Jedynie prawda jest ciekawa


Dzień Jedności Kresowian

02.10.2015

Cykl wydarzeń składających się na program obchodów Dnia Jedności Kresowian potrwa dwa dni. Rozpoczęła go debata w gmachu Sejmu, pt. "Kresy a polska tożsamość narodowa", z udziałem m.in. historyków i przedstawicieli organizacji pozarządowych.

- Cel to przypomnienie, że Polacy jako emigracja żyją nie tylko na Zachodzie, ale że dużo Polaków zostało też na Wschodzie. Chcemy przypomnieć, że oni tam są, że mają swoje potrzeby, że Polska ma tam swoje potrzeby - powiedziała uczestnicząca w spotkaniu historyk i politolog dr Lucyna Kulińska.

 

- Jeśli ktoś się Polakiem czuje, to on nim będzie. A my mamy dbać o to, żeby nie spotykały tych ludzi żadne przykrości, ani na Litwie, ani na Ukrainie, ani na Białorusi - za to, że są Polakami. Oni muszą wiedzieć, że nasze państwo zawsze za nimi stanie i się o nich upomni – podkreśliła Kulińska.

 

Debatę otworzył przewodniczący sejmowej Komisji Łączności z Polakami za Granicą Adam Lipiński (PiS), zwracając uwagę, że dyskusja o Kresach "nakłada się na powrót tematu Polaków na Wschodzie w debacie publicznej".

 

- On został paradoksalnie wywołany decyzjami rządu dotyczącymi możliwości ściągnięcia tysięcy uchodźców z Azji i z Afryki. No i powstała taka kwestia podstawowa, na ile w Polsce doszło do zwycięstwa solidarności europejskiej, a na ile została przegrana solidarność narodowa. Bo polskie państwo ma przede wszystkim obowiązki wobec Polaków na Wschodzie i niestety tych obowiązków nie wypełnia - mówił Lipiński.

 

"Rola Kościoła katolickiego w zachowaniu polskiej tożsamości narodowej na Kresach po 1945 roku", "Kulturotwórcza rola polskiego ziemiaństwa na Kresach", "Żołnierze Wyklęci - zapomniani obrońcy polskich Kresów", "Porównanie polskiej, rosyjskiej i niemieckiej polityki kulturowej wobec rodaków i dziedzictwa narodowego poza granicami kraju", a także - "Rola Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” w umacnianiu polskości na Kresach", "Polskie kluby piłkarskie na Kresach - od historii do współczesności" - były wśród tematów wystąpień.

 

Do udziału w debacie zaproszeni zostali m.in.: historyk i dziennikarz Adam Hlebowicz, historyk prof. Jan Żaryn, historyk dr Kazimierz Krajewski, socjolog dr Robert Wyszyński, dr Jerzy Chełmecki z Katedry Nauk Społecznych Zakład Organizacji i Historii Kultury Fizycznej w warszawskiej AWF oraz publicysta dr Krzysztof Kawęcki.

 

Kolejne wydarzenia, które 2 i 3 października złożą się na program obchodów Dnia Jedności Kresowian, to m.in.: msza św. w bazylice archikatedralnej św. Jana Chrzciciela na Starym Mieście, Marsz Godności Rzeczypospolitej z Pl. Zamkowego do Pl. Marszałka Józefa Piłsudskiego, Apel Poległych Obrońców Kresów przy Grobie Nieznanego Żołnierza (2 października) oraz msza św. w intencji o błogosławieństwo dla Polaków na Litwie w bazylice Najświętszego Serca Jezusowego (3 października).

 

W obchodach uczestniczą delegacje m.in.: Akcji Wyborczej Polaków na Litwie, Związku Polaków na Białorusi, Federacji Organizacji Polskich na Ukrainie, Stowarzyszenia Łagierników Żołnierzy Armii Krajowej.

 

„Idea Dnia Jedności Kresowian zrodziła się z potrzeby przywrócenia Polakom świadomość dziedzictwa Kresów Wschodnich Rzeczypospolitej jako wspólnej spuścizny ważnej dla bezpieczeństwa państwa, bytu narodu, jego tożsamości i kultury, z chęci nawiązania do dorobku prężnego, silnego i aktywnego polskiego narodu, który miał poczucie własnej wartości i dumy, a także z konieczności odbudowy zerwanych więzi pomiędzy rodzinami kresowymi” - napisano w liście, który przekazała PAP przewodnicząca Komitetu Organizacyjnego Dnia Jedności Kresowian Ewa Szakalicka.

 

„W tym roku mija 70. rocznica wysiedleń Polaków ze wschodnich województw II RP. Ok. 2 milionów osób opuściło swoje rodzinne strony. Rodziny często od wieków zasiedziałe na Kresach, ludzie z jednej miejscowości, z jednej parafii, a nawet z jednej rodziny zostali rozproszeni po całym świecie i utracili pomiędzy sobą kontakt” - napisano w liście.

 

Jak podkreślono, data obchodów Dnia Jedności Kresowian nie jest przypadkowa, bowiem 2 października 1413 roku w Horodle (wieś w województwie lubelskim) zawarto unię między Polską a Litwą.

 

„Była ona efektem mądrości politycznej Władysława Jagiełły - umocniła pozycję obu krajów na arenie międzynarodowej i okazała się fundamentem związku, który z obopólną korzyścią przetrwał aż do rozbiorów” - czytamy.

 

Szakalicka przekazała PAP również listę "13 postulatów Ruchu Kresowego".

 

Wśród nich znalazły się: "Ochrona Polaków-Zabużan przed niemieckimi roszczeniami na ziemiach odzyskanych"; "Ułatwienie Polakom-Zabużanom odzyskiwania ich dóbr lub uzyskania za nie odszkodowań, a także odzyskanie wszystkich archiwów dotyczących funkcjonowania Pierwszej i Drugiej Rzeczypospolitej"; "Penalizacja wszelkich przejawów ideologii szowinizmu ukraińskiego, białoruskiego i litewskiego".

 

Ruch postuluje też: "Przeprowadzenie repatriacji Polaków z terenów byłego Związku Sowieckiego (w szczególności z Kazachstanu)"; "Ustanowienie 11 Lipca Dniem Pamięci Męczeństwa Kresowian"; "Uznanie zbrodni wołyńsko-małopolskiej za ludobójstwo i ściganie z urzędu osób, które temu zaprzeczają"; "Utworzenie Funduszu na Rzecz Cywilnych Ofiar Ludobójstwa Ukraińskich Nacjonalistów".

 

Honorowy patronat nad obchodami Dnia Jedności Kresowian sprawuje prezydent RP Andrzej Duda.

PAP

[FOTO: facebook.com]

Warto poczytać

 1. Cieleckasmolensk 20.04.2018

  Cielecka śmieszkuje pod pomnikiem smoleńskim. Jak nisko trzeba upaść, by coś takiego robić?

  - Mnie się przede wszystkim podobało, że to nie jest Polak. To mógł być Francuz albo Amerykanin, ale nie Polak - tak mówiła niedawno o swoim mężu Magdalena Cielecka. Teraz aktorka drwi z ofiar poległych w katastrofie smoleńskiej. Krótko mówiąc, dno i metry mułu

 2. duda200402018 20.04.2018

  Prezydent Duda wyszedł do rodziców dzieci niepełnosprawnych i… szybko pożałował. To trzeba zobaczyć!

  Prezydent Andrzej Duda spotkał się z protestującymi

 3. 1270komunisci 20.04.2018

  Nie będzie zjednoczenia polskich komunistów

  Czarzasty: nie wystartujemy z Partią Razem w wyborach

 4. respectus19042018 19.04.2018

  Kolejny spot kampanii #RespectUs. Nie trzeba milionów, żeby pokazywać polską historię!

  W ostatnich miesiącach na temat mojej ojczyzny wypowiedzianych zostało wiele kłamstw. Teraz oczekują od nas przeprosin.

 5. 1270radalskaa 19.04.2018

  Dobra zmiana dla osób niepełnosprawnych

  Do końca września powstanie pierwsza w Polsce strategia działań na rzecz osób niepełnosprawnych - zapowiedziała w czwartek w Warszawie szefowa MRPiPS Elżbieta Rafalska.

 6. 1270chazan 19.04.2018

  Prof. Chazan nowym konsultantem ds. ginekologii i położnictwa

  Profesor Bogdan Chazan został świętokrzyskim konsultantem ds. ginekologii i położnictwa - poinformowała PAP w czwartek rzecznik wojewody świętokrzyskiego Diana Głownia. Na stanowisku zastąpił prof. Wojciecha Rokitę, który z pełnienia tej funkcji zrezygnował pod koniec ubiegłego roku.

 7. 1270onrad 19.04.2018

  Wniosek prezydenta Gdańska do ministra sprawiedliwości o delegalizację ONR

  Wniosek do ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry o delegalizację Obozu Narodowo-Radykalnego złożył w czwartek prezydent Gdańska Paweł Adamowicz. Jest to jego reakcja na zjazd i marsz ONR, który odbył się w sobotę w Gdańsku.

 8. 1270zalewska 19.04.2018

  "Wyprawka 300 zł dla uczniów nie wynika z jakichkolwiek oszczędności"

  Propozycja wyprawki 300 zł dla uczniów przed rozpoczęciem roku szkolnego absolutnie nie wynika z jakichkolwiek oszczędności; to są dodatkowe pieniądze, źródło finansowania zostało już wskazane - powiedziała w czwartek minister edukacji narodowej Anna Zalewska.

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook