Jedynie prawda jest ciekawa


Doczekamy się sprawiedliwości? Jaruzelski ma stracić tytuł generalski

02.11.2017

Mam nadzieję, że wkrótce rząd przyjmie, a Sejm szybko uchwali ustawę, przewidującą pozbawienie stopni m.in. Wojciecha Jaruzelskiego - powiedział w czwartek w Polskim Radiu 24 wiceszef MON Michał Dworczyk.

Przygotowany przez MON projekt noweli ustawy o powszechnym obowiązku obrony, przewiduje możliwość pozbawiania stopnia oficerskiego lub podoficerskiego - również pośmiertnie - osoby, która z racji ukończonego wieku lub stanu zdrowia nie podlega obowiązkowi służby wojskowej, oraz żołnierzy rezerwy, którzy byli członkami Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego, albo pełnili służbę w organach bezpieczeństwa państwa, o których mowa w art. 2 ustawy z dnia 18 października 2006 r. o ujawnianiu informacji o dokumentach organów bezpieczeństwa państwa z lat 1944-1990 oraz w treści tych dokumentów.

Dworczyk pytany o projekt ws. pozbawienia Jaruzelskiego "nienależnego mu nigdy właściwie stopnia generała", odpowiedział: "Dzięki tej ustawie będzie można degradować oficerów, którzy byli zaangażowani w aparat represji, którzy działali w takich formacjach, jak Informacja Wojskowa"
.

- Jeśli pan przytacza przykład Wojciecha Jaruzelskiego, to jest (to) właśnie taka "zasłużona" osoba, która w tej formacji rozpoczynała swoją karierę - dodał wiceminister. Przypomniał, że Informacja Wojskowa była jedną z najbardziej "mrocznych" służb, bo - jak zauważył - wywodziła się z sowieckiego kontrwywiadu wojskowego, jednej z najbardziej zbrodniczych sowieckich formacji.

Dworczyk przekonywał, że chodzi o przywracanie "elementarnej sprawiedliwości". - Tu nie będzie żadnej odpowiedzialności zbiorowej; każdy przypadek będzie rozpatrywany indywidualnie; od każdej decyzji będzie można odwoływać się - mówił wiceminister.

Na początku lipca minister obrony Antoni Macierewicz stwierdził w rozmowie z PAP, że projektowane zmiany powinny wejść w życie jeszcze w tym roku.

W myśl projektu przygotowanego przez MON, decyzję o pozbawieniu stopnia oficerskiego i podoficerskiego podejmowałby prezydent w odniesieniu do generałów i admirałów lub minister obrony narodowej w odniesieniu do pozostałych oficerów oraz podoficerów. W projekcie - jak podano - założono powiązanie możliwości pozbawienia stopnia oficerskiego lub podoficerskiego z informacjami o przebiegu służby dotyczącymi poszczególnych osób uzyskiwanymi z Instytutu Pamięci Narodowej - Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu.

Pytany o odbieranie przywilejów "wojskowej bezpiece" - tak jak pozbawiono ich funkcjonariuszy cywilnych służb PRL - wiceszef MON odpowiedział, że "projekty istnieją". - Jeśli chodzi o terminy, nie chciałbym wypowiadać się w tej sprawie. Ja wierzę, że w tej kadencji sobie poradzimy z tym tematem, żeby w ramach przywracania tej elementarnej sprawiedliwości móc zakończyć i te kwestię - podkreślił. - Po prostu wstyd, że robimy to tak późno; jestem przekonany, że do 2019 r. poradzimy sobie z tym tematem - dodał.

Przypomniał, że była to jedna z obietnic wyborczych PiS. - Jako formacja, która realizuje swoje deklaracje (...) wierzę że ten rozdział zamkniemy - oświadczył wiceszef MON.

Dworczyk wskazał też na konieczność pozbawiania odznaczeń, np. Virtuti Militari, morderców"żołnierzy wyklętych". Dodał, że do dziś takie ordery podsiadają trzej mordercy mjr. Mariana Bernaciaka, "Orlika". - 27 lat temu odzyskaliśmy pełną niepodległość. Musimy ten rozdział naszej historii zakończyć - podkreślił.

PAP
Fot: wikicommons

Warto poczytać

 1. rydzyk20062018 20.06.2018

  Ktoś chce śmierci o. Rydzyka? Prokuratura prowadzi śledztwo

  Prokuratura Rejonowa Toruń Centrum-Zachód wszczęła postępowanie ws. nawoływania do zabójstwa założyciela Radia Maryja i TV Trwam o. Tadeusza Rydzyka - poinformowała w środę PAP szefowa toruńskiej prokuratury Judyta Głowacka.

 2. Trzaskowski20062018 20.06.2018

  O co chodzi Rafałowi Trzaskowskiemu? Dziwna niekonsekwencja kandydata PO na prezydenta Warszawy

  Wygląda na to, że Platforma Obywatelska próbuje różnymi sposobami przykryć kryzys wizerunkowy wywołany niezbyt przemyślaną wypowiedzią Rafała Trzaskowskiego o „zamrożeniu funduszy” unijnych na czas rządów PiS.

 3. cba-20062018 20.06.2018

  Zatrzymano 5 osób związanych z ustawianiem przetargów na wielomilionowe inwestycje

  Funkcjonariusze CBA z Bydgoszczy zatrzymali 5 osób związanych z ustawianiem przetargów. Grupa próbowała wpłynąć na inwestycje budowy dworca głównego w Olsztynie oraz modernizację Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Toruniu.

 4. 1270jarrekk 20.06.2018

  Jarosław Kaczyński wycofuje się z polityki? Rzeczniczka PiS komentuje

  Jarosław Kaczyński zamierza zrezygnować z funkcji prezesa partii Prawo i Sprawiedliwość i wycofać się z czynnego udziału w polityce?

 5. sylwester-chruszcz-20062018 20.06.2018

  Sylwester Chruszcz nie wierzy w samobójstwo brata "To był człowiek spełniony"

  Nikt z rodziny i znajomych nie wierzy w samobójstwo mojego brata - mówił w środę poseł Sylwester Chruszcz, brat zmarłego w maju głogowskiego radnego Pawła Chruszcza. "To był człowiek mocno zbudowany wewnętrznie" - podkreślił polityk koła poselskiego Wolni i Solidarni

 6. sejm-20062018 20.06.2018

  Kantar Public: PiS zyskuje, PO traci, Nowoczesna poza sejmem

  Gdyby wybory do Sejmu odbyły się w czerwcu, 41 proc. badanych wyrażających gotowość udziału w nich zagłosowałoby na PiS, a 20 proc. na PO; próg wyborczy przekroczyłyby też SLD (6 proc.) i Kukiz'15 (6 proc.) - wynika z sondażu Kantar Public

 7. szpital-lozka 20.06.2018

  "Ruchy antyszczepionkowe działają jak sekty, manipulując ludźmi i oszukując ich". Lekarze przestrzegają: "Rośnie liczba odmów szczepień”

  "Ruchy antyszczepionkowe działają jak sekty, manipulując ludźmi i oszukując ich"

 8. polacy19062018 19.06.2018

  "Te nasze stopery ze zdrowiem gorsze niż Glik bez barku". Ostre komentarze po porażce Polaków

  Reakcje znanych sportowców na Twitterze są bardzo krytyczne po porażce Polaków z Senegalem 1:2 w pierwszym meczu piłkarskich mistrzostw świata w Rosji.

CS156fotoMINI

Czas Stefczyka 156/2018

PDF (8,87 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook