Jedynie prawda jest ciekawa


Dera: Zmiany w ordynacji przeciw patologiom

26.01.2017

Zmiany w ordynacji samorządowej są wprowadzane po to, żeby nie dochodziło do sytuacji patologicznych - ocenił w czwartek prezydencki minister Andrzej Dera. Dodał, że wprowadzone zasady nie powinny dotyczyć osób, które obecnie pełnią funkcję wójtów, burmistrzów, prezydentów miast.

Propozycje zmian w ordynacji samorządowej zapowiedział niedawno prezes PiS Jarosław Kaczyński. Chodzi m.in. o ograniczenie do dwóch kadencji wójtów, burmistrzów i prezydentów miast. Zmiana miałaby obowiązywać już od najbliższych wyborów samorządowych w 2018 r. 

Kaczyński pytany w środę przez TVP Info o plany zmian w ordynacji wyborczej do samorządów, podkreślił, że jest to projekt już "zaawansowany". "My będziemy uchwalać ustawę taką, iż już w 2018 roku ci, którzy mają za sobą dwie kadencje nie będą mogli dalej kandydować na te same stanowiska. Natomiast jestem przekonany, że to zostanie zaskarżone, a co do decyzji TK, to po prostu nie wiem" - powiedział Kaczyński. 

Według niego, "nie mamy tutaj do czynienia z działaniem prawa wstecz, że te ograniczenia, które wyrastają z tej zasady, odnoszą się po prostu do innych dziedzin". "Tutaj nie ma takich praw, które by były wstecz naruszane. Ale oczywiście Trybunał Konstytucyjny będzie musiał to rozstrzygnąć" - powiedział szef PiS. 

Dera zapytany w czwartek w Sejmie przez dziennikarzy o zarzuty opozycji, według której propozycje te są niszczeniem małych ojczyzn, pomimo tego, że jest w nich dobry gospodarz, odpowiedział: "Tak samo można zadać pytanie, dlaczego prezydent Stanów Zjednoczonych, który pełni funkcję organu wykonawczego (...) dlaczego dobry prezydent nie może być dożywotnio?". 

Przekonywał, że "pewne zabezpieczenia" wprowadzane są po to, żeby - jak wskazał - "nie dochodziło do sytuacji patologicznych". 

"W małych gminach wójt czy burmistrz jest największym pracodawcą. Tworzą się niestety takie sytuacje, o których mówią mieszkańcy tych miejscowości, że wszystko zależy od wójta, wszystko jest wójtowi, czy burmistrzowi, podporządkowane. Nie ma żadnej w tym momencie opozycji, bo wszyscy się boją, bo stracą pracę, bo jest to system uzależnień" - mówił Dera. 

"Żeby temu zapobiegać w innych demokracjach wymyślono te ograniczenia i czas najwyższy, żeby w Polsce takie ograniczenie również było" - powiedział prezydencki minister. 

Ocenił, że "wokół tego nie powinno być większego problemu, czy wielkie dyskusji", ponieważ - jak uzasadniał - "w starszych niż nasza demokracja takie zabezpieczenia funkcjonują". 

Według niego proponowane zmiany nie powinny objąć osób, które obecnie pełnią funkcje wójtów, burmistrzów i prezydentów. 

"Jeśli tworzymy prawo, to każdy kandydując na dane stanowisko musi wiedzieć z czym to się wiąże i to ograniczenie może spowodować, że wielu ludzi nie będzie chciało kandydować" – stwierdził prezydencki minister. Podkreślił, że powinni oni tę wiedzę mieć wcześniej - zanim podejmą decyzję. 

ak/PAP

[fot. YouTube/TV Republika]

Warto poczytać

 1. 1270lunapark 22.07.2018

  Dramat na wesołym miasteczku w Polsce. Zginął chłopiec

  9-letni chłopiec zmarł po wypadku, do jakiego doszło w niedzielę w wesołym miasteczku w Szczytnie (Warmińsko-mazurskie). Według policji do wypadku doszło w wyniku awarii karuzeli. Lunapark zamknięto.

 2. 1270rozlewkrwijpg 22.07.2018

  "Opozycja chce, żeby w Polsce doszło do rozlewu krwi"

  Mam wrażenie, że opozycja chce, żeby w Polsce doszło do rozlewu krwi - powiedział w niedzielę szef gabinetu politycznego premiera Marek Suski, komentując ostatnie ataki na biura poselskie PiS.

 3. sasin-22072018 22.07.2018

  Czarczasty grozi więzieniem politykom PiS oraz sędziom. Bezbłędna odpowiedź Sasina

  Robimy to, na co umówiliśmy się z Polakami, umawialiśmy się na radykalną reformę sądownictwa - mówił w niedzielę szef KSRM Jacek Sasin. "Będziecie siedzieć, a sędziowie, którzy pójdą na współpracę z wami, zostaną zwolnieni z wykonywania zawodu" - odpowiedział szef SLD Włodzimierz Czarzasty

 4. dawid-winiarski-22072018 22.07.2018

  Cudowne uzdrowienie czy symulacja? Co tak naprawdę się stało nowemu męczennikowi opozycji

  Ostatnie posiedzenie Sejmu wzbudziło spore zainteresowanie opinii publicznej

 5. pispzpr21072018 22.07.2018

  Zdewastowano biura parlamentarzystów PiS. Wandale pomazali je farbą

  Przed wejściem do biura pojawił się napis: "Czas na sąd ostateczny", a na drzwiach i oknach napisano: "PZPR".

 6. monika-miller 21.07.2018

  Seksowna wnuczka Leszka Millera wyjawiła swój sekret. Ostra reakcja dziadka!

  Monika Miller to prawdziwa gwiazda mediów społecznościowych. Znana jest jest nie tylko z powodu swojej urody i dużej liczby tatuaży. Wnuczka Leszka Millera lubi też zaskoczyć media oryginalną i ciekawą wypowiedzią. Nie inaczej było ostatnio, gdy... pochwaliła się swoją biseksualną orientacją.

Wiadomości ze świata

więcej
CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook