Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Drugi kierunek studiów płatny

23.07.2013

Ambitni studenci od października muszą przygotować się na sięgnięcie do kieszeni. Od nowego roku akademickiego zaczynają bowiem obowiązywać opłaty za drugi kierunek studiów. A koszty nie są małe.

Niektóre z uczelni uznały, że drugi kierunek studiów po prostu będzie kosztował tyle co studia zaoczne. Inne ustaliły obligatoryjną opłatę - na przykład koszt jednej godziny zajęć na 15 złotych. Tak oszacowała koszty Politechnika Warszawska, przez co koszt studiów będzie większy niż studiowanie zaoczne.

Ceny "drugich" kierunków są uzależnione od tego, czego chce uczyć się student. Najwięcej trzeba zapłacić za możliwość studiowania medycyny, najtaniej wyceniono kierunki humanistyczne. Często jednak wycena jest mocno uzależniona od decyzji władz.

Na zwolnienie z czesnego szanse ma niewielu - taką możliwość otrzymają ci, których średnia ocen będzie w 10 proc. najwyższych na roku. Studenci - by nie płacić za kolejne lata studiów - będą musieli również pilnować swoich ocen i aktywności akademickiej w ciągu całego okresu studiowania drugiego kierunku. Utrzymanie się w dziesięciu procentach może okazać się bardzo trudne, bowiem niektóre roczniki liczą raptem 60-70 osób.

Z rządowym projektem nie zgadza się Kazimierz Ujazdowski, który tak artykułował swoje wątpliwości na portalu wPolityce.pl: "Ustawa rządowa ma antyrozwojowy charakter. Uderza bowiem w najbardziej ambitną część społeczności studenckiej i zniechęca do budowy spluralizowanych kompetencji coraz bardziej potrzebnych w nowoczesnej gospodarce i życiu społecznym" - przekonywał poseł PiS.

Szansą na niższe opłaty są specjalne "promocje", które proponują niektóre uczelnie. Oznacza to, że studiując dwa kierunki na tej samej uczelni, dostaje się zniżki od 20 do 30 procent. Tak postąpił na przykład Katolicki Uniwersytet Lubelski.


Zainteresował Cię artykuł? Znajdź nas na Facebooku! 

ll, "Gazeta Wyborcza", wPolityce.pl


Słowa kluczowe:

studia

,

Prawo i Sprawiedliwość

Warto poczytać

 1. MG0798 27.11.2015

  Pierwsi kandydaci na szefa PO

  Borys Budka, Grzegorz Schetyna i Tomasz Siemoniak chcą rządzić PO.

 2. mid-15b26052 27.11.2015

  PiS i Kukiz'15 zgłoszą kandydatów na sędziów TK

  PO, Nowoczesnej i PSL nie wystawią swoich kandydatów, bo nie chcą legitymizować łamania prawa.

 3. mid-epa05043131 27.11.2015

  Waszczykowski o spotkaniu z szefem niemieckiego MSZ

  Ministrowie rozmawiali m.in. o kryzysie ukraińsko-rosyjskim.

 4. mid-15b24125 27.11.2015

  Szydło: Nie ma w nas arogancji władzy

  "Precedensem było to, co zrobiła PO na końcu kadencji, kiedy dokonała wyboru sędziów Trybunału Konstytucyjnego".

 5. JBSIIII 27.11.2015

  Prokuratura wciąż chce aresztu dla Burego

  Katowicka prokuratura złożyła zażalenie na decyzję sądu rejonowego, który kilka dni temu odmówił aresztowania b. posła PSL Jana Burego, podejrzanego o korupcję. Śledczy uważają, że tylko aresztowanie polityka może zabezpieczyć prawidłowy tok postępowania.

 6. 15b26132 27.11.2015

  Karczewski: „Posprzątaliśmy po PO skutecznie i szybko"

  „W pierwszym okresie musimy dokonać uporządkowania tych spraw i tych rzeczy, które w bałaganie wielkim zostawiła Platforma Obywatelska i będziemy powoli - a nawet nie powoli - będziemy szybko wprowadzać nasze zaplanowane” - mówi marszałek Senatu Stanisław Karczewski.

 7. zielinskiSI 26.11.2015

  Zieliński: Służby mundurowe potrzebują dobrych szefów

  „Zadaniem ministra spraw wewnętrznych i administracji jest przede wszystkim mądra polityka kadrowa” - mówi Jarosław Zieliński, wiceminister MSWiA.

 8. telsi 26.11.2015

  PiS: Zamachowcy alarmują o zamachu

  Zamachu na Trybunał Konstytucyjny dokonano w czerwcu 2015 r. Pytam: gdzie były wówczas owe autorytety? Dziś, gdy mamy do czynienia ze skutkami tego zamachu, przypomina to sytuację, gdy zamachowcy alarmują o zamachu - powiedział Stanisław Piotrowicz.

Facebook