej złożony z przedstawicieli środowisk naukowych, którzy zgłaszali wobec ministra nauki i rządu postulaty, które miały prowadzić do poprawy stanu polskiej humanistyki, ale przede wszystkim miały doprowadzić do zatrzymania procesu destrukcji polskich nauk humanistycznych”- podkreślił.

 „Do tych postulatów należy m.in. zmiana sposobu finansowania nauki zwłaszcza w dziedzinach humanistycznych, aby miało charakter strukturalny. Przedstawiciele polskiej nauki jasno wskazują że obecny sukces promuje tylko wielkie ośrodki naukowe, co skutkuje zanikaniem kierunków humanistycznych ale także znikaniem mniejszych ośrodków humanistycznych”- dodał, wskazując że w małych miastach to ośrodki kreowania lokalnych elit.

 „Proces ten będzie skutkował nie tylko obniżeniem poziomu kształcenia w Polsce, czy poziomu wykształcenia, zwłaszcza w obecnych czasach”- mówił, podkreślając że nie sposób się na to zgodzić.

„ Czarna procesja przejdzie spod Uniwersytetu Warszawskiego do ministerstwa edukacji i tam w milczeniu zostaną przekazane postulaty środowiska naukowego”- zapowiedział Andrzej Duda.

„Jako prezydent elekt RP pragnę dziś mocno podkreślić, że mają oni poparcie we mnie, ale w przyszłości we mnie gdy obejmę urząd. to jest sytuacja, która musi ulec poprawie. W krajach które dokonały skoku gospodarczego przed laty, w wielu sytuacjach to przede wszystkim na naukę postawiono”- dodał.

„ To niezwykle ważny element w planie naprawy Rzeczpospolitej”- podkreślił, zapowiadając że także w ramach Krajowej Rady Rozwoju, którą powoła, podejmie pracę nad poprawieniem stanu polskiej humanistyki.

Andrzej duda zaapelował do premier Kopacz, by podjęła starania o „poważne potraktowanie tych postulatów” i „by wreszcie na poważnie zajęła się polską nauką”.

„ To kwestia zmiany paradygmatów. Można to zrobić”-  zapewniał Andrzej Duda.

„Chcę zapewnić środowiska naukowe o moim wsparciu. Gotów jestem interweniować w sprawach ważnych”- dodał Andrzej Duda, podkreślając że sprawa musi zostać przez rząd podjęta.

Z kolei minister nauki twierdzi, że dialog z humanistami trwa.

„Bardzo dziękuję za pośrednictwo prezydenta elekta w mojej rozmowie z naukowcami, ale rozmawiamy” - dodała na konferencji prasowej w Sejmie Lena Kolarska-Bobińska.

„Bardzo cieszę się, że prezydent elekt zainteresowany jest przyszłością nauki i szkolnictwa wyższego; to bardzo ważne. Natomiast niestety w czasie kampanii wyborczej i pracy w PE prawdopodobnie nie miał dostatecznie dużo czasu na to, żeby zobaczyć, jak dużo zmienia się w polskiej nauce i szkolnictwie wyższym. Nie wiem, może ma też niedobrych doradców” – powiedziała Kolarska-Bobińska.

Na konferencji w Sejmie szefowa resortu nauki zaznaczyła, że w Polsce funkcjonuje już Narodowy Program Rozwoju Humanistyki, są też pieniądze z różnych agencji przeznaczane wyłącznie na badania i prace dotyczące humanistyki. „Dialog z humanistami cały czas trwa i będzie kontynuowany. Bardzo dziękuję za pośrednictwo prezydenta elekta w mojej rozmowie z naukowcami, ale rozmawiamy” – powiedziała.

Odnosząc się do zarzutów i postulatów humanistów Kolarska-Bobińska zapewniła, że lokalne uczelnie nie będą padały, muszą się jednak rozwijać dzięki współpracy ze środowiskami lokalnymi. Dodała, że polska nauka nie może się też wycofać z systemu grantowego, który zapewni konkurencyjność. „Nie możemy też całkowicie oddzielać finansowania uczelni od liczby studentów” - zaznaczyła. Obecnie finansowanie uczelni jest w bardzo niewielkim stopniu od tego uzależnione - zaznaczyła.

Więc skoro funkcjonuje Narodowy Program Rozwoju Humanistyki, to dlaczego kierunki humanistyczne są wciąż deprecjonowane, a ich absolwenci mają problemy ze znalezieniem pracy?

Mall/ PAP/es

fot.PAP/Jacek Turczyk


Słowa kluczowe:

Warszawa

,

Andrzej Duda

Warto poczytać

 1. michalwojcickMSyoutubetvrepublika 23.01.2017

  Wójcik: Elektryczne opaski na alimenciarzy

  "Kosztuje to podatnika trzysta kilkadziesiąt złotych, a nie ponad trzy tysiące złotych. Wiemy dokładnie, gdzie ta osoba jest”.

 2. mid-17123042 23.01.2017

  Premier Szydło: Rozwój priorytetem rządu

  „Ekonomia ma służyć obywatelom, pieniądze publiczne mają być wydawane w sposób transparentny, uczciwy, mądry i rozsądny”.

 3. mid-17123064 23.01.2017

  Szef MON: Polska armia nie zapomni o Mirosławcu

  - O tragedii w Mirosławcu polska armia nigdy nie zapomni – powiedział minister obrony narodowej Antoni Macierewicz podczas uroczystości upamiętniających jej ofiary.

 4. 1ae88bf8177527f9ec66e8736696wizerunkisejmpolicja 23.01.2017

  Zieliński o publikacji wizerunków sprzed Sejmu

  "Chcę wyraźnie powiedzieć, że policja nie opublikowała wizerunku wszystkich osób. Są podstawy, aby poszukiwać tych, którzy są podejrzewani o złamanie prawa”.

 5. 20070111obradysejmusalaplenarna1 23.01.2017

  Sondaż IBRiS: PiS może rządzić samodzielnie

  Z sondażu IBRiS przeprowadzonego na zlecenie „Rzeczpospolitej", po zakończeniu przez opozycję protestu w Sejmie, wynika, że PiS zyskał od listopada aż 8 proc. poparcia.

 6. care-9286531280 23.01.2017

  Radziwiłł: Pacjent zaopiekowany w całości

  "Koncepcja sieci szpitali się nieco zmieniła. Myślę, że jest ona zdecydowanie bardziej przyjazna dla tych, którzy będą w niej uczestniczyć".

 7. 20017123 23.01.2017

  Kaczyński: "Będziemy próbowali przekonać TK"

  - Bierzemy pod uwagę, że Trybunał Konstytucyjny może zakwestionować część zmian w ordynacji wyborczej do samorządów dot. kadencyjności - powiedział prezes PiS Jarosław Kaczyński.

CS139fotoMINI

Czas Stefczyka 139/2017

PDF (4,73 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook