Jedynie prawda jest ciekawa


D. Tusk broni generałów podejrzewanych o współpracę z rosyjskimi służbami. „Byli wzorem honoru”

06.12.2017
donaldtusk06122017
D. Tusk broni generałów podejrzewanych o współpracę z rosyjskimi służbami. „Byli wzorem honoru”

Premier Donald Tusk postanowił wziąć w obronę generałów, których polskie służby podejrzewają o współpracę z rosyjskimi służbami. O aresztowanym przez Żandarmerię Wojskową generale Piotrze Pytlu, byłym szefie Służby Kontrwywiadu Wojskowego i o wezwanym na przesłuchanie generale Januszu Nosku, innym byłym szefie SKW, były premier napisał: - Byli i są wzorem odpowiedzialności, patriotyzmu i honoru.

Informacje o zatrzymaniu generała Pytla pojawiły się w środę rano w mediach społecznościowych. Jako pierwsza informację zamieściła żona generała, która napisała na Twitterze, że Żandarmeria Wojskowa aresztowała jej męża. W późniejszym czasie rzecznik Komendanta Głównego ŻW ppłk Artur Karpienko potwierdził te doniesienia.

Z informacji ujawnionych przez ŻW wynika też, że generał bryg. rez. Piotr Pytel, ma mieć zmieniony zarzut w śledztwie ws. współpracy SKW z rosyjską FSB.

- Wobec gen. Pytla jest prowadzone śledztwo, stawiane mu są zarzuty w związku z nielegalnym współdziałaniem z FSB – mówił minister Macierewicz w rozmowie z Polską Agencją Prasową. - Nie sądzę, żebyśmy mieli do czynienia z jakimiś działaniami, które wykraczają poza prowadzenie postępowania, związane ze stawianiem zarzutów - dodał.

Łukasz Łapczyński, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Warszawie powiedział, że do zatrzymania doszło na polecenie wydziału ds. wojskowych tej prokuratury. Dodał, że zatrzymany usłyszy zmieniony zarzut w śledztwie, w którym ma już status podejrzanego.  Na przesłuchanie został również wezwany były szef Służby Kontrwywiadu Wojskowego gen. Janusz Nosek. Łapczyński zaznaczył jednak, że - w przeciwieństwie do gen. Piotra Pytla - Janusz Nosek nie został zatrzymany, lecz zostało do niego skierowane wezwanie i „planowane są z nim czynności”.

Obu generałów postanowił niespodziewanie wziąć w obronę były premier Donald Tusk, który napisał na Twitterze:

Jestem dumny, że jako premier mogłem współpracować z generałami Pytlem i Noskiem. Byli i są wzorem odpowiedzialności, patriotyzmu i honoru.

Z czego wynika ten niespodziewany ruch byłego premiera? Jak można tłumaczyć obronę ludzi, którym zarzuca się współpracę z rosyjskimi służbami?  

Warto poczytać

 1. padbrusy20032018 20.03.2018

  Wzruszające słowa prezydenta Dudy. "W waszej tragedii są elementy, które można przekuć na dobro"

  Wierzę, że w tragedii, która was dotknęła, są elementy, które mogą zostać przekute na dobro, takie jak wielkie serce i pomoc, którą okazaliście sobie nawzajem, swoim gościom i harcerzom - powiedział prezydent Andrzej Duda we wtorek na spotkaniu z wolontariuszami w Brusach.

 2. Gowin20032018 20.03.2018

  Rząd przyjął reformę Gowina. Polskie uczelnie czeka prawdziwa rewolucja

  Rząd przyjął we wtorek projekt ustaw reformujących polskie uczelnie - poinformował we wtorek wicepremier, szef resortu nauki Jarosław Gowin. Dodał, że przyszłoroczne nakłady na naukę i szkolnictwo wyższe wzrosną o 3,7 mld zł

 3. Kolakowska20032018 20.03.2018

  Nawoływała by "to coś złapać i ogolić na łyso". Jest wyrok

  Zapadł wyrok w głośnej sprawie radnej Anny Kołakowskiej, pozwanej za słowa "trzeba to coś złapać i ogolić na łyso"

 4. Komisjaweryfikacyjna20032018 20.03.2018

  PILNE: Jest decyzja komisji weryfikacyjnej w sprawie nieruchomości przy Hożej!

  Komisja uchyliła decyzję Prezydenta Warszawy z dnia 3 stycznia 2008 roku oraz odmówiła ustanowienia prawa użytkowania wieczystego nieruchomości położonej na ulicy Hożej 23/25

 5. LisAndruszkiewicz 20.03.2018

  Według Lisa polską politykę zagraniczną prowadzi smarkateria. Mocna odpowiedź Andruszkiewicza!

  - Przyszłość nie należy do totalnych, lecz do nas - młodego patriotycznego pokolenia! - odpowiedział Adam Andruszkiewicz na agresywny felieton Tomasza Lisa w najnowszym "Newsweeku"

 6. Smolenskwrakwiki 20.03.2018

  Polska nie odzyska wraku Tupolewa? Niespodziewany problem

  Sytuacja z wrakiem tupolewa, który 10 kwietnia 2010 r. rozbił się pod Smoleńskiem, jest ciężka, w pewnym "zakleszczeniu" - ocenił szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski. Poinformował, że 10 kwietnia br. prezydent Andrzej Duda weźmie udział w odsłonięciu pomnika ofiar katastrofy

 7. Banderasobieplonie20032018 20.03.2018

  Narodowcy spalili wizerunki Bandery. Jest reakcja Ukrainy

  Ambasada Ukrainy w Polsce potępia manifestację zorganizowaną przez niektóre polskie organizacje nacjonalistyczne pod Ambasadą tego kraju w Warszawie - poinformowała w oświadczeniu zamieszczonym na swojej stronie internetowej Ambasada

 8. Nordstreamwiki 20.03.2018

  "Pozostaliśmy przy swoim". Polska twardo przeciw Nord Stream 2

  Kropla drąży skałę - powiedział szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski pytany o kwestię gazociągu Nord Stream2 i poniedziałkową rozmowę prezydenta Andrzeja Dudy z kanclerz Niemiec Angelą Merkel. "Rozmawialiśmy o Nord Stream 2, pozostaliśmy przy swoim" - dodał

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook