Jedynie prawda jest ciekawa


Dera: Zmiany w ordynacji przeciw patologiom

26.01.2017

Zmiany w ordynacji samorządowej są wprowadzane po to, żeby nie dochodziło do sytuacji patologicznych - ocenił w czwartek prezydencki minister Andrzej Dera. Dodał, że wprowadzone zasady nie powinny dotyczyć osób, które obecnie pełnią funkcję wójtów, burmistrzów, prezydentów miast.

Propozycje zmian w ordynacji samorządowej zapowiedział niedawno prezes PiS Jarosław Kaczyński. Chodzi m.in. o ograniczenie do dwóch kadencji wójtów, burmistrzów i prezydentów miast. Zmiana miałaby obowiązywać już od najbliższych wyborów samorządowych w 2018 r. 

Kaczyński pytany w środę przez TVP Info o plany zmian w ordynacji wyborczej do samorządów, podkreślił, że jest to projekt już "zaawansowany". "My będziemy uchwalać ustawę taką, iż już w 2018 roku ci, którzy mają za sobą dwie kadencje nie będą mogli dalej kandydować na te same stanowiska. Natomiast jestem przekonany, że to zostanie zaskarżone, a co do decyzji TK, to po prostu nie wiem" - powiedział Kaczyński. 

Według niego, "nie mamy tutaj do czynienia z działaniem prawa wstecz, że te ograniczenia, które wyrastają z tej zasady, odnoszą się po prostu do innych dziedzin". "Tutaj nie ma takich praw, które by były wstecz naruszane. Ale oczywiście Trybunał Konstytucyjny będzie musiał to rozstrzygnąć" - powiedział szef PiS. 

Dera zapytany w czwartek w Sejmie przez dziennikarzy o zarzuty opozycji, według której propozycje te są niszczeniem małych ojczyzn, pomimo tego, że jest w nich dobry gospodarz, odpowiedział: "Tak samo można zadać pytanie, dlaczego prezydent Stanów Zjednoczonych, który pełni funkcję organu wykonawczego (...) dlaczego dobry prezydent nie może być dożywotnio?". 

Przekonywał, że "pewne zabezpieczenia" wprowadzane są po to, żeby - jak wskazał - "nie dochodziło do sytuacji patologicznych". 

"W małych gminach wójt czy burmistrz jest największym pracodawcą. Tworzą się niestety takie sytuacje, o których mówią mieszkańcy tych miejscowości, że wszystko zależy od wójta, wszystko jest wójtowi, czy burmistrzowi, podporządkowane. Nie ma żadnej w tym momencie opozycji, bo wszyscy się boją, bo stracą pracę, bo jest to system uzależnień" - mówił Dera. 

"Żeby temu zapobiegać w innych demokracjach wymyślono te ograniczenia i czas najwyższy, żeby w Polsce takie ograniczenie również było" - powiedział prezydencki minister. 

Ocenił, że "wokół tego nie powinno być większego problemu, czy wielkie dyskusji", ponieważ - jak uzasadniał - "w starszych niż nasza demokracja takie zabezpieczenia funkcjonują". 

Według niego proponowane zmiany nie powinny objąć osób, które obecnie pełnią funkcje wójtów, burmistrzów i prezydentów. 

"Jeśli tworzymy prawo, to każdy kandydując na dane stanowisko musi wiedzieć z czym to się wiąże i to ograniczenie może spowodować, że wielu ludzi nie będzie chciało kandydować" – stwierdził prezydencki minister. Podkreślił, że powinni oni tę wiedzę mieć wcześniej - zanim podejmą decyzję. 

ak/PAP

[fot. YouTube/TV Republika]

Warto poczytać

 1. Berlinwiki 20.04.2018

  Nadchodzi ocieplenie na linii Polska-Niemcy? "Mamy podobne poglądy"

  Polska i Niemcy maja podobne poglądy na zagrożenia za strony Rosji, reformę struktury dowódczej NATO i rolę UE w sprawach bezpieczeństwa - powiedział szef BBN Paweł Soloch, który w piątek wrócił z rozmów w Berlinie

 2. PomnikACwiki 20.04.2018

  Postkomuna w praktyce. Represjonowani w PRL skazani za zamalowanie sierpa i młota!

  Byli olsztyńscy opozycjoniści muszą zapłacić za usunięcie z Pomnika Wdzięczności farby, którą pomalowali symbole sierpa i młota - uznał w piątek sąd rejonowy w Olsztynie. O zwrot kosztów oczyszczenia monumentu pozostającego w rejestrze zabytków wystąpiła gmina

 3. Cieleckasmolensk 20.04.2018

  Cielecka śmieszkuje pod pomnikiem smoleńskim. Jak nisko trzeba upaść, by coś takiego robić?

  - Mnie się przede wszystkim podobało, że to nie jest Polak. To mógł być Francuz albo Amerykanin, ale nie Polak - tak mówiła niedawno o swoim mężu Magdalena Cielecka. Teraz aktorka drwi z ofiar poległych w katastrofie smoleńskiej. Krótko mówiąc, dno i metry mułu

 4. duda200402018 20.04.2018

  Prezydent Duda wyszedł do rodziców dzieci niepełnosprawnych i… szybko pożałował. To trzeba zobaczyć!

  Prezydent Andrzej Duda spotkał się z protestującymi

 5. 1270komunisci 20.04.2018

  Nie będzie zjednoczenia polskich komunistów

  Czarzasty: nie wystartujemy z Partią Razem w wyborach

 6. respectus19042018 19.04.2018

  Kolejny spot kampanii #RespectUs. Nie trzeba milionów, żeby pokazywać polską historię!

  W ostatnich miesiącach na temat mojej ojczyzny wypowiedzianych zostało wiele kłamstw. Teraz oczekują od nas przeprosin.

 7. 1270radalskaa 19.04.2018

  Dobra zmiana dla osób niepełnosprawnych

  Do końca września powstanie pierwsza w Polsce strategia działań na rzecz osób niepełnosprawnych - zapowiedziała w czwartek w Warszawie szefowa MRPiPS Elżbieta Rafalska.

 8. 1270chazan 19.04.2018

  Prof. Chazan nowym konsultantem ds. ginekologii i położnictwa

  Profesor Bogdan Chazan został świętokrzyskim konsultantem ds. ginekologii i położnictwa - poinformowała PAP w czwartek rzecznik wojewody świętokrzyskiego Diana Głownia. Na stanowisku zastąpił prof. Wojciecha Rokitę, który z pełnienia tej funkcji zrezygnował pod koniec ubiegłego roku.

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook