Jedynie prawda jest ciekawa


Departament Stanu USA: Polska poważnie walczy z handlem ludźmi

29.06.2017

Polska spełnia najwyższe standardy walki z handlem ludźmi – stwierdzili specjaliści amerykańscy. W najnowszym dorocznym raporcie Departamentu Stanu USA, dotyczącym całego świata, Polska po raz kolejny została zakwalifikowana do liczącej 36 krajów grupy spełniającej najwyższe standardy przeciwdziałania i zwalczania handlu ludźmi. Wskazano przy tym na większe, niż w poprzednich latach, starania polskich władz w celu prowadzenia dochodzeń, ścigania i surowszego karania osób winnych handlu ludźmi.

"Rząd Polski w pełni spełnia minimalne standardy wyeliminowania handlu ludźmi" - głosi raport w części dotyczącej Polski, gdzie podkreślono poważne i trwałe wysiłki rządu na rzecz walki z tym zjawiskiem, co uzasadnia dalsze umieszczenie Polski w grupie Tier 1. "Rząd (Polski) zatwierdził także narodowy plan działania i zwiększył finansowanie na rzecz jego wdrożenia" - podkreślono w raporcie.

Niemniej znalazły się w nim też zalecenia dla polskich władz, m.in.: wymierzanie kar wobec handlarzy ludźmi proporcjonalnie do wagi przestępstw; dalsze szkolenie prokuratorów i sędziów; energiczne prowadzenie dochodzeń i ściganie handlu ludźmi, w tym zwłaszcza przypadków pracy przymusowej; rozważenie powołania jednostek prokuratury wyspecjalizowanych w wykrywaniu i ściganiu tego rodzaju przestępstw.

Ponadto zalecono m.in.: zwiększenie wysiłków w celu proaktywnego identyfikowania ofiar handlu ludźmi i pracy przymusowej, zwłaszcza wśród dzieci pozbawionych opieki, migrantów i dzieci wykorzystywanych do prostytucji; edukowanie i zachęcanie ofiar pochodzących z zagranicy do przystępowania do programów ochrony świadków; ułatwianie ofiarom dostępu do odszkodowań zarówno w drodze postępowań karnych, jak i cywilnych.

Spośród państw członkowskich Unii Europejskiej najwyższe standardy walki i przeciwdziałania handlu ludźmi (tzw. Tier 1) spełnia – oprócz Polski - 18 krajów.

W raporcie na "czarnej liście" liczącej 23 kraje wspierające handel ludźmi znalazły się m.in. Chiny, Syria i Korea Płn. Doroczny raport jest najobszerniejszym źródłem informacji o działaniach rządów na rzecz walki z handlem ludźmi; obejmuje 187 państw, w tym również Stany Zjednoczone. To pierwszy taki raport opublikowany przez Departament Stanu za prezydentury Donalda Trumpa.

PAP/MBB

Fot. pixabay.com

Warto poczytać

 1. kacperplazynski22042018 22.04.2018

  Nieoficjalnie: Wiadomo, kto będzie kandydatem PiS-u na prezydenta Gdańska!

  Według informacji ujawnionych w Radiu Gdańsk przez Janusza Śniadka, Prawo i Sprawiedliwość podjęło decyzję dotyczącą wyboru kandydata na prezydenta Gdańska.

 2. 1270szydlo 21.04.2018

  Szydło: nasz rząd bezwzględnie walczy z korupcją i oszustami

  - Bardzo często słyszymy o problemach obywateli, którzy zostali oszukani przez instytucje finansowe, nasz rząd bezwzględnie walczy z korupcją i oszustami - mówiła wicepremier Beata Szydło w sobotę w Szymbarku w Małopolsce.

 3. 1270prezydentmieszkaniowiec 21.04.2018

  Wyborcza ustawka Pawła Adamowicza - protest przeciwko faszyzmowi. Przyszło niewielu

  W Gdańsku manifestowano przeciwko nacjonalizmowi i faszyzmowi

 4. 1270mateuszmorawieckie 21.04.2018

  PiS pierwszym rządem, który spełni wszystkie swoje obietnice?

  Wąsik: rząd PiS jest na dobrej drodze, by zrealizować cały swój program

 5. Szydlo21042018 21.04.2018

  Piękne słowa Premier Szydło: polskie rodziny są kolebką polskości

  Polska rodzi się w polskich rodzinach, które są ostoją najważniejszych wartości; polskie rodziny są kolebką polskości - mówiła w sobotę w Przemyślu wicepremier Beata Szydło

 6. Niepelnosprawni21042018 21.04.2018

  Kuchciński podsumował propozycje Premiera ws niepełnosprawnych: Odważne

  Zapowiedziane przez premiera ustawowe propozycje wsparcia osób niepełnosprawnych są odważne, ale wymagają pracy - ocenił marszałek Sejmu Marek Kuchciński, który w sobotę odwiedził Żywiec (Śląskie). Dodał, że należy w tej sprawie działać roztropnie, ale bez zbędnej zwłoki

 7. TuskFlickr 21.04.2018

  Tusk trafi do sądu

  W poniedziałek od godz. 10 były premier Donald Tusk ma zeznawać jako świadek w warszawskim sądzie w procesie b. szefa KPRM Tomasza Arabskiego oraz czterech innych urzędników, w sprawie organizacji wizyty prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Katyniu 10 kwietnia 2010 r

 8. LubnauerSchetyna21042018 21.04.2018

  Nawet Zjednoczona Opozycja nie jest w stanie pokonać PiS! Co zrobią teraz Lubnauer i Schetyna?

  Jeszcze niedawno buńczucznie stwierdzali, że z połączenia PO i Nowoczesnej wyrośnie siła, która obali rząd PiS. Dziś już wiadomo że te zapowiedzi były przedwczesne, a Zjednoczona Opozycja może liczyć zaledwie na 29,6 procent głosów - wynika z sondażu IBRiS dla "Faktu" i "Onetu"

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook