Jedynie prawda jest ciekawa

D. Tusk broni generałów podejrzewanych o współpracę z rosyjskimi służbami. „Byli wzorem honoru”

06.12.2017
donaldtusk06122017
D. Tusk broni generałów podejrzewanych o współpracę z rosyjskimi służbami. „Byli wzorem honoru”

Premier Donald Tusk postanowił wziąć w obronę generałów, których polskie służby podejrzewają o współpracę z rosyjskimi służbami. O aresztowanym przez Żandarmerię Wojskową generale Piotrze Pytlu, byłym szefie Służby Kontrwywiadu Wojskowego i o wezwanym na przesłuchanie generale Januszu Nosku, innym byłym szefie SKW, były premier napisał: - Byli i są wzorem odpowiedzialności, patriotyzmu i honoru.

Informacje o zatrzymaniu generała Pytla pojawiły się w środę rano w mediach społecznościowych. Jako pierwsza informację zamieściła żona generała, która napisała na Twitterze, że Żandarmeria Wojskowa aresztowała jej męża. W późniejszym czasie rzecznik Komendanta Głównego ŻW ppłk Artur Karpienko potwierdził te doniesienia.

Z informacji ujawnionych przez ŻW wynika też, że generał bryg. rez. Piotr Pytel, ma mieć zmieniony zarzut w śledztwie ws. współpracy SKW z rosyjską FSB.

- Wobec gen. Pytla jest prowadzone śledztwo, stawiane mu są zarzuty w związku z nielegalnym współdziałaniem z FSB – mówił minister Macierewicz w rozmowie z Polską Agencją Prasową. - Nie sądzę, żebyśmy mieli do czynienia z jakimiś działaniami, które wykraczają poza prowadzenie postępowania, związane ze stawianiem zarzutów - dodał.

Łukasz Łapczyński, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Warszawie powiedział, że do zatrzymania doszło na polecenie wydziału ds. wojskowych tej prokuratury. Dodał, że zatrzymany usłyszy zmieniony zarzut w śledztwie, w którym ma już status podejrzanego.  Na przesłuchanie został również wezwany były szef Służby Kontrwywiadu Wojskowego gen. Janusz Nosek. Łapczyński zaznaczył jednak, że - w przeciwieństwie do gen. Piotra Pytla - Janusz Nosek nie został zatrzymany, lecz zostało do niego skierowane wezwanie i „planowane są z nim czynności”.

Obu generałów postanowił niespodziewanie wziąć w obronę były premier Donald Tusk, który napisał na Twitterze:

Jestem dumny, że jako premier mogłem współpracować z generałami Pytlem i Noskiem. Byli i są wzorem odpowiedzialności, patriotyzmu i honoru.

Z czego wynika ten niespodziewany ruch byłego premiera? Jak można tłumaczyć obronę ludzi, którym zarzuca się współpracę z rosyjskimi służbami?  

Warto poczytać

 1. 1270kempa 14.12.2017

  Policja zatrzymała mężczyznę podejrzewanego o podpalenie biura Kempy

  Dolnośląscy policjanci zatrzymali 40-letniego mężczyznę, który jest podejrzewany o podpalenie biura poselskiego szefowej Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Beaty Kempy w Sycowie. Do podłożenia ognia doszło w nocy z poniedziałku na wtorek.

 2. 1270amwp 14.12.2017

  Antoni Macierewicz odpowiada Putinowi: Zamiast drwić i oskarżać Polskę, niech pozwoli na wyjaśnienie tragedii smoleńskiej

  Najwyższy czas, żeby władze rosyjskie spojrzały prawdzie w oczy i oddały Polsce bezprawnie przetrzymywany wrak Tu-154M, czarne skrzynki i inne fundamentalne dowody w sprawie katastrofy smoleńskiej - powiedział w czwartek szef MON Antoni Macierewicz.

 3. 1270matteusz 14.12.2017

  Morawiecki: uruchomienie art. 7 traktatu UE wobec Polski byłoby niesprawiedliwe

  Ewentualne uruchomienie art. 7 traktatu unijnego wobec Polski byłoby niesprawiedliwe - powiedział premier Mateusz Morawiecki na konferencji w Brukseli. Według niego Europa powinna być Europą suwerennych państw, które mają prawo do reformy sądownictwa.

 4. Caracal352sow-af-mil 14.12.2017

  PiS ostro o poprzedniej władzy: zamierzali kupić śmigłowce stare, drogie i awaryjne

  Nasi poprzednicy zamierzali kupić śmigłowce stare, drogie, całkowicie importowane i - jak się okazuje - awaryjne - powiedział w czwartek w Sejmie poseł PiS Artur Soboń. Posłowie PiS odnieśli się do doniesień medialnych dotyczących francuskich śmigłowców caracal

 5. Strzelecka14122017 14.12.2017

  IPN przeszuka katownię NKWD. Mogą znajdować się tam szczątki pomordowanych Polaków

  IPN, który przejął siedzibę dawnej katowni NKWD i UB na Pradze w Warszawie, podejmie na jej terenie poszukiwania szczątków ofiar zbrodni komunistycznych. To teren budynku przy ul. Strzeleckiej 8, w którego piwnicach mordowano żołnierzy podziemia niepodległościowego

CS150MINIfot

Czas Stefczyka 150/2017

PDF (4,60 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook