Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Debata: "Jednomandatowe Okręgi Wyborcze"

21.10.2012

„Jednomandatowe okręgi wyborcze zmienią Polskę na lepsze, zmienią ten pomagdalenkowy system” – uważa Paweł Kukiz, który był gościem piątkowej debaty na temat jednomandatowych okręgów wyborczych na Uniwersytecie Gdańskim.

Pozostałymi gośćmi byli Marcin Horała z Fundacji Republikańskiej, dr Piotr Uziębło z Katedry Prawa Administracyjnego WPiA UG oraz Wojciech Kaźmierczak – koordynator akcji zmieleni.pl, która działa na rzecz wprowadzenia w Polsce jednomandatowych okręgów wyborczych.

Dyskusja była dynamiczna a zdania na temat JOWów były podzielone. Analizowano wady i zalety wprowadzenia w Polsce jednomandatowych okręgów wyborczych, a także tego czy jest to w Polsce w ogóle możliwe. Paweł Kukiz jest przekonany, że tak. „To się musi udać!” – uważa rockman i dodaje „Dlatego mamy za sobą NSZZ Solidarność, ja to widzę tak, że w maju, gdy zbierzemy podpisy, to pod sejmem w pierwszym rzędzie będą stali górnicy, związkowcy. To wymusi na politykach pewne decyzje”. Jednak Marcin Horała był bardziej sceptyczny wobec pomysłu JOWów. „Mówimy w tym przypadku o systemie brytyjskim, bo tym jest idea prezentowana przez ruch zmieleni.pl. Według mnie ma on jednak bardzo poważne wady. Osobiście jestem zwolennikiem innych rozwiązań” – mówi ekspert Fundacji Republikańskiej i tłumaczy iż o wiele lepszy według niego jest system STV (single transferable vote) czyli taki, w którym wyborca wskazuje swoje preferencje wyborcze przy kilku kandydatach, stawiając przy nazwiskach numery. Zgadza się z tym dr Uziębło. „To nie jest tak, że wszystkie liczące się państwa świata mają system jednomandatowy; to bardziej skomplikowane” – powiedział naukowiec i wskazał na to, że realne zmiany może wprowadzić dopiero zmiana w finansowaniu partii politycznych, które w tej chwili za bardzo faworyzuje duże partie, jednocześnie utrudnia istnienie małych ruchów. Rzecznikiem JOWów był w dyskusji oprócz Kukiza także Wojciech Kaźmierczak. Zgadza się on, że proces wdrożenia jednomandatowych okręgów byłby trudny, jednak uważa on, że w dłuższej perspektywie JOWy poprawią Polski system polityczny.

Słuchacze mieli wiele własnych przemyśleń związanych z JOWami. Poruszano kwestie znaczenia sejmu i senatu, a także możliwości jakie generują JOWy w przypadku wprowadzenia tego systemu w wyborach samorządowych.

Jakub Żak - główny organizator i pomysłodawca debaty - przyznał, że jego zdanie na temat okręgów jednomandatowych ulegało zmianom. „Początkowo było zwolennikiem JOWów, jednak przed debatą, gdy zainteresowałem się tematem mocniej i poznałem inne warianty, wiedziałem, że jest to nie do końca tak kolorowe jak to się przedstawia” – mówi Żak. Jednak przyznaje, że udział Pawła Kukiza w akcji na rzecz zmian daje całej akcji szanse powodzenia.

Zainteresowanie debatą było ogromne – salę zapełniło ponad sto osób. Jakub Żak liczy na to, że uda się zorganizować kolejne odsłony debaty. „Jednak na razie podoba mi się to jak działa Klub Republikański i w to bym się chciał zaangażować” – mówi Żak.

Arkady Saulski

[fot.PAP/Paweł Supernak]


Słowa kluczowe:

dyskusja

,

JOW

,

wyborca

,

akcja

,

Kukiz

Warto poczytać

 1. mid-17328128 28.03.2017

  Ważny głos parlamentów za bezpieczeństwem

  Największą troską dla parlamentów Polski, Litwy i Ukrainy - podkreślił marszałek Senatu - jest "troska o bezpieczeństwo Ukrainy".

 2. 7845f3cacc48434ea3131094d058fdee 28.03.2017

  Makabryczne odkrycie przy ciele ofiary Smoleńska

  „Przy ciele jednego z mężczyzn znajdowała się noga kobiety z przywieszką z nazwiskiem... tegoż mężczyzny".

 3. saslsa 28.03.2017

  Sellin: Ustawa o dekoncentracji mediów w połowie roku

  Przyśpieszyliśmy prace nad ustawą o dekoncentracji mediów; przepisy powinny być gotowe w połowie 2017 r. - powiedział we wtorek wiceminister kultury Jarosław Sellin.

 4. smig111 27.03.2017

  MON analizuje oferty dostawców śmigłowców

  W postępowania na dostawy śmigłowców wpłynęły oferty zaproszonych do negocjacji dostawców - poinformowało w poniedziałek MON.

 5. sasxc 27.03.2017

  Sasin o ustawie metropolitalnej: Trwają konsultacje

  Sasin był pytany w poniedziałek przez dziennikarzy, co dalej z propozycją PiS w sprawie metropolii warszawskiej, w kontekście wyników referendum w Legionowie.

 6. hossnowySI 27.03.2017

  Hoss pozostanie w areszcie

  O kolejne trzy miesiące, do czerwca, przedłużył warszawski sąd areszt Arkadiuszowi Ł. ps. Hoss, który według śledczych jest liderem jednej z największych i najprężniej działających grup zajmujących się wyłudzaniem pieniędzy tzw. metodą na wnuczka.

 7. smoelr 27.03.2017

  Światowe laboratoria zbadają sprawę 10/04

  Sprawdź, co zmieni się w śledztwie smoleńskim. Czy będzie to przełom i poznamy prawdę, która nie będzie budzić wątpliwości?

 8. karczewskiPAP 27.03.2017

  PiS uwzględni referendum w Legionowie?

  - Na pewno jako poważni politycy weźmiemy pod uwagę wyniki referendum w Legionowie - zapowiedział w poniedziałek marszałek Senatu Stanisław Karczewski.

CS141fotMINI

Czas Stefczyka 141/2017

PDF (4,89 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook