Jedynie prawda jest ciekawa


Drugi dzień Air Show w Radomiu

25.08.2013

Miłośnicy lotnictwa w niedzielę zgromadzili się na lotnisku Sadków w Radomiu. Przed południem rozpoczął się tam drugi dzień międzynarodowych pokazów lotniczych Air Show 2013 r. - największej tego typu imprezy w kraju.

Na tegorocznym Air Show na ziemi i w powietrzu prezentuje się ponad 200 statków powietrznych z 20 państw. W niedzielę przed południem lotnisko powoli zapełniała publiczność. W sobotę pokazy oglądało 80 tys. widzów. Dopisała też pogoda - było słonecznie, bez deszczu, choć pochmurnie, ciepło, acz bez upału. Podobnie ma być i w niedzielę.

Pokazy rozpoczęły się ok. godz. 9 i mają trwać do godz. 19, choć w sobotę przeciągnęły się niemal do godz. 20, gdy zapadał już zmierzch. W niedzielę zaprezentują się te same statki powietrzne, co dzień wcześniej. Na początku występują lotnicy cywilni zaproszeni przez Aeroklub Polski. Można zobaczyć m.in. zespołowy pokaz motolotniarzy oraz loty małych samolotów, także zabytkowych i akrobacyjnych, oraz szybowców.

Na południe organizatorzy zapowiadają defiladę 46 samolotów i śmigłowców polskich Sił Powietrznych.

Otworzą ją samoloty TS-11 Iskra, a porem kolejno zaprezentują się: śmigłowce szkolne SW-4 Puszczyk, samoloty szkolne PZL-130 Orlik, transportowe M-28 Bryza, C-130 Hercules i C-295M, a na koniec szturmowe Su-22, myśliwskie MiG-29 i wreszcie wielozadaniowe F-16.

W tym roku w Radomiu występuje siedem zespołów akrobacyjnych. Wśród nich są cztery zagraniczne: szwajcarski "Patrouille Suisse" na samolotach F-5 Tiger, łotewski "Baltic Bees" na L-39 Albatros, chorwacki "Wings of Storm" na turbośmigłowych PC-9M oraz fiński "Midnight Hawks" na samolotach Hawk. Listę uzupełniają polskie "Biało-Czerwone Iskry", "Orliki" i Żelazny.

Na Air Show w tym roku zadebiutowali lotnicy z Rumunii, Turcji i Ukrainy. W planach są akrobacje samolotów wielozadaniowych - F-16 z Belgii, Grecji, Holandii i Turcji, francuski Rafale, włoski Eurofighter Typhoon oraz czeskie i węgierskie JAS 39 Gripen. Figury w powietrzu zaprezentują również polski myśliwiec MiG-29 i włoski transportowy C-27J Spartan. Polskie Su-22 i F-16 dadzą pokaz misji bliskiego wsparcia oddziałów na ziemi.

Na tegorocznej imprezie - co podkreślali organizatorzy - licznie reprezentowane są śmigłowce. W niedzielę ponownie zaprezentować ma się szturmowy AH-64 Apache z Holandii - jeden z niewielu śmigłowców, które wykonują beczki i pętle. Znów pokażą się trzy typy walczące w przetargu na 70 maszyn dla polskich sił zbrojnych - AgustaWestland AW149, Eurocopter EC 725 Caracal i Sikorsky S-70i Black Hawk. Z aktualnie używanych przez wojsko typów wystąpią m.in. szturmowy Mi-24 i morski SH-2G Super Seasprite.

Na wystawie można było obejrzeć np. samolot transportowy Ił-76 z Ukrainy, morski patrolowy P-3 Orion z Niemiec czy szkolny BAE Hawk z Wielkiej Brytanii. Po raz pierwszy na Air Show odbywa się też wystawa sprzętu polskich wojsk obrony przeciwlotniczej i radiotechnicznych - w Radomiu są np.: radar NUR-15M i rakietowy system S-125 Newa SC. Nie zabrakło też symulatorów.

W organizację imprezy zaangażowanych jest 2,8 tys. osób. Organizatorzy zamówili ok. 850 ton paliwa lotniczego, aczkolwiek zakładają, że wszystkiego nie zużyją.

Od 2000 r. Air Show odbywa się na radomskim lotnisku Sadków; od 2003 r. jest organizowane co dwa lata. Pierwsze Air Show zorganizowano w 1991 r. w Poznaniu, potem pokazy odbywały się też w Gdyni, Bydgoszczy i Dęblinie. Ostatnie pokazy - w sierpniu 2011 r. - w ciągu dwóch dni obejrzało blisko 200 tys. widzów. Organizatorzy spodziewają się podobnego zainteresowania także w tym roku.

Impreza w Radomiu to element obchodów Święta Lotnictwa Polskiego i 95. rocznicy powstania lotnictwa wojskowego w Polsce. Organizatorzy Air Show to: Siły Powietrzne, miasto Radom, spółka Port Lotniczy Radom, Aeroklub Polski i Wojskowe Stowarzyszenie Społeczno-Kulturalne SWAT.

Patronat honorowy objął prezydent Bronisław Komorowski, który także w sobotę wziął udział w otwarciu imprezy.

svit, PAP

[Fot. PAP/Michał Walczak]

Zapraszamy na profil Stefczyk.info na Facebooku.

Warto poczytać

 1. schmidt-20072018 20.07.2018

  Schmidt usprawiedliwia akcję z bagażnikiem. Absurdalne tłumaczenie

  Posłanka Joanna Schmidt na antenie Polsat News odniosła się do ostatnich wydarzeń przed gmachem polskiego Sejmu. Parlamentarzystka zdecydowała się na przewiezienie dwóch osób w bagażniku swojego samochodu

 2. Petruflickr 20.07.2018

  Skandaliczny wpis Petru! Polityk zaatakował Annę Walentynowicz

  Sejm przyjął dziś większością głosów uchwałę w sprawie ustanowienia roku 2019 Rokiem Anny Walentynowicz.

 3. duda08032018 20.07.2018

  Prezydent zapowiedział 2-dniowe referendum ws. zmian w Konstytucji

  Prezydent RP Andrzej Duda na piątkowej konferencji zapowiedział dwudniowe referendum dotyczące zmian w konstytucji, które ma się odbyć w dniach 10-11 listopada

 4. 1270zamkniete3opaze 20.07.2018

  Odrażająca manipulacja polskojęzycznej niemieckiej gazety

  To już wyższy poziom manipulacji. Dziennikarze „Gazety Wrocławskiej” z należącej do niemieckiego koncernu grupy Polska Press udowodnili, że im nie jest wszystko jedno. Kto według nich odpowiada za plagę sinic i pozamykane polskie plaże? Wiadomo – PiS

 5. mieszkowski-20072018 20.07.2018

  Polska kadra była słaba, bo brakowało jej graczy z Aryki oraz Azji? Przemówienie posła Nowoczesnej podbija sieć

  Przyczyn słabości polskiej reprezentacji na mundialu w Rosji doszukiwał się każdy, od piłkarskiego eksperta po zwykłego, niedzielnego kibica. W rolę krytyka, na sejmowej mównicy, wcielił się również poseł Nowoczesnej, Krzysztof Mieszkowski

 6. sasin-gersdorf-20072018 20.07.2018

  Sasin w mocnych słowach o Gersdorf: Jest emerytką, czy się jej to podoba, czy też nie

  Dotychczasowa I prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Gersdorf jest dzisiaj emerytką i powinna korzystać z wolnego czasu - powiedział w piątek w "Sygnałach dnia" w PR3 szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Jacek Sasin

 7. protest-20072018 20.07.2018

  Akt wandalizmu w trakcie protestu. Jego uczestnicy domagają się "sądu ostatecznego"

  "Czas na sąd ostateczny" - taki napis wykonany sprayem umieścili w nocy z czwartku na piątek na elewacji budynku sejmowego protestujący pod gmachem parlamentu

Wiadomości ze świata

więcej
CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook