Jedynie prawda jest ciekawa


Dubois: nie dopatrzyliśmy się konfliktu interesu reprezentując stołeczny ratusz

05.09.2017

- Nie dopatrzyliśmy się konfliktu interesu - powiedział mec. Jacek Dubois, którego kancelaria reprezentuje stołeczny ratusz przed komisją weryfikacyjną. Odrzucił argumenty posłów PiS, którzy twierdzą, że prawnicy miasta pracowali wcześniej dla osób starających się o zwrot kamienic.

Posłowie PiS z komisji weryfikacyjnej: Paweł Lisiecki i Jan Mosiński zarzucili we wtorek prawnikom reprezentującym miasto st. Warszawa: Zofii Gajewskiej i Bartoszowi Przeciechowskiemu konflikt interesów. Według nich kancelaria Pociej, Dubois, Kosińska - Kozak reprezentowała wcześniej osoby starające się o zwrot nieruchomości.

Do sprawy odniósł się we wtorek, na prośbę PAP, mec. Dubois. "Kancelaria prowadzi sprawy w zakresie reprywatyzacji, nasi prawnicy są autorami komentarza do (małej) ustawy reprywatyzacyjnej" - powiedział prawnik. Jak podkreślił, to bardzo dobrzy fachowcy.

Adwokat zaznaczył, że kancelaria nigdy nie prowadziła spraw związanych z zakupem roszczeń, "tylko sprawy dotyczące tych osób, które są uprawnione do odzyskiwania tego". "Przyjmując zlecenie, poinformowaliśmy o tym miasto, nie dopatrzyliśmy się konfliktu interesu" - powiedział. Mecenas zapewnił, że gdyby"była w tym zakresie jakaś kolizja", kancelaria nie przyjęłaby pełnomocnictwa ratusza.

Zarzuty posłów PiS z komisji weryfikacyjnej Dubois ocenił, jako "kolejną próbę zastraszenia pełnomocników i wpłynięcie na ich działanie zawodowe". "Komisja i posłowie zbierają informację, którymi mogliby wpływać na naszą pracę. To jest najgorsze skojarzenie z okresu socjalistycznego, kiedy próbowało się zastraszyć adwokatów, którzy są jakimś elementem praworządności" - dodał mec. Dubois.

Prawnik zarzucił też szefowi komisji Patrykowi Jakiemu, że uniemożliwia pełnomocnikom wykonywanie zawodowej działalności. "Próbuje też środkami poza procesowymi wpłynąć na jakość naszej obrony, co się oczywiście nie uda" - dodał adwokat. Mecenasi: Gajewska i Przeciechowski zostali w ubiegłym tygodniu wykluczeni z rozprawy dotyczącej reprywatyzacji kamienicy przy ul. Poznańskiej 14. Jaki zarzucił im "dręczenie" świadków.

Zapytany przez PAP, czy na kolejnym - środowym posiedzeniu komisji weryfikacyjnej pełnomocnicy z kancelarii Pociej Dubois Kosińska-Kozak będą obecni, mec. Dubois odpowiedział: "dopóki mamy zlecenie, dopóki klient oczekuje naszej pomocy, to tej pomocy udzielamy". "W żaden sposób adwokat nie powinien się dać zastraszyć działaniami, które można uznać za mało etyczne" - podkreślił Dubois.

Lisiecki mówił na wtorkowej konferencji prasowej, że kancelaria Pociej Dubois Kosińska-Kozak "de facto uczestniczyła i uczestniczy w jakiś sposób w procesie reprywatyzacji reprezentując osoby, które starają się o zwrot nieruchomości". "Kancelaria ta w 2016 r. oraz w 2017 r. występowała z pismami do ratusza w sprawach konkretnych nieruchomości. Przypomnę tutaj tylko nieruchomości położone przy ulicy Topiel 12, Miodowej 14, 16, 18, pl. Trzech Krzyży 2, pl. Trzech Krzyży 18, rogu ul. Brackiej 2, ul. Brackiej 1, rogu ul. Żurawiej, Nowolipie 80, Czystej 6, Krakowskim Przedmieściu 42/22, Marszałkowskiej 6, Mazowieckiej 16, Żelaznej 83" - wyliczał poseł PiS.

Jak dodał, do lipca tego roku jedna z osób reprezentujących prezydent Warszawy przed komisją weryfikacyjną, miała pełnomocnictwo od osób starających się o zwrot, do zajmowania się nieruchomością przy ul. Żurawiej 9. W związku z tym - jak dowodził Lisiecki - mamy do czynienia z konfliktem interesów, "który może wpływać na postawę nie tylko pani prezydent, ale również osób reprezentujących ją w komisji".

Mosiński pytany przez PAP, o którego z prawników miasta chodzi, odparł, że o mec. Gajewską. "Zofia Gajewska reprezentowała w sprawach roszczeń inne osoby. Ja tych nazwisk nie podam, bo nie mam do tego uprawnienia ze strony tamtych osób, ale na pewno nie reprezentowała podatników, w sensie osób poszkodowanych w procesie reprywatyzacji, ale raczej osoby, które na tej reprywatyzacji chciały zarobić" - dodał Mosiński.

Komisja weryfikacyjna ds. reprywatyzacji od początków czerwca br. bada zgodność z prawem decyzji administracyjnych ws. reprywatyzacji warszawskich nieruchomości. W środę odbędzie się rozprawa komisji poświęcona reprywatyzacji nieruchomości położonej przy Marszałkowskiej 43. (PAP)

gb/ mkr/ 

Warto poczytać

 1. LisYT5 25.05.2018

  To już nie jest inna planeta, to inna galaktyka. Ten wpis Lisa świadczy o całkowitym odlocie redaktora

 2. usa25052018 25.05.2018

  Sekretarz stanu USA boi się rosyjskiej ingerencji w wybory

  Sekretarz stanu Mike Pompeo ujawnił na spotkaniu z członkami Izby Reprezentantów, że obawia się ingerencji Rosji i innych wrogich państw w tegoroczne wybory do Kongresu.

 3. horala25052018 25.05.2018

  To, co wydarzyło się w Gdańsku nie powinno mieć miejsca w nowoczesnym mieście. "Powinno rozważyć podjęcie kroków prawnych wobec winnych awarii"

  Politycy PiS zwrócili się do prezydenta Gdyni oraz do włodarzy gmin w rejonie Zatoki Gdańskiej, aby rozpoczęli proces szacowania szkód w związku z awarią przepompowni na Ołowiance.

 4. 1270lupaszko 24.05.2018

  Młodzież Wszechpolska chce organizować patrole na ul. im. Szendzielarza "Łupaszki"

  Młodzież Wszechpolska chce organizować patrole, aby na ulicy im. Zygmunta Szendzielarza "Łupaszki" w Białymstoku nie pojawiły się ponownie napisy dotyczące patrona ulicy.

 5. 1270dudasrem 24.05.2018

  Prezydent Andrzej Duda: w tym regionie germanizacja się nie udała

  Śrem to miasto bohaterów niepodległości - powiedział prezydent Andrzej Duda w czwartek na spotkaniu w wielkopolskim Śremie. Prezydent podziękował mieszkańcom za ich wkład w odzyskanie przez Polskę niepodległości. Podkreślił, że w tym regionie "germanizacja się nie udała".

 6. 1270joachim 24.05.2018

  "Będziemy dokładać starań, żeby wszyscy obywatele mieli takie samo poczucie bezpieczeństwa"

  Będziemy dokładać wszelkich starań, żeby wszyscy obywatele mieli takie samo poczucie bezpieczeństwa, a funkcjonariusze mieli godne warunki, żeby o to bezpieczeństwo dbać - powiedział w czwartek w Gdyni minister spraw wewnętrznych i administracji Joachim Brudziński.

 7. walesa24052018 24.05.2018

  Jak SB opisywała Lecha Wałęsę? Znany historyk udostępnił notatkę służb

  Sławomir Cenckiewicz ujawnił na Twitterze fragment notatki przygotowanej przez Służby Bezpieczeństwa, które opracowały portret psychologiczny Lecha Wałęsy.

 8. 1270menty01 24.05.2018

  Rosjanin napisał prawdę o pakcie Ribbentrop-Mołotow – został skazany

  Rosja skutecznie walczy z nieprawomyślnością. Od kilku lat eliminuje z internetu i przestrzeni publicznej treści, które mogą godzić w jedyną słuszną wizję świata i historii proponowaną przez Kreml

CS155fotMINI

Czas Stefczyka 155/2018

PDF (11,86 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook