Jedynie prawda jest ciekawa


Duda, Szydło, Kukiz. Tym politykom Polacy ufają najbardziej

23.10.2017
DudaSzydloKukiz
Duda, Szydło, Kukiz. Tym politykom Polacy ufają najbardziej

Prezydent Andrzej Duda cieszy się największym (74 proc.) zaufaniem - wynika z sondażu CBOS. Na kolejnych miejscach są: premier Beata Szydło (58 proc.) oraz Paweł Kukiz (55 proc.). Liderami rankingu nieufności są: szef MON Antoni Macierewicz (53 proc.) oraz lider PO Grzegorz Schetyna (49 proc.).

CBOS podkreśla, że od sierpnia zaufanie do prezydenta Andrzeja Dudy utrzymuje się na bardzo wysokim, nienotowanym wcześniej poziomie. Prezydentowi ufa w październiku 74 proc. ankietowanych, dokładnie tyle samo, ile miesiąc wcześniej. Nieufność wyraża 15 proc., a 9 proc. wyraża wobec prezydenta obojętność; 1 proc. deklaruje, że go nie zna.

Drugie miejsce na liście najczęściej obdarzanych zaufaniem polityków, również z bardzo dobrym wynikiem, zajmuje premier Beata Szydło. Zaufanie do szefowej rządu deklaruje 58 proc. ankietowanych, a nie ufa jej 28 proc. Są to najlepsze notowania premier od momentu objęcia urzędu - zauważa CBOS. Obojętnych wobec szefowej rządu jest 12 proc. badanych. Nie zna jej - wedle deklaracji - 2 proc.

Wynik porównywalny z najlepszymi notowaniami z okresu wyborów prezydenckich w 2015 r. uzyskał założyciel i lider ruchu Kukiz'15 - Paweł Kukiz. W ostatnich tygodniach dzielących kolejne pomiary zaufanie do niego wzrosło (o 4 punkty proc.) i obecnie nastawienie takie deklaruje 55 proc. ankietowanych, a 20 proc. wyraża w stosunku do tego polityka nieufność. 17 proc. wyraża wobec niego obojętność, zaś nieznajomość deklaruje 3 proc.

Czwarte miejsce, z zaufaniem 47 proc. badanych, zajmuje wicepremier, szef resortów rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki (13 proc. - nieufności, 13 proc. obojętnych). 24 proc. deklaruje, że go nie zna. Na piątej pozycji, jeśli chodzi o poziom zaufania, plasuje się minister sprawiedliwości i prokurator generalny Zbigniew Ziobro (46 proc. deklaracji zaufania i 33 proc. - nieufności, 15 proc. deklaruje obojętność, 3 proc. nieznajomość).

Politykiem traktowanym z największą nieufnością przez Polaków jest niezmiennie szef MON Antoni Macierewicz. Brak zaufania do niego wyraża 53 proc. ankietowanych; ministrowi ufa 28 proc., 11 proc. deklaruje obojętność, 4 proc. nie zna szefa MON.

Drugie miejsce na liście polityków najczęściej budzących nieufność zajmuje prezes lider PO Grzegorz Schetyna. Nie ufa mu 49 proc. badanych; zaufanie wobec niego wyrażą 19 proc. respondentów. 21 proc. jest wobec niego obojętnych, 8 proc. go nie zna.

Trzecie miejsce w rankingu nieufności zajął lider PiS Jarosław Kaczyński. Nie ufa mu 44 proc. badanych - 42 proc. ufa, 12 proc. wyraża obojętność, zaś 2 proc. go nie zna. Tuż za prezesem PiS, na czwartym miejscu w rankingu uplasował się szef Nowoczesnej Ryszard Petru, wobec którego nieufność deklaruje 43 proc. respondentów. Ufa mu 23 proc., obojętnych jest 18 proc., zaś 12 proc. deklaruje, że go nie zna.

Większy odsetek nieufności niż zaufania zanotował też minister środowiska Jan Szyszko. (33 proc deklaracji nieufności, 22 proc. - zaufania, 32 proc. nieznajomości) oraz lider SLD Włodzimierz Czarzasty (18 proc. deklaracji nieufności, 13 proc. zaufania. 46 proc. go nie zna).

Na kolejnych miejscach rankingu zaufania znaleźli się: szef MSWiA Mariusz Błaszczak (39 proc. deklaracji zaufania i 27 proc. - nieufności, 19 proc. deklaruje nieznajomość) oraz minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska (39 proc. zaufania, 12 proc. nieufności i 34 proc. nieznajomości). Wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin cieszy się 37 proc. zaufaniem (22 proc. negatywnych wskazań, 16 proc. go nie zna). Szef MSZ Witold Waszczykowski otrzymał 33 proc. deklaracji zaufania, 25 proc. nieufności, 27 proc. odpowiedziało, że go nie zna.

28 proc. ankietowanych deklaruje zaufanie do szefa PSL Władysława Kosiniaka-Kamysza - jednego z najlepiej ocenianych liderów ugrupowań opozycyjnych - zauważa CBOS (14 proc. deklaracji nieufności i 37 proc. nieznajomości).

Zaufanie do wicepremiera, ministra kultury i dziedzictwa narodowego Piotra Glińskiego ma 26 proc. badanych; 17 proc. mu nie ufa, 39 proc. nie zna.

24 proc. ufa marszałkowi Sejmu Markowi Kuchcińskiemu (20 proc. deklaracji nieufności, 39 proc. nieznajomości); 23 proc. ufa marszałkowi Senatu Stanisławowi Karczewskiemu (13 proc. - nieufności; nie zna go 49 proc. badanych).

Na tym samym poziomie kształtuje się zaufanie do wyraźnie kontrowersyjnie obieranego szefa resortu zdrowia Konstantego Radziwiłła (23 proc. zaufania i 24 proc. deklaracji nieufności).

Wicemarszałek Sejmu z Kukiz'15 Stanisław Tyszka - polityk wciąż mało znany szerokiej publiczności (55 proc. deklaracji nieznajomości), jednak wśród identyfikujących go osób mający bardzo dobre notowania (21 proc. deklaracji zaufania i 7 proc. negatywnych wskazań).

20 proc. ma zaufanie do również stosunkowo mało znanej wiceszefowej Nowoczesnej Katarzyny Lubnauer (45 proc. deklaracji nieznajomości i 19 proc. - nieufności).

Zaufaniem 19 proc. badanych cieszy się, po raz pierwszy uwzględniony w badaniach CBOS, minister rolnictwa i rozwoju wsi Krzysztof Jurgiel, który zalicza się do mało znanych przedstawicieli urzędującego gabinetu. Nie zna go 53 proc. ankietowanych, 12 proc. wyraża w stosunku do niego nieufność.

Mniejszym zaufaniem cieszą się nierozpoznawany przez prawie dwie trzecie respondentów i, co za tym idzie, oceniany przez bardzo wąską grupę badanych, przedstawiciel młodego pokolenia działaczy PO Rafał Trzaskowski. Zaufanie do niego deklaruje co siódmy badany (14 proc), a co jedenasty mu nie ufa (9 proc.).

Badanie "Aktualne problemy i wydarzenia" (329) przeprowadzono metodą wywiadów bezpośrednich (face-to-face) wspomaganych komputerowo (CAPI) w dniach 5-12 października 2017 roku na liczącej 948 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.

PAP
Fot: PAP/wikicommons

Warto poczytać

 1. 1270putinluk 26.05.2018

  Istnieje niebezpieczeństwo połączenia Białorusi z Rosją

  Istnieje niebezpieczeństwo integracji Białorusi z Rosją i stworzenia przez nie "połączonego podmiotu prawnego"; prezydentem połączonych państw mógłby zostać Władimir Putin, przedłużając sobie tym samym możliwość sprawowania władzy na Kremlu - powiedział w sobotę dyrektor PISM Sławomir Dębski.

 2. 1270wiezababel 26.05.2018

  "Popatrzmy, jak wygląda dzisiejsza Francja, Szwecja czy Londyn. To jest wieża Babel"

  Jeżeli nie przeprowadzimy zmian demograficznych i nie zachęcimy rodzin, by poprawiły dzietność, to żadna polityka gospodarcza w dłuższej perspektywie nie przyniesie skutków - powiedział w sobotę zastępca koordynatora ds. służb specjalnych Maciej Wąsik.

 3. kwiatek 26.05.2018

  Życzenia od premiera Morawieckiego z okazji z Dnia Matki

  Mateusz Morawiecki z okazji Dnia Matki przekazał mamom najlepsze życzenia. Pamiętajmy o naszych Mamach dzisiaj i we wszystkie pozostałe 364 dni roku! - dodał premier we wpisie na Twitterze.

 4. JablonskiPomnik 26.05.2018

  Tak wygląda czysta pogarda i nienawiść. Doktor politologii wzywa do oddawania moczu przy Pomniku Smoleńskim

  Popularny w mediach komentator, a wcześniej pracownik naukowy Uniwersytetu Warszawskiego wzywa do sikania przy warszawskim pomniku smoleńskim. Czy można upaść niżej?

 5. PolskaUEwiki 26.05.2018

  Polexit coraz bliżej? Jest komentarz polskiego ministra

  Członkostwo Polski w Unii Europejskiej nie podlega dyskusji - nie ma żadnych wątpliwości, że Polska jest i musi pozostać we Wspólnocie - oświadczył wiceszef MSZ Piotr Wawrzyk. Według niego, Polska potrzebuje "stabilnej, elastycznej i respektującej prawa swoich członków" Unii

 6. Jaki26052018 26.05.2018

  Jaki przyznaje: jestem w małym konflikcie z rządem. O co poszło?

  Wiceminister sprawiedliwości i kandydat Zjednoczonej Prawicy w wyborach na prezydenta Warszawy zaskoczył słuchaczy swoją deklaracją

 7. 1270lubnauer 26.05.2018

  Nowoczesna zatopiona. Partia Lubnauer nie weszłaby dziś do Sejmu

  To prawdziwa klęska - Nowoczesna nie tylko jest pod progiem, ale nie zanosi się nawet na to, by w najbliższym czasie ta sytuacja mogła się zmienić. Powodów do zadowolenia nie ma też PiS, który odniósłby "pyrrusowe zwycięstwo" - wynika z sondażu Estymator dla "Do Rzeczy"

 8. NATO25052018 25.05.2018

  Redaktorzy TVN i GW na Sesji NATO pytają o... protest niepełnosprawnych! Odpowiedź przewodniczącego chyba zwaliła ich z nóg!

  Przewodniczący Zgromadzenia Parlamentarnego NATO Paolo Alli chyba nie tak wyobrażał sobie wizytę w Polsce, ponieważ zamiast skupić się na kwestiach obronności, polscy dziennikarze próbowali wmanewrować go w zamieszanie związane z protestem niepełnosprawnych w Sejmie

CS155fotMINI

Czas Stefczyka 155/2018

PDF (11,86 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook