Jedynie prawda jest ciekawa


Debata o sprawnym rządzeniu

26.11.2012

Sprawne rządzenie było tematem kolejnej debaty z cyklu "Alternatywa". Jej organizatorem i pomysłodawcą jest profesor Piotr Gliński - kandydat PiS na premiera rządu technicznego.

Czy można dobrze rządzić Polską? – zastanawiał się prezes PiS Jarosław Kaczyński, rozpoczynając kolejną ekspercką debatę. I dał odpowiedź pozytywną. - "Niekiedy można usłyszeć tezy, które sprowadzają się do odpowiedzi: nie można, bo takie są uwarunkowania kulturowe, historyczne, bo taki jest układ interesów w Polsce etc., etc." - powiedział prezes PiS. I kontynuował: "Tego rodzaju hipoteza jest nieprawdziwa". Z kolei prof. Piotr Gliński postulował wprowadzenie ocen skutków regulacji i autorskiej odpowiedzialności za projekty prawne czy administrację publiczną złożoną ze specjalistów.

W dyskusji pod tytułem "Sprawne państwo. Jak można dobrze rządzić Polską" wzięło udział około 30 polityków i ekspertów, w tym prezes PiS Jarosław Kaczyński. Profesor Piotr Gliński otwierając debatę powiedział, że jego celem jest  stworzenie republikańskiego państwa obywatelskiego.

 Ten model wpływa na sprawność państwa. Warunkiem dobrego rządzenia jest likwidacja barier – mówił prof Gliński. Budując odpowiednie instytucje można zmieniać rzeczywistość

Zdaniem Glińskiego prawidłowe funkcjonowanie państwa zależy od prawidłowego działania administracji. Zdaniem technicznego premiera PiS w Polsce niezbędna jest poprawa jakości debaty publicznej i jej monitorowanie. Konieczne jest też wprowadzenie cywilizowanych zasad funkcjonowania mediów.

Gliński mówił też o potrzebie tworzenia instytucji publicznych tj. think-thanków, watch-dogów, i korpus pokoju, które miałyby wspierać działalność partii politycznych. Opowiedział się też za stabilizacją reguł życia politycznego i większą współpracą z Kościołami.

Sytuacja Polski wymaga zmieniania instytucjonalnego obrazu polskiej rzeczywistości . Polska nie stanie się przyjazna jeśli obywatele nie zaczną jej współtworzyć - podkreślił Gliński.

Profesor Jadwiga Staniszkis określiła wizję Glińskiego jako zbyt idealistyczną. Jej zdaniem kluczem do budowania właściwie rozumianej europeizacji polskiej polityki, a więc jej profesjonalizacja, budowanie nowoczesnych instytucji i kompetentnego zarządzania.

"Dylematem programu PiS jest, że w warstwie symbolicznej jest znaczenie bardziej radykalny niż w warstwie rzeczywistej, instytucjonalnej" – mówiła Staniszkis.

"Z kolei prof. Krzysztof Rybiński recenzując stan państwa zwrócił uwagę, na przyrost kadry urzędniczej w Polsce po 89 roku. Wg danych GUS jest ona obecnie trzykrotnie większa, podczas gdy jakość administrowania krajem wg rankingów ONZ" – systematycznie spada.

Wśród zaproszonych ekspertów biorących znaleźli się też Antoni Kamiński, Andrzej Zybertowicz, Witold Kieżun, Krzysztof Rybiński i Paweł Śpiewak. Będą też między innymi Marek Jurek, Czesław Bielecki, Anna Strężyńska i przedstawiciele Fundacji Republikańskiej i Instytutu Sobieskiego. Do tej pory PiS zorganizował 5 debat: o gospodarce, zdrowiu, zatrudnieniu, samorządach i rolnictwie.

ansa/PAP/IAR

[fot. stefczyk.info]

Warto poczytać

 1. parafianowicz17072018 17.07.2018

  Kolejne przesłuchanie w sprawie Amber Gold. Przed komisją były wiceminister finansów Andrzej Parafianowicz

  We wtorek po godz. 10 zebrała się sejmowa komisja śledcza ds. Amber Gold; jedynym punktem posiedzenia jest przesłuchanie b. wiceministra finansów i Generalnego Inspektora Informacji Finansowej Andrzeja Parafianowicza.

 2. 1270sejmsenate 16.07.2018

  Spalone karty do głosowania i akta sądowe we wsi pod Warszawą

  W opuszczonej szopie w podwarszawskiej wsi Gołaszew znaleziono tysiące nadpalonych dokumentów. Były to akta sądowe i karty do głosowania w wyborach do Sejmu i Senatu. Trwa zabezpieczanie i wywożenie dokumentów przez policję

 3. strazgraniczna16072018 16.07.2018

  Straż Graniczna zatrzymała trzech imigrantów z Afryki. Dokąd zmierzali?

  Troje młodych imigrantów z Erytrei, którzy pieszo przekroczyli tzw. zieloną granicę z Ukrainy do Polski, zatrzymali funkcjonariusze Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej. Cudzoziemcy mieli być w podróży od kilku tygodni. Ich celem były Niemcy.

 4. 1270jezykias 16.07.2018

  Co trzeba mieć w głowie, żeby robić coś takiego. Sadysta z Zielonej Góry podpalił jeże

  Jak podają lokalne media, zielonogórska policja szuka sadysty, który morduje jeże. Tylko w zeszłym tygodniu zwyrodnialec zabił 9 małych jeżyków. Dziś znaleziono kolejne 4 martwe jeże. Ich spopielone zwłoki morderca podrzuca pod urząd miasta

 5. ziobro16072018 16.07.2018

  "Życiorys sędziego Iwulskiego jest symbolem, który pokazuje jeden z motywów reformy sądownictwa"

  Życiorys Józefa Iwulskiego, człowieka, który został wyznaczony przez Małgorzatę Gersdorf do pełnienia obowiązków Pierwszego Prezesa SN, jest symbolem, który pokazuje jeden z motywów, które legły u podstaw naszej reformy wymiaru sprawiedliwości.

 6. sondaztuskduda16072018 16.07.2018

  Sondaż: Duda wygrałby z Tuskiem w wyborach prezydenckich

  Z sondażu Pollster wykonanego na zlecenie „Super Expressu” wynika, że gdyby wybory prezydenckie odbyły się w najbliższą niedzielę, to stanowisko utrzymałby Andrzej Duda. Wygrałby on z Donaldem Tuskiem, który zająłby drugie miejsce.

 7. pogotowie12062018 16.07.2018

  Samochód wjechał w grupę pieszych. Nie żyje 13-letnia dziewczynka

  13-letnia dziewczynka zginęła, a jej rówieśniczka została ranna w wyniku wypadku, do którego doszło w nocy z niedzieli na poniedziałek w miejscowości Koryczany w powiecie zawierciańskim (Śląskie). Kierowane przez 19-latka auto wjechało tam w grupę idących poboczem pieszych.

Wiadomości ze świata

więcej
CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook