Jedynie prawda jest ciekawa


Doradca Ćwiąkalskiego przebierał w łapówkach!

12.12.2016

Prokurator Zbigniew N. , doradca szefów resortu sprawiedliwości w czasie rządów koalicji PO-PSL, zasłynął z bardzo zróżnicowanego gustu, jeśli chodzi o przyjmowanie nielegalnych korzyści majątkowych. Czasem było to opłacenie pobytu w Hiszpanii czy biletów lotniczych, umeblowanie kuchni, pobyt w apartamencie nad morzem, a innym razem luksusowa kolacja. O zawrót głowy przyprawiają również sumy pieniędzy, jakie uzyskiwał w ramach nielegalnego procederu N.

W zamian prokurator załatwiał sprawy w Urzędzie Skarbowym, Krajowym Rejestrze Sądowym, a także  wpływał na decyzje w śledztwach prowadzonych przez swoich kolegów po fachu.

Pozycja Zbigniew N. była na tyle silna, że za łapówki był w stanie wpłynąć na los dwóch ważnych śledztw prowadzonych w Prokuraturze Okręgowej w Warszawie. Jedno dotyczyło wymuszania łapówek, natomiast drugie - wyrządzenia strat w elektronowi Kozienice. Oba zostały umorzone. Co ciekawe, w tych dwóch sprawach padało nazwisko Jana B., znajomego prokuratora, niechlubnego bohatera afery podkarpackiej.

N. miał bardzo bogate doświadczenie we współpracy z resortem sprawiedliwości. Najpierw doradzał Zbigniewowi Ćwiąkalskiemu, później Andrzejowi Czumie, a także Krzysztofowi Kwiatkowskiemu. Umowę z prokuratorem rozwiązał dopiero Jarosław Gowin. 

Prokurator przysłużył się również koledze Jana B., Andrzejowi W. Zbigniew N. zobowiązał się pomyślnie załatwić sprawy biznesmena w Krajowym Rejestrze Sądowym, Drugim Mazowieckim Urzędzie Skarbowym w Warszawie i Prokuraturze Apelacyjnej w Warszawie. Słowa dotrzymał, łączna kwota łapówek za tę „przysługę” -  48674,96 zł.

Na tym nie koniec. Prokuratura zarzuca Zbigniewowi N. także przyjęcie innych korzyści majątkowych. Prokurator, pełniąc jednocześnie funkcję doradcy ministra Ćwiąkalskiego, otrzymał 50 tys. zł za pomyślne załatwienie sprawy w NSA.

N. usłyszał również zarzut nakłaniania i ułatwiania Marianowi D. wręczenia korzyści majątkowej za nie mniej niż 60 tys. zł, byłej prokurator apelacyjnej w Rzeszowie, Annie H. Co ciekawe, funkcjonował wówczas również jako doradca ministra Krzysztofa Kwiatkowskiego.

W innym przypadku prokurator miał wziąć nie mniej niż 352 tys. zł od biznesmena Mariana D. za pomyślne załatwienie jego spraw. N. powoływał się wówczas na swoje wpływy w Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie, w Prokuraturze Rejonowej w Leżajsku, Sądzie Rejonowym w Rzeszowie, Ministerstwie Sprawiedliwości, Krajowej Radzie Sądownictwa, Komisji Egzaminacyjnej do Przeprowadzenia Egzaminu Adwokackiego przy Ministrze Sprawiedliwości, Izbie Skarbowej w Rzeszowie.

Gah/tvp.info

[fot. wPolityce.pl/TVP Info]

Warto poczytać

 1. 1270morawieckirozwoj 23.05.2018

  Morawiecki: postawiliśmy przed sobą zadanie równomiernego rozwoju Polski

  Inaczej niż nasi poprzednicy postawiliśmy przed sobą takie zadanie, żeby Polska rozwijała się równomiernie - powiedział w środę w Bystrzycy Kłodzkiej premier Mateusz Morawiecki. Apelował o wsparcie dla obozu rządzącego tak, aby mógł "przez najbliższe 5-10 lat zmieniać Polskę".

 2. 1270rafalskaelz 23.05.2018

  Elżbieta Rafalska nie wyklucza włączenia w sprawę protestu osób niepełnosprawnych mediatora

  Szefowa MRPiPS Elżbieta Rafalska nie wyklucza włączenia mediatora w sprawę protestu osób niepełnosprawnych w Sejmie. "Różne warianty są możliwe" - mówiła minister w środę w Łomży (Podlaskie).

 3. truck23052018 23.05.2018

  Nowy pomysł na aktywizację uchodźców. Niemcy będą ich uczyć prowadzenia ciężarówek

  Jednym z powodów, dla których Niemcy przyjęli ogromne ilości uchodźców – o którym rzadko mówi się głośno – była chęć zapchania luk na rynku pracy tanią siłą roboczą.

 4. 1270annairadzio 23.05.2018

  Prawdziwy mąż stanu. Radek Sikorski żalił się żonie na J. Kaczyńskiego

  Mojemu mężowi po wypowiedzi Jarosława Kaczyńskiego było przykro i był wzburzony - zeznała w środę Anne Applebaum w procesie, który b. szef MSZ Radosław Sikorski wytoczył prezesowi PiS. Dodała, że takie wypowiedzi wpływają na to, jak Sikorski jest postrzegany za granicą.

 5. michnik23052018 23.05.2018

  Odpalił świecę dymną na spotkaniu z Adamem Michnikiem. Teraz skazał go sąd

  Na karę pół roku ograniczenia wolności w postaci 30 godzin prac społecznych na miesiąc skazał w środę Sąd Rejonowy w Płocku (Mazowieckie) 30-letniego Mateusza J., oskarżonego o odpalenie świecy dymnej na spotkaniu w tym mieście w 2017 r. z szefem "Gazety Wyborczej" Adamem Michnikiem.

 6. 1270policjasw 23.05.2018

  15-latka uratowała znajomą z internetu od śmierci

  15-latka z Jasienicy uratowała o rok starszą koleżankę z wirtualnego świata, która chciała popełnić samobójstwo. Zaniepokoił ją wpis w internecie. Powiadomiła o nim szkolnego pedagoga. Resztą zajęli się policjanci. Zdążyli w ostatniej chwili - podała policja.

 7. Laboratorium 22.05.2018

  Groźna choroba trafiła do Polski? Tajemniczy zgon w Świnoujściu

  Załoga statku, który przypłynął do Świnoujścia z Liberii, została objęta kwarantanną po tym, jak w niedzielę zmarł jeden z członków załogi. Procedury epidemiologiczne wprowadzono też w świnoujskim szpitalu. U drugiego marynarza z tego samego statku stwierdzono malarię

 8. Plotgranicawiki 22.05.2018

  Trump chce ogrodzić granicę z Meksykiem, Morawiecki z Białorusią i Ukrainą. Nie chodzi jednak o imigrantów

  Rząd we wtorek nie przyjął projektu dot. budowy płotu, który miałby chronić naszą wschodnią granicę przed ASF. Jak zapowiedział premier Mateusz Morawiecki, w ciągu siedmiu dni zbierze się zespół kilku ministrów, który przedyskutuje kwestię budowy tej zapory

CS155fotMINI

Czas Stefczyka 155/2018

PDF (11,86 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook