Jedynie prawda jest ciekawa


Drakońskie opłaty uderzą w wolne media

13.10.2012

Rząd znalazł sposób na rozprawienie się z Radiem Maryja i Telewizją Trwam. Koncesje radiowe wzrosną aż dziesięciokrotnie, a stawki na multipleksie cyfrowym ponad 40-krotnie. Taką decyzję podjął wczoraj Sejm. Za ustawą głosowało 296 posłów z PO, PSL, SLD i Ruchu Palikota. Przeciw było 152 posłów z PiS i Solidarnej Polski oraz jeden poseł niezrzeszony.

Jeżeli ustawę przyjmie Senat i zostanie podpisana przez prezydenta, horrendalne podwyżki uderzą najbardziej w Radio Maryja i Telewizję Trwam. Zabieg wygląda na celowy tym bardziej, że Sejm odrzucił głosami koalicji i lewicy wniosek PiS, aby utrzymać stawki opłat koncesyjnych na dotychczasowym poziomie, a do dyskusji nad podwyżkami powrócić w późniejszym czasie.

Zdaniem prof. Krystyny Pawłowicz z PiS, nowelizacja wprowadzająca drakońskie podwyżki opłat za częstotliwości, została "przyjęta bez większej dyskusji, prawem kaduka".

Jak podkreśla poseł Barbara Bubula, już na posiedzeniu sejmowej Komisji Infrastruktury głosowano przeciw wszystkim propozycjom PiS, które miały utrzymać dotychczasowe stawki opłat.

Jak przypomina "ND", ustawa została przyjęta z poprawkami, które wczoraj rano zaproponowała Komisja Infrastruktury. Najpierw forsował podwyżkę, która ustalała maksymalną opłatę za częstotliwości dla nadawców radiowych na poziomie 300 mln zł rocznie. Platforma zgłosiła na posiedzeniu komisji poprawkę, obniżając najwyższą stawkę do 19 mln zł dla każdej ogólnopolskiej stacji radiowej nadającej swój sygnał na UKF. Mimo to, kwota i tak jest niebotyczna, gdyż w chwili obecnej nadawcy płacą najwyżej nieco ponad 2 mln złotych.

Jeszcze drastyczniejsze są podwyżki opłat rocznych za częstotliwości dla telewizji nadających na cyfrowych multipleksach. Obecnie wynoszą one 240 tys. zł rocznie. Rząd zaproponował najpierw podwyżkę do kwoty 99 mln zł. Ostatecznie Platforma przegłosowała poprawkę zmniejszającą opłatę do ponad 10 mln złotych. Zmniejszona rzekomo kwota to 41 razy więcej niż teraz.

Platforma zapewniła sobie przy tym prawo do sterowalności opłatami. Zgodnie z projektem to rząd będzie decydował w rozporządzeniu, jakie opłaty koncesyjne w ramach ustalonych widełek będzie ponosił dany nadawca. Otwiera to drogę do dowolnego ustalania opłat.

Rozwiązania te rodzą poważne i uzasadnione obawy o nadanie rządowi prawa do karania niezależnych mediów. Wystarczy nałożenie odpowiednio wysokiej opłaty, by doprowadzić nadawcę do bankructwa. W pierwszej kolejności zagrożenie to dotyczyć będzie prawdopodobnie Telewizji Trwam i Radia Maryja.

mall/Nasz Dziennik
[fot. JaK]

Warto poczytać

 1. MWPetru23032018 23.03.2018

  "Przynosi negatywne skutki dla Polski" Narodowcy spalili kukłę znanego polityka!

  Działacze Młodzieży Wszechpolskiej spalili w piątek na happeningu w Białymstoku kukłę b. szefa Nowoczesnej Ryszarda Petru. Nowoczesna uważa, że to skandal i sprawą z urzędu powinny się zająć policja i prokuratura. Jeśli tak się nie stanie, Petru zapowiedział, że sam zwróci się do prokuratury

 2. Duda23032018 23.03.2018

  Prezydent kapituluje w sprawie reformy sądownictwa? Kontrowersyjne słowa Andrzeja Dudy

  Jeśli zmiana pewnych rozwiązań uspokoiłaby KE, to ja nie widzę problemu - kilka elementów możemy zmienić, bo dla mnie to są kwestie o charakterze technicznym, nie likwidują instytucji tej reformy - powiedział prezydent Andrzej Duda odnosząc się do propozycji zmian w ustawach dot. sądownictwa

 3. ks-Tomasz-Jegierski23032018 23.03.2018

  Episkopat odcina się od księdza, który stawia zarzuty finansowe Morawieckiemu

  Ks. Tomasz Jegierski nie przynależy do żadnej diecezji w Polsce; nie jest w polskich strukturach kościelnych - poinformowało na Twitterze Biuro Prasowe KEP, odnosząc się do sprawy duchownego, który stawia zarzuty finansowe Kornelowi Morawieckiemu

 4. Warszawa 23.03.2018

  Trwa przywracanie sprawiedliwości! Jest pierwszy akt oskarżenia ws warszawskiej reprywatyzacji

  Siedem osób, w tym adwokaci, rzeczoznawcy i tzw. handlarze roszczeń, zostało oskarżonych przez Prokuraturę Regionalną we Wrocławiu ws. przejmowania nieruchomości w stolicy. Pierwszy z aktów oskarżenia w tzw. dzikiej reprywatyzacji trafił w piątek do Sąd Okręgowego w Warszawie

 5. 1270morawieckimatyjpg 23.03.2018

  Morawiecki rozmawiał w kuluarach szczytu UE z Junckerem

  Premier Mateusz Morawiecki w czwartek rozmawiał w cztery oczy w kuluarach szczytu UE z przewodniczącym Komisji Europejskiej Jean-Claude'em Junckerem - dowiedziała się w piątek PAP ze źródła dyplomatycznego

 6. 1270szydlowa 22.03.2018

  Beata Szydło o nagrodach dla ministrów PiS: opozycja urządza hucpę

  Ministrowie i wiceministrowie w rządzie PiS otrzymywali nagrody za ciężką, uczciwą pracę i te pieniądze się im po prostu należały - oświadczyła w czwartek w Sejmie b. premier Beata Szydło. Dodała, że dzięki pracy członków rządu, wszyscy Polacy mogą cieszyć się z rozwoju Polski.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook