Jedynie prawda jest ciekawa


Debata wyborcza bez Komorowskiego

05.05.2015

Ostra krytyka konkurentów, surowa ocena sytuacja w Polsce i zaskakujące krzesełko rybackie dla nieobecnego Bronisława Komorowskiego - tak wyglądała debata prezydencka w TVP1. Kandydaci dyskutowali w pięciu rundach, w czasie których oprócz prezentacji swojego programu musieli odpowiedzieć na pytania o politykę zagraniczną, społeczną oraz przedstawić swoją wizję państwa.

Do debaty zaproszono wszystkich kandydatów. Udziału w niej odmówił jedynie Bronisław Komorowski, rywali było zatem dziesięciu. W każdej z rund występowali według wylosowanej wcześniej kolejności.

Kandydaci mierzyli się z trzema rundami pytań: o politykę zagraniczną, politykę społeczną oraz wizję ustroju i państwa.

Paweł Kukiz przyniósł ze sobą rozkładany stołeczek, który rozstawił w studiu dla Bronisława Komorowskiego. Prezydent od początku zapowiadał, że nie pojawi się na debacie. Komitety niektórych kandydatów domagały się, by dla Bronisława Komorowskiego zostawiono puste stanowisko. Jednak jak podkreśla TVP, zgodnie z ustaleniami z przedstawicielami komitetów wyborczych z 13 kwietnia, w scenografii nie przewidziano pustych stanowisk dla tych kandydatów, którzy nie zdecydowali się na udział w debacie.

Adam Jarubas popisał się z kolei znajomością węgierskiego. Pytany o to, jaka powinna być polska polityka zagraniczna i jak należy zapewnić Polsce bezpieczeństwo, odpowiedział w języku Madziarów.

Duże emocje i wesołość w studiu wzbudziła wypowiedź Janusza Korwina-Mikkego, który zapowiedział, że jeżeli partia UKIP w wyborach w Wielkiej Brytanii, które odbędą się za kilka dni dostanie więcej niż 40 mandatów. Paweł Kukiz odpowiedział na to: daję słowo, że jeżeli pan zostanie królem, to ja się z wyborów wycofam.

Andrzej Duda przypomniał, że konstytucja mówi o tym, że prezydent jest wybierany przez naród.
- Prezydent powinien chronić przed niekonstytucyjnymi zmianami - jak podwyższanie wieku emerytalnego czy podwyższanie podatków. Deklaruję prezydenturę aktywną, rozważną, ale odważną. Polacy będą żyć w pokoju, ale i w spokoju. Polskę trzeba naprawić w wielu dziedzinach - ale do tego potrzebna jest zmiana władzy! — powiedział kandydat PiS.


Szczegółowy przebieg debaty na portalu wPolityce.pl


frost/TVP Info
[Fot. PAP]

Warto poczytać

 1. 1270policjaprow 24.04.2018

  Policyjna prowokacja - przechodnie pomagali pijanym kierowcom

  Dwie na cztery osoby zdecydowały się pomóc pijanemu kierowcy wyjechać z parkingu podczas policyjnej prowokacji, przeprowadzonej we wtorek w Katowicach. W jednym przypadku reakcja była bierna, a tylko w jednym - prawidłowa.

 2. 1270popieluszko50 24.04.2018

  Prezydent wręczył bratu bł. ks. Popiełuszki i jego żonie medal za 50 lat pożycia małżeńskiego

  Brat błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki, Józef i jego żona Alfreda, odebrali we wtorek w Pałacu Prezydenckim z rąk prezydenta Andrzeja Dudy i pierwszej damy Agaty Kornhauser-Dudy medale za długoletnie pożycie małżeńskie.

 3. 1270rafalskaaaa 24.04.2018

  Podpisano porozumienie ws. wsparcia osób niepełnosprawnych

  To sukces środowisk osób niepełnosprawnych; widzę tu dobrą wolę, że rząd chce spełnić niektóre postulaty - oceniła podpisanie porozumienia rządu i części środowisk osób niepełnosprawnych Ewa Krawczyk z Fundacji Pomóż Innym.

 4. Chrzanowskawiki 24.04.2018

  Polska będzie miała kolejną błogosławioną. Była współpracowniczką Karola Wojtyły

  W sobotę w Krakowie-Łagiewnikach odbędzie się beatyfikacja Hanny Chrzanowskiej. To postać, która wspaniale wpisuje się w obchody stulecia odzyskania niepodległości i czterdziestolecia wyboru kard. Karola Wojtyły na papieża - podkreśla metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski

 5. Lichocka22042018 24.04.2018

  Lichocka o Terlikowskim: Pajac zupełny

  - Zachował się jak hałaśliwy pajac w tej sprawie i nie będę wobec niego używać taryfy ulgowej po tym co napisał - tak posłanka PiS skomentowała słowa Terlikowskiego na temat jej wypowiedzi dotyczącej aborcji

 6. sejm22042018 24.04.2018

  Masażyści wejdą do Sejmu

  Do dyspozycji protestujących osób niepełnosprawnych na czas wizyty masażystów w Sejmie zostanie udostępniony pokój dziennikarski na pierwszym piętrze, nieopodal miejsca protestu - poinformował dyrektor Centrum Informacyjnego Sejmu Andrzej Grzegrzółka

 7. RafalskaFlickr 24.04.2018

  PO chce dymisji Rafalskiej. Za 500+, leki dla seniorów, czy spadek bezrobocia?

  Absolutnie powinno dojść do dymisji minister Elżbiety Rafalskiej, to byłby gest rządu, który przyznałby się, że przez 2,5 roku sprawę opiekunów niepełnosprawnych zostawił nierozwiązaną - ocenił szef klubu PO Sławomir Neumann. Będziemy rozmawiać o wniosku ws. wotum nieufności dla Rafalskiej - dodał

 8. HGWPOFlickr 24.04.2018

  Kolejne zatrzymania w sprawie afery reprywatyzacyjnej. A HGW przez lata nie widziała problemu

  Przez lata władze Warszawy udawały że nic się nie dzieje. Tymczasem na polecenie prokuratora policja zatrzymała we wtorek rano dwie osoby w związku z nieprawidłowościami przy reprywatyzacji nieruchomości przy ul. Skaryszewskiej 11 w Warszawie

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook