Jedynie prawda jest ciekawa


Dobre wyniki budżetu to zasługa uszczelnienia VAT

19.07.2017

Głównym czynnikiem, który wpłynął na bardzo dobre wykonanie budżetu z 2016 r., była bardzo dobra ściągalność podatków, głównie VAT - ocenił Cezary Mech, były wiceminister finansów. Dodał, że polepszy to również wykonanie budżetu roku 2017 i będzie miało pozytywne konsekwencje w 2018 r..

Podczas składania w Sejmie sprawozdania z wykonaniu budżetu za 2016 rok poseł sprawozdawca sejmowej komisji finansów Jacek Sasin podkreślił, że deficyt budżetu państwa w ub. r. wyniósł 46,2 mld zł i okazał się niższy o 8,6 mld zł, tj. o 15,7 proc. w stosunku do planowanego.

"Głównym czynnikiem, który wpłynął na bardzo dobre wykonanie budżetu z 2016 r., była bardzo dobra ściągalność podatków, głównie VAT, którego nowe procedury uszczelniające okazały się skutecznymi. W efekcie tej aktywności nastąpiło dobre wykonanie budżetu całorocznego, jak i też możliwość przeniesienia znacznej części dochodów nadzwyczajnych związanych z uszczelnieniem VAT na rok 2017" - skomentował Cezary Mech, były wiceminister finansów.

Ekonomista dodał, że dobre wykonanie ubiegłorocznego budżetu ma swój wyraz nie tylko w tym, że polepsza wykonanie budżetu roku 2017. "Ze względu na procedury uszczelniające będzie to również miało swoje pozytywne konsekwencje, jeśli chodzi o rok 2018" - ocenił Mech.

Ekspert zwrócił też uwagę na inny pozytywny aspekt. "Przy osłabieniu (...) wzrostu spowodowanego słabą absorbcją środków unijnych, pozytywny efekt miało też utrzymanie koniunktury poprzez wykonanie wypłat związanych z programem 500 plus".

PAP/MBB

Fot. pixabay.com

Warto poczytać

 1. 1270putinluk 26.05.2018

  Istnieje niebezpieczeństwo połączenia Białorusi z Rosją

  Istnieje niebezpieczeństwo integracji Białorusi z Rosją i stworzenia przez nie "połączonego podmiotu prawnego"; prezydentem połączonych państw mógłby zostać Władimir Putin, przedłużając sobie tym samym możliwość sprawowania władzy na Kremlu - powiedział w sobotę dyrektor PISM Sławomir Dębski.

 2. 1270wiezababel 26.05.2018

  "Popatrzmy, jak wygląda dzisiejsza Francja, Szwecja czy Londyn. To jest wieża Babel"

  Jeżeli nie przeprowadzimy zmian demograficznych i nie zachęcimy rodzin, by poprawiły dzietność, to żadna polityka gospodarcza w dłuższej perspektywie nie przyniesie skutków - powiedział w sobotę zastępca koordynatora ds. służb specjalnych Maciej Wąsik.

 3. kwiatek 26.05.2018

  Życzenia od premiera Morawieckiego z okazji z Dnia Matki

  Mateusz Morawiecki z okazji Dnia Matki przekazał mamom najlepsze życzenia. Pamiętajmy o naszych Mamach dzisiaj i we wszystkie pozostałe 364 dni roku! - dodał premier we wpisie na Twitterze.

 4. PolskaUEwiki 26.05.2018

  Polexit coraz bliżej? Jest komentarz polskiego ministra

  Członkostwo Polski w Unii Europejskiej nie podlega dyskusji - nie ma żadnych wątpliwości, że Polska jest i musi pozostać we Wspólnocie - oświadczył wiceszef MSZ Piotr Wawrzyk. Według niego, Polska potrzebuje "stabilnej, elastycznej i respektującej prawa swoich członków" Unii

 5. Jaki26052018 26.05.2018

  Jaki przyznaje: jestem w małym konflikcie z rządem. O co poszło?

  Wiceminister sprawiedliwości i kandydat Zjednoczonej Prawicy w wyborach na prezydenta Warszawy zaskoczył słuchaczy swoją deklaracją

 6. 1270lubnauer 26.05.2018

  Nowoczesna zatopiona. Partia Lubnauer nie weszłaby dziś do Sejmu

  To prawdziwa klęska - Nowoczesna nie tylko jest pod progiem, ale nie zanosi się nawet na to, by w najbliższym czasie ta sytuacja mogła się zmienić. Powodów do zadowolenia nie ma też PiS, który odniósłby "pyrrusowe zwycięstwo" - wynika z sondażu Estymator dla "Do Rzeczy"

CS155fotMINI

Czas Stefczyka 155/2018

PDF (11,86 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook