Jedynie prawda jest ciekawa


Dlaczego George Soros oddał swój majątek fundacji?

19.10.2017
soros19102017
Dlaczego George Soros oddał swój majątek fundacji?

George Soros, miliarder i aktywista polityczny, przekazał większość swojego majątku – aż 18 miliardów dolarów – założonej przez siebie fundacji Open Society. Według osób blisko związanych z OS ma to na celu zagwarantowanie jej istnienia nawet po śmierci Sorosa. Nie brak jednak takich, którzy uważają, że to zdarzenie ma drugie dno.

Soros dorobił się swoich pieniędzy jako jeden z pionierów na rynku funduszy hedgingowych. Już w 1979 roku zaczął wydawać swoje pieniądze na działalność polityczną. Początkowo przeznaczał je na walkę z komunizmem. W 1993 roku założył Open Society – fundację, która miała promować tzw. społeczeństwo otwarte według wizji filozofa Karla Poppera, którego był uczniem.

Pieniądze rządzą światem

Jego fundacja od dawna jest źródłem kontrowersji. Oskarża się ją o promowanie skrajnie lewicowych postulatów, takich jak np. aborcja na życzenie. Wiele osób uważa również, że ludzie Sorosa wykorzystują swoje pieniądze do destabilizacji politycznej. Zazwyczaj środki te są transferowane przez sieć innych fundacji i organizacji. Rząd Macedonii zwrócił się nawet do amerykańskiego kongresu o pomoc – gdyż według niego fundacja Sorosa wykorzystywała swoje środki i pieniądze z budżetu USA po to, aby doprowadzić do upadku rządzących krajem konserwatystów. Podobne zarzuty wysuwały przeciwko OS także Węgry.

Przekazanie fortuny na rzecz fundacji sprawiło, że OS stała się jedną z najbogatszych tego typu organizacji na świecie. W USA bogatsza jest jedynie fundacja założona przez Billa Gatesa. 18 miliardów dolarów to większa kwota, niż suma wydatków OS od początku jej istnienia.
Przekazanie tych pieniędzy, a także zmiany w strukturze władzy fundacji mają na celu, jak podaje Wall Street Journal powołując się na źródła w OS, zagwarantować istnienie i działanie fundacji po śmierci Sorosa. Miliarder ma w końcu 87 lat. I najwyraźniej nie wierzy, że jego spadkobiercy będą kontynuować jego dzieło.

Wielka gra

Jednak powodem takiego ruchu może nie być wcale troska o przyszłość OS – a zagwarantowanie funduszy na przyszłoroczną działalność polityczną. W przyszłym roku w USA będą bowiem miały miejsce bardzo ważne wybory do Kongresu. Przed Republikanami otwiera się realna możliwość nie tylko utrzymania większości w obu izbach – co powinno im przyjść bez większego trudu – ale także zdobycia większości kwalifikowanej 60 głosów w Senacie. Jeżeli im się to uda, to Demokraci stracą jakikolwiek wpływ na podejmowane uchwały. Obecnie czasami udaje im się zablokować Republikanów – obecna większość jest na tyle mała, że wystarczą trzy głosy sprzeciwu we własnej partii. Co więcej amerykański system polityczny dopuszcza tzw. filibustera, czyli blokadę mównicy mającą na celu zablokowanie głosowania nad ustawą – i Demokraci wielokrotnie go wykorzystywali. Większość kwalifikowana umożliwia przełamanie filibustera, co tym samym pozbawi lewicę jej ostatniej broni.

Jednak nie tylko liczba senatorów jest ważna. Amerykańskie partie nie są monolitami, a ostatnio wiele wskazuje, że elektorat Republikanów się radykalizuje. Najlepszym dowodem były prawybory w Alabamie mające wyłonić następcę Jeffa Sessionsa. Senator Luther Strange przegrał w nich, pomimo wsparcia partii, prezydenta i sporych funduszy, z radykalnie prawicowym Royem Moorem. Jeżeli podobne zdarzenia będą miały miejsce podczas przyszłorocznych wyborów, to Partia Republikańska może po nich skręcić zdecydowanie w prawo. A mając większość kwalifikowaną, mogą wprowadzić w USA zmiany, których efekty będą widoczne przez całe dziesięciolecia. Na przykład zlikwidować aborcję albo przeprowadzić zdecydowaną reformę systemu imigracyjnego.

Stawka jest wysoka i wiele osób spodziewa się, że Soros – jeden z największych sponsorów amerykańskiej lewicy – włączy się ostro do walki o zachowanie obecnego status quo. A z taką kwotą jego fundacja może naprawdę wiele zdziałać. 18 miliardów dolarów to bowiem trzykrotnie więcej, niż obie główne partie wydały w zeszłym roku na wszystkie kampanie wyborcze – łącznie z prezydencką.

Wiktor Młynarz

fot. georgesoros.com

Warto poczytać

 1. 1270rafalskaelz 23.05.2018

  Elżbieta Rafalska nie wyklucza włączenia w sprawę protestu osób niepełnosprawnych mediatora

  Szefowa MRPiPS Elżbieta Rafalska nie wyklucza włączenia mediatora w sprawę protestu osób niepełnosprawnych w Sejmie. "Różne warianty są możliwe" - mówiła minister w środę w Łomży (Podlaskie).

 2. truck23052018 23.05.2018

  Nowy pomysł na aktywizację uchodźców. Niemcy będą ich uczyć prowadzenia ciężarówek

  Jednym z powodów, dla których Niemcy przyjęli ogromne ilości uchodźców – o którym rzadko mówi się głośno – była chęć zapchania luk na rynku pracy tanią siłą roboczą.

 3. 1270annairadzio 23.05.2018

  Prawdziwy mąż stanu. Radek Sikorski żalił się żonie na J. Kaczyńskiego

  Mojemu mężowi po wypowiedzi Jarosława Kaczyńskiego było przykro i był wzburzony - zeznała w środę Anne Applebaum w procesie, który b. szef MSZ Radosław Sikorski wytoczył prezesowi PiS. Dodała, że takie wypowiedzi wpływają na to, jak Sikorski jest postrzegany za granicą.

 4. michnik23052018 23.05.2018

  Odpalił świecę dymną na spotkaniu z Adamem Michnikiem. Teraz skazał go sąd

  Na karę pół roku ograniczenia wolności w postaci 30 godzin prac społecznych na miesiąc skazał w środę Sąd Rejonowy w Płocku (Mazowieckie) 30-letniego Mateusza J., oskarżonego o odpalenie świecy dymnej na spotkaniu w tym mieście w 2017 r. z szefem "Gazety Wyborczej" Adamem Michnikiem.

 5. 1270policjasw 23.05.2018

  15-latka uratowała znajomą z internetu od śmierci

  15-latka z Jasienicy uratowała o rok starszą koleżankę z wirtualnego świata, która chciała popełnić samobójstwo. Zaniepokoił ją wpis w internecie. Powiadomiła o nim szkolnego pedagoga. Resztą zajęli się policjanci. Zdążyli w ostatniej chwili - podała policja.

 6. Laboratorium 22.05.2018

  Groźna choroba trafiła do Polski? Tajemniczy zgon w Świnoujściu

  Załoga statku, który przypłynął do Świnoujścia z Liberii, została objęta kwarantanną po tym, jak w niedzielę zmarł jeden z członków załogi. Procedury epidemiologiczne wprowadzono też w świnoujskim szpitalu. U drugiego marynarza z tego samego statku stwierdzono malarię

 7. Plotgranicawiki 22.05.2018

  Trump chce ogrodzić granicę z Meksykiem, Morawiecki z Białorusią i Ukrainą. Nie chodzi jednak o imigrantów

  Rząd we wtorek nie przyjął projektu dot. budowy płotu, który miałby chronić naszą wschodnią granicę przed ASF. Jak zapowiedział premier Mateusz Morawiecki, w ciągu siedmiu dni zbierze się zespół kilku ministrów, który przedyskutuje kwestię budowy tej zapory

 8. LegiaLechawantura 22.05.2018

  Morawiecki dosadnie o awanturze na meczu Legii z Lechem: nie ma tolerancji dla przemocy

  Premier Mateusz Morawiecki zapewnił we wtorek, że nie będzie tolerancji dla przemocy na stadionach piłkarskich

CS155fotMINI

Czas Stefczyka 155/2018

PDF (11,86 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook