Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Dom rodzinny JPII po remoncie

08.04.2014

Od środy 9 kwietnia rusza na nowo Muzeum Domu Rodzinnego Jana Pawła II w Wadowicach. Placówka przeszła gruntowną przebudowę, która trwała około trzech lat.

Pierwsze zdanie z życiorysu papieża „Urodziłem się w Wadowicach” definiuje i stanowi motto nowej papieskiej wystawy – wyjaśnia dyrektor muzeum ks. Dariusz Raś.

W opinii ks. Rasia, kluczem do tej na wskroś nowoczesnej ekspozycji, w której umieszczono m.in. 150 instalacji multimedialnych, jest proste zdanie z życiorysu papieża „Urodziłem się w Wadowicach”.  - To definiuje tę wystawę i pokazuje ją w kluczu osiemnastu lat życia Karola Wojtyły spędzonych w Wadowicach. Tu się urodził, tu obok w kościele został ochrzczony, tu się rzeczywiście wszystko zaczęło – podkreślał duchowny i wskazywał, że ten wadowiczanin, który został papieżem i niebawem zostanie ogłoszony świętym, wniósł swój geniusz w dziedzictwo całej ludzkości.

- Wśród wybitnych Polaków staje może jako ten pierwszy – zaznaczył kapłan wymieniając obok tak wybitnych Polaków jak Mikołaj Kopernik z Torunia, Fryderyk Chopin z Żelazowej Woli czy Maria Skłodowska-Curie z Warszawy. Dyrektor wyraził nadzieję, że muzeum pomoże w zgłębianiu duchowego dziedzictwa pozostawionego przez Karola Wojtyłę - Jana Pawła II z Wadowic.

Dziękując za zaangażowanie licznym osobom, które przyczyniły się do powstania nowej ekspozycji, ks. Raś przypomniał, że zaczął kierować placówką w trudnym momencie, gdy wobec poprzedniego dyrektora ks. Pawła Danka mnożyły się medialne oskarżenia o niegospodarność. Według ks. Rasia, zarzuty te w większości nie potwierdziły się.

- Nie było żadnego prokuratorskiego dochodzenia w sprawie. Nikt go dzisiaj nie przeprasza. Czy to jest tak, że wtedy kiedy trzeba dołożyć komuś to jest łatwo zrobić, a gdy już trzeba przeprosić, to już trudniej? – zastanawiał ks. Raś podczas konferencji prasowej z udziałem licznych dziennikarzy. - To nie jest tak, że zrobił wszystkie rzeczy doskonale, ale to też nie jest tak, że powinien mieć zdjęcie z zaklejonymi oczami – mówił o swoim koledze rocznikowym z seminarium ks. Raś, wykładowca z Katedry Teologii Mediów Uniwersytetu Papieskiego.

W październiku 2012 zarząd województwa małopolskiego podjął decyzję o odwołaniu ks. Pawła Danka z funkcji dyrektora Muzeum papieskiego w Wadowicach. Jako powód podawano utratę zaufania do dyrektora i jego pracy. Nowym dyrektorem został ks. prałat Dariusz Raś, proboszcz parafii pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Krakowie, były sekretarz metropolity krakowskiego kard. Stanisława Dziwisza.

O sprawie rzekomej niegospodarności poinformował tygodnik "Newsweek Polska". W artykule znalazła się sugestia, że poprzedni dyrektor prowadził nieprawidłowo interesy związane z przebudową i gospodarowaniem finansami muzeum.

Przebudowa wadowickiego Muzeum została sfinansowana przez ministerstwo kultury, województwo małopolskie oraz fundusze unijne. Całość, łącznie z instalacją nowej ekspozycji, kosztowała około 25 milionów złotych.

Budynek, w którym urodził się Karol Wojtyła, przeszedł gruntowny remont. Pogłębiono piwnice, wzmocniono stropy, założono nowe instalacje i podniesiono dach. Przebudowę placówki zaprojektowali Barbara i Jarosław Kłaputowie – twórcy koncepcji m.in. Muzeum Powstania Warszawskiego.

Muzeum po remoncie zwiększyło swoją powierzchnię do 1000 m kw. Posiada cztery kondygnacje, zamiast dotychczasowych dwóch.

Zainteresował Cię artykuł? Śledź nas na Facebooku!

KAI/JKUB

[fot. domjp2.pl]

Warto poczytać

 1. mid-17119112 21.01.2017

  Rafalska: Babcie i dziadkowie to Instytucja

  „Życzę, by znaleźli czas na realizowanie własnych pasji i zainteresowań. By czuli się potrzebni, by jak najdłużej mogli cieszyć się bezinteresowną miłością wnuków”.

 2. mid-17120119 21.01.2017

  Ziobro: Sprawa finansowania Solidarnej Polski jest jasna

  Solidarna Polska była finansowana jak inne partie, a rozliczenia zostały zaakceptowane przez Parlament Europejski - powiedział minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.

 3. premierszydlozyczeniadobabcidziadkow 21.01.2017

  Życzenia premier dla babć i dziadków. WIDEO

  „Jesteście opoką naszych rodzin, to wy dajecie naszym dzieciom, swoim wnukom szczęście, radość i ciepło”.

 4. glinskinacmentarzuzydowskimSi 20.01.2017

  Gliński: polska kultura poniosła dotkliwą stratę przez Holocaust

  Inauguracja szlaku edukacyjnego śladem pomników nagrobnych Abrahama Ostrzega jest centralnym punktem europejskich obchodów 75. rocznicy "Akcji Reinhard" i Zagłady Żydów.

 5. mid-17120116-1 20.01.2017

  Premier po rozmowach z ministrami Kamińskim i Ziobrą

  "Dziś służby są pod kontrolą państwa i na służbie państwa i polskich obywateli. To ważne, aby Polacy czuli się bezpiecznie, a zagrożenia były eliminowane" - podkreśliła premier Szydło.

 6. mid-17117278 20.01.2017

  Kijowski: Będę kandydował na szefa KOD

  „Chcę, bo KOD potrzebuje dzisiaj doświadczonego i odpowiedzialnego przywództwa. Chcę, bo nie mogę pozwolić by „ciemna strona” była górą!”

 7. KalitaTomasz 20.01.2017

  Prezydent weźmie udział w pogrzebie T. Kality

  Prezydent Andrzej Duda w sobotę weźmie udział w pogrzebie byłego rzecznika SLD Tomasza Kality.

 8. stanislawtyszkayoutubewsensie 20.01.2017

  Tyszka chce wyjaśnień ws. Straży Marszałkowskiej

  "Będę domagał się wyjaśnień od pana marszałka, bo bardzo mnie to zaskoczyło".

CS139fotoMINI

Czas Stefczyka 139/2017

PDF (4,73 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook