Jedynie prawda jest ciekawa


Debata: "Jednomandatowe Okręgi Wyborcze"

21.10.2012

„Jednomandatowe okręgi wyborcze zmienią Polskę na lepsze, zmienią ten pomagdalenkowy system” – uważa Paweł Kukiz, który był gościem piątkowej debaty na temat jednomandatowych okręgów wyborczych na Uniwersytecie Gdańskim.

Pozostałymi gośćmi byli Marcin Horała z Fundacji Republikańskiej, dr Piotr Uziębło z Katedry Prawa Administracyjnego WPiA UG oraz Wojciech Kaźmierczak – koordynator akcji zmieleni.pl, która działa na rzecz wprowadzenia w Polsce jednomandatowych okręgów wyborczych.

Dyskusja była dynamiczna a zdania na temat JOWów były podzielone. Analizowano wady i zalety wprowadzenia w Polsce jednomandatowych okręgów wyborczych, a także tego czy jest to w Polsce w ogóle możliwe. Paweł Kukiz jest przekonany, że tak. „To się musi udać!” – uważa rockman i dodaje „Dlatego mamy za sobą NSZZ Solidarność, ja to widzę tak, że w maju, gdy zbierzemy podpisy, to pod sejmem w pierwszym rzędzie będą stali górnicy, związkowcy. To wymusi na politykach pewne decyzje”. Jednak Marcin Horała był bardziej sceptyczny wobec pomysłu JOWów. „Mówimy w tym przypadku o systemie brytyjskim, bo tym jest idea prezentowana przez ruch zmieleni.pl. Według mnie ma on jednak bardzo poważne wady. Osobiście jestem zwolennikiem innych rozwiązań” – mówi ekspert Fundacji Republikańskiej i tłumaczy iż o wiele lepszy według niego jest system STV (single transferable vote) czyli taki, w którym wyborca wskazuje swoje preferencje wyborcze przy kilku kandydatach, stawiając przy nazwiskach numery. Zgadza się z tym dr Uziębło. „To nie jest tak, że wszystkie liczące się państwa świata mają system jednomandatowy; to bardziej skomplikowane” – powiedział naukowiec i wskazał na to, że realne zmiany może wprowadzić dopiero zmiana w finansowaniu partii politycznych, które w tej chwili za bardzo faworyzuje duże partie, jednocześnie utrudnia istnienie małych ruchów. Rzecznikiem JOWów był w dyskusji oprócz Kukiza także Wojciech Kaźmierczak. Zgadza się on, że proces wdrożenia jednomandatowych okręgów byłby trudny, jednak uważa on, że w dłuższej perspektywie JOWy poprawią Polski system polityczny.

Słuchacze mieli wiele własnych przemyśleń związanych z JOWami. Poruszano kwestie znaczenia sejmu i senatu, a także możliwości jakie generują JOWy w przypadku wprowadzenia tego systemu w wyborach samorządowych.

Jakub Żak - główny organizator i pomysłodawca debaty - przyznał, że jego zdanie na temat okręgów jednomandatowych ulegało zmianom. „Początkowo było zwolennikiem JOWów, jednak przed debatą, gdy zainteresowałem się tematem mocniej i poznałem inne warianty, wiedziałem, że jest to nie do końca tak kolorowe jak to się przedstawia” – mówi Żak. Jednak przyznaje, że udział Pawła Kukiza w akcji na rzecz zmian daje całej akcji szanse powodzenia.

Zainteresowanie debatą było ogromne – salę zapełniło ponad sto osób. Jakub Żak liczy na to, że uda się zorganizować kolejne odsłony debaty. „Jednak na razie podoba mi się to jak działa Klub Republikański i w to bym się chciał zaangażować” – mówi Żak.

Arkady Saulski

[fot.PAP/Paweł Supernak]


Warto poczytać

 1. respectus170602018 17.06.2018

  „Polacy po swoje!”. Kolejny spot, który budzi ogromne emocje. Jedni chwalą, inni wolą nie komentować

  Na Twitterze zaprezentowano nowy spot kampanii #RespectUs. Wideo wzbudziło gorące emocje.

 2. Petru-15062018 17.06.2018

  Niesamowite. Jednak powstanie kolejna partia Ryszarda Petru. Znamy szczegóły!

  Stowarzyszenie b. lidera Nowoczesnej tworzy właśnie "Plan Naprawy Państwa", czyli program nowego ugrupowania, alternatywny dla polityki PiS. Ujawniamy szczegóły i kolejny plan Petru.

 3. tvn17062018 17.06.2018

  Tą wpadką żyje internet! Prezenterka TVN24 opowiada o meczu Hiszpania-Portugalia

  Ogromna popularność mundialu sprawia, iż w każdej stacji widzimy mniej lub bardziej poważnych ekspertów komentujących wyczyny futbolistów w Rosji.

 4. 1270pomniklk 16.06.2018

  Odsłonięto pomnik prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego

  Pomnik prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego, który zginął w katastrofie samolotu pod Smoleńskiem 10 kwietnia 2010 r., odsłonięto w sobotę w Szczecinie. Na uroczystości obecny był premier Mateusz Morawiecki, przedstawiciele rządu, samorządów, a także kilkuset mieszkańców regionu.

 5. Sad16082018 16.06.2018

  Nowelizacja ustawy o sądownictwie i Sądzie Najwyższym weszła w życie

  W sobotę weszła w życie nowelizacja ustaw o ustroju sądów powszechnych i Sądzie Najwyższym. Nowela wprowadza zmiany w instytucji skargi nadzwyczajnej oraz mianowania asesorów w sądach powszechnych

 6. 1270timmermans 16.06.2018

  Rzecznik prezydenta: Spór z KE zakończyłby się, gdyby nie ambicje Timmersmansa

  Mam wrażenie, że część Komisji Europejskiej, a szczególnie jej szef Jean-Claude Juncker, chce zakończenia sporu z Polską; blokuje to ambicjonalne i personalne podejście wiceszefa KE Fransa Timmermansa - ocenił w sobotę rzecznik prezydenta Krzysztof Łapiński

 7. sejm15062018 15.06.2018

  Nowy sondaż. Ogromna przewaga Prawa i Sprawiedliwości nad innymi partiami

  Gdyby wybory parlamentarne odbyły się na początku czerwca PiS uzyskałoby 43 proc. głosów osób deklarujących udział w głosowaniu.

 8. wyborcza15062018 15.06.2018

  „Wyborcza” ilustruje konkurs o bohaterach niepodległości zdjęciem… niemieckiego żołnierza

  Skandal czy głupota? „Wyborcza” ilustruje konkurs o historii Polski....zdjęciem niemieckiego żołnierza

CS156fotoMINI

Czas Stefczyka 156/2018

PDF (8,87 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook