Jedynie prawda jest ciekawa

Drogowcy pikietują przed Sejmem

20.06.2012

Przedsiębiorcy zaangażowani w budowę A4 żądają szybkiego przyjęcia obiecanej przez rząd ustawy, która pozwoli choćby na częściowe wyegzekwowanie należnych im pieniędzy. Jej projekt jest już w Sejmie. Jeśli to nie pomoże grożą całkowitą blokadą autostrady.

- Jeśli dziś nie zapadną żadne decyzje lub będą dla nas niekorzystne, będziemy protestowali przed Sejmem do skutku – deklarują przedsiębiorcy pokrzywdzeni przy budowie autostrad. Tylko z okolic Nowego Sącza do Warszawy przyjeżdża 500 osób - informuje "Gazeta Polska Codziennie".
Jak przypomina dziennik pokrzywdzonymi przy budowie autostrqad są nie tylko podwykonawcy A2 ale też
przedsiębiorcy pracujący na budowie A4 na odcinku Tarnów–Dębica. Upadłość ogłosić może nawet 300 firm z Małopolski. Główny wykonawca, spółka Hydrobudowa, zalega im z wypłatą ok. 200 mln zł.
Wypłacenie zaległych pieniędzy ma umożliwić specjalna ustawa przygotowana przez rząd. Projekt trafił już do Sejmu. Dziś zajmie się nim nadzwyczajna podkomisja. Przedsiębiorcy nie wierzą już jednak w deklaracje polityków. Zapowiadają ostry protest jeszcze w trakcie Euro 2012.
– Jeśli sprawa nie zostanie załatwiona do końca mistrzostw, nie zostanie załatwiona w ogóle. Dzisiejszy rząd nie dba przecież o interesy małych i średnich przedsiębiorstw – mówi „Codziennej” Jerzy Kasprzyk, podwykonawca na budowie autostrady A4. – Dlatego chcemy wziąć udział w dzisiejszym posiedzeniu podkomisji. Jeśli nie podejmie ona żadnych decyzji lub będą one dla nas niekorzystne, zostaniemy przed Sejmem. Będziemy tam do skutku – dodaje.
Przedsiębiorcy skarżą się, że z powodu braku płatności ich firmy znajdują się na skraju bankructwa. Większość podkreśla, że nie stać ich na procesy, bo sama kaucja sądowa wynosi 5 procent żądanej sumy, a są to często bardzo wysokie kwoty.

ansa/GPC/IAR

[fot. A. Kowalski]
Słowa kluczowe:

sejm

,

pikieta

,

autostrady

Warto poczytać

 1. MacierewiczDworczy15092017 22.09.2017

  Szef MSZ zakończył wizytę w USA. Zaprosił do Polski amerykańskiego sekretarza stanu

  - Szef MSZ Witold Waszczykowski zakończył tygodniową wizytę w USA, podczas której m.in. towarzyszył prezydentowi Andrzejowi Dudzie w 72. Sesji Zgromadzenia ONZ. Minister zaprosił do złożenia wizyty w Polsce amerykańskiego sekretarza stanu Rexa Tillersona.

 2. Duda22092017 22.09.2017

  Najnowszy sondaż miażdży opozycję! Ogromne zaufanie dla Prezydenta i Premier

  Prezydent Andrzej Duda cieszy się największym (74 proc.) zaufaniem społecznym - wynika z sondażu CBOS. Na kolejnych miejscach są: premier Beata Szydło (57 proc.) i Paweł Kukiz (51 proc.).

 3. OrbanSzydlo22092017 22.09.2017

  Orban w Warszawie: z Polską należy rozmawiać z szacunkiem

  - To nie jest tylko błąd polityczny, niegodne, ale to brak szacunku. Uważam, że z Polską należy rozmawiać z szacunkiem. Tak, jak jest napisane w traktacie - tak o obecnej sytuacji Polski w UE powiedział Orban po rozmowie z Premier Beatą Szydło

 4. Sad 22.09.2017

  Kampania "Sprawiedliwe sądy" przynosi skutek? Nie przerwą kary skazanemu za pedofilię

  Wrocławski sąd odwołał przerwę w odbywaniu kary mężczyźnie skazanemu za pedofilię, który jest chory na stwardnienie rozsiane. 27-latek będzie odbywał karę pozbawienia wolności w areszcie śledczym w Gdański, gdzie będzie miał zapewnioną opiekę medyczną.

 5. dziecko 22.09.2017

  Te dane zachwycają. Liczba urodzeń przerasta wszelkie oczekiwania

  Od stycznia do lipca urodziło się 235,1 tys. dzieci - o 18,2 tys. więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku - podał GUS. To naprawdę imponujący wzrost - oceniła w rozmowie z PAP szefowa MRPiPS Elżbieta Rafalska.

CS147fotMINI

Czas Stefczyka 147/2017

PDF (5,87 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook