Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Debata o sprawnym rządzeniu

26.11.2012

Sprawne rządzenie było tematem kolejnej debaty z cyklu "Alternatywa". Jej organizatorem i pomysłodawcą jest profesor Piotr Gliński - kandydat PiS na premiera rządu technicznego.

Czy można dobrze rządzić Polską? – zastanawiał się prezes PiS Jarosław Kaczyński, rozpoczynając kolejną ekspercką debatę. I dał odpowiedź pozytywną. - "Niekiedy można usłyszeć tezy, które sprowadzają się do odpowiedzi: nie można, bo takie są uwarunkowania kulturowe, historyczne, bo taki jest układ interesów w Polsce etc., etc." - powiedział prezes PiS. I kontynuował: "Tego rodzaju hipoteza jest nieprawdziwa". Z kolei prof. Piotr Gliński postulował wprowadzenie ocen skutków regulacji i autorskiej odpowiedzialności za projekty prawne czy administrację publiczną złożoną ze specjalistów.

W dyskusji pod tytułem "Sprawne państwo. Jak można dobrze rządzić Polską" wzięło udział około 30 polityków i ekspertów, w tym prezes PiS Jarosław Kaczyński. Profesor Piotr Gliński otwierając debatę powiedział, że jego celem jest  stworzenie republikańskiego państwa obywatelskiego.

 Ten model wpływa na sprawność państwa. Warunkiem dobrego rządzenia jest likwidacja barier – mówił prof Gliński. Budując odpowiednie instytucje można zmieniać rzeczywistość

Zdaniem Glińskiego prawidłowe funkcjonowanie państwa zależy od prawidłowego działania administracji. Zdaniem technicznego premiera PiS w Polsce niezbędna jest poprawa jakości debaty publicznej i jej monitorowanie. Konieczne jest też wprowadzenie cywilizowanych zasad funkcjonowania mediów.

Gliński mówił też o potrzebie tworzenia instytucji publicznych tj. think-thanków, watch-dogów, i korpus pokoju, które miałyby wspierać działalność partii politycznych. Opowiedział się też za stabilizacją reguł życia politycznego i większą współpracą z Kościołami.

Sytuacja Polski wymaga zmieniania instytucjonalnego obrazu polskiej rzeczywistości . Polska nie stanie się przyjazna jeśli obywatele nie zaczną jej współtworzyć - podkreślił Gliński.

Profesor Jadwiga Staniszkis określiła wizję Glińskiego jako zbyt idealistyczną. Jej zdaniem kluczem do budowania właściwie rozumianej europeizacji polskiej polityki, a więc jej profesjonalizacja, budowanie nowoczesnych instytucji i kompetentnego zarządzania.

"Dylematem programu PiS jest, że w warstwie symbolicznej jest znaczenie bardziej radykalny niż w warstwie rzeczywistej, instytucjonalnej" – mówiła Staniszkis.

"Z kolei prof. Krzysztof Rybiński recenzując stan państwa zwrócił uwagę, na przyrost kadry urzędniczej w Polsce po 89 roku. Wg danych GUS jest ona obecnie trzykrotnie większa, podczas gdy jakość administrowania krajem wg rankingów ONZ" – systematycznie spada.

Wśród zaproszonych ekspertów biorących znaleźli się też Antoni Kamiński, Andrzej Zybertowicz, Witold Kieżun, Krzysztof Rybiński i Paweł Śpiewak. Będą też między innymi Marek Jurek, Czesław Bielecki, Anna Strężyńska i przedstawiciele Fundacji Republikańskiej i Instytutu Sobieskiego. Do tej pory PiS zorganizował 5 debat: o gospodarce, zdrowiu, zatrudnieniu, samorządach i rolnictwie.

ansa/PAP/IAR

[fot. stefczyk.info]

Warto poczytać

 1. board-16666441280 21.01.2017

  MEN przedstawia projekt planów nauczania

  W IV klasie rozpocznie się nauczanie przedmiotowe. Uczniowie będą mieli m.in.: język polski, język obcy nowożytny, matematykę, informatykę, historię i przyrodę.

 2. dwnld1161634114tkalita 21.01.2017

  Tomasz Kalita spoczął na Powązkach

  „Z jego niepospolitymi umiejętnościami był wielką nadzieją polskiej lewicy, ale przede wszystkim polskiej polityki".

 3. mid-17121061 21.01.2017

  Abp Jędraszewski żegnał się z Łodzią

  "Za ten wspólny czas i wspólnie podejmowane wielkie dzieła w wielu wymiarach pragniemy dziś Panu Bogu bardzo serdecznie podziękować".

 4. mid-17121021 21.01.2017

  Msza dziękczynna za posługę kard. Dziwisza

  „Będę się starał nadal służyć archidiecezji krakowskiej” – zapewnił zgromadzonych odchodzący na emeryturę metropolita.

 5. mid-17119112 21.01.2017

  Rafalska: Babcie i dziadkowie to Instytucja

  „Życzę, by znaleźli czas na realizowanie własnych pasji i zainteresowań. By czuli się potrzebni, by jak najdłużej mogli cieszyć się bezinteresowną miłością wnuków”.

 6. mid-17120119 21.01.2017

  Ziobro: Sprawa finansowania Solidarnej Polski jest jasna

  Solidarna Polska była finansowana jak inne partie, a rozliczenia zostały zaakceptowane przez Parlament Europejski - powiedział minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.

 7. premierszydlozyczeniadobabcidziadkow 21.01.2017

  Życzenia premier dla babć i dziadków. WIDEO

  „Jesteście opoką naszych rodzin, to wy dajecie naszym dzieciom, swoim wnukom szczęście, radość i ciepło”.

 8. glinskinacmentarzuzydowskimSi 20.01.2017

  Gliński: polska kultura poniosła dotkliwą stratę przez Holocaust

  Inauguracja szlaku edukacyjnego śladem pomników nagrobnych Abrahama Ostrzega jest centralnym punktem europejskich obchodów 75. rocznicy "Akcji Reinhard" i Zagłady Żydów.

CS139fotoMINI

Czas Stefczyka 139/2017

PDF (4,73 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook