Jedynie prawda jest ciekawa


Dera: Polska jest bardzo ważnym parterem na arenie światowej

23.01.2018
1270dudaprezydent01
Dera: Polska jest bardzo ważnym parterem na arenie światowej

Polska jako niestały członek Rady Bezpieczeństwa ONZ jest bardzo ważnym parterem na arenie światowej - ocenił we wtorek prezydencki minister Andrzej Dera. Podkreślił, że na Forum w Davos z prezydentem Andrzejem Dudą chcą się spotkać przedstawiciele świata politycznego i gospodarczego.

Światowe Forum Ekonomiczne w Davos odbędzie się w dniach 23-26 stycznia. Polskę reprezentować będzie prezydent Andrzej Duda i premier Mateusz Morawiecki.

Dera powiedział we wtorek w TVP INFO, że Forum w Davos "jest tym miejscem, gdzie można się spotkać, porozmawiać, gdzie można załatwiać różne interesy".

"Polska w momencie, kiedy staliśmy się od 1 stycznia niestałym członkiem Rady Bezpieczeństwa ONZ, jest bardzo ważnym parterem na arenie światowej, z panem prezydentem, który jest przedstawicielem Polski w tym Forum, chcą się spotykać różni przedstawiciele świata politycznego i gospodarczego" - powiedział prezydencki minister.

Wskazał, że prezydent spotka się m.in. z "przedstawicielami Bliskiego Wschodu", z królem Jordanii i prezesami firm globalnych. Tematem rozmów będzie także Trójmorze, czyli zainicjowana przez prezydenta Dudę, idea m.in. budowy połączeń infrastrukturalnych między państwami leżącymi wokół Morza Bałtyckiego, Adriatyckiego i Czarnego.

"Bardzo dobrze, że Polskę reprezentują najważniejsi politycy w naszym kraju, czyli prezydent Rzeczypospolitej i premier" - ocenił prezydencki minister.

Do szwajcarskiego kurortu pod koniec stycznia co roku zjeżdżają światowi przywódcy polityczni, prezesi największych firm i organizacji pozarządowych oraz intelektualiści. Davos to nie tylko konferencja naukowa, ale także okazja do nieformalnych rozmów światowych liderów politycznych i biznesowych. Forum obejmuje kolacje i panele dyskusyjne, dotyczące globalnych trendów społecznych i gospodarczych.

Dera był także pytany o zaplanowane na piątek spotkanie prezydenta Dudy z sekretarzem stanu USA Rexem Tillersonem. "To jest kolejna bardzo ważna wizyta przedstawiciela administracji amerykańskiej w Polsce, pokazująca, że Polska jest bardzo ważnym parterem dla Stanów Zjednoczonych" - ocenił. Wskazał, że wśród tematów, które będą poruszone na spotkaniu, są m.in. współpraca energetyczna i wojskowa oraz współpraca w ramach Rady Bezpieczeństwa ONZ. (PAP)

autor: Olga Zakolska, fot. 

Warto poczytać

 1. 1270andrewdudin 26.04.2018

  Prezydent: postęp cywilizacyjny kluczowy w budowaniu przyszłości Polski

  Obecnie piszemy nowy rozdział w dziejach Polski, budujemy jej przyszłość na kolejne stulecie, a postęp cywilizacyjny jest kluczowym elementem tego procesu - napisał prezydent Andrzej Duda w liście do Federacji Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych Naczelnej Organizacji Technicznej.

 2. 1270moraiweckipm 26.04.2018

  Morawiecki: Polska powinna być centralnym hubem dla gazu amerykańskiego

  Polska otwiera ramiona dla dostawców gazu ze Stanów Zjednoczonych i chciałaby być centralnym hubem dla gazu amerykańskiego na Europę Środkową - mówił w czwartek premier Mateusz Morawiecki podczas polsko-amerykańskiego szczytu gospodarczego.

 3. 1270rafalskamin 26.04.2018

  Rząd przyjął projekt podwyższający rentę socjalną dla osób niepełnosprawnych

  Rząd przyjął projekt ustawy o podwyższeniu renty socjalnej dla osób niepełnosprawnych, do wysokości minimalnej renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy; świadczenie wzrośnie z 865,03 zł do 1029,80 zł. Nowe przepisy mają wejść w życie 1 września, z mocą od 1 czerwca 2018 r.

 4. 1270schetynmapoasm 26.04.2018

  Schetyna: możemy wygrać wybory w 10-14 największych miastach

  Przewodniczący PO Grzegorz Schetyna ocenił w czwartek, że koalicja tworzona przez jego ugrupowanie i Nowoczesną może wygrać wybory samorządowe w 10-14 największych miastach. Jestem optymistycznie nastawiony po liście kandydatów, którą przedstawił PiS - dodał.

 5. 1270kaczoreknansa 26.04.2018

  Znamy kandydatów PiS na prezydentów miast wojewódzkich. Są mocne nazwiska

  Małgorzata Wassermann, Patryk Jaki i Kacper Płażyński - to chyba najmocniejsze nazwiska wśród zaprezentowanych przez PiS kandydatów na prezydentów miast wojewódzkich

 6. 1270szydlowa 26.04.2018

  Szydło: zaproponuję rządowi pomoc dla rodziców Alfiego Evansa

  Wicepremier Beata Szydło zapowiedziała, że zaproponuje w czwartek Radzie Ministrów pomoc dla rodziców niespełna dwuletniego Alfiego Evansa, który decyzją brytyjskiego sądu został odłączony od aparatury podtrzymującej życie. W jej ocenie "cywilizacja śmierci zaczyna zwyciężać".

 7. Westerplatte 25.04.2018

  Wojna o Westerplatte. Kto odpowiada za bałagan w miejscu uświęconym krwią Polaków?

  Zaczęło się niespełna tydzień temu od wpisu Pawła Adamowicza na Facebooku: – Urząd Miejski w Gdańsku odwiedził protegowany ministra w asyście kamer TVP - napisał prezydent Gdańska

 8. MagdalenaZukFB 25.04.2018

  Jej śmierć wstrząsnęła Polską. Jest raport śledczych z Egiptu

  Prokuratura prowadząca śledztwo ws. śmierci w Egipcie 27-letniej Magdaleny Żuk otrzymała od tamtejszych organów ścigania odpowiedź w ramach pomocy prawnej - poinformowała PAP w środę Prokuratura Krajowa. W związku z tym polskie śledztwo będzie przedłużone

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook