Jedynie prawda jest ciekawa


Donald Tusk stanie przed prokuraturą!

15.05.2017

Były premier Donald Tusk znów stanie przed prokuraturą. Tym razem ws. katastrofy smoleńskiej.

Jak informuje portal TVN24 – prokuratorzy z zespołu smoleńskiego wezwali na przesłuchanie szefa Rady Europy Donalda Tuska. Wezwanie miał odebrać już w ubiegły wtorek. Okazało się jednak, że w zaproponowanym terminie stawić się nie może. 

Były premier poinformował prokuraturę, że nie może się stawić z powodu wcześniej zaplanowanych zajęć służbowych. Ustalany jest nowy termin - twierdzi portal, powołując się na dwa różne anonimowe źródła.

Pełnomocnik Tuska mecenas Roman Giertych potwierdził „Gazecie Wyborczej”, że jego klient otrzymał takie wezwanie. „Gazeta” podała, że termin przesłuchania wyznaczono na początek lipca.
Jak twierdzi TVN24 - chodzi o przesłuchanie Donalda Tuska w wątku śledztwa dotyczącym „zdrady dyplomatycznej”. To jeden z siedmiu głównych wątków nad którymi pracuje cały zespół prokuratorów, którym kieruje zastępca prokuratora krajowego Marek Pasionek.
Przestępstwo „zdrady dyplomatycznej” ujęte jest w artykule 129 kodeksu karnego. Precyzyjnie przepis brzmi „kto, będąc upoważniony do występowania w imieniu Rzeczpospolitej Polskiej w stosunkach z rządem obcego państwa lub zagraniczną organizacją działa na szkodę RP podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10” -- przypominają autorzy artykułu, dodając, że jest to niezwykle rzadko wykorzystywany przepis na podstawie którego przez ostatnie 70 lat oskarżono zaledwie dwie osoby.

Doniesienie o możliwości takiego właśnie przestępstwa złożył m.in. minister obrony narodowej Antoni Macierewicz. Jako ewentualnego winnego - wskazał właśnie Tuska. Zdaniem Macierewicza były premier jest winny „niedopełnienia obowiązków” poprzez zgodę na zastosowanie do badania katastrofy załącznika 13. do konwencji chicagowskiej. W efekcie miało to uniemożliwić polskim śledczym udział w badaniu przyczyn na miejscu.

Donald Tusk był już raz wzywany przez prokuraturę. Ale chodziło o inny wątek śledztwa, mianowicie o zgodę na współpracę polskich służb z rosyjskim FSB. Poprzednie wezwanie - na początku kwietnia - przez prokuratorów Donalda Tuska przerodziło się w dużą manifestację.

ansa/TVN24

Warto poczytać

 1. mazurek09032018 18.07.2018

  To będzie najważniejsza komisja śledcza w tej kadencji. Znamy kandydatów PiS

  Kazimierz Smoliński, Małgorzata Janowska, Marcin Horała, Wojciech Murdzek, Andrzej Matusiewicz, zostaną zgłoszeni jako kandydaci PiS do komisji śledczej ds. VAT

 2. sejm180702018 18.07.2018

  Skandaliczne sceny. Tłum pod Sejmem zaatakował Kornela Morawieckiego!

  Protestujący w środę pod Sejmem chcieli uniemożliwić wyjście marszałkowi seniorowi Kornelowi Morawieckiemu

 3. rostowski18072018 18.07.2018

  Czas na trudne pytania. Rostowski przed komisją śledczą ds. Amber Gold

  W środę po godz. 10 sejmowa komisja śledcza rozpoczęła posiedzenie, na którym przesłuchuje b. ministra finansów w rządzie PO-PSL Jana Vincenta Rostowskiego.

 4. gersdorf03072018 18.07.2018

  Gersdorf: Jestem I prezesem SN do 2020 roku, nikt tego nie zmieni

  Jestem I prezesem Sądu Najwyższego do 2020 r., nikt tego nie zmieni, bo normy konstytucyjne są najważniejsze i nie można ich zmieniać zwykłymi ustawami – powiedziała dziennikarzom Małgorzata Gersdorf, która w środę przybyła do Sądu Najwyższego.

 5. sejm18072018 18.07.2018

  Rozpoczęło się trzydniowe posiedzenie sejmu. Czym zajmą się posłowie?

  Sejm, który w środę po godz. 9 rozpoczął trzydniowe posiedzenie, zajmie się projektem PiS zmian w Kodeksie wyborczym dotyczącym wyborów do PE, projektem dot. zmian w procedurze wyboru I prezesa SN oraz projektem zmian w Prawie o prokuraturze, w ustawie o SN oraz w ustawie o KRS.

 6. orlik170702018 17.07.2018

  „Orliki” się rozpadają. Nawet Wyborcza przyznaje, że sztandarowy projekt rządu PO-PSL okazał się klapą

  Ten pomysł miał być jednym z największych osiągnięć rządu Donalda Tuska

 7. konstanty-rokicki17072018 17.07.2018

  Uratował ogromną liczbę istnień w czasie Zagłady. Po wojnie o nim zapomniano, choć jego postawa zasługuje na nieśmiertelną chwałę

  60 lat temu, tj. 18 lipca 1958 roku, zmarł w Lucernie były polski wicekonsul w Szwajcarii, którego okres sprawowania funkcji dyplomatycznej w europejskim państwie przypadł na czas II wojny światowej.

 8. akta17072018 17.07.2018

  Wiadomo już kto palił karty do głosowania i akta sądowe. Sprawę wyjaśnia straż pożarna

  Strażak z OSP w Ożarowie Mazowieckim stwierdził w rozmowie z PAP, że ujawnione w Gołaszewie spalone akta i karty do głosowania to nie efekt przestępstwa. Leszek Stachlewski poinformował, że w pustostanie prowadzone były... badania naukowe dotyczące gaszenia pożarów w archiwach sądowych.

Wiadomości ze świata

więcej
CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook