Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Debata o sprawnym rządzeniu

26.11.2012

Sprawne rządzenie było tematem kolejnej debaty z cyklu "Alternatywa". Jej organizatorem i pomysłodawcą jest profesor Piotr Gliński - kandydat PiS na premiera rządu technicznego.

Czy można dobrze rządzić Polską? – zastanawiał się prezes PiS Jarosław Kaczyński, rozpoczynając kolejną ekspercką debatę. I dał odpowiedź pozytywną. - "Niekiedy można usłyszeć tezy, które sprowadzają się do odpowiedzi: nie można, bo takie są uwarunkowania kulturowe, historyczne, bo taki jest układ interesów w Polsce etc., etc." - powiedział prezes PiS. I kontynuował: "Tego rodzaju hipoteza jest nieprawdziwa". Z kolei prof. Piotr Gliński postulował wprowadzenie ocen skutków regulacji i autorskiej odpowiedzialności za projekty prawne czy administrację publiczną złożoną ze specjalistów.

W dyskusji pod tytułem "Sprawne państwo. Jak można dobrze rządzić Polską" wzięło udział około 30 polityków i ekspertów, w tym prezes PiS Jarosław Kaczyński. Profesor Piotr Gliński otwierając debatę powiedział, że jego celem jest  stworzenie republikańskiego państwa obywatelskiego.

 Ten model wpływa na sprawność państwa. Warunkiem dobrego rządzenia jest likwidacja barier – mówił prof Gliński. Budując odpowiednie instytucje można zmieniać rzeczywistość

Zdaniem Glińskiego prawidłowe funkcjonowanie państwa zależy od prawidłowego działania administracji. Zdaniem technicznego premiera PiS w Polsce niezbędna jest poprawa jakości debaty publicznej i jej monitorowanie. Konieczne jest też wprowadzenie cywilizowanych zasad funkcjonowania mediów.

Gliński mówił też o potrzebie tworzenia instytucji publicznych tj. think-thanków, watch-dogów, i korpus pokoju, które miałyby wspierać działalność partii politycznych. Opowiedział się też za stabilizacją reguł życia politycznego i większą współpracą z Kościołami.

Sytuacja Polski wymaga zmieniania instytucjonalnego obrazu polskiej rzeczywistości . Polska nie stanie się przyjazna jeśli obywatele nie zaczną jej współtworzyć - podkreślił Gliński.

Profesor Jadwiga Staniszkis określiła wizję Glińskiego jako zbyt idealistyczną. Jej zdaniem kluczem do budowania właściwie rozumianej europeizacji polskiej polityki, a więc jej profesjonalizacja, budowanie nowoczesnych instytucji i kompetentnego zarządzania.

"Dylematem programu PiS jest, że w warstwie symbolicznej jest znaczenie bardziej radykalny niż w warstwie rzeczywistej, instytucjonalnej" – mówiła Staniszkis.

"Z kolei prof. Krzysztof Rybiński recenzując stan państwa zwrócił uwagę, na przyrost kadry urzędniczej w Polsce po 89 roku. Wg danych GUS jest ona obecnie trzykrotnie większa, podczas gdy jakość administrowania krajem wg rankingów ONZ" – systematycznie spada.

Wśród zaproszonych ekspertów biorących znaleźli się też Antoni Kamiński, Andrzej Zybertowicz, Witold Kieżun, Krzysztof Rybiński i Paweł Śpiewak. Będą też między innymi Marek Jurek, Czesław Bielecki, Anna Strężyńska i przedstawiciele Fundacji Republikańskiej i Instytutu Sobieskiego. Do tej pory PiS zorganizował 5 debat: o gospodarce, zdrowiu, zatrudnieniu, samorządach i rolnictwie.

ansa/PAP/IAR

[fot. stefczyk.info]

CS136MINIfoto

Czas Stefczyka 136/2016

PDF (7,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook