Jedynie prawda jest ciekawa


Doroczna odprawa prezydenta i kadry MON

12.04.2017

Implementacja postanowień szczytu NATO w Warszawie, zmiany w systemie dowodzenia oraz pierwsze wnioski ze Strategicznego Przeglądu Obronnego - to niektóre tematy dorocznej odprawy kierowniczej kadry MON i sił zbrojnych.

Spotkanie, które odbywa się w Centrum Konferencyjnym Wojska Polskiego, zaczęło się od uroczystego powitania prezydenta, zwierzchnika sił zbrojnych Andrzeja Dudy. Obecni są także m.in. szef MON Antoni Macierewicz wraz z wiceministrami, szef BBN Paweł Soloch, rzecznik rządu Rafał Bochenek,szefowie sejmowej i senackiej Komisji Obrony Narodowej Michał Jach i Jarosław Rusiecki oraz szefowie wojskowych służb specjalnych.

Są też wszyscy najważniejsi generałowie, w tym gospodarz odprawy, szef Sztabu Generalnego WP gen.broni Leszek Surawski oraz dowódcy rodzajów sił zbrojnych - generalny gen. dyw. Jarosław Mika,operacyjny gen. dyw. Sławomir Wojciechowski oraz dowódca Wojsk Obrony Terytorialnej gen. bryg.Wiesław Kukuła. Wszyscy oni objęli swoje stanowiska w tym roku.

Prezydent w czasie swojego przemówienia do przedstawicieli wojska podkreślił, jak istotne jest działanie na rzecz pomyślności Polski w sferze bezpieczeństwa.„Doskonale wszyscy państwo wiecie, co to znaczy, że żyje się w bezpiecznym kraju, który ma pozycję na arenie międzynarodowej i w strukturach bezpieczeństw, ma swoje siły zbrojne i w razie czego, jest w stanie obronić swojego obywatela” – mówił Andrzej Duda.

„Najważniejszym zadaniem jest budowanie silnego państwa, a w nim sprawnej, dobrze wyposażonej i świetnie wyszkolonej, mającej odpowiednie doświadczenie i przygotowanie armii” – dodał.

„Celem podstawowym. politycznym ale i dyplomacji wojskowej, było uzyskanie wreszcie istotnej obecności  Sojuszu Północnoatlantyckiego w naszej części Europy. Wielokrotnie to podkreślałem w swoje pracy prezydenta, że współpraca sojusznicza ma znaczenie fundamentalne i że ta współpraca oznacza relacje dwustronną. My jesteśmy w NATO i realizuje swoje zobowiązanie, ale chcielibyśmy i życzymy sobie, jak członek sojuszu, aby także Sojusz Północnoatlantycki traktował istotne dla nas sprawy naszego bezpieczeństwa, jako ważnego elementu sojuszu w sposób poważny” - podkreślił prezydent.

Zwierzchnik Sił Zbrojnych przypomniał, jak jeszcze jako prezydent-elekt, brał udział w staraniach w zorganizowaniu szczytu sojuszu w Warszawie, a potem w osiągnięciu istotnych dla nas postanowień co do obecności wojsk sojuszniczych w naszej cześć Europy, Polsce i krajach bałtyckich. Podziękował również za włożony wysiłek ministerstwu obrony narodowej, a także generałom i oficerom polskiej armii.

„To był jasny i wyraźny sygnał polityczny. Polska jest w NATO, ale najwyższy czas na to, aby i NATO było w Polsce” - podkreślił. „To decyzja bez wątpienia o charakterze historycznym i  absolutnie przełomowym, jeżeli chodzi o sferę bezpieczeństwa i odzyskanie przez NATO znaczenia w przestrzeni międzynarodowej” – dodał. 

„Jeżeli chodzi o sprawy wewnętrzne, bo są najważniejsze, to niezwykle ważnym zadaniem jest wzmacnianie sił zbrojnych w dwóch kierunkach: pod względom osobowym, czyli kadrowym, przez rozwój kadry dowódczej i zwiększane liczebności polskiego wojska; ale i pod względem infrastruktury. To także zdolność bojowa, modernizacja i sukcesywne, na właściwym poziome  budowanie nowego rodzaju sił zbrojnych – Wojsk Obrony Terytorialnej” – powiedział prezydent.

„To są zadania podstawowe (…), to są najważniejsza zadania na najbliższe lata, zadania z których będziemy rozliczeni. Tak pan minister, jako minister obrony, panowie generałowie, jak i jak, jako Prezydent RP i Zwierzchnik Sił Zbrojnych, od którego społeczeństwo oczekuje realizacji jego obowiązków, jak jest to zapisane w konstytucji i wykonywania obowiązków za pośrednictwem ministra obrony narodowej w czasie pokoju i mam nadzieję, że tak zostanie” – zakończył przemówienie Andrzej Duda.

Odprawa kierownictwa resortu, najwyższych dowódców wojskowych i dyrektorów komórek organizacyjnych Ministerstwa Obrony Narodowej to coroczna narada, podczas której podsumowuje się realizację zadań z ubiegłego roku i określa priorytety dla resortu i wojska na kolejne miesiące. Zasadnicza część spotkania odbędzie się za zamkniętymi drzwiami. Dziennikarze będą mieli możliwość wysłuchania tylko krótkich wystąpień prezydenta i szefa MON.

Jak zapowiedział szef BBN Paweł Soloch, prezydent będzie chciał dokonać podsumowania i przedstawić to, co uważa za priorytety. Wśród podstawowych spraw wymienił implementację postanowień szczytu NATO w Warszawie, które doprowadziły do wysłania do Polski żołnierzy z USA i innych państw Sojuszu.Według Solocha, prezydent ma położyć akcent na maksymalne zintegrowanie naszych wojsk z sojuszniczymi.

Prezydent ma też mówić o planowanych zmianach w systemie dowodzenia i kierowania siłami zbrojnymi w czasie pokoju i wojny. Zarówno zwierzchnik sił zbrojnych, jak i rząd opowiadają się za reformą,która ma polegać na wzmocnieniu roli szefa Sztabu Generalnego. Znów ma on dowodzić wojskiem, a nie być tylko doradcą ministra jak to jest od 2014 r. Mają też powstać osobne dowództwa rodzajów sił zbrojnych w miejsce obecnych dowództw połączonych - generalnego i operacyjnego (obecnie osobne dowództwo mają tylko WOT, które zostały utworzone już po dojściu PiS do władzy). Nierozstrzygnięta pozostaje kwestia połączonego dowództwa operacyjnego. Jak powiedział Soloch, BBN skłania się kuwydzieleniu do tej roli osobnej instytucji, zaś MON - ku strukturze w ramach SG WP.

Koncepcję zmian w systemie dowodzenia MON przygotowuje w ramach Strategicznego Przeglądu Obronnego,który dobiega końca. Jak wynika z informacji PAP ze źródeł w MON, na odprawie mają zostać przedstawione pokrótce zasadnicze wnioski z SPO.

Szef BBN powiedział we wtorek PAP, że istotną kwestią w wystąpieniu prezydenta będą WOT i ich zsynchronizowanie z wojskami operacyjnymi oraz administracją w terenie. Prezydent ma odnieść się także do aktualizacji planu modernizacji technicznej sił zbrojnych, zwrócić uwagę na potrzebę Marynarkę Wojenną oraz mówić o rozpoczęciu procesu stopniowego zwiększania budżetu obronnego,wynoszącego co roku 2 proc. PKB. Na początek wskaźnik ten miałby być liczony według PKB planowanego na dany rok, a nie - jak teraz - PKB za rok poprzedni; przy wzroście gospodarczym oznaczałoby to więcej środków dla MON.

Częścią przygotowań do odprawy było spotkanie prezydenta z szefem MON, wiceministrami i najważniejszymi dowódcami, które odbyło się w BBN 31 marca. Doszło do niego po wymianie pism w sprawie tworzenia dowództwa Wielonarodowej Dywizji w Elblągu oraz obsady ataszatów obrony, m.in w USA i Wielkiej Brytanii.

ak/PAP

[fot. KPRP/Krzysztof Sitkowski ]

Warto poczytać

 1. schmidt-20072018 20.07.2018

  Schmidt usprawiedliwia akcję z bagażnikiem. Absurdalne tłumaczenie

  Posłanka Joanna Schmidt na antenie Polsat News odniosła się do ostatnich wydarzeń przed gmachem polskiego Sejmu. Parlamentarzystka zdecydowała się na przewiezienie dwóch osób w bagażniku swojego samochodu

 2. Petruflickr 20.07.2018

  Skandaliczny wpis Petru! Polityk zaatakował Annę Walentynowicz

  Sejm przyjął dziś większością głosów uchwałę w sprawie ustanowienia roku 2019 Rokiem Anny Walentynowicz.

 3. nurowska20072018 20.07.2018

  To są plany totalnych? Nurowska: "Zrobiłam laleczkę Piotrowicza, wbijam szpilki". Odpowiedź Agnieszki Holland szokuje

  Sympatyzująca z KOD-em polska pisarka Maria Nurowska postanowiła kolejny raz włączyć się w polityczny spór toczący się w Polsce.

 4. duda08032018 20.07.2018

  Prezydent zapowiedział 2-dniowe referendum ws. zmian w Konstytucji

  Prezydent RP Andrzej Duda na piątkowej konferencji zapowiedział dwudniowe referendum dotyczące zmian w konstytucji, które ma się odbyć w dniach 10-11 listopada

 5. 1270zamkniete3opaze 20.07.2018

  Odrażająca manipulacja polskojęzycznej niemieckiej gazety

  To już wyższy poziom manipulacji. Dziennikarze „Gazety Wrocławskiej” z należącej do niemieckiego koncernu grupy Polska Press udowodnili, że im nie jest wszystko jedno. Kto według nich odpowiada za plagę sinic i pozamykane polskie plaże? Wiadomo – PiS

 6. mieszkowski-20072018 20.07.2018

  Polska kadra była słaba, bo brakowało jej graczy z Aryki oraz Azji? Przemówienie posła Nowoczesnej podbija sieć

  Przyczyn słabości polskiej reprezentacji na mundialu w Rosji doszukiwał się każdy, od piłkarskiego eksperta po zwykłego, niedzielnego kibica. W rolę krytyka, na sejmowej mównicy, wcielił się również poseł Nowoczesnej, Krzysztof Mieszkowski

 7. sasin-gersdorf-20072018 20.07.2018

  Sasin w mocnych słowach o Gersdorf: Jest emerytką, czy się jej to podoba, czy też nie

  Dotychczasowa I prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Gersdorf jest dzisiaj emerytką i powinna korzystać z wolnego czasu - powiedział w piątek w "Sygnałach dnia" w PR3 szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Jacek Sasin

 8. protest-20072018 20.07.2018

  Akt wandalizmu w trakcie protestu. Jego uczestnicy domagają się "sądu ostatecznego"

  "Czas na sąd ostateczny" - taki napis wykonany sprayem umieścili w nocy z czwartku na piątek na elewacji budynku sejmowego protestujący pod gmachem parlamentu

Wiadomości ze świata

więcej
CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook