Jedynie prawda jest ciekawa


Dramatyczny reportaż w TVP Info. Czy w RPA dojdzie do masakry białych?

28.03.2018
RPAtvp
Dramatyczny reportaż w TVP Info. Czy w RPA dojdzie do masakry białych?

Krótki, trzyminutowy materiał wyprodukowany przez TVP wiele mówi o współczesnym rasizmie - tym, skierowanym w stronę osób o białym kolorze skóry.

- Panuje przekonanie, że czas ludzi białych w Afryce Południowej dobiegł końca, że powinni oni wyjechać i wyjeżdżają,bo jeśli tego nie zrobią zostaną zabici. Każdego roku mają miejsce tysiące ataków na białych ludzi - opowiada jedna z osób występujących w reportażu. 

- Kiedy ANC przejęła władzę i apartheid się skończył, nastąpiły zmiany od czasu "snu o tęczowym narodzie" o którym mówi się w mediach - tłumaczy kanadyjska aktywistka Lauren Southern. Jak dodaje, w kraju skończono już z rejestrowaniem przestępstw z nienawiści rasowej. - Któregoś dnia zadzwonił do mnie mój znajomy, ze łzami w oczach mówił mi, że dzieje się to szybciej niż myślał, że sytuacja się pogarsza i nie wie, co ma robić. Siedzimy tu, w Południowej Afryce, i nie wiemy, czy istnieje dla nas jakakolwiek nadzieja - mówi Southern.

W materiale pojawia się między innymi fragment wstrząsającego nagrania na który lider EFF (Ruch Bojowników o Wolność Gospodarczą) Jalius Malema śpiewa żeby strzelać "by zabić". Wcześniej Malema działał w młodzieżówce ANC, był jednym z najbliższych współpracowników obecnego prezydenta tego kraju Jacoba Zumy. Kilka tygodni temu Manela podczas wiecu powiedział że chce się pozbyć jednego z burmistrzów - tylko dlatego że ten jest białego koloru skóry. 

Z kolei o prezydencie Zumie jeden z mężczyzn opowiada, że "On niemalże śpiewał takie piosenki, tak naprawdę śpiewał piosenki "Zabij Boer (biały farmer - przyp. stefczyk.info), zabij farmera", zachęcając swoich zwolenników do zabijania farmerów". Inny z mężczyzn tłumaczy że jest to przerażająca strategia, którą tworzy się po to by przestraszyć ludzi, mówiąc im że zostaną zamordowani jeśli zostaną w swoich domach, więc mają uciekać. 


kh
Fot: tvp.info

Warto poczytać

 1. brudzinski22042018 22.04.2018

  Wiceprezes PiS: "Powinniśmy się bać i czuć odpowiedzialność przed narodem"

  Podczas spotkania w Kostrzynie nad Odrą (Lubuskie) szef MSWiA i wiceprezes PiS Joachim Brudziński powiedział, że jego partia nie obawia się "totalnej opozycji" czy zagranicy, ale musi czuć odpowiedzialność przed narodem.

 2. donald220420218 22.04.2018

  Donald Tusk świętuje urodziny. Dostał radę od przyjaciół, którą pochwalił się w sieci

  - Moi przyjaciele przekonali mnie, bym w 61 urodziny wystartował z Instagramem. Więc zacząłem z drobną pomocą moich wnuków – napisał na Twitterze Donald Tusk.

 3. biedron22042018 22.04.2018

  Robert Biedroń namawia do obalenia rządu? I narzeka: "Bycie Polakiem stało się obciachem"

  "Wszystko co sprawi, że odsuniemy te niedemokratyczne siły od władzy jest dobre"

 4. pmm22042018 22.04.2018

  PiS przedstawi nowe rozwiązania dla niepełnosprawnych. Premier Morawiecki zdradza szczegóły

  "Chcemy, żeby Polska była wielka i za rok, i za dziesięć lat, i za sto lat"

 5. Andruszkiewiczwpolsce 22.04.2018

  Te oskarżenia oburzyły Andruszkiewicza. "Jesteście chorzy z nienawiści, leczcie się"

  Posła koła Wolni i Solidarni oburzyły "oskarżenia" pod własnym adresem. Swoim oponentom zasugerował... pójście do lekarza

 6. LGBT 22.04.2018

  Odmówił druku plakatów LGBT, został skazany przez sąd. Na tym jednak nie koniec

  Na 7 czerwca Sąd Najwyższy wyznaczył termin rozpoznania kasacji prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobry w głośnej sprawie drukarza, który odmówił wydrukowania plakatów fundacji LGBT. Prawomocnie sąd uznał Adama J. za winnego wykroczenia, ale odstąpił od kary

 7. Lichocka22042018 22.04.2018

  PiS zmienia zdanie w sprawie ustawy antyaborcyjnej? "To nieludzki projekt"

  Czy projekt ustawy antyaborcyjnej po raz kolejny upadnie w sejmowym głosowaniu? Po wypowiedzi poseł PiS Joanny Lichockiej można odnieść takie wrażenie. Posłanka określiła proponowane zmiany jako "nieludzkie" - informuje "Fakt"

 8. kacperplazynski22042018 22.04.2018

  Nieoficjalnie: Wiadomo, kto będzie kandydatem PiS-u na prezydenta Gdańska!

  Według informacji ujawnionych w Radiu Gdańsk przez Janusza Śniadka, Prawo i Sprawiedliwość podjęło decyzję dotyczącą wyboru kandydata na prezydenta Gdańska.

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook