Jedynie prawda jest ciekawa


Doradca prezydenta: "Dobra zmiana może się wywrócić"

30.01.2018
zybertoiwcz30102018
Doradca prezydenta: "Dobra zmiana może się wywrócić"

- Na polu narracji widzę największe zagrożenia dla obozu "dobrej zmiany" i dla Polski - powiedział we wtorek w radiu Wnet prezydencki doradca prof. Andrzej Zybertowicz. Jak dodał, "dobra zmiana" może się "wywrócić", jeśli nie zadbamy o bezpieczeństwo narracyjne Polski na świecie.

Sejm uchwalił w piątek nowelizację ustawy o IPN. Zgodnie z nią, każdy kto publicznie i wbrew faktom przypisuje polskiemu narodowi lub państwu polskiemu odpowiedzialność lub współodpowiedzialność za zbrodnie popełnione przez III Rzeszę Niemiecką lub inne zbrodnie przeciwko ludzkości, pokojowi i zbrodnie wojenne - będzie podlegał karze grzywny lub pozbawienia wolności do lat trzech. Taka sama kara grozi za "rażące pomniejszanie odpowiedzialności rzeczywistych sprawców tych zbrodni".

W sobotę podczas obchodów 73. rocznicy wyzwolenia Auschwitz ambasador Izraela Anna Azari, zaapelowała o zmianę w tej nowelizacji. Podkreśliła, że "Izrael traktuje ją jak możliwość kary za świadectwo ocalałych z Zagłady".

Prezydencki doradca prof. Andrzej Zybertowicz, pytany we wtorek w radiu Wnet, co wraz z prezydentem Andrzejem Dudą zamierzają zrobić z tym, że przedstawiciele państwa Izrael wypowiadają się obraźliwie o Polsce, odparł, że "to pytanie powinno być skierowane do tych, którzy dysponują zasobami i instrumentami".

"Głównym dysponentem zasobów w naszym systemie politycznym jest premier; i on odpowiada bezpośrednio za instytucje, które mają możliwości i obowiązek ochrony polskiego wizerunku" - przypominał prof. Zybertowicz.

Odnosząc się do ostatnich wydarzeń w Auschwitz, prof. Zybertowicz ocenił, że "gwałtowność reakcji izraelskiej" być może ma źródło w tym, że zabrakło sygnałów wyprzedzających np. z naszej placówki w Izraelu o tym, "że tam toczy się jakaś wewnętrzna gra polityczna, która rykoszetem może uderzyć w nas (...), że są w Izraelu podmioty polityczne lub biznesowe, które zagrają kartą polską w swoich sprawach".

Zybertowicz ocenił, że w sytuacji, gdy zmieniła się przestrzeń informacyjna, należy zbudować "maszynę bezpieczeństwa narracyjnego", ponieważ w dzisiejszym świecie "narracja staje się bezpośrednim stykiem z przeciwnikiem".

"Tak samo jak wydajemy miliardy złotych na sprawność i unowocześnienie naszego systemu bezpieczeństwa militarnego, musimy wydawać setki milionów złotych na precyzyjne punktowe rozpoznawanie tych miejsc, gdzie w przestrzeni światowego obiegu informacji tworzone są obrazy Polski - i przeciwdziałanie kłamstwom neutralizowanie nieporozumień i aktywne promenowanie tego, co jest pozytywnym naszym dorobkiem" - powiedział prof. Zybertowicz.

"W odróżnieniu od wielu rzeczy w polityce, które mogą być robione topornie, narracja w dzisiejszym świecie musi być robiona finezyjnie i inteligentnie" - podkreślił. "Twarda obrona topornie robiona może przynieść Polsce wiele szkody"- dodał.

"Na polu narracji widzę największe zagrożenia i dla obozu +dobrej zmiany+ i dla Polski w ogóle" - mówił prezydencki doradca. Ocenił też, że "dobra zmiana może się wywrócić, jeśli nie zadbamy o bezpieczeństwo narracyjne Polski".

"Istotą rzeczy jest to, że polskie państwo musi uświadomić sobie nowe, wrażliwe pole aktywności, które nie może być traktowane, jako jedno z drugoplanowych" - powiedział. Dodał, że "nie możemy działać jednorazowo", potrzebna jest "zwarta konstrukcja", a wszystkie "działania muszą być kompleksowe". Pytany o to, kto miałby zbudować tę konstrukcję, odparł: "Odpowiedzialność spoczywa na premierze".

Prezydencki doradca zaznaczył też, że "od wizerunku Polski za granicą zależy to, jak łatwo polscy biznesmeni nawiązują kontakty i kontrakty". "Jeśli Polska ma zły wizerunek (...), to przekłada się to na koszty uprawiania biznesu, zarówno wielkich molochów, jak i spółek skarbu państwa i tysięcy kreatywnych polskich przedsiębiorców" - ocenił.

PAP/dka/ hgt/

 

Warto poczytać

 1. pispzpr21072018 22.07.2018

  Zdewastowano biura parlamentarzystów PiS. Wandale pomazali je farbą

  Przed wejściem do biura pojawił się napis: "Czas na sąd ostateczny", a na drzwiach i oknach napisano: "PZPR".

 2. policja21072018 21.07.2018

  Tak amerykańska policja radzi sobie z demonstrantami

  Warto zestawić obrazki z Polski z tymi, na których widać zachowanie amerykańskich funkcjonariuszy.

 3. monika-miller 21.07.2018

  Seksowna wnuczka Leszka Millera wyjawiła swój sekret. Ostra reakcja dziadka!

  Monika Miller to prawdziwa gwiazda mediów społecznościowych. Znana jest jest nie tylko z powodu swojej urody i dużej liczby tatuaży. Wnuczka Leszka Millera lubi też zaskoczyć media oryginalną i ciekawą wypowiedzią. Nie inaczej było ostatnio, gdy... pochwaliła się swoją biseksualną orientacją.

 4. policja-20072018 21.07.2018

  Dziennikarz TVN wzywał policję do zaatakowania polityków?

  Prowadzący program w TVN24 nawoływał polską policję do wypowiedzenia posłuszeństwa władzy państwowej; czy Discovery akceptuje taki przekaz swojej telewizji? - zapytał w sobotę na Twitterze wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński

 5. w-tyle-wizji-21072018 21.07.2018

  Wzruszający apel prawnuka polskiego bohatera. Ta wypowiedź przejdzie do historii!

  Piątkowe wydanie „W tyle wizji” zostało całkowicie poświęcone protestom przed gmachem Sejmu oraz Małgorzacie Gersdorf

 6. policjasejm21072018 21.07.2018

  Cztery osoby w areszcie po protestach przed Sejmem. Dziennikarz Gazety Wyborczej namawia do walki z policją

  Do „odbijania” zatrzymanych i walki z policją namawiał protestujących Wojciech Czuchnowski, dziennikarz Gazety Wyborczej.

 7. schmidt-20072018 20.07.2018

  Schmidt usprawiedliwia akcję z bagażnikiem. Absurdalne tłumaczenie

  Posłanka Joanna Schmidt na antenie Polsat News odniosła się do ostatnich wydarzeń przed gmachem polskiego Sejmu. Parlamentarzystka zdecydowała się na przewiezienie dwóch osób w bagażniku swojego samochodu

 8. Petruflickr 20.07.2018

  Skandaliczny wpis Petru! Polityk zaatakował Annę Walentynowicz

  Sejm przyjął dziś większością głosów uchwałę w sprawie ustanowienia roku 2019 Rokiem Anny Walentynowicz.

Wiadomości ze świata

więcej
CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook