Jedynie prawda jest ciekawa


Dobijanie rannych nie zostanie zweryfikowane

28.09.2011

Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego nie znalazła osób, które spreparowały dokumenty Agencji Wywiadu dotyczące tragedii pod Smoleńskiem. Śledztwo w tej sprawie toczyło się z zawiadomienia szefa Agencji Wywiadu gen. Macieja Huni. W śledztwie pominięto jednak istotny wątek.

Rok temu szef Agencji Wywiadu powiadomił prokuraturę o sfałszowaniu notatki dotyczącej rzekomej rozmowy oficera wywiadu z Andriejem Mendierejem, świadkiem katastrofy Tu-154M. Śledztwo pod nadzorem Prokuratury Rejonowej Warszawa-Mokotów początkowo prowadziła tamtejsza komenda policji, potem przejęła je ABW.

Według notatki, we wrześniu 2010 r. Rosjanin miał powiedzieć, że widział, jak rosyjscy żołnierze tuż po katastrofie biegali wokół wraku polskiego samolotu i oddawali strzały z broni maszynowej. Świadek miał stwierdzić, że wyglądało, jakby "dobijali rannych".

Jak informuje dziennik „Rzeczpospolita”, w sprawie przesłuchano trzech dziennikarzy dysponujących rzekomymi notatkami wywiadu. Według ABW nie trzeba było nawet sporządzać analizy biegłego, który oceniłby dokumenty pod względem autentyczności. Co było podstawą do umorzenia śledztwa? Zeznania gen. Huni i jego zastępcy Piotra Juszczaka. Obaj zgodnie stwierdzili, że notatka dotycząca rzekomej rozmowy z Mendierejem jest nieprawdziwa.

Jak sprawę oceniają eksperci? Bogdan Święczkowski, były szef ABW, fałszywe notatki nazywa „klasyczną bombą dezinformacyjną”. Warto podkreślić, że w ramach śledztwa nie sprawdzono wątku dotyczącego motywów sfałszowania notatki. Komu zależało na tej dezinformacji? Czego nie sprawdziła ABW, krótko zweryfikował dziennikarz śledczy Łukasz Kurtz.

Jeden z byłych wysokich rangą oficerów specsłużb przyznał w rozmowie, że autor spreparowanej notatki znał się na rzeczy. Podobnego zdania jest inny oficer, jeszcze niedawno umocowany wysoko w wywiadzie. Jego zdaniem, wytwórca dokumentu musiał mieć wcześniej kontakt z dokumentami o najwyższej klauzuli niejawności – dzieli się tym, co ustalił w sprawie notatki. Jeden z wysokich oficerów wywiadu podzielił się też inną, jeszcze ciekawszą hipotezą - kontynuuje.

O co chodzi? Jego zdaniem, wypuszczenie fałszywki mogło mieć na celu "przykrycie" innej oryginalnej dokumentacji, która przedstawiałaby fakty zbliżone do bulwersujących treści umieszczonych w fałszywce. W efekcie, gdyby ewentualnie doszło do ujawnienia opinii publicznej niepokojących informacji, dużo trudniej byłoby przekonać kogokolwiek do ich wiarygodności - mówi Świączkowski.

MM

[Fot. Wikipedia.pl]

Warto poczytać

 1. strazgraniczna16072018 16.07.2018

  Straż Graniczna zatrzymała trzech imigrantów z Afryki. Dokąd zmierzali?

  Troje młodych imigrantów z Erytrei, którzy pieszo przekroczyli tzw. zieloną granicę z Ukrainy do Polski, zatrzymali funkcjonariusze Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej. Cudzoziemcy mieli być w podróży od kilku tygodni. Ich celem były Niemcy.

 2. 1270jezykias 16.07.2018

  Co trzeba mieć w głowie, żeby robić coś takiego. Sadysta z Zielonej Góry podpalił jeże

  Jak podają lokalne media, zielonogórska policja szuka sadysty, który morduje jeże. Tylko w zeszłym tygodniu zwyrodnialec zabił 9 małych jeżyków. Dziś znaleziono kolejne 4 martwe jeże. Ich spopielone zwłoki morderca podrzuca pod urząd miasta

 3. ziobro16072018 16.07.2018

  "Życiorys sędziego Iwulskiego jest symbolem, który pokazuje jeden z motywów reformy sądownictwa"

  Życiorys Józefa Iwulskiego, człowieka, który został wyznaczony przez Małgorzatę Gersdorf do pełnienia obowiązków Pierwszego Prezesa SN, jest symbolem, który pokazuje jeden z motywów, które legły u podstaw naszej reformy wymiaru sprawiedliwości.

 4. sondaztuskduda16072018 16.07.2018

  Sondaż: Duda wygrałby z Tuskiem w wyborach prezydenckich

  Z sondażu Pollster wykonanego na zlecenie „Super Expressu” wynika, że gdyby wybory prezydenckie odbyły się w najbliższą niedzielę, to stanowisko utrzymałby Andrzej Duda. Wygrałby on z Donaldem Tuskiem, który zająłby drugie miejsce.

 5. pogotowie12062018 16.07.2018

  Samochód wjechał w grupę pieszych. Nie żyje 13-letnia dziewczynka

  13-letnia dziewczynka zginęła, a jej rówieśniczka została ranna w wyniku wypadku, do którego doszło w nocy z niedzieli na poniedziałek w miejscowości Koryczany w powiecie zawierciańskim (Śląskie). Kierowane przez 19-latka auto wjechało tam w grupę idących poboczem pieszych.

 6. 1270peyt2u 16.07.2018

  To koniec Petru? Balcerowicz: Jest szkodnikiem, egocentryzm przesłania mu rozum

  - Merytorycznie jest bardzo dobry. Okazał się jednak niedojrzały politycznie. W efekcie szkodzi sobie, a przy okazji projektowi, który współtworzył. Najgorsze było jego zachowanie po przegranej w partii.

 7. tuskkaczynski15072018 15.07.2018

  Tusk kontra Kaczyński? Jaki: Scenariusz nie do zrealizowania

  Donald Tusk chce się zmierzyć w wyborach prezydenckich z liderem PiS, a nie marionetkami - powiedział Marcin Kierwiński (PO). Według Patryka Jakiego (Zjednoczona Prawica), Tusk tworzy scenariusz nie do zrealizowania, bo nie chce walczyć z prezydentem Andrzejem Dudą.

Wiadomości ze świata

więcej
CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook