Jedynie prawda jest ciekawa


Doradca prezydenta o zmianach zaproponowanych przez PiS. Ważny sygnał od głowy państwa

15.04.2018
duda25012018
Doradca prezydenta o zmianach zaproponowanych przez PiS. Ważny sygnał od głowy państwa

Ogólny kierunek zmian zaproponowanych przez PiS jest w pełni akceptowany przez prezydenta Andrzeja Dudę - mówił doradca prezydenta prof. Andrzej Zybertowicz. Jego zdaniem zapowiedziane przez PiS projekty to "odpowiedź na wyzwania dzisiejszych trendów cywilizacyjnych".

Premier Mateusz Morawiecki w swoim wystąpieniu podczas sobotniej konwencji Zjednoczonej Prawicy zapowiedział kilka nowych projektów, w tym mniejszy ZUS dla małych firm, obniżenie CIT dla małych i średnich firm do 9 proc., wyprawkę w wysokości 300 zł dla uczniów, 23 mld zł na program dla seniorów Dostępność+, przeznaczenie 5 mld zł na stworzenie nowego funduszu dróg lokalnych.

Doradca prezydenta, pytany w TVP Info o stosunek Andrzeja Dudy do projektów PiS, zaznaczył, że "prezydent odnosi się do projektów, gdy one są skonkretyzowane". "Ogólny kierunek, wzmacnianie tej części Polski, która czuła się wykluczona i która uważa, że za słabo korzysta z owoców cywilizacyjnego rozwoju, jest w pełni przez Andrzeja Dudę akceptowany" - podkreślił profesor.

Zybertowicz odwołując się do książki badacza Uniwersytetu w Oksfordzie Jana Zielonki pt. "Kontrrewolucja. Liberalna Europa w odwrocie", ocenił, że "program socjalny, który PiS tu realizuje jest dobrym rozpoznaniem odwrotu, który następuje w Europie Zachodniej". "To jest właśnie odpowiedź na wyzwania dzisiejszych trendów cywilizacyjnych" - dodał.

Również w sobotę odbyła się konwencja mazowieckiej PO i Nowoczesnej, podczas której ugrupowania zapowiedziały start w wyborach samorządowych jako "koalicja obywatelska". Według Zybertowicza konwencja opozycji pokazała, że dobrze by było, gdyby - jak mówił - "teoretycy i ideolodzy ugrupowań opozycyjnych trochę poczytali współczesne rozważania ekspertów dzisiejszych na temat tego co się dzieje z Europą".

W przekonaniu doradcy prezydenta "w linii PiS widać potrzebę konsolidacji państwa w obliczu kryzysu, jaki przechodzi Europa i Unia (Europejska)". "A w reakcjach dwóch partii opozycyjnych nie widać żadnej strategii radzenia sobie z narastającym kryzysem" - stwierdził.

Jego zdaniem rządzący rozumieją i reagują na wyzwania, "przed którymi świat zewnętrzny stawia Polskę". "To, że przy okazji - wydawałoby się - ten program trafia do wyborców, do ich wrażliwości i potrzeb, to nie powinno umykać uwagi opozycji" - powiedział profesor.

 W ocenie Zybertowicza, opozycja "żyje we własnym świecie". "Chwyciła się jak rzep tego błędu w zarządzaniu wynagradzaniem ministrów i liczy, że w ten sposób dopłynie do portu pod nazwą zwycięstwo wyborcze" - dodał.


Warto poczytać

 1. schmidt-20072018 20.07.2018

  Schmidt usprawiedliwia akcję z bagażnikiem. Absurdalne tłumaczenie

  Posłanka Joanna Schmidt na antenie Polsat News odniosła się do ostatnich wydarzeń przed gmachem polskiego Sejmu. Parlamentarzystka zdecydowała się na przewiezienie dwóch osób w bagażniku swojego samochodu

 2. Petruflickr 20.07.2018

  Skandaliczny wpis Petru! Polityk zaatakował Annę Walentynowicz

  Sejm przyjął dziś większością głosów uchwałę w sprawie ustanowienia roku 2019 Rokiem Anny Walentynowicz.

 3. nurowska20072018 20.07.2018

  To są plany totalnych? Nurowska: "Zrobiłam laleczkę Piotrowicza, wbijam szpilki". Odpowiedź Agnieszki Holland szokuje

  Sympatyzująca z KOD-em polska pisarka Maria Nurowska postanowiła kolejny raz włączyć się w polityczny spór toczący się w Polsce.

 4. duda08032018 20.07.2018

  Prezydent zapowiedział 2-dniowe referendum ws. zmian w Konstytucji

  Prezydent RP Andrzej Duda na piątkowej konferencji zapowiedział dwudniowe referendum dotyczące zmian w konstytucji, które ma się odbyć w dniach 10-11 listopada

 5. 1270zamkniete3opaze 20.07.2018

  Odrażająca manipulacja polskojęzycznej niemieckiej gazety

  To już wyższy poziom manipulacji. Dziennikarze „Gazety Wrocławskiej” z należącej do niemieckiego koncernu grupy Polska Press udowodnili, że im nie jest wszystko jedno. Kto według nich odpowiada za plagę sinic i pozamykane polskie plaże? Wiadomo – PiS

 6. mieszkowski-20072018 20.07.2018

  Polska kadra była słaba, bo brakowało jej graczy z Aryki oraz Azji? Przemówienie posła Nowoczesnej podbija sieć

  Przyczyn słabości polskiej reprezentacji na mundialu w Rosji doszukiwał się każdy, od piłkarskiego eksperta po zwykłego, niedzielnego kibica. W rolę krytyka, na sejmowej mównicy, wcielił się również poseł Nowoczesnej, Krzysztof Mieszkowski

 7. sasin-gersdorf-20072018 20.07.2018

  Sasin w mocnych słowach o Gersdorf: Jest emerytką, czy się jej to podoba, czy też nie

  Dotychczasowa I prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Gersdorf jest dzisiaj emerytką i powinna korzystać z wolnego czasu - powiedział w piątek w "Sygnałach dnia" w PR3 szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Jacek Sasin

 8. protest-20072018 20.07.2018

  Akt wandalizmu w trakcie protestu. Jego uczestnicy domagają się "sądu ostatecznego"

  "Czas na sąd ostateczny" - taki napis wykonany sprayem umieścili w nocy z czwartku na piątek na elewacji budynku sejmowego protestujący pod gmachem parlamentu

Wiadomości ze świata

więcej
CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook