Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Dlaczego ten deficyt taki niski?

29.09.2011

Rząd przyjął projekt ustawy budżetowej na 2012 rok. Projekt zakłada deficyt budżetowy w wysokości 35 miliardów złotych, wzrost PKB na poziomie 4 procent, a inflację 2,8 procent. W projekcie budżetu znalazł się zapis, mówiący, że dochody państwa osiągną poziom 292 mld 813 mln zł, a wydatki 327 mld 813 mln zł. Projekt zakłada, że w przyszłym roku w państwowej sferze budżetowej nie będzie wzrostu wynagrodzeń.

Dlaczego ten deficyt jest taki mały? – zastanawia się w rozmowie z portalem Stefczyk.info Mirosław Barszcz były wiceminister finansów. - W moim odczuciu plan obniżenia deficytu jest zbyt ambitny. Zastosowane środki oszczędności nie są wystarczające, by zmniejszyć dziurę budżetową aż tak znacząco” – mówi ekonomista. Jego zdaniem, oznacza to, że projekt jest nierealny, albo po wyborach czekają nas jakieś niespodzianki.

Minister finansów Jacek Rostowski, komentując projekt budżetu zapewniał, że rząd nie przewiduje, aby w przyszłym roku był w jakikolwiek sposób zagrożony 55-procentowy poziom relacji długu publicznego do PKB. Pewien tego nie jednak Mirosław Barszcz. Nasz rozmówca zaznacza, że wiele w tej sprawie zależało będzie od kursu walut. Część zadłużenia być może uda się ukryć, dzięki sprytnym przesunięciom księgowym, ale znaczna jego część została zaciągnięta w walutach obcych. To, czy zadłużenie przekroczy 55-procentowy próg zależeć więc będzie od kursów złotówki.

Budżet to najważniejsza ustawa, nad jaką pracuje Sejm każdego roku. Od niej zależy, jak będzie wyglądała polityka państwa. Jednak można odnieść wrażenie, że co roku nie budzi ona specjalnie wielkiego zainteresowania.

- To bardzo trudna materia do przeanalizowania. Być może dlatego nie budzi ona zainteresowania. Nawet w czasie prac sejmowych widać, że budżet budzi emocję w skali mikro, gdy okazuje się, że są pieniądze na jakąś inwestycję, a np. na inne nie. W dużej skali wydaję mi się, że tej materii wiele osób nie ogarnia – zaznacza Barszcz.

saż

[Fot. Wikipedia.pl]

CS145fotMINI

Czas Stefczyka 145/2017

PDF (8,85 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook