Jedynie prawda jest ciekawa


Departament Stanu USA: Polska poważnie walczy z handlem ludźmi

29.06.2017

Polska spełnia najwyższe standardy walki z handlem ludźmi – stwierdzili specjaliści amerykańscy. W najnowszym dorocznym raporcie Departamentu Stanu USA, dotyczącym całego świata, Polska po raz kolejny została zakwalifikowana do liczącej 36 krajów grupy spełniającej najwyższe standardy przeciwdziałania i zwalczania handlu ludźmi. Wskazano przy tym na większe, niż w poprzednich latach, starania polskich władz w celu prowadzenia dochodzeń, ścigania i surowszego karania osób winnych handlu ludźmi.

"Rząd Polski w pełni spełnia minimalne standardy wyeliminowania handlu ludźmi" - głosi raport w części dotyczącej Polski, gdzie podkreślono poważne i trwałe wysiłki rządu na rzecz walki z tym zjawiskiem, co uzasadnia dalsze umieszczenie Polski w grupie Tier 1. "Rząd (Polski) zatwierdził także narodowy plan działania i zwiększył finansowanie na rzecz jego wdrożenia" - podkreślono w raporcie.

Niemniej znalazły się w nim też zalecenia dla polskich władz, m.in.: wymierzanie kar wobec handlarzy ludźmi proporcjonalnie do wagi przestępstw; dalsze szkolenie prokuratorów i sędziów; energiczne prowadzenie dochodzeń i ściganie handlu ludźmi, w tym zwłaszcza przypadków pracy przymusowej; rozważenie powołania jednostek prokuratury wyspecjalizowanych w wykrywaniu i ściganiu tego rodzaju przestępstw.

Ponadto zalecono m.in.: zwiększenie wysiłków w celu proaktywnego identyfikowania ofiar handlu ludźmi i pracy przymusowej, zwłaszcza wśród dzieci pozbawionych opieki, migrantów i dzieci wykorzystywanych do prostytucji; edukowanie i zachęcanie ofiar pochodzących z zagranicy do przystępowania do programów ochrony świadków; ułatwianie ofiarom dostępu do odszkodowań zarówno w drodze postępowań karnych, jak i cywilnych.

Spośród państw członkowskich Unii Europejskiej najwyższe standardy walki i przeciwdziałania handlu ludźmi (tzw. Tier 1) spełnia – oprócz Polski - 18 krajów.

W raporcie na "czarnej liście" liczącej 23 kraje wspierające handel ludźmi znalazły się m.in. Chiny, Syria i Korea Płn. Doroczny raport jest najobszerniejszym źródłem informacji o działaniach rządów na rzecz walki z handlem ludźmi; obejmuje 187 państw, w tym również Stany Zjednoczone. To pierwszy taki raport opublikowany przez Departament Stanu za prezydentury Donalda Trumpa.

PAP/MBB

Fot. pixabay.com

Warto poczytać

 1. 1270lunapark 22.07.2018

  Dramat na wesołym miasteczku w Polsce. Zginął chłopiec

  9-letni chłopiec zmarł po wypadku, do jakiego doszło w niedzielę w wesołym miasteczku w Szczytnie (Warmińsko-mazurskie). Według policji do wypadku doszło w wyniku awarii karuzeli. Lunapark zamknięto.

 2. 1270rozlewkrwijpg 22.07.2018

  "Opozycja chce, żeby w Polsce doszło do rozlewu krwi"

  Mam wrażenie, że opozycja chce, żeby w Polsce doszło do rozlewu krwi - powiedział w niedzielę szef gabinetu politycznego premiera Marek Suski, komentując ostatnie ataki na biura poselskie PiS.

 3. sasin-22072018 22.07.2018

  Czarczasty grozi więzieniem politykom PiS oraz sędziom. Bezbłędna odpowiedź Sasina

  Robimy to, na co umówiliśmy się z Polakami, umawialiśmy się na radykalną reformę sądownictwa - mówił w niedzielę szef KSRM Jacek Sasin. "Będziecie siedzieć, a sędziowie, którzy pójdą na współpracę z wami, zostaną zwolnieni z wykonywania zawodu" - odpowiedział szef SLD Włodzimierz Czarzasty

 4. dawid-winiarski-22072018 22.07.2018

  Cudowne uzdrowienie czy symulacja? Co tak naprawdę się stało nowemu męczennikowi opozycji

  Ostatnie posiedzenie Sejmu wzbudziło spore zainteresowanie opinii publicznej

 5. pispzpr21072018 22.07.2018

  Zdewastowano biura parlamentarzystów PiS. Wandale pomazali je farbą

  Przed wejściem do biura pojawił się napis: "Czas na sąd ostateczny", a na drzwiach i oknach napisano: "PZPR".

 6. policja21072018 21.07.2018

  Tak amerykańska policja radzi sobie z demonstrantami

  Warto zestawić obrazki z Polski z tymi, na których widać zachowanie amerykańskich funkcjonariuszy.

 7. monika-miller 21.07.2018

  Seksowna wnuczka Leszka Millera wyjawiła swój sekret. Ostra reakcja dziadka!

  Monika Miller to prawdziwa gwiazda mediów społecznościowych. Znana jest jest nie tylko z powodu swojej urody i dużej liczby tatuaży. Wnuczka Leszka Millera lubi też zaskoczyć media oryginalną i ciekawą wypowiedzią. Nie inaczej było ostatnio, gdy... pochwaliła się swoją biseksualną orientacją.

 8. policja-20072018 21.07.2018

  Dziennikarz TVN wzywał policję do zaatakowania polityków?

  Prowadzący program w TVN24 nawoływał polską policję do wypowiedzenia posłuszeństwa władzy państwowej; czy Discovery akceptuje taki przekaz swojej telewizji? - zapytał w sobotę na Twitterze wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński

Wiadomości ze świata

więcej
CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook