Jedynie prawda jest ciekawa


Doradca prezydenta o zmianach zaproponowanych przez PiS. Ważny sygnał od głowy państwa

15.04.2018
duda25012018
Doradca prezydenta o zmianach zaproponowanych przez PiS. Ważny sygnał od głowy państwa

Ogólny kierunek zmian zaproponowanych przez PiS jest w pełni akceptowany przez prezydenta Andrzeja Dudę - mówił doradca prezydenta prof. Andrzej Zybertowicz. Jego zdaniem zapowiedziane przez PiS projekty to "odpowiedź na wyzwania dzisiejszych trendów cywilizacyjnych".

Premier Mateusz Morawiecki w swoim wystąpieniu podczas sobotniej konwencji Zjednoczonej Prawicy zapowiedział kilka nowych projektów, w tym mniejszy ZUS dla małych firm, obniżenie CIT dla małych i średnich firm do 9 proc., wyprawkę w wysokości 300 zł dla uczniów, 23 mld zł na program dla seniorów Dostępność+, przeznaczenie 5 mld zł na stworzenie nowego funduszu dróg lokalnych.

Doradca prezydenta, pytany w TVP Info o stosunek Andrzeja Dudy do projektów PiS, zaznaczył, że "prezydent odnosi się do projektów, gdy one są skonkretyzowane". "Ogólny kierunek, wzmacnianie tej części Polski, która czuła się wykluczona i która uważa, że za słabo korzysta z owoców cywilizacyjnego rozwoju, jest w pełni przez Andrzeja Dudę akceptowany" - podkreślił profesor.

Zybertowicz odwołując się do książki badacza Uniwersytetu w Oksfordzie Jana Zielonki pt. "Kontrrewolucja. Liberalna Europa w odwrocie", ocenił, że "program socjalny, który PiS tu realizuje jest dobrym rozpoznaniem odwrotu, który następuje w Europie Zachodniej". "To jest właśnie odpowiedź na wyzwania dzisiejszych trendów cywilizacyjnych" - dodał.

Również w sobotę odbyła się konwencja mazowieckiej PO i Nowoczesnej, podczas której ugrupowania zapowiedziały start w wyborach samorządowych jako "koalicja obywatelska". Według Zybertowicza konwencja opozycji pokazała, że dobrze by było, gdyby - jak mówił - "teoretycy i ideolodzy ugrupowań opozycyjnych trochę poczytali współczesne rozważania ekspertów dzisiejszych na temat tego co się dzieje z Europą".

W przekonaniu doradcy prezydenta "w linii PiS widać potrzebę konsolidacji państwa w obliczu kryzysu, jaki przechodzi Europa i Unia (Europejska)". "A w reakcjach dwóch partii opozycyjnych nie widać żadnej strategii radzenia sobie z narastającym kryzysem" - stwierdził.

Jego zdaniem rządzący rozumieją i reagują na wyzwania, "przed którymi świat zewnętrzny stawia Polskę". "To, że przy okazji - wydawałoby się - ten program trafia do wyborców, do ich wrażliwości i potrzeb, to nie powinno umykać uwagi opozycji" - powiedział profesor.

 W ocenie Zybertowicza, opozycja "żyje we własnym świecie". "Chwyciła się jak rzep tego błędu w zarządzaniu wynagradzaniem ministrów i liczy, że w ten sposób dopłynie do portu pod nazwą zwycięstwo wyborcze" - dodał.


Warto poczytać

 1. Kukizwiki 20.04.2018

  "Tu ma Pan swoją daninę". Kukiz atakuje Morawieckiego

  Politycy Kukiz'15 krytykują zapowiadaną przez premiera Mateusza Morawieckiego "daninę solidarnościową", którą mają zostać opodatkowani najbogatsi. Pieniądze z daniny zasiliłyby utworzony fundusz wsparcia osób niepełnosprawnych

 2. Berlinwiki 20.04.2018

  Nadchodzi ocieplenie na linii Polska-Niemcy? "Mamy podobne poglądy"

  Polska i Niemcy maja podobne poglądy na zagrożenia za strony Rosji, reformę struktury dowódczej NATO i rolę UE w sprawach bezpieczeństwa - powiedział szef BBN Paweł Soloch, który w piątek wrócił z rozmów w Berlinie

 3. PomnikACwiki 20.04.2018

  Postkomuna w praktyce. Represjonowani w PRL skazani za zamalowanie sierpa i młota!

  Byli olsztyńscy opozycjoniści muszą zapłacić za usunięcie z Pomnika Wdzięczności farby, którą pomalowali symbole sierpa i młota - uznał w piątek sąd rejonowy w Olsztynie. O zwrot kosztów oczyszczenia monumentu pozostającego w rejestrze zabytków wystąpiła gmina

 4. Cieleckasmolensk 20.04.2018

  Cielecka śmieszkuje pod pomnikiem smoleńskim. Jak nisko trzeba upaść, by coś takiego robić?

  - Mnie się przede wszystkim podobało, że to nie jest Polak. To mógł być Francuz albo Amerykanin, ale nie Polak - tak mówiła niedawno o swoim mężu Magdalena Cielecka. Teraz aktorka drwi z ofiar poległych w katastrofie smoleńskiej. Krótko mówiąc, dno i metry mułu

 5. duda200402018 20.04.2018

  Prezydent Duda wyszedł do rodziców dzieci niepełnosprawnych i… szybko pożałował. To trzeba zobaczyć!

  Prezydent Andrzej Duda spotkał się z protestującymi

 6. 1270komunisci 20.04.2018

  Nie będzie zjednoczenia polskich komunistów

  Czarzasty: nie wystartujemy z Partią Razem w wyborach

 7. respectus19042018 19.04.2018

  Kolejny spot kampanii #RespectUs. Nie trzeba milionów, żeby pokazywać polską historię!

  W ostatnich miesiącach na temat mojej ojczyzny wypowiedzianych zostało wiele kłamstw. Teraz oczekują od nas przeprosin.

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook