Jedynie prawda jest ciekawa

Dom rodzinny JPII po remoncie

08.04.2014

Od środy 9 kwietnia rusza na nowo Muzeum Domu Rodzinnego Jana Pawła II w Wadowicach. Placówka przeszła gruntowną przebudowę, która trwała około trzech lat.

Pierwsze zdanie z życiorysu papieża „Urodziłem się w Wadowicach” definiuje i stanowi motto nowej papieskiej wystawy – wyjaśnia dyrektor muzeum ks. Dariusz Raś.

W opinii ks. Rasia, kluczem do tej na wskroś nowoczesnej ekspozycji, w której umieszczono m.in. 150 instalacji multimedialnych, jest proste zdanie z życiorysu papieża „Urodziłem się w Wadowicach”.  - To definiuje tę wystawę i pokazuje ją w kluczu osiemnastu lat życia Karola Wojtyły spędzonych w Wadowicach. Tu się urodził, tu obok w kościele został ochrzczony, tu się rzeczywiście wszystko zaczęło – podkreślał duchowny i wskazywał, że ten wadowiczanin, który został papieżem i niebawem zostanie ogłoszony świętym, wniósł swój geniusz w dziedzictwo całej ludzkości.

- Wśród wybitnych Polaków staje może jako ten pierwszy – zaznaczył kapłan wymieniając obok tak wybitnych Polaków jak Mikołaj Kopernik z Torunia, Fryderyk Chopin z Żelazowej Woli czy Maria Skłodowska-Curie z Warszawy. Dyrektor wyraził nadzieję, że muzeum pomoże w zgłębianiu duchowego dziedzictwa pozostawionego przez Karola Wojtyłę - Jana Pawła II z Wadowic.

Dziękując za zaangażowanie licznym osobom, które przyczyniły się do powstania nowej ekspozycji, ks. Raś przypomniał, że zaczął kierować placówką w trudnym momencie, gdy wobec poprzedniego dyrektora ks. Pawła Danka mnożyły się medialne oskarżenia o niegospodarność. Według ks. Rasia, zarzuty te w większości nie potwierdziły się.

- Nie było żadnego prokuratorskiego dochodzenia w sprawie. Nikt go dzisiaj nie przeprasza. Czy to jest tak, że wtedy kiedy trzeba dołożyć komuś to jest łatwo zrobić, a gdy już trzeba przeprosić, to już trudniej? – zastanawiał ks. Raś podczas konferencji prasowej z udziałem licznych dziennikarzy. - To nie jest tak, że zrobił wszystkie rzeczy doskonale, ale to też nie jest tak, że powinien mieć zdjęcie z zaklejonymi oczami – mówił o swoim koledze rocznikowym z seminarium ks. Raś, wykładowca z Katedry Teologii Mediów Uniwersytetu Papieskiego.

W październiku 2012 zarząd województwa małopolskiego podjął decyzję o odwołaniu ks. Pawła Danka z funkcji dyrektora Muzeum papieskiego w Wadowicach. Jako powód podawano utratę zaufania do dyrektora i jego pracy. Nowym dyrektorem został ks. prałat Dariusz Raś, proboszcz parafii pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Krakowie, były sekretarz metropolity krakowskiego kard. Stanisława Dziwisza.

O sprawie rzekomej niegospodarności poinformował tygodnik "Newsweek Polska". W artykule znalazła się sugestia, że poprzedni dyrektor prowadził nieprawidłowo interesy związane z przebudową i gospodarowaniem finansami muzeum.

Przebudowa wadowickiego Muzeum została sfinansowana przez ministerstwo kultury, województwo małopolskie oraz fundusze unijne. Całość, łącznie z instalacją nowej ekspozycji, kosztowała około 25 milionów złotych.

Budynek, w którym urodził się Karol Wojtyła, przeszedł gruntowny remont. Pogłębiono piwnice, wzmocniono stropy, założono nowe instalacje i podniesiono dach. Przebudowę placówki zaprojektowali Barbara i Jarosław Kłaputowie – twórcy koncepcji m.in. Muzeum Powstania Warszawskiego.

Muzeum po remoncie zwiększyło swoją powierzchnię do 1000 m kw. Posiada cztery kondygnacje, zamiast dotychczasowych dwóch.

Zainteresował Cię artykuł? Śledź nas na Facebooku!

KAI/JKUB

[fot. domjp2.pl]

CS148fotMINI

Czas Stefczyka 148/2017

PDF (10,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook