Jedynie prawda jest ciekawa


Dera: Podtrzymano otwarcie na flankę wschodnią

26.05.2017

„Zostały podtrzymane ustalenia szczytu NATO w Warszawie, które otwierały NATO na flankę wschodnią i zostało to zatwierdzone nawet w perspektywie długofalowej, więc z tego powodu jesteśmy zadowoleni” - podkreślił w piątek prezydencki minister Andrzej Dera.

Dera został zapytany w Telewizji WP o najważniejsze ustalenia szczytu NATO w Brukseli. Jego zdaniem dla Polski najbardziej istotne jest potrzymanie ustaleń szczytu NATO w Warszawie. 

"Zostały podtrzymane ustalenia szczytu NATO w Warszawie, które otwierały NATO na flankę wschodnią i zostało to zatwierdzone nawet w perspektywie długofalowej, więc z tego powodu jesteśmy zadowoleni. Nie ma nic ważniejszego w takich relacjach niż stabilizacja i potwierdzenie obecności wojsk amerykańskich i natowskich w całej flance wschodniej" - zaznaczył. 

Minister podkreślił, że podczas szczytu NATO w Brukseli prezydent Andrzej Duda spotkał się m.in. z prezydentem Francji, Kanclerz Niemiec, z premier Wielkiej Brytanii. Podczas spotkań, podkreślił, doszło do ważnych ustaleń. 

Według Dery jednym z nich jest reaktywacja Trójkąta Weimarskiego, którego szczyt nie odbył się od 6 lat. "Jest deklaracja prezydenta Francji, który powinien być gospodarzem (szczytu); wyraził on chęć i jest tylko kwestia ustalenia terminu, myślę, że to będzie koniec sierpnia" - mówił prezydencki minister. 

Jego zdaniem Polska, Francja i Niemcy powinni spotykać się i rozmawiać o przyszłości Unii Europejskiej. "Dobrze, że do tego szczytu dojdzie, bo Polska, Niemcy, Francja to są bardzo silni partnerzy i warto ze sobą się spotykać i mówić o przyszłości Unii Europejskiej" - ocenił. 

Dera przypomniał również, o deklaracji prezydenta USA o przyjeździe do Polski, choć zaznaczył, że termin przylotu nie jest jeszcze znany. 

Dera odniósł się do zarzutów, które padły pod adresem Kancelarii Prezydenta w związku z podróżą jednym samolotem wielu ważnych osób w państwie m.in. prezydenta Andrzeja Dudy, szefa MON Antoniego Macierewicza, czy ministra MSZ Witolda Waszczykowskiego. W jego ocenie wszystko odbyło się zgodnie z prawem i zasadami bezpieczeństwa. 

"Nie ma się z czego tłumaczyć, to jest szukanie dziury w całym, wszystko odbyło się zgodnie z procedurami i zasadami bezpieczeństwa. A jeżeli coś jest zgodne z prawem, to lecimy jednym samolotem i oszczędzamy koszty, bo nie ma potrzeby rozdzielenia tej delegacji" – podkreślił.

 

ak/PAP

[fot. YouTube/Telewizja Republika]

Warto poczytać

 1. Westerplatte 25.04.2018

  Wojna o Westerplatte. Kto odpowiada za bałagan w miejscu uświęconym krwią Polaków?

  Zaczęło się niespełna tydzień temu od wpisu Pawła Adamowicza na Facebooku: – Urząd Miejski w Gdańsku odwiedził protegowany ministra w asyście kamer TVP - napisał prezydent Gdańska

 2. MagdalenaZukFB 25.04.2018

  Jej śmierć wstrząsnęła Polską. Jest raport śledczych z Egiptu

  Prokuratura prowadząca śledztwo ws. śmierci w Egipcie 27-letniej Magdaleny Żuk otrzymała od tamtejszych organów ścigania odpowiedź w ramach pomocy prawnej - poinformowała PAP w środę Prokuratura Krajowa. W związku z tym polskie śledztwo będzie przedłużone

 3. Kijowskiwiki 25.04.2018

  On wrócił! Kijowski protestuje pod Sejmem

  - Gdyby przeciwko obecnej władzy protestowało Stowarzyszenie Łysych (o ile takie istnieje), Kijowski ogoliłby się na glacę i na pewno dołączyłby do protestu. Tak bardzo kocha demokrację i praworządność. I cudzą kasę - skomentował obecność byłego lidera KOD pod Sejmem jeden z internautów

 4. Tarczynskiwpolsce 25.04.2018

  Tarczyński nie wytrzymał: kiedy twój pan Michnik przeprosi za brata?

  Rosyjska propaganda odkryła potencjał pana Tarczyńskiego - napisał na Twitterze redaktor Gazety Wyborczej Bartosz Wieliński. Poseł udzielił szybkiej repliki

 5. lichocka25042018 25.04.2018

  Lichocka dla wPolsce.pl: Projekt „Zatrzymaj aborcję” ma rozbić prawicę

  Ten projekt jest zły, jest źle napisany również dlatego, że jedne dzieci - te chore - ma chronić, a inne dzieci - zupełnie zdrowe - pozwala zabijać - powiedziała w środę o projekcie "Zatrzymaj aborcję" posłanka PiS Joanna Lichocka.

 6. 1270andrzejdudaalfie 25.04.2018

  Prezydent Duda: Musimy ocalić Alfiego Evansa!

  Prezydent Andrzej Duda zabrał głos w sprawie małego Alfie'go Evansa

 7. 1270andrzejdudaetiop 25.04.2018

  Johann: konstytucja RP wymaga korekty lub całkowitej zmiany

  Konstytucja RP wymaga korekty lub całkowitej zmiany - ocenił w środę przedstawiciel prezydenta w KRS Wiesław Johann. Jego zdaniem należy jasno określić relacje pomiędzy władzą wykonawczą, sądowniczą a ustawodawczą.

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook