Jedynie prawda jest ciekawa


Dera: Warto rozmawiać o relacjach z sądownictwem

14.02.2017

- Trzeba rozmawiać i trzeba tak zmieniać prawo, żeby relacje między sądownictwem a innymi władzami były na właściwym poziomie - powiedział prezydencki minister Andrzej Dera.

- Trzeba rozmawiać i trzeba tak zmieniać prawo, żeby relacje między sądownictwem a innymi władzami były na właściwym poziomie - powiedział prezydencki minister Andrzej Dera, odnosząc się do spotkania Andrzeja Dudy z organizacjami prawniczymi.

Pytany we wtorek w Polskim Radiu 24 o zapowiadane na 20 lutego spotkanie prezydenta Andrzeja Dudy z przedstawicielami organizacji prawniczych, które apelowały do niego o pomoc w zażegnaniu kryzysu wymiaru sprawiedliwości, Dera powiedział, że "to będzie rozmowa o polskim wymiarze sprawiedliwości".

Jego zdaniem "będzie tam merytoryczna dyskusja i zobaczymy po tym spotkaniu, jakie będą konsekwencje tego spotkania". "To ma być spotkanie, na którym myślę, że będą wyartykułowane te uwagi, te obawy, które są w tych środowiskach" - ocenił.

Dera, pytany czy jego zdaniem prawników niepokoją najbardziej zmiany dotyczące ewentualnego wpływu polityków na wybór sędziów Krajowej Rady Sądownictwa, odpowiedział, że "w ten sposób jest to dzisiaj artykułowane, natomiast trzeba popatrzeć jak to funkcjonuje w innych państwach; takie modele, które w tej chwili w Polsce się chce wprowadzić istnieją w innych krajach, które - nikt nie ma najmniejszej wątpliwości - są krajami demokratycznymi".

"Byłem pięć lat w Krajowej Radzie Sądownictwa i sam zauważyłem jedną rzecz, która mnie dziwiła i powiem szczerze nie za bardzo to rozumiałem - w Polsce na przykład 70-80 procent sędziów jest sędziami sądów rejonowych, a ani jednego przedstawiciela sądów rejonowych nie było w Krajowej Radzie Sądownictwa" - powiedział. Zdaniem Dery trudno mówić o reprezentatywności środowiska sędziowskiego, "jeżeli 80 procent sędziów w ogóle nie jest w tej radzie reprezentowanych, więc tu widać, że są problemy". "Warto o tym rozmawiać i moim zdaniem trzeba to zmieniać, żeby te relacje między sądownictwem a innymi władzami były na właściwym poziomie. Żeby te relacje były dobre i żeby to spowodowało tak naprawdę podniesienie tego poczucia sprawiedliwości w naszym społeczeństwie" - dodał.

Minister był też pytany jak prezydent zareagował na apel prezesa Prawa i Sprawiedliwości Jarosława Kaczyńskiego, że rząd w rozwiązaniu problemów dotyczących walutowych kredytów hipotecznych nie może podejmować działań, które doprowadzą do zachwiania systemu bankowego, a frankowicze powinni szukać pomocy w sądach. Jak odparł, "to nie jest apel pana prezesa, tylko to jest stwierdzenie faktów". Przypomniał, że toczą się już procesy w polskich sądach i "jest już przecież szereg wyroków, które są korzystne dla frankowiczów".

Dopytywany, czy szanse na wejście w życie projektów ustaw dotyczących kredytów walutowych są duże, Dera odpowiedział twierdząco. "Pan prezydent po naprawdę głębokiej, pogłębionej analizie przygotował projekt, który ma spowodować to, że frankowicze otrzymają te spready. Sprawa jest bardzo złożona, bardzo trudna, a odpowiedzialność prezydenta za system bankowy spowodowała, że mamy taki projekt a nie inny" - podkreślił.

[fot. Adrian Grycuk/commons.wikimedia.org]

(PAP)/ems

Warto poczytać

 1. Tusk23042018 23.04.2018

  "Tusk powinien być napiętnowany za szkodliwe decyzje ws. Smoleńska"

  Donald Tusk powinien być napiętnowany za szkodliwe decyzje jakie podejmował po katastrofie smoleńskiej; obiecywał, że państwo zrobi wszystko, by szybko i skutecznie ją wyjaśnić i tutaj skłamał - podkreślił w poniedziałek szef KSRM Jacek Sasin

 2. duda08032018 23.04.2018

  Prezydent pod ostrzałem. Namawiają go do zmiany decyzji

  Referendum konsultacyjne ws. konstytucji to autorski pomysł prezydenta Andrzeja Dudy; wycofanie się z niego byłoby dobry krokiem - ocenił w poniedziałek szef KSRM Jacek Sasin. Jego zdaniem referendum ma sens wtedy, gdy poddaje się pod nie "pewne gotowe propozycje"

 3. JanPawelIIwiki 23.04.2018

  Były kamerdyner Jana Pawła II przerywa milczenie

  Były kamerdyner Jana Pawła II Angelo Gugel ujawnił, że przed inauguracją pontyfikatu papież przeczytał mu przygotowaną homilię i poprosił o pomoc z włoskim akcentem. Dziennikowi "Corriere della Sera" opowiedział, że widział papieża odprawiającego egzorcyzmy

 4. brudzinski22042018 22.04.2018

  Wiceprezes PiS: "Powinniśmy się bać i czuć odpowiedzialność przed narodem"

  Podczas spotkania w Kostrzynie nad Odrą (Lubuskie) szef MSWiA i wiceprezes PiS Joachim Brudziński powiedział, że jego partia nie obawia się "totalnej opozycji" czy zagranicy, ale musi czuć odpowiedzialność przed narodem.

 5. donald220420218 22.04.2018

  Donald Tusk świętuje urodziny. Dostał radę od przyjaciół, którą pochwalił się w sieci

  - Moi przyjaciele przekonali mnie, bym w 61 urodziny wystartował z Instagramem. Więc zacząłem z drobną pomocą moich wnuków – napisał na Twitterze Donald Tusk.

 6. biedron22042018 22.04.2018

  Robert Biedroń namawia do obalenia rządu? I narzeka: "Bycie Polakiem stało się obciachem"

  "Wszystko co sprawi, że odsuniemy te niedemokratyczne siły od władzy jest dobre"

 7. pmm22042018 22.04.2018

  PiS przedstawi nowe rozwiązania dla niepełnosprawnych. Premier Morawiecki zdradza szczegóły

  "Chcemy, żeby Polska była wielka i za rok, i za dziesięć lat, i za sto lat"

 8. Andruszkiewiczwpolsce 22.04.2018

  Te oskarżenia oburzyły Andruszkiewicza. "Jesteście chorzy z nienawiści, leczcie się"

  Posła koła Wolni i Solidarni oburzyły "oskarżenia" pod własnym adresem. Swoim oponentom zasugerował... pójście do lekarza

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook