Jedynie prawda jest ciekawa

Dobijanie rannych nie zostanie zweryfikowane

28.09.2011

Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego nie znalazła osób, które spreparowały dokumenty Agencji Wywiadu dotyczące tragedii pod Smoleńskiem. Śledztwo w tej sprawie toczyło się z zawiadomienia szefa Agencji Wywiadu gen. Macieja Huni. W śledztwie pominięto jednak istotny wątek.

Rok temu szef Agencji Wywiadu powiadomił prokuraturę o sfałszowaniu notatki dotyczącej rzekomej rozmowy oficera wywiadu z Andriejem Mendierejem, świadkiem katastrofy Tu-154M. Śledztwo pod nadzorem Prokuratury Rejonowej Warszawa-Mokotów początkowo prowadziła tamtejsza komenda policji, potem przejęła je ABW.

Według notatki, we wrześniu 2010 r. Rosjanin miał powiedzieć, że widział, jak rosyjscy żołnierze tuż po katastrofie biegali wokół wraku polskiego samolotu i oddawali strzały z broni maszynowej. Świadek miał stwierdzić, że wyglądało, jakby "dobijali rannych".

Jak informuje dziennik „Rzeczpospolita”, w sprawie przesłuchano trzech dziennikarzy dysponujących rzekomymi notatkami wywiadu. Według ABW nie trzeba było nawet sporządzać analizy biegłego, który oceniłby dokumenty pod względem autentyczności. Co było podstawą do umorzenia śledztwa? Zeznania gen. Huni i jego zastępcy Piotra Juszczaka. Obaj zgodnie stwierdzili, że notatka dotycząca rzekomej rozmowy z Mendierejem jest nieprawdziwa.

Jak sprawę oceniają eksperci? Bogdan Święczkowski, były szef ABW, fałszywe notatki nazywa „klasyczną bombą dezinformacyjną”. Warto podkreślić, że w ramach śledztwa nie sprawdzono wątku dotyczącego motywów sfałszowania notatki. Komu zależało na tej dezinformacji? Czego nie sprawdziła ABW, krótko zweryfikował dziennikarz śledczy Łukasz Kurtz.

Jeden z byłych wysokich rangą oficerów specsłużb przyznał w rozmowie, że autor spreparowanej notatki znał się na rzeczy. Podobnego zdania jest inny oficer, jeszcze niedawno umocowany wysoko w wywiadzie. Jego zdaniem, wytwórca dokumentu musiał mieć wcześniej kontakt z dokumentami o najwyższej klauzuli niejawności – dzieli się tym, co ustalił w sprawie notatki. Jeden z wysokich oficerów wywiadu podzielił się też inną, jeszcze ciekawszą hipotezą - kontynuuje.

O co chodzi? Jego zdaniem, wypuszczenie fałszywki mogło mieć na celu "przykrycie" innej oryginalnej dokumentacji, która przedstawiałaby fakty zbliżone do bulwersujących treści umieszczonych w fałszywce. W efekcie, gdyby ewentualnie doszło do ujawnienia opinii publicznej niepokojących informacji, dużo trudniej byłoby przekonać kogokolwiek do ich wiarygodności - mówi Świączkowski.

MM

[Fot. Wikipedia.pl]

Warto poczytać

 1. 1270lekarzzuj 16.01.2018

  Lekarz segreguje pacjentów: „Nie obsługuję ludzi z PiS”

  Zdziczenie przeciwników władzy nie zna granic. Ludzie, którzy szafują takimi hasłami, jak wolność, demokracja czy równość, coraz częściej udowadniają jednak, że słowa te, tak naprawdę niewiele dla nich znaczą.

 2. 1270neumanna23 16.01.2018

  Obłuda PO nie zna granic. Neumann: lepiej żeby w ogóle nie głosowali

  Neumann: gdyby trójka wykluczonych posłów w ogóle nie zagłosowała to nie byłoby problemu Gdyby trójka wykluczonych z PO posłów w ogóle nie zagłosowała w sprawie ustawy dotyczącej aborcji, to nie byłoby problemu - powiedział we wtorek szef klubu PO Sławomir Neumann.

 3. 1270sejmas 16.01.2018

  Będą wcześniejsze wybory parlamentarne?

  Nie planujemy wcześniejszych wyborów parlamentarnych - poinformował szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Jacek Sasin. Jak dodał, Zjednoczona Prawica ma w tej kadencji program do zrealizowania. Chcemy wykonać wszystko, na co się z Polakami umawialiśmy - dodał.

 4. ss15012018 15.01.2018

  IPN szuka SS-manów służących w niemieckich obozach na terenie Polski. "To nie jest zamknięta sprawa"

  Prokuratorzy z IPN zwrócili się do Interpolu o pomoc w odnalezieniu ok. 1,6 tys. funkcjonariuszy SS.

 5. AbpGadecki15012018 15.01.2018

  Abp Gądecki: troska o bezpieczeństwo mniej ważna niż pomoc potrzebującym

  Troska o zachowanie własnego bezpieczeństwa nie może przeważać nad postawą, która powinna być ukierunkowana na pomoc innym osobom - powiedział w poniedziałek przewodniczący KEP abp Stanisław Gądecki podczas konferencji prasowej po Światowym Dniu Migranta i Uchodźcy

 6. polskaanders15012018 15.01.2018

  „Niezniszczalni” chwytają za serce. Piękny spot przypominający o polskich bohaterach

  „Polskie dziedzictwo niesie ponadczasowe wartości niezłomności, odwagi i poświęcenia dla dobra innych” – napisał na Twitterze premier Mateusz Morawiecki.

 7. Jakitweetwp 15.01.2018

  Ostre starcie Jakiego z dziennikarką WP. "Ordynarnie manipuluje, nawet sekundy nie poświęciła żeby zadzwonić"

  - Wystarczyłaby sekunda, aby do mnie zadzwonić - i pani "dziennikarka" by się dowiedziała, że pomyliła wszystkie pojęcia - przekonuje wiceminister sprawiedliwości odnosząc się do tekstu opublikowanego w Wirtualnej Polsce

CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook