Jedynie prawda jest ciekawa


D. Tusk broni generałów podejrzewanych o współpracę z rosyjskimi służbami. „Byli wzorem honoru”

06.12.2017
donaldtusk06122017
D. Tusk broni generałów podejrzewanych o współpracę z rosyjskimi służbami. „Byli wzorem honoru”

Premier Donald Tusk postanowił wziąć w obronę generałów, których polskie służby podejrzewają o współpracę z rosyjskimi służbami. O aresztowanym przez Żandarmerię Wojskową generale Piotrze Pytlu, byłym szefie Służby Kontrwywiadu Wojskowego i o wezwanym na przesłuchanie generale Januszu Nosku, innym byłym szefie SKW, były premier napisał: - Byli i są wzorem odpowiedzialności, patriotyzmu i honoru.

Informacje o zatrzymaniu generała Pytla pojawiły się w środę rano w mediach społecznościowych. Jako pierwsza informację zamieściła żona generała, która napisała na Twitterze, że Żandarmeria Wojskowa aresztowała jej męża. W późniejszym czasie rzecznik Komendanta Głównego ŻW ppłk Artur Karpienko potwierdził te doniesienia.

Z informacji ujawnionych przez ŻW wynika też, że generał bryg. rez. Piotr Pytel, ma mieć zmieniony zarzut w śledztwie ws. współpracy SKW z rosyjską FSB.

- Wobec gen. Pytla jest prowadzone śledztwo, stawiane mu są zarzuty w związku z nielegalnym współdziałaniem z FSB – mówił minister Macierewicz w rozmowie z Polską Agencją Prasową. - Nie sądzę, żebyśmy mieli do czynienia z jakimiś działaniami, które wykraczają poza prowadzenie postępowania, związane ze stawianiem zarzutów - dodał.

Łukasz Łapczyński, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Warszawie powiedział, że do zatrzymania doszło na polecenie wydziału ds. wojskowych tej prokuratury. Dodał, że zatrzymany usłyszy zmieniony zarzut w śledztwie, w którym ma już status podejrzanego.  Na przesłuchanie został również wezwany były szef Służby Kontrwywiadu Wojskowego gen. Janusz Nosek. Łapczyński zaznaczył jednak, że - w przeciwieństwie do gen. Piotra Pytla - Janusz Nosek nie został zatrzymany, lecz zostało do niego skierowane wezwanie i „planowane są z nim czynności”.

Obu generałów postanowił niespodziewanie wziąć w obronę były premier Donald Tusk, który napisał na Twitterze:

Jestem dumny, że jako premier mogłem współpracować z generałami Pytlem i Noskiem. Byli i są wzorem odpowiedzialności, patriotyzmu i honoru.

Z czego wynika ten niespodziewany ruch byłego premiera? Jak można tłumaczyć obronę ludzi, którym zarzuca się współpracę z rosyjskimi służbami?  

Warto poczytać

 1. polska20062018 20.06.2018

  Komentarz po bramce Krychowiaka podbija Internet. Niesamowite emocje!

  Są takie wypowiedzi, pytania i monologi komentatorów sportowych, które wszyscy pamiętamy wyjątkowo długo.

 2. lgbt20062018 20.06.2018

  Naczelny Sąd Administracyjny podjął decyzję. Czy w Polsce można wpisać rodziców tej samej płci w akcie urodzenia dziecka?

  Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę na odmowę wpisu do ksiąg stanu cywilnego brytyjskiego aktu urodzenia dziecka, w którym jako rodzice widnieją dwie kobiety. Utrzymał tym samym wyrok uznający, iż w Polsce nie można w takim akcie wpisać rodziców tej samej płci.

 3. rydzyk20062018 20.06.2018

  Ktoś chce śmierci o. Rydzyka? Prokuratura prowadzi śledztwo

  Prokuratura Rejonowa Toruń Centrum-Zachód wszczęła postępowanie ws. nawoływania do zabójstwa założyciela Radia Maryja i TV Trwam o. Tadeusza Rydzyka - poinformowała w środę PAP szefowa toruńskiej prokuratury Judyta Głowacka.

 4. Trzaskowski20062018 20.06.2018

  O co chodzi Rafałowi Trzaskowskiemu? Dziwna niekonsekwencja kandydata PO na prezydenta Warszawy

  Wygląda na to, że Platforma Obywatelska próbuje różnymi sposobami przykryć kryzys wizerunkowy wywołany niezbyt przemyślaną wypowiedzią Rafała Trzaskowskiego o „zamrożeniu funduszy” unijnych na czas rządów PiS.

 5. cba-20062018 20.06.2018

  Zatrzymano 5 osób związanych z ustawianiem przetargów na wielomilionowe inwestycje

  Funkcjonariusze CBA z Bydgoszczy zatrzymali 5 osób związanych z ustawianiem przetargów. Grupa próbowała wpłynąć na inwestycje budowy dworca głównego w Olsztynie oraz modernizację Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Toruniu.

 6. 1270jarrekk 20.06.2018

  Jarosław Kaczyński wycofuje się z polityki? Rzeczniczka PiS komentuje

  Jarosław Kaczyński zamierza zrezygnować z funkcji prezesa partii Prawo i Sprawiedliwość i wycofać się z czynnego udziału w polityce?

 7. sylwester-chruszcz-20062018 20.06.2018

  Sylwester Chruszcz nie wierzy w samobójstwo brata "To był człowiek spełniony"

  Nikt z rodziny i znajomych nie wierzy w samobójstwo mojego brata - mówił w środę poseł Sylwester Chruszcz, brat zmarłego w maju głogowskiego radnego Pawła Chruszcza. "To był człowiek mocno zbudowany wewnętrznie" - podkreślił polityk koła poselskiego Wolni i Solidarni

 8. sejm-20062018 20.06.2018

  Kantar Public: PiS zyskuje, PO traci, Nowoczesna poza sejmem

  Gdyby wybory do Sejmu odbyły się w czerwcu, 41 proc. badanych wyrażających gotowość udziału w nich zagłosowałoby na PiS, a 20 proc. na PO; próg wyborczy przekroczyłyby też SLD (6 proc.) i Kukiz'15 (6 proc.) - wynika z sondażu Kantar Public

CS156fotoMINI

Czas Stefczyka 156/2018

PDF (8,87 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook