Jedynie prawda jest ciekawa


Donald Tusk stanie przed prokuraturą!

15.05.2017

Były premier Donald Tusk znów stanie przed prokuraturą. Tym razem ws. katastrofy smoleńskiej.

Jak informuje portal TVN24 – prokuratorzy z zespołu smoleńskiego wezwali na przesłuchanie szefa Rady Europy Donalda Tuska. Wezwanie miał odebrać już w ubiegły wtorek. Okazało się jednak, że w zaproponowanym terminie stawić się nie może. 

Były premier poinformował prokuraturę, że nie może się stawić z powodu wcześniej zaplanowanych zajęć służbowych. Ustalany jest nowy termin - twierdzi portal, powołując się na dwa różne anonimowe źródła.

Pełnomocnik Tuska mecenas Roman Giertych potwierdził „Gazecie Wyborczej”, że jego klient otrzymał takie wezwanie. „Gazeta” podała, że termin przesłuchania wyznaczono na początek lipca.
Jak twierdzi TVN24 - chodzi o przesłuchanie Donalda Tuska w wątku śledztwa dotyczącym „zdrady dyplomatycznej”. To jeden z siedmiu głównych wątków nad którymi pracuje cały zespół prokuratorów, którym kieruje zastępca prokuratora krajowego Marek Pasionek.
Przestępstwo „zdrady dyplomatycznej” ujęte jest w artykule 129 kodeksu karnego. Precyzyjnie przepis brzmi „kto, będąc upoważniony do występowania w imieniu Rzeczpospolitej Polskiej w stosunkach z rządem obcego państwa lub zagraniczną organizacją działa na szkodę RP podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10” -- przypominają autorzy artykułu, dodając, że jest to niezwykle rzadko wykorzystywany przepis na podstawie którego przez ostatnie 70 lat oskarżono zaledwie dwie osoby.

Doniesienie o możliwości takiego właśnie przestępstwa złożył m.in. minister obrony narodowej Antoni Macierewicz. Jako ewentualnego winnego - wskazał właśnie Tuska. Zdaniem Macierewicza były premier jest winny „niedopełnienia obowiązków” poprzez zgodę na zastosowanie do badania katastrofy załącznika 13. do konwencji chicagowskiej. W efekcie miało to uniemożliwić polskim śledczym udział w badaniu przyczyn na miejscu.

Donald Tusk był już raz wzywany przez prokuraturę. Ale chodziło o inny wątek śledztwa, mianowicie o zgodę na współpracę polskich służb z rosyjskim FSB. Poprzednie wezwanie - na początku kwietnia - przez prokuratorów Donalda Tuska przerodziło się w dużą manifestację.

ansa/TVN24

Warto poczytać

 1. Westerplatte 25.04.2018

  Wojna o Westerplatte. Kto odpowiada za bałagan w miejscu uświęconym krwią Polaków?

  Zaczęło się niespełna tydzień temu od wpisu Pawła Adamowicza na Facebooku: – Urząd Miejski w Gdańsku odwiedził protegowany ministra w asyście kamer TVP - napisał prezydent Gdańska

 2. Kijowskiwiki 25.04.2018

  On wrócił! Kijowski protestuje pod Sejmem

  - Gdyby przeciwko obecnej władzy protestowało Stowarzyszenie Łysych (o ile takie istnieje), Kijowski ogoliłby się na glacę i na pewno dołączyłby do protestu. Tak bardzo kocha demokrację i praworządność. I cudzą kasę - skomentował obecność byłego lidera KOD pod Sejmem jeden z internautów

 3. Tarczynskiwpolsce 25.04.2018

  Tarczyński nie wytrzymał: kiedy twój pan Michnik przeprosi za brata?

  Rosyjska propaganda odkryła potencjał pana Tarczyńskiego - napisał na Twitterze redaktor Gazety Wyborczej Bartosz Wieliński. Poseł udzielił szybkiej repliki

 4. lichocka25042018 25.04.2018

  Lichocka dla wPolsce.pl: Projekt „Zatrzymaj aborcję” ma rozbić prawicę

  Ten projekt jest zły, jest źle napisany również dlatego, że jedne dzieci - te chore - ma chronić, a inne dzieci - zupełnie zdrowe - pozwala zabijać - powiedziała w środę o projekcie "Zatrzymaj aborcję" posłanka PiS Joanna Lichocka.

 5. 1270migalskis12 25.04.2018

  Gdzie ten człowiek ma serce? Popis bezduszności w wykonaniu Marka Migalskiego.

  Gdy cały świat emocjonuje się dramatyczną walką o życie małego Alfi’ego Evansa, są ludzie, na których bezduszność maszyny urzędniczej nie robi wrażenia. Godną politologa wrażliwością społeczną zabłysnął były europoseł Marek Migalski.

 6. 1270andrzejdudaalfie 25.04.2018

  Prezydent Duda: Musimy ocalić Alfiego Evansa!

  Prezydent Andrzej Duda zabrał głos w sprawie małego Alfie'go Evansa

 7. 1270andrzejdudaetiop 25.04.2018

  Johann: konstytucja RP wymaga korekty lub całkowitej zmiany

  Konstytucja RP wymaga korekty lub całkowitej zmiany - ocenił w środę przedstawiciel prezydenta w KRS Wiesław Johann. Jego zdaniem należy jasno określić relacje pomiędzy władzą wykonawczą, sądowniczą a ustawodawczą.

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook