Jedynie prawda jest ciekawa


Debata wyborcza bez Komorowskiego

05.05.2015

Ostra krytyka konkurentów, surowa ocena sytuacja w Polsce i zaskakujące krzesełko rybackie dla nieobecnego Bronisława Komorowskiego - tak wyglądała debata prezydencka w TVP1. Kandydaci dyskutowali w pięciu rundach, w czasie których oprócz prezentacji swojego programu musieli odpowiedzieć na pytania o politykę zagraniczną, społeczną oraz przedstawić swoją wizję państwa.

Do debaty zaproszono wszystkich kandydatów. Udziału w niej odmówił jedynie Bronisław Komorowski, rywali było zatem dziesięciu. W każdej z rund występowali według wylosowanej wcześniej kolejności.

Kandydaci mierzyli się z trzema rundami pytań: o politykę zagraniczną, politykę społeczną oraz wizję ustroju i państwa.

Paweł Kukiz przyniósł ze sobą rozkładany stołeczek, który rozstawił w studiu dla Bronisława Komorowskiego. Prezydent od początku zapowiadał, że nie pojawi się na debacie. Komitety niektórych kandydatów domagały się, by dla Bronisława Komorowskiego zostawiono puste stanowisko. Jednak jak podkreśla TVP, zgodnie z ustaleniami z przedstawicielami komitetów wyborczych z 13 kwietnia, w scenografii nie przewidziano pustych stanowisk dla tych kandydatów, którzy nie zdecydowali się na udział w debacie.

Adam Jarubas popisał się z kolei znajomością węgierskiego. Pytany o to, jaka powinna być polska polityka zagraniczna i jak należy zapewnić Polsce bezpieczeństwo, odpowiedział w języku Madziarów.

Duże emocje i wesołość w studiu wzbudziła wypowiedź Janusza Korwina-Mikkego, który zapowiedział, że jeżeli partia UKIP w wyborach w Wielkiej Brytanii, które odbędą się za kilka dni dostanie więcej niż 40 mandatów. Paweł Kukiz odpowiedział na to: daję słowo, że jeżeli pan zostanie królem, to ja się z wyborów wycofam.

Andrzej Duda przypomniał, że konstytucja mówi o tym, że prezydent jest wybierany przez naród.
- Prezydent powinien chronić przed niekonstytucyjnymi zmianami - jak podwyższanie wieku emerytalnego czy podwyższanie podatków. Deklaruję prezydenturę aktywną, rozważną, ale odważną. Polacy będą żyć w pokoju, ale i w spokoju. Polskę trzeba naprawić w wielu dziedzinach - ale do tego potrzebna jest zmiana władzy! — powiedział kandydat PiS.


Szczegółowy przebieg debaty na portalu wPolityce.pl


frost/TVP Info
[Fot. PAP]

Warto poczytać

 1. cba18072018 18.07.2018

  Przemysław M. zatrzymany przez CBA. Podejrzany o udział w grupie przestępczej wyłudzającej podatek VAT

  Dzięki wspólnej pracy CBA, ABW i Prokuratury Okręgowej w Zamościu zatrzymano dziś członków zorganizowanej grupy przestępczej, która w latach 2015-2016 działając wspólnie i w porozumieniu naraziła Skarb Państwa na straty sięgające blisko 7 milionów złotych

 2. mazurek09032018 18.07.2018

  To będzie najważniejsza komisja śledcza w tej kadencji. Znamy kandydatów PiS

  Kazimierz Smoliński, Małgorzata Janowska, Marcin Horała, Wojciech Murdzek, Andrzej Matusiewicz, zostaną zgłoszeni jako kandydaci PiS do komisji śledczej ds. VAT

 3. rostowski18072018 18.07.2018

  Czas na trudne pytania. Rostowski przed komisją śledczą ds. Amber Gold

  W środę po godz. 10 sejmowa komisja śledcza rozpoczęła posiedzenie, na którym przesłuchuje b. ministra finansów w rządzie PO-PSL Jana Vincenta Rostowskiego.

 4. gersdorf03072018 18.07.2018

  Gersdorf: Jestem I prezesem SN do 2020 roku, nikt tego nie zmieni

  Jestem I prezesem Sądu Najwyższego do 2020 r., nikt tego nie zmieni, bo normy konstytucyjne są najważniejsze i nie można ich zmieniać zwykłymi ustawami – powiedziała dziennikarzom Małgorzata Gersdorf, która w środę przybyła do Sądu Najwyższego.

 5. sejm18072018 18.07.2018

  Rozpoczęło się trzydniowe posiedzenie sejmu. Czym zajmą się posłowie?

  Sejm, który w środę po godz. 9 rozpoczął trzydniowe posiedzenie, zajmie się projektem PiS zmian w Kodeksie wyborczym dotyczącym wyborów do PE, projektem dot. zmian w procedurze wyboru I prezesa SN oraz projektem zmian w Prawie o prokuraturze, w ustawie o SN oraz w ustawie o KRS.

 6. orlik170702018 17.07.2018

  „Orliki” się rozpadają. Nawet Wyborcza przyznaje, że sztandarowy projekt rządu PO-PSL okazał się klapą

  Ten pomysł miał być jednym z największych osiągnięć rządu Donalda Tuska

 7. konstanty-rokicki17072018 17.07.2018

  Uratował ogromną liczbę istnień w czasie Zagłady. Po wojnie o nim zapomniano, choć jego postawa zasługuje na nieśmiertelną chwałę

  60 lat temu, tj. 18 lipca 1958 roku, zmarł w Lucernie były polski wicekonsul w Szwajcarii, którego okres sprawowania funkcji dyplomatycznej w europejskim państwie przypadł na czas II wojny światowej.

Wiadomości ze świata

więcej
CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook