Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Kaczyński: Decyzje szkodliwe dla Polski

16.06.2012

W sprawie pakietu klimatycznego Donald Tusk usiłuje zrzucić z siebie winę za to, co zrobił w ramach realizowania swojej polityki płynięcia z głównym nurtem. Polityki korzystnej dla siebie i skrajnie szkodliwej dla Polaków – mówi prezes PiS Jarosław Kaczyński w rozmowie z Dorotą Kanią, „Gazeta Polska Codziennie”.

Wczoraj premier za złe negocjacje ws. pakietu klimatycznego obarczył odpowiedzialnością śp. prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego.
Jest to po prostu kłamstwo. Ostateczne rozstrzygnięcia zapadły za czasów rządów Donalda Tuska, który ukrywał przed prezydentem ważne decyzje podejmowane w UE, które zmieniały sytuację. A to było złamanie Konstytucji RP, która jednoznacznie mówi, że w zakresie polityki zagranicznej prezydent współdziała z premierem. Tutaj takiego współdziałania nie było.

Czy można było wynegocjować dla nas korzystniejsze warunki?
Oczywiście, że tak. Ale to oznaczałoby starcie z Niemcami, a to im przede wszystkim zależało na takim pakiecie klimatycznym, jaki ostatecznie został przyjęty. Przecież Donald Tusk jeszcze przed ostatecznymi rokowaniami mówił, że nie użyje weta, bo to jest bomba atomowa. Czyli nasi negocjatorzy w ogóle nie mieli żadnych kart w ręku, nie mogli nawet dyplomatycznie zagrać wetem. Donald Tusk odstąpił od wszelkich założeń PiS-u i prezydenta Lecha Kaczyńskiego, żeby nie drażnić kanclerz Niemiec Angeli Merkel. Pójście na weto mogłoby pociągnąć za sobą konflikt z Niemcami. Nie ma wątpliwości, że gdybyśmy nadal byli przy władzy, a Niemcy ciągle byłyby nieustępliwe, to zastosowalibyśmy weto.

Mimo tej porażki Donald Tusk po uchwaleniu pakietu klimatycznego przedstawił go jako sukces własnego rządu.

To są ustalenia skrajnie szkodliwe dla Polski. Dlatego PiS proponowało, by Polacy w referendum zadecydowali, czy chcą renegocjacji pakietu klimatycznego, czy nie. Niestety, właśnie im to uniemożliwiono m.in. głosami rządzącej Platformy Obywatelskiej.

"Gazeta Polska Codziennie"
[fot.PAP/Andrzej Hrechorowicz]

Warto poczytać

 1. AW4269 26.10.2016

  Macierewicz: Rosyjskie korwety na Bałtyku niepokoją

  „Przemieszczanie takich okrętów na Bałtyk zmienia układ sił”.

 2. tk 26.10.2016

  Projekt PiS-u ws. TK już w Sejmie

  Zgodnie z propozycją partii rządzącej, kadencja prezesa TK trwałaby 6 lat.

 3. b446fe58f6ba4879a9dd308ecd99db25 26.10.2016

  Terlecki: PO chce zatuszować swoje kłamstwa

  Zespół parlamentarny PO ds. katastrofy smoleńskiej to zasłona dymna dla kłamstw, które słyszeliśmy przez lata - powiedział w środę szef klubu PiS Ryszard Terlecki.

 4. smiglowceil 26.10.2016

  MON: 7 mld zł na zbrojenia

  „Po raz pierwszy od wielu lat polska armia otrzyma nowoczesne uzbrojenie”.

 5. beatapap 26.10.2016

  Beata Szydło na posterunku

  Symboliczne przekazanie kluczy do sześciu posterunków policji, to bardzo ważny dzień dla mieszkańców Wielkopolski -– powiedziała premier Beata Szydło podczas otwarcia jednego z wielkopolskich posterunków w Godzieszach Wielkich.

 6. police-378255960720 26.10.2016

  Zatrzymano osobę prowadzącą Dom Schronienia w Zgierzu

  Łódzka policja - na polecenie Prokuratury Okręgowej w Łodzi - zatrzymała w środę rano Marka N., który prowadził Dom Schronienia w Zgierzu. Ostatnio zmarło pięć osób, które wcześniej przebywały w tej placówce, a kilkadziesiąt trafiło do szpitali.

 7. mid-16a25131 25.10.2016

  Szydło zapowiada program dla niepełnosprawnych

  Do końca roku zostanie przyjęty kompleksowy program dla niepełnosprawnych, w najbliższych dniach zaprezentowana zostanie pierwsza ustawa tego dotycząca - zadeklarowała na konferencji prasowej premier Beata Szydło.

 8. komorowski-ste 25.10.2016

  Komorowski: PiS ściga wrogów politycznych

  Były prezydent ocenia sytuację w rok po wyborach parlamentarnych.

CS136MINIfoto

Czas Stefczyka 136/2016

PDF (7,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook