Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Kaczyński: Decyzje szkodliwe dla Polski

16.06.2012

W sprawie pakietu klimatycznego Donald Tusk usiłuje zrzucić z siebie winę za to, co zrobił w ramach realizowania swojej polityki płynięcia z głównym nurtem. Polityki korzystnej dla siebie i skrajnie szkodliwej dla Polaków – mówi prezes PiS Jarosław Kaczyński w rozmowie z Dorotą Kanią, „Gazeta Polska Codziennie”.

Wczoraj premier za złe negocjacje ws. pakietu klimatycznego obarczył odpowiedzialnością śp. prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego.
Jest to po prostu kłamstwo. Ostateczne rozstrzygnięcia zapadły za czasów rządów Donalda Tuska, który ukrywał przed prezydentem ważne decyzje podejmowane w UE, które zmieniały sytuację. A to było złamanie Konstytucji RP, która jednoznacznie mówi, że w zakresie polityki zagranicznej prezydent współdziała z premierem. Tutaj takiego współdziałania nie było.

Czy można było wynegocjować dla nas korzystniejsze warunki?
Oczywiście, że tak. Ale to oznaczałoby starcie z Niemcami, a to im przede wszystkim zależało na takim pakiecie klimatycznym, jaki ostatecznie został przyjęty. Przecież Donald Tusk jeszcze przed ostatecznymi rokowaniami mówił, że nie użyje weta, bo to jest bomba atomowa. Czyli nasi negocjatorzy w ogóle nie mieli żadnych kart w ręku, nie mogli nawet dyplomatycznie zagrać wetem. Donald Tusk odstąpił od wszelkich założeń PiS-u i prezydenta Lecha Kaczyńskiego, żeby nie drażnić kanclerz Niemiec Angeli Merkel. Pójście na weto mogłoby pociągnąć za sobą konflikt z Niemcami. Nie ma wątpliwości, że gdybyśmy nadal byli przy władzy, a Niemcy ciągle byłyby nieustępliwe, to zastosowalibyśmy weto.

Mimo tej porażki Donald Tusk po uchwaleniu pakietu klimatycznego przedstawił go jako sukces własnego rządu.

To są ustalenia skrajnie szkodliwe dla Polski. Dlatego PiS proponowało, by Polacy w referendum zadecydowali, czy chcą renegocjacji pakietu klimatycznego, czy nie. Niestety, właśnie im to uniemożliwiono m.in. głosami rządzącej Platformy Obywatelskiej.

"Gazeta Polska Codziennie"
[fot.PAP/Andrzej Hrechorowicz]

Warto poczytać

 1. kucha 23.01.2017

  Kuchciński: Zarzuty opozycji są bezpodstawne

  Marszałek Sejmu odniósł się do wniosku PO o jego odwołanie.

 2. mid-17123059 23.01.2017

  Uczestnik awantury spod Sejmu z zarzutami

  Do warszawskiej prokuratury okręgowej, która prowadzi śledztwo dot. wydarzeń z 16 grudnia, wezwano w poniedziałek dwóch uczestników protestu.

 3. michalwojcickMSyoutubetvrepublika 23.01.2017

  Wójcik: Elektryczne opaski na alimenciarzy

  "Kosztuje to podatnika trzysta kilkadziesiąt złotych, a nie ponad trzy tysiące złotych. Wiemy dokładnie, gdzie ta osoba jest”.

 4. mid-17123042 23.01.2017

  Premier Szydło: Rozwój priorytetem rządu

  „Ekonomia ma służyć obywatelom, pieniądze publiczne mają być wydawane w sposób transparentny, uczciwy, mądry i rozsądny”.

 5. mid-17123064 23.01.2017

  Szef MON: Polska armia nie zapomni o Mirosławcu

  - O tragedii w Mirosławcu polska armia nigdy nie zapomni – powiedział minister obrony narodowej Antoni Macierewicz podczas uroczystości upamiętniających jej ofiary.

 6. 1ae88bf8177527f9ec66e8736696wizerunkisejmpolicja 23.01.2017

  Zieliński o publikacji wizerunków sprzed Sejmu

  "Chcę wyraźnie powiedzieć, że policja nie opublikowała wizerunku wszystkich osób. Są podstawy, aby poszukiwać tych, którzy są podejrzewani o złamanie prawa”.

 7. mag22 23.01.2017

  Magierowski: Od prezydenta USA zależy najwięcej

  Magierowski, który był w poniedziałek gościem radia TOK FM, podkreślił, że ma nadzieję, iż jeszcze w tym roku dojdzie do rozmowy Trumpa z prezydentem Andrzejem Dudą.

 8. 20070111obradysejmusalaplenarna1 23.01.2017

  Sondaż IBRiS: PiS może rządzić samodzielnie

  Z sondażu IBRiS przeprowadzonego na zlecenie „Rzeczpospolitej", po zakończeniu przez opozycję protestu w Sejmie, wynika, że PiS zyskał od listopada aż 8 proc. poparcia.

CS139fotoMINI

Czas Stefczyka 139/2017

PDF (4,73 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook