Jedynie prawda jest ciekawa


Dera: wstydem jest to, że Węgrzy zdążyli odsłonić pomnik smoleński przed Polakami

07.04.2018
1270pomniksmolenskibudapest
Dera: wstydem jest to, że Węgrzy zdążyli odsłonić pomnik smoleński przed Polakami

Odsłonięcie pomnika ofiar katastrofy smoleńskiej to powinna być uroczystość, która łączy, bo katastrofa dotknęła wszystkich - mówił prezydencki minister Andrzej Dera. Dodał, że wstydem jest to, że Węgrzy zdążyli odsłonić pomnik przed Polakami. Zdaniem opozycji pomnik postawiono z naruszeniem prawa.

Szef KPRM Jacek Sasin, komentując w radiowej Trójce decyzję PO o nieuczestniczeniu w uroczystości odsłonięcia pomnika ofiar katastrofy smoleńskiej na Placu Piłsudskiego, powiedział: "Nikt ich za uszy tam nie będzie ciągnął, tylko tyle mogę na ten temat powiedzieć. Nie chcą, to nie. Chcą dalej tę wojnę toczyć, to nie mamy na to wpływu. My rękę wyciągnęliśmy, została odtrącona. Trudno".

Prezydencki minister Andrzej Dera powiedział w sobotę, że odsłonięcie pomnika to "powinna być godna uroczystość, która łączy, bo katastrofa dotknęła wszystkie siły polityczne w naszym kraju". "Wstydem jest to, że Węgrzy zdążyli odsłonić pomnik przed Polakami, że my jako Polacy nie potrafiliśmy tego zrobić; wstydem jest to, że pani prezydent (Warszawy) Hanna Gronkiewicz-Waltz i Platforma blokowała powstanie tego pomnika, bo tu się zgadzam - ten pomnik powinien powstać dużo, dużo wcześniej i powinien łączyć a nie dzielić" - powiedział Dera.

Jarosław Kalinowski z PSL powiedział, że decyzję o tym, czy przedstawiciele ludowców będą uczestniczyć w uroczystości odsłonięcia pomnika podejmie lider ludowców Władysław Kosiniak-Kamysz. "Problem jest taki tego pomnika - i na wiele lat pozostanie - że ten pomnik został zbudowany z naruszeniem prawa i na kłamstwie smoleńskim, że jest to zamach" - mówił Kalinowski. "Przede wszystkim dla nas się liczy pamięć o tych, którzy zginęli i dlatego Kosiniak-Kamysz pewnie tam będzie i my też tam będziemy" - dodał.

Wicemarszałek Sejmu Stanisław Tyszka (Kukiz'15) zapowiedział, że nie weźmie udziału w uroczystości. Podkreślił, że "pomniki powinny łączyć a nie dzielić, powinny budować wspólnotę a nie wprowadzać podziały i podgrzewać negatywne emocje". Powiedział, że pomnik postawiono bez konsultacji w mieszkańcami Warszawy, urbanistami i architektami, zaburza koncepcję Placu Piłsudskiego i "jest zrobiony siłowo".

Posłowie PO i Nowoczesnej już wcześniej zapowiedzieli, że 10 kwietnia nie wezmą udziału w uroczystości odsłonięcia pomnika ofiar katastrofy smoleńskiej na Placu Piłsudskiego. W sobotę przedstawiciele tych partii Paweł Rabiej (Nowoczesna) i Rafał Grupiński podtrzymali to stanowisko.

Rabiej ocenił, że okoliczności, w których powstał ten pomnik "rzucają się bardzo głębokim cieniem na pamięć ofiar katastrofy smoleńskiej". "Jest wiele innych pomników, jest na Powązkach, są groby lokalne, także nasi posłowie będą brali udział w tych uroczystościach, które będą się odbywały lokalnie" - powiedział polityk Nowoczesnej.

Grupiński ocenił w Trójce, że "jest to pomnik o wyłącznie partyjnej pamięci, jednostronnej pamięci o ofiarach katastrofy smoleńskiej, postawiony z naruszeniem prawa, wbrew decyzjom władz samorządowych Warszawy, bez w istocie uwzględnienia historycznego wyglądu tego miejsca, z zawłaszczeniem przez ministra skarbu Placu Piłsudskiego i zabrania go mieszkańcom Warszawy". Dodał, że do komitetu budowy tego pomnika "nie zaproszono nikogo spoza rodzin z kręgu środowiska PiS-u".

10 kwietnia w Warszawie zaplanowano państwowe obchody; uroczystości przygotował też stołeczny ratusz. Uroczystości państwowe rozpoczną się rano od mszy w intencji ofiar katastrofy, w kościele seminaryjnym przy Krakowskim Przedmieściu. Po mszy ma odbyć się apel pamięci przed Pałacem Prezydenckim. Po południu rozpocznie się uroczystość oficjalna z udziałem najwyższych władz państwowych, na pl. Piłsudskiego. Między innymi zostanie odsłonięty pomnik ofiar tragedii smoleńskiej oraz wmurowanie kamienia węgielnego pod pomnik prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego. Wieczorem zostanie odprawiona msza w bazylice Archikatedralnej; po niej odbędzie się marsz pamięci.

Organizatorem państwowych obchodów jest wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński. Obchody organizowane przez ratusz zaplanowano przy kwaterze smoleńskiej na Cmentarzu Powązkowskim. (PAP)

autorka: Olga Zakolska

 


Warto poczytać

 1. tuskkaczynski15072018 15.07.2018

  Tusk kontra Kaczyński? Jaki: Scenariusz nie do zrealizowania

  Donald Tusk chce się zmierzyć w wyborach prezydenckich z liderem PiS, a nie marionetkami - powiedział Marcin Kierwiński (PO). Według Patryka Jakiego (Zjednoczona Prawica), Tusk tworzy scenariusz nie do zrealizowania, bo nie chce walczyć z prezydentem Andrzejem Dudą.

 2. monciak15072018 15.07.2018

  Nowy pomysł na walkę z narkotykami. Terapeuci od uzależnień wyjdą na ulice Sopotu

  Sopot uruchomił program, w ramach którego w weekendowe noce na głównych ulicach miasta dyżurować będą terapeuci uzależnień. Podpowiedzą oni osobom, które wpadły w nałóg lub są nim zagrożone, gdzie szukać pomocy.

 3. wassermann03072018 15.07.2018

  Kiedy przesłuchanie Donalda Tuska w sprawie Amber Gold? Wassermann: W przyszłym tygodniu ustalimy termin

  W przyszłym tygodniu sejmowa komisja śledcza ds. Amber Gold ustali termin przesłuchania b. premiera, a obecnie szefa Rady Europejskiej Donalda Tuska - poinformowała PAP przewodnicząca komisji Małgorzata Wassermann (PiS). Jak dodała jego przesłuchanie może się odbyć po 20 września.

 4. 1270birkenau 14.07.2018

  Obcokrajowcy chcieli wynieść z muzeum Auschwitz-Birkenau cegły z krematorium

  Dwójka obcokrajowców chciała wynieść z terenu muzeum Auschwitz-Birkenau cegły pochodzące z krematorium. Na miejscu policjanci prowadzą czynności z udziałem podejrzanych - poinformował PAP sierżant Mateusz Drwal z zespołu prasowego małopolskiej policji.

 5. 1270mmczuk 14.07.2018

  Dobiega końca proces przeciwko M. Maleńczukowi o napaść na działacza pro-life

  Przed krakowskim sądem dobiega końca proces o naruszenie nietykalności cielesnej, jaki muzykowi Maciejowi Maleńczukowi wytoczył z prywatnego oskarżenia działacz pro-life. Jak poinformował sąd na ostatniej rozprawie, wyrok może zostać ogłoszony we wtorek.

 6. 1270grunwald 14.07.2018

  Kolejne wspaniałe zwycięstwo Polski i Litwy nad Niemcami

  W sobotę na Polach Grunwaldzkich wojska polsko-litewskie znów pokonały armię Zakonu Krzyżackiego. W inscenizacji słynnej bitwy sprzed 608 lat wzięło udział 1,3 tys. rekonstruktorów, a rycerskim zmaganiom kibicowało 15 tys. widzów.

 7. pyton11072018 14.07.2018

  Poszukiwania pytona utrudnione przez pogodę

  Nad Wisłą w okolicach Konstancina-Jeziornej (woj. mazowieckie) trwająposzukiwania pytona tygrysiego, którego wylinkę znaleziono na brzegu rzeki w ubiegłym tygodniu. Jak poinformowała PAP straż pożarna, sobotnie poszukiwania są utrudnione ze względu na deszczową pogodę

 8. spiacy-komorowski-14072018 14.07.2018

  Zdjęcie śpiącego Komorowskiego stało się hitem. Zobacz opinie po Zgromadzeniu Narodowym

  Wczorajsze Zgromadzenie Narodowe z okazji 550-lecia powstania polskiego parlamentaryzmu wzbudziło szerokie zainteresowanie opinii publicznej. Nie tylko z powodu samej uroczystości, przemówienia najważniejszych polityków, ale także z powodu zachowania totalnej opozycji

Wiadomości ze świata

więcej
CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook