Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Debata o sprawnym rządzeniu

26.11.2012

Sprawne rządzenie było tematem kolejnej debaty z cyklu "Alternatywa". Jej organizatorem i pomysłodawcą jest profesor Piotr Gliński - kandydat PiS na premiera rządu technicznego.

Czy można dobrze rządzić Polską? – zastanawiał się prezes PiS Jarosław Kaczyński, rozpoczynając kolejną ekspercką debatę. I dał odpowiedź pozytywną. - "Niekiedy można usłyszeć tezy, które sprowadzają się do odpowiedzi: nie można, bo takie są uwarunkowania kulturowe, historyczne, bo taki jest układ interesów w Polsce etc., etc." - powiedział prezes PiS. I kontynuował: "Tego rodzaju hipoteza jest nieprawdziwa". Z kolei prof. Piotr Gliński postulował wprowadzenie ocen skutków regulacji i autorskiej odpowiedzialności za projekty prawne czy administrację publiczną złożoną ze specjalistów.

W dyskusji pod tytułem "Sprawne państwo. Jak można dobrze rządzić Polską" wzięło udział około 30 polityków i ekspertów, w tym prezes PiS Jarosław Kaczyński. Profesor Piotr Gliński otwierając debatę powiedział, że jego celem jest  stworzenie republikańskiego państwa obywatelskiego.

 Ten model wpływa na sprawność państwa. Warunkiem dobrego rządzenia jest likwidacja barier – mówił prof Gliński. Budując odpowiednie instytucje można zmieniać rzeczywistość

Zdaniem Glińskiego prawidłowe funkcjonowanie państwa zależy od prawidłowego działania administracji. Zdaniem technicznego premiera PiS w Polsce niezbędna jest poprawa jakości debaty publicznej i jej monitorowanie. Konieczne jest też wprowadzenie cywilizowanych zasad funkcjonowania mediów.

Gliński mówił też o potrzebie tworzenia instytucji publicznych tj. think-thanków, watch-dogów, i korpus pokoju, które miałyby wspierać działalność partii politycznych. Opowiedział się też za stabilizacją reguł życia politycznego i większą współpracą z Kościołami.

Sytuacja Polski wymaga zmieniania instytucjonalnego obrazu polskiej rzeczywistości . Polska nie stanie się przyjazna jeśli obywatele nie zaczną jej współtworzyć - podkreślił Gliński.

Profesor Jadwiga Staniszkis określiła wizję Glińskiego jako zbyt idealistyczną. Jej zdaniem kluczem do budowania właściwie rozumianej europeizacji polskiej polityki, a więc jej profesjonalizacja, budowanie nowoczesnych instytucji i kompetentnego zarządzania.

"Dylematem programu PiS jest, że w warstwie symbolicznej jest znaczenie bardziej radykalny niż w warstwie rzeczywistej, instytucjonalnej" – mówiła Staniszkis.

"Z kolei prof. Krzysztof Rybiński recenzując stan państwa zwrócił uwagę, na przyrost kadry urzędniczej w Polsce po 89 roku. Wg danych GUS jest ona obecnie trzykrotnie większa, podczas gdy jakość administrowania krajem wg rankingów ONZ" – systematycznie spada.

Wśród zaproszonych ekspertów biorących znaleźli się też Antoni Kamiński, Andrzej Zybertowicz, Witold Kieżun, Krzysztof Rybiński i Paweł Śpiewak. Będą też między innymi Marek Jurek, Czesław Bielecki, Anna Strężyńska i przedstawiciele Fundacji Republikańskiej i Instytutu Sobieskiego. Do tej pory PiS zorganizował 5 debat: o gospodarce, zdrowiu, zatrudnieniu, samorządach i rolnictwie.

ansa/PAP/IAR

[fot. stefczyk.info]

Warto poczytać

 1. warsaw-8821121280 22.03.2017

  Spotkanie Duda-Macierewicz 31 marca

  "22 marca br. szef BBN minister Paweł Soloch w imieniu Prezydenta RP Andrzeja Dudy zaprosił na spotkanie ministra obrony narodowej Antoniego Macierewicza”.

 2. mid-17322021 22.03.2017

  Była prezes UOKiK przed komisją ds. Amber Gold

  Przykro mi, że klienci Amber Gold zostali poszkodowani, ale nie czuję się winna, bo w oparciu o ówczesną wiedzę i instrumenty, jakimi dysponowaliśmy, zrobiliśmy to, co uważaliśmy, że możemy zrobić - mówiła b. prezes UOKiK Małgorzata Krasnodębska-Tomkiel w środę przed komisją śledczą.

 3. mid-17321059 22.03.2017

  Prezydent: Ważna rola demokracji lokalnej

  „Decentralizacja państwa, przekazanie części władzy publicznej „w dół”, w ręce samorządowych wspólnot, stanowi jeden z istotniejszych elementów polskich przemian”.

 4. mid-17322030 22.03.2017

  IPN wznowił pracę na Cmentarzu Rakowickim

  Na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie specjaliści z IPN i Instytutu Ekspertyz Sądowych prowadzą w środę oględziny szczątków odnalezionych przez badaczy z Fundacji Niezłomni. Dopiero po dalszych badaniach będzie wiadomo, czy udało się odnaleźć miejsce pochówku żołnierzy antykomunistycznego podziemia.

 5. pretty 22.03.2017

  B. doradca Tuska nt. 10/04: Nie można mówić o rozdzieleniu wizyt

  Wojciech D. - ówczesny doradca premiera Donalda Tuska, dziś pracownik gabinetu prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza - zeznał, że zajmował się polityką historyczną rządu, której częścią były m.in. obchody 70-lecia Zbrodni Katyńskiej.

 6. mid-17320129 22.03.2017

  Bochenek: Nie ma konfliktu w obozie władzy

  Rzecznik rządu stwierdził, że gdy obserwuje, co się dzieje w mediach i przestrzeni publicznej, to widzi "burzę w szklance wody".

 7. smol88 22.03.2017

  PK bada zawiadomienie ministra obrony

  Zawiadomienie ministra obrony narodowej ws. podejrzenia zdrady dyplomatycznej przy wyjaśnianiu okoliczności katastrofy smoleńskiej trafiło do zespołu Prokuratury Krajowej, który bada okoliczności katastrofy - poinformowała PK.

 8. CHAD211216054t586be242m800x6f60d4d2 22.03.2017

  Prezydent chce prowadzić dialog z szefem MON

  Prezydent Andrzej Duda nie ma przekonania, że minister obrony narodowej Antoni Macierewicz powinien odejść - powiedział dyrektor prezydenckiego biura prasowego Marek Magierowski, odnosząc się do korespondencji prezydenta do szefa MON m.in. w sprawie braku obsady ataszatów wojskowych.

CS141fotMINI

Czas Stefczyka 141/2017

PDF (4,89 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook