Jedynie prawda jest ciekawa


Do dekomunizacji wciąż są kuriozalne nazwy ulic. "Można sobie wyrywać włosy z głowy"

16.10.2017

Niektóre nazwy ulic są tak kuriozalne, że można sobie wyrywać włosy z głowy; są upamiętnieni tacy ludzie jak Wanda Wasilewska, która była prawą ręką Stalina, czy generałowie, którzy w 1939 r. dowodzili jednostkami operacyjnymi podbijającymi Polskę po 17 września - powiedział PAP Maciej Korkuć z krakowskiego IPN.

Maciej Korkuć z krakowskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej przypomniał, że ustawa dekomunizacyjna z 1 kwietnia 2016 roku jest obecnie w drugim etapie realizacji. To ustawa, która nakazuje, by osoby, wydarzenia czy daty związane z komunizmem lub z innym ustrojem totalitarnym nie były upamiętniane przez m.in. nazwy ulic.

Korkuć tłumaczył, że w pierwszym etapie samorządy miały rok od wejścia w życie przepisów, tj. do września tego roku, na to, aby samodzielnie dokonać zmian nazw tak, aby nie propagowały systemów totalitarnych. - Teraz mają możliwość ingerencji wojewodowie. Tam gdzie zmiany nie zostały w sposób skuteczny i mądry dokonane, tam wojewodowie będą wprowadzać rozstrzygnięcia, które spowodują, że te zaniechania samorządowe, które sięgają dwudziestu kilku lat, będą załatwione - tłumaczy Korkuć.

Wojewodowie wydadzą w tej sprawie zarządzenia zastępcze, nadając nowe - zgodne z duchem ustawy - nazwy. Ma to się stać w terminie trzech miesięcy od dnia 2 września br., czyli do początku grudnia br.

Maciej Korkuć wspomniał, że po analizie przez Instytut Pamięci Narodowej nazw w każdym województwie i w każdej gminie "mamy liczbę potwierdzoną i wiemy, że w rzeczywistości tych nazw będzie ponad 2 tysiące".

Zdaniem Korkucia niektóre nazwy są tak kuriozalne, "że można sobie wyrywać włosy z głowy". Przytoczył kilka jego zdaniem najbardziej absurdalnych przykładów. - Są upamiętnieni na przykład na polskich ulicach generałowie, którzy w 1939 roku dowodzili jednostkami operacyjnymi podbijającymi Polskę po 17 września. Są upamiętnieni tacy ludzie jak Wanda Wasilewska, która była prawą ręką Stalina. Miał upamiętnienia generał Popławski, który krwawo pacyfikował powstanie poznańskie w 1956 roku - wymienił.

Maciej Korkuć przekonywał, że do tej pory można znaleźć ulice, którym patronuje Edward Gierek, Władysław Gomułka, a nawet Karol Świerczewski,"o którym się nie mówiło przecież w PRL, że w 1920 roku szedł z Armią Czerwoną na Warszawę, żeby zdobywać Polskę dla bolszewizmu, ani nie mówiło się o wyrokach śmierci przez niego podpisywanych, już jak był przez Stalina skierowany do jednostek, gdzie wcielano polskich obywateli".

PAP
Fot: wikicommons

Warto poczytać

 1. lgbt20062018 20.06.2018

  Naczelny Sąd Administracyjny podjął decyzję. Czy w Polsce można wpisać rodziców tej samej płci w akcie urodzenia dziecka?

  Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę na odmowę wpisu do ksiąg stanu cywilnego brytyjskiego aktu urodzenia dziecka, w którym jako rodzice widnieją dwie kobiety. Utrzymał tym samym wyrok uznający, iż w Polsce nie można w takim akcie wpisać rodziców tej samej płci.

 2. rydzyk20062018 20.06.2018

  Ktoś chce śmierci o. Rydzyka? Prokuratura prowadzi śledztwo

  Prokuratura Rejonowa Toruń Centrum-Zachód wszczęła postępowanie ws. nawoływania do zabójstwa założyciela Radia Maryja i TV Trwam o. Tadeusza Rydzyka - poinformowała w środę PAP szefowa toruńskiej prokuratury Judyta Głowacka.

 3. Trzaskowski20062018 20.06.2018

  O co chodzi Rafałowi Trzaskowskiemu? Dziwna niekonsekwencja kandydata PO na prezydenta Warszawy

  Wygląda na to, że Platforma Obywatelska próbuje różnymi sposobami przykryć kryzys wizerunkowy wywołany niezbyt przemyślaną wypowiedzią Rafała Trzaskowskiego o „zamrożeniu funduszy” unijnych na czas rządów PiS.

 4. cba-20062018 20.06.2018

  Zatrzymano 5 osób związanych z ustawianiem przetargów na wielomilionowe inwestycje

  Funkcjonariusze CBA z Bydgoszczy zatrzymali 5 osób związanych z ustawianiem przetargów. Grupa próbowała wpłynąć na inwestycje budowy dworca głównego w Olsztynie oraz modernizację Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Toruniu.

 5. 1270jarrekk 20.06.2018

  Jarosław Kaczyński wycofuje się z polityki? Rzeczniczka PiS komentuje

  Jarosław Kaczyński zamierza zrezygnować z funkcji prezesa partii Prawo i Sprawiedliwość i wycofać się z czynnego udziału w polityce?

 6. sylwester-chruszcz-20062018 20.06.2018

  Sylwester Chruszcz nie wierzy w samobójstwo brata "To był człowiek spełniony"

  Nikt z rodziny i znajomych nie wierzy w samobójstwo mojego brata - mówił w środę poseł Sylwester Chruszcz, brat zmarłego w maju głogowskiego radnego Pawła Chruszcza. "To był człowiek mocno zbudowany wewnętrznie" - podkreślił polityk koła poselskiego Wolni i Solidarni

 7. sejm-20062018 20.06.2018

  Kantar Public: PiS zyskuje, PO traci, Nowoczesna poza sejmem

  Gdyby wybory do Sejmu odbyły się w czerwcu, 41 proc. badanych wyrażających gotowość udziału w nich zagłosowałoby na PiS, a 20 proc. na PO; próg wyborczy przekroczyłyby też SLD (6 proc.) i Kukiz'15 (6 proc.) - wynika z sondażu Kantar Public

CS156fotoMINI

Czas Stefczyka 156/2018

PDF (8,87 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook