Jedynie prawda jest ciekawa

Debata PiS nadzieją dla Polaków?

08.10.2012

Prof. Piotr Gliński liczy na to, że dzięki debacie PiSu uda się znaleźć najlepsze rozwiązania dla polskiej ochrony zdrowia.

W Warszawie zorganizowano kolejną debatę Prawa i Sprawiedliwości. Tym razem eksperci rozmawiają o ochronie zdrowia.

"Polska służba zdrowia potrzebuje spokojnej dyskusji, a nie obciążania jej podziałami o pozamerytorycznym charakterze" - mówił prezes PiS Jarosław Kaczyński, otwierając debatę.

"Podejmujemy dziś temat szczególnej wagi, który dotyczy każdego obywatela naszego kraju, temat, który budzi ogromne napięcia i emocje" - mówił Kaczyński. Przekonywał, że ten "szczególnie gorący" temat potrzebuje spokojnej dyskusji, która nie byłaby obciążona "podziałami o pozamerytorycznym z punktu widzenia służby zdrowia charakterze".

"Jest rzeczą niesłychanie istotną, aby rozmowa o najważniejszych sprawach dla Polski zaczęła się w naszym kraju na poważnie, przestała być przekrzykiwaniem się. Jestem głęboko przekonany, że dzisiaj uczynimy krok w tym kierunku" - ocenił Kaczyński.

W czasie debaty głos zabrał kandydat na prezydenta Piotr Gliński. Socjolog wskazuje, że sprawy ochrony zdrowia to sprawy najważniejsze obecnie dla Polaków.

"Sprawy zdrowia są przez Polaków wymieniane jako drugie najważniejsze sprawy do rozwiązania w naszym kraju, po pracy, po zagrażającym bezrobociu. Z drugiej strony, ocena naszego systemu zdrowia nie jest najlepsza. Do 90 proc. społeczeństwa jest niezadowolone z funkcjonowania systemu zdrowia" - powiedział prof. Gliński.

Jak zaznaczył, "cieszy się, że polska polityka wkracza coraz odważniej w etap debat merytorycznych i to debat z udziałem fachowców, reprezentantów środowisk zawodowych i reprezentantów polskiego społeczeństwa obywatelskiego".

Zdaniem Glińskiego, "w obszarze zdrowia nie ma łatwych rozwiązań". "Wierzę, że to nie znaczy, że tych rozwiązań nie ma" - dodał.

Jak mówił, debata "przyczyni się do tego, by wypracować najlepsze rozwiązania, jakie w tej chwili w Polsce można by wprowadzić".

W debacie biorą udział m.in. prezes PiS Jarosław Kaczyński, kandydat PiS na premiera prof. Piotr Gliński, przewodniczący Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy Krzysztof Bukiel, prezes Naczelnej Rady Aptekarskiej Grzegorz Kucharewicz oraz prezes Federacji Pacjentów Polskich Stanisław Maćkowiak, były prezes Naczelnej Izby Lekarskiej Konstanty Radziwiłł i Adam Sandauer.

Nal,PAP
[Fot. PAP/Paweł Supernak]
CS148fotMINI

Czas Stefczyka 148/2017

PDF (10,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook