Jedynie prawda jest ciekawa


Doroczna odprawa prezydenta i kadry MON

12.04.2017

Implementacja postanowień szczytu NATO w Warszawie, zmiany w systemie dowodzenia oraz pierwsze wnioski ze Strategicznego Przeglądu Obronnego - to niektóre tematy dorocznej odprawy kierowniczej kadry MON i sił zbrojnych.

Spotkanie, które odbywa się w Centrum Konferencyjnym Wojska Polskiego, zaczęło się od uroczystego powitania prezydenta, zwierzchnika sił zbrojnych Andrzeja Dudy. Obecni są także m.in. szef MON Antoni Macierewicz wraz z wiceministrami, szef BBN Paweł Soloch, rzecznik rządu Rafał Bochenek,szefowie sejmowej i senackiej Komisji Obrony Narodowej Michał Jach i Jarosław Rusiecki oraz szefowie wojskowych służb specjalnych.

Są też wszyscy najważniejsi generałowie, w tym gospodarz odprawy, szef Sztabu Generalnego WP gen.broni Leszek Surawski oraz dowódcy rodzajów sił zbrojnych - generalny gen. dyw. Jarosław Mika,operacyjny gen. dyw. Sławomir Wojciechowski oraz dowódca Wojsk Obrony Terytorialnej gen. bryg.Wiesław Kukuła. Wszyscy oni objęli swoje stanowiska w tym roku.

Prezydent w czasie swojego przemówienia do przedstawicieli wojska podkreślił, jak istotne jest działanie na rzecz pomyślności Polski w sferze bezpieczeństwa.„Doskonale wszyscy państwo wiecie, co to znaczy, że żyje się w bezpiecznym kraju, który ma pozycję na arenie międzynarodowej i w strukturach bezpieczeństw, ma swoje siły zbrojne i w razie czego, jest w stanie obronić swojego obywatela” – mówił Andrzej Duda.

„Najważniejszym zadaniem jest budowanie silnego państwa, a w nim sprawnej, dobrze wyposażonej i świetnie wyszkolonej, mającej odpowiednie doświadczenie i przygotowanie armii” – dodał.

„Celem podstawowym. politycznym ale i dyplomacji wojskowej, było uzyskanie wreszcie istotnej obecności  Sojuszu Północnoatlantyckiego w naszej części Europy. Wielokrotnie to podkreślałem w swoje pracy prezydenta, że współpraca sojusznicza ma znaczenie fundamentalne i że ta współpraca oznacza relacje dwustronną. My jesteśmy w NATO i realizuje swoje zobowiązanie, ale chcielibyśmy i życzymy sobie, jak członek sojuszu, aby także Sojusz Północnoatlantycki traktował istotne dla nas sprawy naszego bezpieczeństwa, jako ważnego elementu sojuszu w sposób poważny” - podkreślił prezydent.

Zwierzchnik Sił Zbrojnych przypomniał, jak jeszcze jako prezydent-elekt, brał udział w staraniach w zorganizowaniu szczytu sojuszu w Warszawie, a potem w osiągnięciu istotnych dla nas postanowień co do obecności wojsk sojuszniczych w naszej cześć Europy, Polsce i krajach bałtyckich. Podziękował również za włożony wysiłek ministerstwu obrony narodowej, a także generałom i oficerom polskiej armii.

„To był jasny i wyraźny sygnał polityczny. Polska jest w NATO, ale najwyższy czas na to, aby i NATO było w Polsce” - podkreślił. „To decyzja bez wątpienia o charakterze historycznym i  absolutnie przełomowym, jeżeli chodzi o sferę bezpieczeństwa i odzyskanie przez NATO znaczenia w przestrzeni międzynarodowej” – dodał. 

„Jeżeli chodzi o sprawy wewnętrzne, bo są najważniejsze, to niezwykle ważnym zadaniem jest wzmacnianie sił zbrojnych w dwóch kierunkach: pod względom osobowym, czyli kadrowym, przez rozwój kadry dowódczej i zwiększane liczebności polskiego wojska; ale i pod względem infrastruktury. To także zdolność bojowa, modernizacja i sukcesywne, na właściwym poziome  budowanie nowego rodzaju sił zbrojnych – Wojsk Obrony Terytorialnej” – powiedział prezydent.

„To są zadania podstawowe (…), to są najważniejsza zadania na najbliższe lata, zadania z których będziemy rozliczeni. Tak pan minister, jako minister obrony, panowie generałowie, jak i jak, jako Prezydent RP i Zwierzchnik Sił Zbrojnych, od którego społeczeństwo oczekuje realizacji jego obowiązków, jak jest to zapisane w konstytucji i wykonywania obowiązków za pośrednictwem ministra obrony narodowej w czasie pokoju i mam nadzieję, że tak zostanie” – zakończył przemówienie Andrzej Duda.

Odprawa kierownictwa resortu, najwyższych dowódców wojskowych i dyrektorów komórek organizacyjnych Ministerstwa Obrony Narodowej to coroczna narada, podczas której podsumowuje się realizację zadań z ubiegłego roku i określa priorytety dla resortu i wojska na kolejne miesiące. Zasadnicza część spotkania odbędzie się za zamkniętymi drzwiami. Dziennikarze będą mieli możliwość wysłuchania tylko krótkich wystąpień prezydenta i szefa MON.

Jak zapowiedział szef BBN Paweł Soloch, prezydent będzie chciał dokonać podsumowania i przedstawić to, co uważa za priorytety. Wśród podstawowych spraw wymienił implementację postanowień szczytu NATO w Warszawie, które doprowadziły do wysłania do Polski żołnierzy z USA i innych państw Sojuszu.Według Solocha, prezydent ma położyć akcent na maksymalne zintegrowanie naszych wojsk z sojuszniczymi.

Prezydent ma też mówić o planowanych zmianach w systemie dowodzenia i kierowania siłami zbrojnymi w czasie pokoju i wojny. Zarówno zwierzchnik sił zbrojnych, jak i rząd opowiadają się za reformą,która ma polegać na wzmocnieniu roli szefa Sztabu Generalnego. Znów ma on dowodzić wojskiem, a nie być tylko doradcą ministra jak to jest od 2014 r. Mają też powstać osobne dowództwa rodzajów sił zbrojnych w miejsce obecnych dowództw połączonych - generalnego i operacyjnego (obecnie osobne dowództwo mają tylko WOT, które zostały utworzone już po dojściu PiS do władzy). Nierozstrzygnięta pozostaje kwestia połączonego dowództwa operacyjnego. Jak powiedział Soloch, BBN skłania się kuwydzieleniu do tej roli osobnej instytucji, zaś MON - ku strukturze w ramach SG WP.

Koncepcję zmian w systemie dowodzenia MON przygotowuje w ramach Strategicznego Przeglądu Obronnego,który dobiega końca. Jak wynika z informacji PAP ze źródeł w MON, na odprawie mają zostać przedstawione pokrótce zasadnicze wnioski z SPO.

Szef BBN powiedział we wtorek PAP, że istotną kwestią w wystąpieniu prezydenta będą WOT i ich zsynchronizowanie z wojskami operacyjnymi oraz administracją w terenie. Prezydent ma odnieść się także do aktualizacji planu modernizacji technicznej sił zbrojnych, zwrócić uwagę na potrzebę Marynarkę Wojenną oraz mówić o rozpoczęciu procesu stopniowego zwiększania budżetu obronnego,wynoszącego co roku 2 proc. PKB. Na początek wskaźnik ten miałby być liczony według PKB planowanego na dany rok, a nie - jak teraz - PKB za rok poprzedni; przy wzroście gospodarczym oznaczałoby to więcej środków dla MON.

Częścią przygotowań do odprawy było spotkanie prezydenta z szefem MON, wiceministrami i najważniejszymi dowódcami, które odbyło się w BBN 31 marca. Doszło do niego po wymianie pism w sprawie tworzenia dowództwa Wielonarodowej Dywizji w Elblągu oraz obsady ataszatów obrony, m.in w USA i Wielkiej Brytanii.

ak/PAP

[fot. KPRP/Krzysztof Sitkowski ]

Warto poczytać

 1. duda08032018 23.04.2018

  Prezydent pod ostrzałem. Namawiają go do zmiany decyzji

  Referendum konsultacyjne ws. konstytucji to autorski pomysł prezydenta Andrzeja Dudy; wycofanie się z niego byłoby dobry krokiem - ocenił w poniedziałek szef KSRM Jacek Sasin. Jego zdaniem referendum ma sens wtedy, gdy poddaje się pod nie "pewne gotowe propozycje"

 2. JanPawelIIwiki 23.04.2018

  Były kamerdyner Jana Pawła II przerywa milczenie

  Były kamerdyner Jana Pawła II Angelo Gugel ujawnił, że przed inauguracją pontyfikatu papież przeczytał mu przygotowaną homilię i poprosił o pomoc z włoskim akcentem. Dziennikowi "Corriere della Sera" opowiedział, że widział papieża odprawiającego egzorcyzmy

 3. brudzinski22042018 22.04.2018

  Wiceprezes PiS: "Powinniśmy się bać i czuć odpowiedzialność przed narodem"

  Podczas spotkania w Kostrzynie nad Odrą (Lubuskie) szef MSWiA i wiceprezes PiS Joachim Brudziński powiedział, że jego partia nie obawia się "totalnej opozycji" czy zagranicy, ale musi czuć odpowiedzialność przed narodem.

 4. donald220420218 22.04.2018

  Donald Tusk świętuje urodziny. Dostał radę od przyjaciół, którą pochwalił się w sieci

  - Moi przyjaciele przekonali mnie, bym w 61 urodziny wystartował z Instagramem. Więc zacząłem z drobną pomocą moich wnuków – napisał na Twitterze Donald Tusk.

 5. biedron22042018 22.04.2018

  Robert Biedroń namawia do obalenia rządu? I narzeka: "Bycie Polakiem stało się obciachem"

  "Wszystko co sprawi, że odsuniemy te niedemokratyczne siły od władzy jest dobre"

 6. pmm22042018 22.04.2018

  PiS przedstawi nowe rozwiązania dla niepełnosprawnych. Premier Morawiecki zdradza szczegóły

  "Chcemy, żeby Polska była wielka i za rok, i za dziesięć lat, i za sto lat"

 7. Andruszkiewiczwpolsce 22.04.2018

  Te oskarżenia oburzyły Andruszkiewicza. "Jesteście chorzy z nienawiści, leczcie się"

  Posła koła Wolni i Solidarni oburzyły "oskarżenia" pod własnym adresem. Swoim oponentom zasugerował... pójście do lekarza

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook