Jedynie prawda jest ciekawa


Dramatyczny reportaż w TVP Info. Czy w RPA dojdzie do masakry białych?

28.03.2018
RPAtvp
Dramatyczny reportaż w TVP Info. Czy w RPA dojdzie do masakry białych?

Krótki, trzyminutowy materiał wyprodukowany przez TVP wiele mówi o współczesnym rasizmie - tym, skierowanym w stronę osób o białym kolorze skóry.

- Panuje przekonanie, że czas ludzi białych w Afryce Południowej dobiegł końca, że powinni oni wyjechać i wyjeżdżają,bo jeśli tego nie zrobią zostaną zabici. Każdego roku mają miejsce tysiące ataków na białych ludzi - opowiada jedna z osób występujących w reportażu. 

- Kiedy ANC przejęła władzę i apartheid się skończył, nastąpiły zmiany od czasu "snu o tęczowym narodzie" o którym mówi się w mediach - tłumaczy kanadyjska aktywistka Lauren Southern. Jak dodaje, w kraju skończono już z rejestrowaniem przestępstw z nienawiści rasowej. - Któregoś dnia zadzwonił do mnie mój znajomy, ze łzami w oczach mówił mi, że dzieje się to szybciej niż myślał, że sytuacja się pogarsza i nie wie, co ma robić. Siedzimy tu, w Południowej Afryce, i nie wiemy, czy istnieje dla nas jakakolwiek nadzieja - mówi Southern.

W materiale pojawia się między innymi fragment wstrząsającego nagrania na który lider EFF (Ruch Bojowników o Wolność Gospodarczą) Jalius Malema śpiewa żeby strzelać "by zabić". Wcześniej Malema działał w młodzieżówce ANC, był jednym z najbliższych współpracowników obecnego prezydenta tego kraju Jacoba Zumy. Kilka tygodni temu Manela podczas wiecu powiedział że chce się pozbyć jednego z burmistrzów - tylko dlatego że ten jest białego koloru skóry. 

Z kolei o prezydencie Zumie jeden z mężczyzn opowiada, że "On niemalże śpiewał takie piosenki, tak naprawdę śpiewał piosenki "Zabij Boer (biały farmer - przyp. stefczyk.info), zabij farmera", zachęcając swoich zwolenników do zabijania farmerów". Inny z mężczyzn tłumaczy że jest to przerażająca strategia, którą tworzy się po to by przestraszyć ludzi, mówiąc im że zostaną zamordowani jeśli zostaną w swoich domach, więc mają uciekać. 


kh
Fot: tvp.info

Warto poczytać

 1. 1270rozlewkrwijpg 22.07.2018

  "Opozycja chce, żeby w Polsce doszło do rozlewu krwi"

  Mam wrażenie, że opozycja chce, żeby w Polsce doszło do rozlewu krwi - powiedział w niedzielę szef gabinetu politycznego premiera Marek Suski, komentując ostatnie ataki na biura poselskie PiS.

 2. sasin-22072018 22.07.2018

  Czarczasty grozi więzieniem politykom PiS oraz sędziom. Bezbłędna odpowiedź Sasina

  Robimy to, na co umówiliśmy się z Polakami, umawialiśmy się na radykalną reformę sądownictwa - mówił w niedzielę szef KSRM Jacek Sasin. "Będziecie siedzieć, a sędziowie, którzy pójdą na współpracę z wami, zostaną zwolnieni z wykonywania zawodu" - odpowiedział szef SLD Włodzimierz Czarzasty

 3. dawid-winiarski-22072018 22.07.2018

  Cudowne uzdrowienie czy symulacja? Co tak naprawdę się stało nowemu męczennikowi opozycji

  Ostatnie posiedzenie Sejmu wzbudziło spore zainteresowanie opinii publicznej

 4. pispzpr21072018 22.07.2018

  Zdewastowano biura parlamentarzystów PiS. Wandale pomazali je farbą

  Przed wejściem do biura pojawił się napis: "Czas na sąd ostateczny", a na drzwiach i oknach napisano: "PZPR".

 5. policja21072018 21.07.2018

  Tak amerykańska policja radzi sobie z demonstrantami

  Warto zestawić obrazki z Polski z tymi, na których widać zachowanie amerykańskich funkcjonariuszy.

 6. monika-miller 21.07.2018

  Seksowna wnuczka Leszka Millera wyjawiła swój sekret. Ostra reakcja dziadka!

  Monika Miller to prawdziwa gwiazda mediów społecznościowych. Znana jest jest nie tylko z powodu swojej urody i dużej liczby tatuaży. Wnuczka Leszka Millera lubi też zaskoczyć media oryginalną i ciekawą wypowiedzią. Nie inaczej było ostatnio, gdy... pochwaliła się swoją biseksualną orientacją.

 7. policja-20072018 21.07.2018

  Dziennikarz TVN wzywał policję do zaatakowania polityków?

  Prowadzący program w TVN24 nawoływał polską policję do wypowiedzenia posłuszeństwa władzy państwowej; czy Discovery akceptuje taki przekaz swojej telewizji? - zapytał w sobotę na Twitterze wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński

Wiadomości ze świata

więcej
CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook