Jedynie prawda jest ciekawa


KOD zajął kolebkę "Solidarności" i zaprosił ją na obchody! "Spokojne świętowanie niemożliwe"

21.08.2017

Wspólnie, spokojne świętowanie 37. rocznicy podpisania porozumień sierpniowych jest niemożliwe - uważa szef NSZZ "Solidarność" Piotr Duda. Jeżeli ktoś dąży do konfrontacji podczas obchodów porozumień sierpniowych, to będzie ją miał - podkreślił w niedzielę w TVP Info.

Zdaniem Dudy wspólne obchody zbliżającej się 37. rocznicy podpisania porozumień sierpniowych - "że będziemy wspólnie świętowali, że będzie spokój" - są niemożliwe. Jak ocenił, plany KOD i Obywateli RP na zorganizowanie 31 sierpnia wiecu pod Pomnikiem Poległych Stoczniowców z udziałem Lecha Wałęsy i Władysława Frasyniuka, to "bezczelna prowokacja".

- Jeżeli ktoś nas prowokuje, to musimy na to w odpowiedni sposób odpowiedzieć. Jeżeli ktoś chce przyjść na te uroczystości, a wszystkie zawsze zaczynamy od mszy świętej - Solidarność zrodziła się pod krzyżem i tak jest do dzisiaj w naszej tradycji - każdy może przyjść na mszę świętą. Jeżeli później chce przejść w pochodzie, złożyć kwiaty - proszę bardzo. Ale nie, że ktoś będzie nam blokował miejsce. To miejsce w tym dniu powinno być wolne i powinno być przestrzenią dla wszystkich ludzi - powiedział Duda.

Do tej pory, jak podkreślił, to NSZZ "S" celebrowało wszystkie uroczystości. - Za składkowe pieniądze stawialiśmy pomniki, tablice pamiątkowe. Dzisiaj nie byłoby pamięci o Solidarności, dzisiaj wszyscy by mówili o Murze Berlińskim, o Aksamitnej Rewolucji w Czechosłowacji. To myśmy pielęgnowali tę historię, bo państwo też w pewnym momencie zawiodło - zaznaczył.

Okolice Pomnika Poległych Stoczniowców to, jak zauważył przewodniczący "S", dla związkowców miejsce święte. - Tam zginęli stoczniowcy, tam nigdy nie powinny odbywać się żadne happeningi. Tam trzeba przychodzić i w zadumie pomodlić się, złożyć kwiaty i tylko tyle. KOD wraz z prezydentem Gdańska Pawłem Adamowiczem chcą po raz kolejny prowokować - dodał.

- To bezczelna prowokacja tzw. kodowców, że zapraszają nas, jubilata, na nasze urodziny. Można by zadać pytanie, co robili przez ostatnie 30 lat? Oni chcą czcić porozumienia sierpniowe, a na co dzień je depczą. Przecież chodzą w marszach razem z Nowoczesną, która przygotowała projekt ustawy, który de facto delegalizował związki zawodowe. Przypominam, że to był pierwszy postulat sierpniowy. Chodzą z esbekami, którym obniża się emeryturę. To z kolei 13. postulat - zabranie przywilejów esbekom i byłym milicjantom - powiedział Duda.

Przewodniczący Komitetu Obrony Demokracji Krzysztof Łoziński zdaniem Dudy "ma swoje zasługi dla Solidarności". Ale, jak zaznaczył, "Judasz też był kiedyś apostołem". - Wielu mamy takich Judaszów, którzy zdradzili związek zawodowy Solidarność, rzucali legitymacjami i odchodzili ze Związku. Dzisiaj są w Związku ci, którzy chcieli zostać. Znam tysiące członków Solidarności, którzy byli internowani, którzy byli więzieni, i dzisiaj dalej są działaczami Związku. Są przewodniczącymi organizacji zakładowych i pracują ciężko dla dobra członków Związku ludzi pracy - podkreślił.

Dudę dziwi, że zaproszony na obchody organizowane przez KOD i Obywateli RP Lech Wałęsa "daje się manipulować i wykorzystywać". - Jest traktowany jak przedmiot przez tych wszystkich, którzy jeszcze w latach 90. okrzykiwali go od bolszewika, od dyktatora, że doprowadził do ruiny Związek Zawodowy Solidarność. To nie mówiłem ja, to mówił redaktor Adam Michnik - zauważył szef "S".

- Przypominam sobie lata 90., gdzie sam byłem w komitecie wyborczym Lecha Wałęsy. Pamiętam 1995 rok, jak przegrał wybory. Kto go otoczył opieką? Związek Zawodowy Solidarność. Dostał biuro, wynagrodzenie i samochód z kierowcą. To przykre, że dzisiaj pierwszy przewodniczący w taki sposób się zachowuje. Pamiętam rok 2000 jak dostał w wyborach 1,1 proc. Był wtedy załamany. Kto mu podał rękę? Kto w 2004 roku uhonorował go jako Zasłużonego członka "Solidarności"? Związek Zawodowy "Solidarność" - podkreślił Duda.

Centralne uroczystości 31 sierpnia, jak przypomniał, w tym roku odbędą się w Lubinie. - Będziemy pamiętać o tych, którzy 35 lat temu zostali zabici przez zomowców w Lubinie. Centralne wydarzenia będą w Lubinie, ale w Gdańsku też będą. Przecież Solidarność w tym dniu obchodzi święto w całej Polsce. Mamy 700 tys. członków - powiedział szef "S". - Nie będziemy się chować za policją. Nie jesteśmy politykami. Jeżeli ktoś dąży do konfrontacji, to będzie ją miał. Tylko za to bierze odpowiedzialność prezydent miasta, pan Paweł Adamowicz, który odpisał nam w piśmie, że on w tym nie widzi zdrożnego - dodał Piotr Duda.

PAP

Warto poczytać

 1. schmidt-20072018 20.07.2018

  Schmidt usprawiedliwia akcję z bagażnikiem. Absurdalne tłumaczenie

  Posłanka Joanna Schmidt na antenie Polsat News odniosła się do ostatnich wydarzeń przed gmachem polskiego Sejmu. Parlamentarzystka zdecydowała się na przewiezienie dwóch osób w bagażniku swojego samochodu

 2. Petruflickr 20.07.2018

  Skandaliczny wpis Petru! Polityk zaatakował Annę Walentynowicz

  Sejm przyjął dziś większością głosów uchwałę w sprawie ustanowienia roku 2019 Rokiem Anny Walentynowicz.

 3. nurowska20072018 20.07.2018

  To są plany totalnych? Nurowska: "Zrobiłam laleczkę Piotrowicza, wbijam szpilki". Odpowiedź Agnieszki Holland szokuje

  Sympatyzująca z KOD-em polska pisarka Maria Nurowska postanowiła kolejny raz włączyć się w polityczny spór toczący się w Polsce.

 4. duda08032018 20.07.2018

  Prezydent zapowiedział 2-dniowe referendum ws. zmian w Konstytucji

  Prezydent RP Andrzej Duda na piątkowej konferencji zapowiedział dwudniowe referendum dotyczące zmian w konstytucji, które ma się odbyć w dniach 10-11 listopada

 5. 1270zamkniete3opaze 20.07.2018

  Odrażająca manipulacja polskojęzycznej niemieckiej gazety

  To już wyższy poziom manipulacji. Dziennikarze „Gazety Wrocławskiej” z należącej do niemieckiego koncernu grupy Polska Press udowodnili, że im nie jest wszystko jedno. Kto według nich odpowiada za plagę sinic i pozamykane polskie plaże? Wiadomo – PiS

 6. mieszkowski-20072018 20.07.2018

  Polska kadra była słaba, bo brakowało jej graczy z Aryki oraz Azji? Przemówienie posła Nowoczesnej podbija sieć

  Przyczyn słabości polskiej reprezentacji na mundialu w Rosji doszukiwał się każdy, od piłkarskiego eksperta po zwykłego, niedzielnego kibica. W rolę krytyka, na sejmowej mównicy, wcielił się również poseł Nowoczesnej, Krzysztof Mieszkowski

 7. sasin-gersdorf-20072018 20.07.2018

  Sasin w mocnych słowach o Gersdorf: Jest emerytką, czy się jej to podoba, czy też nie

  Dotychczasowa I prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Gersdorf jest dzisiaj emerytką i powinna korzystać z wolnego czasu - powiedział w piątek w "Sygnałach dnia" w PR3 szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Jacek Sasin

 8. protest-20072018 20.07.2018

  Akt wandalizmu w trakcie protestu. Jego uczestnicy domagają się "sądu ostatecznego"

  "Czas na sąd ostateczny" - taki napis wykonany sprayem umieścili w nocy z czwartku na piątek na elewacji budynku sejmowego protestujący pod gmachem parlamentu

Wiadomości ze świata

więcej
CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook