Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Drugi kierunek studiów płatny

23.07.2013

Ambitni studenci od października muszą przygotować się na sięgnięcie do kieszeni. Od nowego roku akademickiego zaczynają bowiem obowiązywać opłaty za drugi kierunek studiów. A koszty nie są małe.

Niektóre z uczelni uznały, że drugi kierunek studiów po prostu będzie kosztował tyle co studia zaoczne. Inne ustaliły obligatoryjną opłatę - na przykład koszt jednej godziny zajęć na 15 złotych. Tak oszacowała koszty Politechnika Warszawska, przez co koszt studiów będzie większy niż studiowanie zaoczne.

Ceny "drugich" kierunków są uzależnione od tego, czego chce uczyć się student. Najwięcej trzeba zapłacić za możliwość studiowania medycyny, najtaniej wyceniono kierunki humanistyczne. Często jednak wycena jest mocno uzależniona od decyzji władz.

Na zwolnienie z czesnego szanse ma niewielu - taką możliwość otrzymają ci, których średnia ocen będzie w 10 proc. najwyższych na roku. Studenci - by nie płacić za kolejne lata studiów - będą musieli również pilnować swoich ocen i aktywności akademickiej w ciągu całego okresu studiowania drugiego kierunku. Utrzymanie się w dziesięciu procentach może okazać się bardzo trudne, bowiem niektóre roczniki liczą raptem 60-70 osób.

Z rządowym projektem nie zgadza się Kazimierz Ujazdowski, który tak artykułował swoje wątpliwości na portalu wPolityce.pl: "Ustawa rządowa ma antyrozwojowy charakter. Uderza bowiem w najbardziej ambitną część społeczności studenckiej i zniechęca do budowy spluralizowanych kompetencji coraz bardziej potrzebnych w nowoczesnej gospodarce i życiu społecznym" - przekonywał poseł PiS.

Szansą na niższe opłaty są specjalne "promocje", które proponują niektóre uczelnie. Oznacza to, że studiując dwa kierunki na tej samej uczelni, dostaje się zniżki od 20 do 30 procent. Tak postąpił na przykład Katolicki Uniwersytet Lubelski.


Zainteresował Cię artykuł? Znajdź nas na Facebooku! 

ll, "Gazeta Wyborcza", wPolityce.pl


Słowa kluczowe:

studia

,

Prawo i Sprawiedliwość

Warto poczytać

 1. majdan 22.08.2014

  W całej Polsce zbiórki dla Ukrainy

  Jeśli chcesz pomóc Ukraińcom walczącym z rosyjskim agresorem - dołącz!

 2. wozek-ok-stef 21.08.2014

  Ewelina C., niedoszła dzieciobójczyni, wyszła na wolność

  Kobieta zakończyła 6-letnią karę więzienia za próbę zabójstwa niemowlęcia. Ma informować policję o miejscu pobytu.

 3. rajdkatynskiSI 21.08.2014

  W sobotę rusza XIV Motocyklowy Rajd Katyński

  Uczestnicy dotrą zarówno na tereny Kresów Rzeczpospolitej, jak i do Polaków mieszkających w oddalonym o tysiące kilometrów od naszej ojczyzny, tureckim Adampolu.

 4. lemanski-ok-stef 21.08.2014

  Ks. Lemański pisemnie wezwany do kurii

  Abp. Henryk Hoser usiłuje skontaktować się z ks. Lemańskim od 11 sierpnia w związku z jego wypowiedziami podczas pikniku w Jasienicy.

 5. KidawaTuskSI 21.08.2014

  Kidawa-Błońska przekonana o wyborczym sukcesie PO

  Wybory uzupełniające do Senatu w Rybniku, które odbędą się 7 września, będą jej zdaniem początkiem całego okresu kampanijnego w Polsce. "Na pewno wygrana w Rybniku byłaby dobrym otwarciem tego sezonu" - stwierdziła.

 6. tusk 21.08.2014

  Wybory samorządowe w listopadzie

  Premier Tusk podpisał rozporządzenie - znamy oficjalny termin wyborów samorządowych. Pierwsza tura odbędzie się 16 listopada, druga - dwa tygodnie później.

 7. trawny 21.08.2014

  Polska rodzina chce pieniędzy za utracony dom

  Rodzina Głowackich z Nart złożyli apelację od niekorzystnego dla nich wyroku w sprawie zwrotu domu Niemce Agnes Trawny, która 30 lat temu wyemigrowała do ojczyzny. Głowaccy domagają się od Trawny zapłaty za utrzymanie domu, który stracili.

 8. WARSZPODWORKOSI 21.08.2014

  Mniej przestępstw kryminalnych w Warszawie

  Od stycznia do lipca ubiegłego roku w Warszawie stwierdzono 38 147 przestępstw kryminalnych. W tym roku - 35 147, czyli o 3 tysiące mniej.

Facebook