Jedynie prawda jest ciekawa


Daniels o antysemityzmie: zdecydowanie bezpieczniej czuję się w Warszawie niż w Paryżu

28.03.2018
Danielswpolsce
Daniels o antysemityzmie: zdecydowanie bezpieczniej czuję się w Warszawie niż w Paryżu

Mamy jednoznacznie do czynienia ze wzrostem nienawiści w sieci - ocenił w środę prezes fundacji From The Depths Jonny Daniels. Jego zdaniem problem ten jest związany zarówno z antysemityzmem, jak i z antypolonizmem.

Daniels pytany w telewizji wPolsce.pl, czy czuje się w Polsce bezpieczniej niż w innych krajach Europy Zachodniej, odparł: "zdecydowanie czuje się bezpieczniej w Warszawie niż w Paryżu, to jest pewne". - Natomiast też musimy spojrzeć na to, co tutaj się wydarzyło w ciągu ostatnich miesięcy - podkreślił prezes. Jego zdaniem widoczny jest wzrost nienawiści w sieci. Jak wskazał, ten problem związany jest zarówno z antysemityzmem, jak i z antypolonizmem.

Dopytywany o to, gdzie widzi tego przyczyny, Daniels ocenił, że "jest wiele powodów dla tego wzrostu antysemityzmu". - Największy problem, z którym mamy do czynienia, jest związany z nowelą ustawy o IPN - zaznaczył.

Według Danielsa "mamy do czynienia zarówno w Polsce z częścią społeczeństwa, która jest antysemicka, i w Izraelu z częścią społeczeństwa, która jest antypolska". "Dlatego ten dialog jest taki ważny" - dodał.

Wyraził pogląd, że nastawienia antysemickie i antypolskie opierają się na "niezrozumieniu i kłamstwach". - Musimy być szczerzy, jeśli chodzi o tę dobrą część historii i złą część historii i być otwarci na tę konwersację, która może nas jednoczyć - podkreślił.

Daniels stwierdził, że "kiedy jesteśmy szczerzy, jeśli chodzi o historię - tak samo, jeśli chodzi o historię Sprawiedliwych i historię szmalcowników - wtedy mamy szansę stworzyć lepszą przyszłość". Jak zaznaczył, "tak samo powinniśmy mówić o części Żydów, która brała udział w organizowaniu komunizmu po II wojnie światowej".

Podkreślił, że "musimy być prawdziwi w obliczu historii". - Tak samo, jak nie każdy Polak był szmalcownikiem i nie polował na Żydów, tak samo nie każdy Żyd był komunistą - powiedział.

Na początku marca w Jerozolimie doszło do pierwszego spotkania polskiego zespołu ds. dialogu prawno-historycznego z jego izraelskim odpowiednikiem. Zespoły Polski i Izraela powstały zgodnie z ustaleniami, jakie zapadły w rozmowie szefa polskiego rządu Mateusza Morawieckiego z premierem Izraela Benjaminem Netanjahu, do której doszło w związku z sytuacją wokół nowelizacji ustawy o IPN.

Nowelizacja ustawy o IPN weszła w życie 1 marca. Zakłada ona m.in., że każdy, kto publicznie i wbrew faktom przypisuje polskiemu narodowi lub państwu polskiemu odpowiedzialność lub współodpowiedzialność za zbrodnie popełnione przez III Rzeszę Niemiecką lub inne zbrodnie przeciwko ludzkości, pokojowi i zbrodnie wojenne, będzie podlegał karze grzywny lub pozbawienia wolności do lat trzech. Taka sama kara grozi za "rażące pomniejszanie odpowiedzialności rzeczywistych sprawców tych zbrodni". Nowela wywołała krytykę m.in. ze strony Izraela i USA.

Prezydent Andrzej Duda podpisał znowelizowaną ustawę 6 lutego, a następnie w trybie kontroli następczej skierował ją do Trybunału Konstytucyjnego. 

PAP

Warto poczytać

 1. kacperplazynski22042018 22.04.2018

  Nieoficjalnie: Wiadomo, kto będzie kandydatem PiS-u na prezydenta Gdańska!

  Według informacji ujawnionych w Radiu Gdańsk przez Janusza Śniadka, Prawo i Sprawiedliwość podjęło decyzję dotyczącą wyboru kandydata na prezydenta Gdańska.

 2. 1270szydlo 21.04.2018

  Szydło: nasz rząd bezwzględnie walczy z korupcją i oszustami

  - Bardzo często słyszymy o problemach obywateli, którzy zostali oszukani przez instytucje finansowe, nasz rząd bezwzględnie walczy z korupcją i oszustami - mówiła wicepremier Beata Szydło w sobotę w Szymbarku w Małopolsce.

 3. 1270prezydentmieszkaniowiec 21.04.2018

  Wyborcza ustawka Pawła Adamowicza - protest przeciwko faszyzmowi. Przyszło niewielu

  W Gdańsku manifestowano przeciwko nacjonalizmowi i faszyzmowi

 4. 1270mateuszmorawieckie 21.04.2018

  PiS pierwszym rządem, który spełni wszystkie swoje obietnice?

  Wąsik: rząd PiS jest na dobrej drodze, by zrealizować cały swój program

 5. Szydlo21042018 21.04.2018

  Piękne słowa Premier Szydło: polskie rodziny są kolebką polskości

  Polska rodzi się w polskich rodzinach, które są ostoją najważniejszych wartości; polskie rodziny są kolebką polskości - mówiła w sobotę w Przemyślu wicepremier Beata Szydło

 6. Niepelnosprawni21042018 21.04.2018

  Kuchciński podsumował propozycje Premiera ws niepełnosprawnych: Odważne

  Zapowiedziane przez premiera ustawowe propozycje wsparcia osób niepełnosprawnych są odważne, ale wymagają pracy - ocenił marszałek Sejmu Marek Kuchciński, który w sobotę odwiedził Żywiec (Śląskie). Dodał, że należy w tej sprawie działać roztropnie, ale bez zbędnej zwłoki

 7. TuskFlickr 21.04.2018

  Tusk trafi do sądu

  W poniedziałek od godz. 10 były premier Donald Tusk ma zeznawać jako świadek w warszawskim sądzie w procesie b. szefa KPRM Tomasza Arabskiego oraz czterech innych urzędników, w sprawie organizacji wizyty prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Katyniu 10 kwietnia 2010 r

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook