Jedynie prawda jest ciekawa


Dera: Polska jest bardzo ważnym parterem na arenie światowej

23.01.2018
1270dudaprezydent01
Dera: Polska jest bardzo ważnym parterem na arenie światowej

Polska jako niestały członek Rady Bezpieczeństwa ONZ jest bardzo ważnym parterem na arenie światowej - ocenił we wtorek prezydencki minister Andrzej Dera. Podkreślił, że na Forum w Davos z prezydentem Andrzejem Dudą chcą się spotkać przedstawiciele świata politycznego i gospodarczego.

Światowe Forum Ekonomiczne w Davos odbędzie się w dniach 23-26 stycznia. Polskę reprezentować będzie prezydent Andrzej Duda i premier Mateusz Morawiecki.

Dera powiedział we wtorek w TVP INFO, że Forum w Davos "jest tym miejscem, gdzie można się spotkać, porozmawiać, gdzie można załatwiać różne interesy".

"Polska w momencie, kiedy staliśmy się od 1 stycznia niestałym członkiem Rady Bezpieczeństwa ONZ, jest bardzo ważnym parterem na arenie światowej, z panem prezydentem, który jest przedstawicielem Polski w tym Forum, chcą się spotykać różni przedstawiciele świata politycznego i gospodarczego" - powiedział prezydencki minister.

Wskazał, że prezydent spotka się m.in. z "przedstawicielami Bliskiego Wschodu", z królem Jordanii i prezesami firm globalnych. Tematem rozmów będzie także Trójmorze, czyli zainicjowana przez prezydenta Dudę, idea m.in. budowy połączeń infrastrukturalnych między państwami leżącymi wokół Morza Bałtyckiego, Adriatyckiego i Czarnego.

"Bardzo dobrze, że Polskę reprezentują najważniejsi politycy w naszym kraju, czyli prezydent Rzeczypospolitej i premier" - ocenił prezydencki minister.

Do szwajcarskiego kurortu pod koniec stycznia co roku zjeżdżają światowi przywódcy polityczni, prezesi największych firm i organizacji pozarządowych oraz intelektualiści. Davos to nie tylko konferencja naukowa, ale także okazja do nieformalnych rozmów światowych liderów politycznych i biznesowych. Forum obejmuje kolacje i panele dyskusyjne, dotyczące globalnych trendów społecznych i gospodarczych.

Dera był także pytany o zaplanowane na piątek spotkanie prezydenta Dudy z sekretarzem stanu USA Rexem Tillersonem. "To jest kolejna bardzo ważna wizyta przedstawiciela administracji amerykańskiej w Polsce, pokazująca, że Polska jest bardzo ważnym parterem dla Stanów Zjednoczonych" - ocenił. Wskazał, że wśród tematów, które będą poruszone na spotkaniu, są m.in. współpraca energetyczna i wojskowa oraz współpraca w ramach Rady Bezpieczeństwa ONZ. (PAP)

autor: Olga Zakolska, fot. 

Warto poczytać

 1. Petruflickr 20.07.2018

  Skandaliczny wpis Petru! Polityk zaatakował Annę Walentynowicz

  Sejm przyjął dziś większością głosów uchwałę w sprawie ustanowienia roku 2019 Rokiem Anny Walentynowicz.

 2. nurowska20072018 20.07.2018

  To są plany totalnych? Nurowska: "Zrobiłam laleczkę Piotrowicza, wbijam szpilki". Odpowiedź Agnieszki Holland szokuje

  Sympatyzująca z KOD-em polska pisarka Maria Nurowska postanowiła kolejny raz włączyć się w polityczny spór toczący się w Polsce.

 3. duda08032018 20.07.2018

  Prezydent zapowiedział 2-dniowe referendum ws. zmian w Konstytucji

  Prezydent RP Andrzej Duda na piątkowej konferencji zapowiedział dwudniowe referendum dotyczące zmian w konstytucji, które ma się odbyć w dniach 10-11 listopada

 4. 1270zamkniete3opaze 20.07.2018

  Odrażająca manipulacja polskojęzycznej niemieckiej gazety

  To już wyższy poziom manipulacji. Dziennikarze „Gazety Wrocławskiej” z należącej do niemieckiego koncernu grupy Polska Press udowodnili, że im nie jest wszystko jedno. Kto według nich odpowiada za plagę sinic i pozamykane polskie plaże? Wiadomo – PiS

 5. mieszkowski-20072018 20.07.2018

  Polska kadra była słaba, bo brakowało jej graczy z Aryki oraz Azji? Przemówienie posła Nowoczesnej podbija sieć

  Przyczyn słabości polskiej reprezentacji na mundialu w Rosji doszukiwał się każdy, od piłkarskiego eksperta po zwykłego, niedzielnego kibica. W rolę krytyka, na sejmowej mównicy, wcielił się również poseł Nowoczesnej, Krzysztof Mieszkowski

 6. sasin-gersdorf-20072018 20.07.2018

  Sasin w mocnych słowach o Gersdorf: Jest emerytką, czy się jej to podoba, czy też nie

  Dotychczasowa I prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Gersdorf jest dzisiaj emerytką i powinna korzystać z wolnego czasu - powiedział w piątek w "Sygnałach dnia" w PR3 szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Jacek Sasin

 7. protest-20072018 20.07.2018

  Akt wandalizmu w trakcie protestu. Jego uczestnicy domagają się "sądu ostatecznego"

  "Czas na sąd ostateczny" - taki napis wykonany sprayem umieścili w nocy z czwartku na piątek na elewacji budynku sejmowego protestujący pod gmachem parlamentu

Wiadomości ze świata

więcej
CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook