Jedynie prawda jest ciekawa


Daniels o antysemityzmie: zdecydowanie bezpieczniej czuję się w Warszawie niż w Paryżu

28.03.2018
Danielswpolsce
Daniels o antysemityzmie: zdecydowanie bezpieczniej czuję się w Warszawie niż w Paryżu

Mamy jednoznacznie do czynienia ze wzrostem nienawiści w sieci - ocenił w środę prezes fundacji From The Depths Jonny Daniels. Jego zdaniem problem ten jest związany zarówno z antysemityzmem, jak i z antypolonizmem.

Daniels pytany w telewizji wPolsce.pl, czy czuje się w Polsce bezpieczniej niż w innych krajach Europy Zachodniej, odparł: "zdecydowanie czuje się bezpieczniej w Warszawie niż w Paryżu, to jest pewne". - Natomiast też musimy spojrzeć na to, co tutaj się wydarzyło w ciągu ostatnich miesięcy - podkreślił prezes. Jego zdaniem widoczny jest wzrost nienawiści w sieci. Jak wskazał, ten problem związany jest zarówno z antysemityzmem, jak i z antypolonizmem.

Dopytywany o to, gdzie widzi tego przyczyny, Daniels ocenił, że "jest wiele powodów dla tego wzrostu antysemityzmu". - Największy problem, z którym mamy do czynienia, jest związany z nowelą ustawy o IPN - zaznaczył.

Według Danielsa "mamy do czynienia zarówno w Polsce z częścią społeczeństwa, która jest antysemicka, i w Izraelu z częścią społeczeństwa, która jest antypolska". "Dlatego ten dialog jest taki ważny" - dodał.

Wyraził pogląd, że nastawienia antysemickie i antypolskie opierają się na "niezrozumieniu i kłamstwach". - Musimy być szczerzy, jeśli chodzi o tę dobrą część historii i złą część historii i być otwarci na tę konwersację, która może nas jednoczyć - podkreślił.

Daniels stwierdził, że "kiedy jesteśmy szczerzy, jeśli chodzi o historię - tak samo, jeśli chodzi o historię Sprawiedliwych i historię szmalcowników - wtedy mamy szansę stworzyć lepszą przyszłość". Jak zaznaczył, "tak samo powinniśmy mówić o części Żydów, która brała udział w organizowaniu komunizmu po II wojnie światowej".

Podkreślił, że "musimy być prawdziwi w obliczu historii". - Tak samo, jak nie każdy Polak był szmalcownikiem i nie polował na Żydów, tak samo nie każdy Żyd był komunistą - powiedział.

Na początku marca w Jerozolimie doszło do pierwszego spotkania polskiego zespołu ds. dialogu prawno-historycznego z jego izraelskim odpowiednikiem. Zespoły Polski i Izraela powstały zgodnie z ustaleniami, jakie zapadły w rozmowie szefa polskiego rządu Mateusza Morawieckiego z premierem Izraela Benjaminem Netanjahu, do której doszło w związku z sytuacją wokół nowelizacji ustawy o IPN.

Nowelizacja ustawy o IPN weszła w życie 1 marca. Zakłada ona m.in., że każdy, kto publicznie i wbrew faktom przypisuje polskiemu narodowi lub państwu polskiemu odpowiedzialność lub współodpowiedzialność za zbrodnie popełnione przez III Rzeszę Niemiecką lub inne zbrodnie przeciwko ludzkości, pokojowi i zbrodnie wojenne, będzie podlegał karze grzywny lub pozbawienia wolności do lat trzech. Taka sama kara grozi za "rażące pomniejszanie odpowiedzialności rzeczywistych sprawców tych zbrodni". Nowela wywołała krytykę m.in. ze strony Izraela i USA.

Prezydent Andrzej Duda podpisał znowelizowaną ustawę 6 lutego, a następnie w trybie kontroli następczej skierował ją do Trybunału Konstytucyjnego. 

PAP

Warto poczytać

 1. petru09042018 19.07.2018

  Troje posłów z zakazem wjazdu na teren Sejmu

  Troje posłów - Ryszard Petru, Joanna Schmidt i Joanna Scheuring-Wielgus, którzy w środę uczestniczyli w zorganizowaniu transportu na teren Sejmu osobom postronnym, nie może wjeżdżać do parlamentu do końca bieżącego posiedzenia - poinformował dyrektor Centrum Informacyjne Sejmu Andrzej Grzegrzółka.

 2. weiss19072018 19.07.2018

  Szewach Weiss naprawdę obraził Polaków. Tłumaczenie nie pozostawia złudzeń

  W niedawno przeprowadzonym wywiadzie prof. Szewach Weiss wypowiadał się na temat relacji polsko-żydowskich w kontekście II wojny światowej. Jak donoszą angielskojęzyczne media, profesor miał oskarżyć polski rząd na uchodźstwie o mordowanie żydów.

 3. cba18072018 18.07.2018

  Przemysław M. zatrzymany przez CBA. Podejrzany o udział w grupie przestępczej wyłudzającej podatek VAT

  Dzięki wspólnej pracy CBA, ABW i Prokuratury Okręgowej w Zamościu zatrzymano dziś członków zorganizowanej grupy przestępczej, która w latach 2015-2016 działając wspólnie i w porozumieniu naraziła Skarb Państwa na straty sięgające blisko 7 milionów złotych

 4. mazurek09032018 18.07.2018

  To będzie najważniejsza komisja śledcza w tej kadencji. Znamy kandydatów PiS

  Kazimierz Smoliński, Małgorzata Janowska, Marcin Horała, Wojciech Murdzek, Andrzej Matusiewicz, zostaną zgłoszeni jako kandydaci PiS do komisji śledczej ds. VAT

 5. sejm180702018 18.07.2018

  Skandaliczne sceny. Tłum pod Sejmem zaatakował Kornela Morawieckiego!

  Protestujący w środę pod Sejmem chcieli uniemożliwić wyjście marszałkowi seniorowi Kornelowi Morawieckiemu

 6. rostowski18072018 18.07.2018

  Czas na trudne pytania. Rostowski przed komisją śledczą ds. Amber Gold

  W środę po godz. 10 sejmowa komisja śledcza rozpoczęła posiedzenie, na którym przesłuchuje b. ministra finansów w rządzie PO-PSL Jana Vincenta Rostowskiego.

 7. gersdorf03072018 18.07.2018

  Gersdorf: Jestem I prezesem SN do 2020 roku, nikt tego nie zmieni

  Jestem I prezesem Sądu Najwyższego do 2020 r., nikt tego nie zmieni, bo normy konstytucyjne są najważniejsze i nie można ich zmieniać zwykłymi ustawami – powiedziała dziennikarzom Małgorzata Gersdorf, która w środę przybyła do Sądu Najwyższego.

 8. sejm18072018 18.07.2018

  Rozpoczęło się trzydniowe posiedzenie sejmu. Czym zajmą się posłowie?

  Sejm, który w środę po godz. 9 rozpoczął trzydniowe posiedzenie, zajmie się projektem PiS zmian w Kodeksie wyborczym dotyczącym wyborów do PE, projektem dot. zmian w procedurze wyboru I prezesa SN oraz projektem zmian w Prawie o prokuraturze, w ustawie o SN oraz w ustawie o KRS.

Wiadomości ze świata

więcej
CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook