Jedynie prawda jest ciekawa


Dera: Podtrzymano otwarcie na flankę wschodnią

26.05.2017

„Zostały podtrzymane ustalenia szczytu NATO w Warszawie, które otwierały NATO na flankę wschodnią i zostało to zatwierdzone nawet w perspektywie długofalowej, więc z tego powodu jesteśmy zadowoleni” - podkreślił w piątek prezydencki minister Andrzej Dera.

Dera został zapytany w Telewizji WP o najważniejsze ustalenia szczytu NATO w Brukseli. Jego zdaniem dla Polski najbardziej istotne jest potrzymanie ustaleń szczytu NATO w Warszawie. 

"Zostały podtrzymane ustalenia szczytu NATO w Warszawie, które otwierały NATO na flankę wschodnią i zostało to zatwierdzone nawet w perspektywie długofalowej, więc z tego powodu jesteśmy zadowoleni. Nie ma nic ważniejszego w takich relacjach niż stabilizacja i potwierdzenie obecności wojsk amerykańskich i natowskich w całej flance wschodniej" - zaznaczył. 

Minister podkreślił, że podczas szczytu NATO w Brukseli prezydent Andrzej Duda spotkał się m.in. z prezydentem Francji, Kanclerz Niemiec, z premier Wielkiej Brytanii. Podczas spotkań, podkreślił, doszło do ważnych ustaleń. 

Według Dery jednym z nich jest reaktywacja Trójkąta Weimarskiego, którego szczyt nie odbył się od 6 lat. "Jest deklaracja prezydenta Francji, który powinien być gospodarzem (szczytu); wyraził on chęć i jest tylko kwestia ustalenia terminu, myślę, że to będzie koniec sierpnia" - mówił prezydencki minister. 

Jego zdaniem Polska, Francja i Niemcy powinni spotykać się i rozmawiać o przyszłości Unii Europejskiej. "Dobrze, że do tego szczytu dojdzie, bo Polska, Niemcy, Francja to są bardzo silni partnerzy i warto ze sobą się spotykać i mówić o przyszłości Unii Europejskiej" - ocenił. 

Dera przypomniał również, o deklaracji prezydenta USA o przyjeździe do Polski, choć zaznaczył, że termin przylotu nie jest jeszcze znany. 

Dera odniósł się do zarzutów, które padły pod adresem Kancelarii Prezydenta w związku z podróżą jednym samolotem wielu ważnych osób w państwie m.in. prezydenta Andrzeja Dudy, szefa MON Antoniego Macierewicza, czy ministra MSZ Witolda Waszczykowskiego. W jego ocenie wszystko odbyło się zgodnie z prawem i zasadami bezpieczeństwa. 

"Nie ma się z czego tłumaczyć, to jest szukanie dziury w całym, wszystko odbyło się zgodnie z procedurami i zasadami bezpieczeństwa. A jeżeli coś jest zgodne z prawem, to lecimy jednym samolotem i oszczędzamy koszty, bo nie ma potrzeby rozdzielenia tej delegacji" – podkreślił.

 

ak/PAP

[fot. YouTube/Telewizja Republika]

Warto poczytać

 1. 1270sejmsenate 16.07.2018

  Spalone karty do głosowania i akta sądowe we wsi pod Warszawą

  W opuszczonej szopie w podwarszawskiej wsi Gołaszew znaleziono tysiące nadpalonych dokumentów. Były to akta sądowe i karty do głosowania w wyborach do Sejmu i Senatu. Trwa zabezpieczanie i wywożenie dokumentów przez policję

 2. strazgraniczna16072018 16.07.2018

  Straż Graniczna zatrzymała trzech imigrantów z Afryki. Dokąd zmierzali?

  Troje młodych imigrantów z Erytrei, którzy pieszo przekroczyli tzw. zieloną granicę z Ukrainy do Polski, zatrzymali funkcjonariusze Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej. Cudzoziemcy mieli być w podróży od kilku tygodni. Ich celem były Niemcy.

 3. 1270jezykias 16.07.2018

  Co trzeba mieć w głowie, żeby robić coś takiego. Sadysta z Zielonej Góry podpalił jeże

  Jak podają lokalne media, zielonogórska policja szuka sadysty, który morduje jeże. Tylko w zeszłym tygodniu zwyrodnialec zabił 9 małych jeżyków. Dziś znaleziono kolejne 4 martwe jeże. Ich spopielone zwłoki morderca podrzuca pod urząd miasta

 4. ziobro16072018 16.07.2018

  "Życiorys sędziego Iwulskiego jest symbolem, który pokazuje jeden z motywów reformy sądownictwa"

  Życiorys Józefa Iwulskiego, człowieka, który został wyznaczony przez Małgorzatę Gersdorf do pełnienia obowiązków Pierwszego Prezesa SN, jest symbolem, który pokazuje jeden z motywów, które legły u podstaw naszej reformy wymiaru sprawiedliwości.

 5. sondaztuskduda16072018 16.07.2018

  Sondaż: Duda wygrałby z Tuskiem w wyborach prezydenckich

  Z sondażu Pollster wykonanego na zlecenie „Super Expressu” wynika, że gdyby wybory prezydenckie odbyły się w najbliższą niedzielę, to stanowisko utrzymałby Andrzej Duda. Wygrałby on z Donaldem Tuskiem, który zająłby drugie miejsce.

 6. pogotowie12062018 16.07.2018

  Samochód wjechał w grupę pieszych. Nie żyje 13-letnia dziewczynka

  13-letnia dziewczynka zginęła, a jej rówieśniczka została ranna w wyniku wypadku, do którego doszło w nocy z niedzieli na poniedziałek w miejscowości Koryczany w powiecie zawierciańskim (Śląskie). Kierowane przez 19-latka auto wjechało tam w grupę idących poboczem pieszych.

 7. 1270peyt2u 16.07.2018

  To koniec Petru? Balcerowicz: Jest szkodnikiem, egocentryzm przesłania mu rozum

  - Merytorycznie jest bardzo dobry. Okazał się jednak niedojrzały politycznie. W efekcie szkodzi sobie, a przy okazji projektowi, który współtworzył. Najgorsze było jego zachowanie po przegranej w partii.

 8. tuskkaczynski15072018 15.07.2018

  Tusk kontra Kaczyński? Jaki: Scenariusz nie do zrealizowania

  Donald Tusk chce się zmierzyć w wyborach prezydenckich z liderem PiS, a nie marionetkami - powiedział Marcin Kierwiński (PO). Według Patryka Jakiego (Zjednoczona Prawica), Tusk tworzy scenariusz nie do zrealizowania, bo nie chce walczyć z prezydentem Andrzejem Dudą.

Wiadomości ze świata

więcej
CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook