Jedynie prawda jest ciekawa


Lokalne władze utrudniają dekomunizację. Przerwany demontaż pomnika Armii Czerwonej

07.06.2018
IPNwiki
Lokalne władze utrudniają dekomunizację. Przerwany demontaż pomnika Armii Czerwonej

IPN zarzuca władzom samorządowym Dąbrowy Górniczej, że próbują uchylać się od obowiązku dekomunizacji przestrzeni publicznej. Chodzi o przerwany demontaż pomnika żołnierzy Armii Czerwonej.

Lokalne władze odpowiadają, że prace przerwała policja i nie rozumieją zarzutów IPN. Funkcjonariusze tłumaczą z kolei, że firma, która miała prowadzić rozbiórkę nie miała zezwolenia na prowadzenie prac w pasie drogi.

W poniedziałek pracownicy katowickiego IPN podjęli działania zmierzające do demontażu pomnika upamiętniającego żołnierzy Armii Czerwonej w Dąbrowie Górniczej-Łośniu. Firmie, które miała usunąć pomnik, policja nakazała wstrzymać prace. 

Jak przypomniał dyrektor katowickiego oddziału IPN Andrzej Sznajder, pomnik spełnia kryteria z tzw. ustawy dekomunizacyjnej i podobnie jak wiele innych tego typu powinien był zostać usunięty do dnia 31 marca br. 

-Mając na uwadze, że obiekt ten - wzniesiony w 1984 r. - jest sztandarowym przykładem komunistycznej propagandy, kreującej mit o wojskach sowieckich jako oswobodzicielach Polski, został wytypowany jako potencjalny eksponat do Muzeum Zimnej Wojny, które mieści się w Podborsku- napisał w przesłanym w czwartek PAP oświadczeniu Sznajder.

Aby usunąć pomnik IPN zawarł porozumienie z właścicielem działki - parafią pw. Podwyższenia Krzyża Świętego, na której obiekt się znajduje. Umowa zakłada przekazanie pomnika Instytutowi, jego demontaż i transport do Podborska.

Według IPN - który powołuje się na udostępnioną przez parafię korespondencję prowadzoną w tej sprawie z Urzędem Miasta w Dąbrowie Górniczej - rozbiórka obiektu nie wymaga uzyskania pozwolenia, demontaż tego rodzaju obiektów nie wymaga również zgłoszenia.

-W kontekście powyższego ze zdziwieniem przyjęliśmy próbę zablokowania demontażu pomnika. W dniu rozpoczęcia prac demontażowych pojawili się funkcjonariusze Policji i Straży Miejskiej, żądając okazania pozwolenia na przeprowadzenie rozbiórki lub zgłoszenia w tym zakresie i nie przyjmując do wiadomości, że w tym konkretnym przypadku nie są one wymagane. W tej sytuacji pracownicy i wynajęta firma odstąpili od realizacji zadania - relacjonował Sznajder.

-Zablokowanie działań IPN odbieramy jako próbę uchylenia się władz samorządowych Dąbrowy Górniczej od obowiązku dekomunizacji przestrzeni publicznej"- oświadczył dyrektor.

Rzecznik dąbrowskiego magistratu Bartosz Matylewicz powiedział PAP, że nie rozumie, dlaczego IPN kieruje swoje zarzuty do władz miasta. To policja wstrzymała prace, miasto nie ma wpływu na działania policji" - zaznaczył. "Ustawa dekomunizacyjna jasno określa, jaka jest przyszłość pomnika. Dla nas sytuacja jest klarowna - czas tego pomnika w Dąbrowie Górniczej się skończył - zaznaczył rzecznik.

Rzecznik dąbrowskiej komendy asp. szt. Mariusz Miszczyk powiedział PAP, że policjanci interweniowali po zgłoszeniu mieszkańców. Zaznaczył, że pomnik znajduje się w obrębie ronda i na prowadzenie prac w tym miejscu wymagana jest zgoda zarządcy drogi, czyli gminy.

-Nie mogliśmy pozwolić, aby firma, która podjechała samochodem z napisem "Pieczywo+ lub +Ciastkarnia", legitymująca się jedynie telefonem komórkowym, na ekranie którego pokazała maila upoważniającego do tej czynności, mogła dokonywać prac w obrębie pasa ruchu. Pracownicy nie mieli dokumentu zezwolenia ani zgłoszenia takich prac. W związku z powyższym te prace nie mogły być kontynuowane tego dnia - przekonywał i dodał, że chodziło o bezpieczeństwo użytkowników ruchu drogowego.

(PAP)

Warto poczytać

 1. respectus170602018 17.06.2018

  „Polacy po swoje!”. Kolejny spot, który budzi ogromne emocje. Jedni chwalą, inni wolą nie komentować

  Na Twitterze zaprezentowano nowy spot kampanii #RespectUs. Wideo wzbudziło gorące emocje.

 2. Petru-15062018 17.06.2018

  Niesamowite. Jednak powstanie kolejna partia Ryszarda Petru. Znamy szczegóły!

  Stowarzyszenie b. lidera Nowoczesnej tworzy właśnie "Plan Naprawy Państwa", czyli program nowego ugrupowania, alternatywny dla polityki PiS. Ujawniamy szczegóły i kolejny plan Petru.

 3. tvn17062018 17.06.2018

  Tą wpadką żyje internet! Prezenterka TVN24 opowiada o meczu Hiszpania-Portugalia

  Ogromna popularność mundialu sprawia, iż w każdej stacji widzimy mniej lub bardziej poważnych ekspertów komentujących wyczyny futbolistów w Rosji.

 4. 1270pomniklk 16.06.2018

  Odsłonięto pomnik prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego

  Pomnik prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego, który zginął w katastrofie samolotu pod Smoleńskiem 10 kwietnia 2010 r., odsłonięto w sobotę w Szczecinie. Na uroczystości obecny był premier Mateusz Morawiecki, przedstawiciele rządu, samorządów, a także kilkuset mieszkańców regionu.

 5. Sad16082018 16.06.2018

  Nowelizacja ustawy o sądownictwie i Sądzie Najwyższym weszła w życie

  W sobotę weszła w życie nowelizacja ustaw o ustroju sądów powszechnych i Sądzie Najwyższym. Nowela wprowadza zmiany w instytucji skargi nadzwyczajnej oraz mianowania asesorów w sądach powszechnych

 6. 1270timmermans 16.06.2018

  Rzecznik prezydenta: Spór z KE zakończyłby się, gdyby nie ambicje Timmersmansa

  Mam wrażenie, że część Komisji Europejskiej, a szczególnie jej szef Jean-Claude Juncker, chce zakończenia sporu z Polską; blokuje to ambicjonalne i personalne podejście wiceszefa KE Fransa Timmermansa - ocenił w sobotę rzecznik prezydenta Krzysztof Łapiński

 7. sejm15062018 15.06.2018

  Nowy sondaż. Ogromna przewaga Prawa i Sprawiedliwości nad innymi partiami

  Gdyby wybory parlamentarne odbyły się na początku czerwca PiS uzyskałoby 43 proc. głosów osób deklarujących udział w głosowaniu.

 8. wyborcza15062018 15.06.2018

  „Wyborcza” ilustruje konkurs o bohaterach niepodległości zdjęciem… niemieckiego żołnierza

  Skandal czy głupota? „Wyborcza” ilustruje konkurs o historii Polski....zdjęciem niemieckiego żołnierza

CS156fotoMINI

Czas Stefczyka 156/2018

PDF (8,87 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook