Jedynie prawda jest ciekawa


Czy rzeczywiście było spokojnie?

09.06.2012

Według oficjalnych informacji inauguracja Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej UEFA EURO 2012 przebiegła spokojnie. Ale we Wrocławiu Rosjanie pobili Polaków. Fundacja LEX NOSTRA zadaje pytania prokuratorowi generalnemu.

Na konferencji prasowej w Krajowym Centrum Medialnym w Warszawie minister Joanna Mucha podsumowała pierwszy dzień mistrzostw Europy w piłce nożnej. Próżno było czekać na informacje o wrocławskim incydencie.

„W całej Polsce stwierdzono tylko 16 naruszeń porządku i 314 interwencji medycznych" - powiedziała Mucha. "Zdecydowana większość tych interwencji to były interwencje bardzo drobne, związane z omdleniem, z otarciem, czyli naprawdę drobiazgi" - dodała.

Zdaniem minister sportu pierwszy dzień Euro pod względem organizacyjnym był udany. Mucha zastrzegła jednocześnie, że "oczywiście zdarzyło się kilka zdarzeń drobnych", ale były na bieżąco monitorowane. "Ogromna skala wydarzenia, ogromna skala uczestniczących w tych wydarzeniach kibiców. Mimo to ten dzień należy uznać za bezpieczny" - powiedziała Mucha.

"Wczorajszy dzień: sportowo - 1:1, organizacyjnie - 1:0" - wtórował jej prezes spółki PL.2012 Marcin Herra. "Bardzo mi było przyjemnie usłyszeć od Martina Kallena, dyrektora ze strony UEFA, że to było jedno z najlepszych otwarć, jakie zdarzyło się w historii UEFA, jeśli chodzi o stadion, ale także jeśli chodzi o całą organizację. Pierwszy dzień turniejowy jest zawsze najtrudniejszy dla wszystkich, a naprawdę wczoraj bardzo dobrze wszystko zagrało" - powiedział Herra.

Odnosząc się do zagadnień związanych z transportem, Mucha przyznała, że w piątek ze względu na długi weekend, organizatorzy mieli łatwiej, a kolejne dni meczowe w Warszawie mogą się wiązać z większymi wyzwaniami. W piątek w stolicy organizatorzy mieli problem z pociągami. "Zablokowała nam się stacja Śródmieście. To było związane z zaciąganiem hamulców bezpieczeństwa. (...) Transport (zastępczy - PAP) został dla 15 tys. osób podstawiony na przystanku Stadion" - powiedziała Mucha. Oceniła, że mimo kilkudziesięciominutowego opóźnienia, udało się dość sprawnie rozładować sytuację.

Jak relacjonowała minister sportu, w Warszawie i Wrocławiu kibice sprawnie wchodzili i wychodzili ze stadionów. Stadion Narodowy opróżnił się w ciągu 35 minut od zakończenia meczu, a stadion we Wrocławiu - w ciągu 42 minut.

Do nieprzewidzianych zdarzeń doszło w piątek na autostradach. Na A4, którą jechali kibice Czescy na mecz z Rosją we Wrocławiu, awarię miały terminale płatnicze, a na A2 - zderzyły się dwa busy, w tym jeden radiowóz. W obu przypadkach, korzystając z "Polish Guide", organizatorzy turnieju wysyłali do kibiców sms-y z powiadomieniami o sytuacji.

Rosjanie pobili Polaków


A jednak, jak donosi niezalezna.pl za "Gazetą Polską", po meczu Czechy – Rosja, na stadionie we Wrocławiu, rosyjscy kibice brutalnie pobili kilku ochroniarzy oraz stewardów UEFA. Napastnicy zachowywali się bardzo agresywnie. Rosjanie kopali Polaków po twarzach i atakowali pracowników ochrony oraz stewardów UEFA, którzy znajdowali się w pobliżu.

Cała sytuacja miała miejsce tuż przed wejściem na trybuny wrocławskiego stadionu. Ochroniarze zostali przewiezieni do szpitala; po przebadaniu wypuszczono pobitych mężczyzn do domów.

Policja poszukuje sprawców bójki, którzy uciekli, zanim funkcjonariusze dotarli na miejsce. Trwa też wyjaśnianie przyczyn całego zajścia.

Wiceprezydent powierdza

Dopiero w sobotę w południe wiceprezydent Wrocławia Michał Janicki, pinformował na konferencji prasowej, że w trakcie piątkowych imprez doszło do kilku incydentów z udziałem kibiców. Jeden, z udziałem czterech Rosjan, miał miejsce we wrocławskiej restauracji, w której kibice pobili się. Jeden z nich trafił do szpitala; po opatrzeniu ran został wypuszczony. Wszyscy czterej trafili do policyjnego
aresztu.

Drugi incydent z udziałem Rosjan miał miejsce na Stadionie Miejskim tuż po tym, jak na płytę boiska upadła raca. Stadionowi stewardzi próbowali interweniować i doszło do przepychanki między nimi a rosyjskimi kibicami. W wyniku awantury jeden ze stewardów wymagał opatrzenia medycznego. Policja analizuje monitoring w celu zidentyfikowania agresywnych kibiców.

Fundacja LEX NOSTRA pyta

Fundacja LEX NOSTRA informuje media, że skierowała w tej sprawie pismo do Andrzeja Seremeta - Prokuratora Generalnego następującej treści:

Szanowny Panie Prokuratorze
Fundacja LEX NOSTRA zadeklarowała pomoc prawną w nagłych zdarzeniach świadczoną kibicom, w tym również zagranicznym.
Niemniej jednak z całą stanowczością potępiamy i będziemy potępiać ich agresywne zachowania.
W związku a powyższym proszę o udzielenie informacji czy znany jest prokuraturze fakt dotkliwego pobicia polskiej obsługi EURO 2012 przez osoby posługujące się językiem rosyjskim i rosyjskimi flagami państwowymi w dniu meczu Rosja – Czechy rozgrywanego we Wrocławiu ?
Powyższe zdarzenie dokumentuje powszechnie dostępne nagranie video:
http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=C7D0fNtIdW0
Mając na uwadze treść nagrania pytam się: Czy prokuratura wszczęła w tej sprawie postępowanie i czy poleciła policji zabezpieczenie materiału dowodowego ?
Uważamy, iż tylko zdecydowane działania organów prokuratury mające na celu ukaranie przestępców zapobiegnie ewentualnym niepokojom społecznym i antagonizmom o podłożu narodowościowym, tym bardziej, iż nie jest – na podstawie materiału video – przesądzone, że czynów kryminalnych dopuścili się obywatele Rosji, choć na to wskazuje język rosyjski słyszany w tle, rosyjskie flagi państwowe, oraz okoliczności zdarzenia.
Jeszcze raz podkreślam, iż w powyższy materiał video pokazuje napadnięcie i katowanie POLSKIEJ OBSŁUGI EURO 2012, a nie bójkę pseudokibiców, tak więc żądamy ustalenia i ścigania sprawców – bez względu na ich narodowość !
Jednocześnie uprzejmie informuję, iż Kancelaria LEX NOSTRA jest zdecydowana zapewnić POKRZYWDZONYM pomoc prawną. Koszty tej pomocy opłaci Fundacja LEX NOSTRA.


Maciej Lisowski
dyrektor Fundacji LEX NOSTRA


PAP, niezalezna.pl, Fundacja LEX NOSTRA

czytaj też:

Czarnecki: Rosjanie biją we Wrocławiu

Zobacz film z zajścia: http://vod.gazetapolska.pl/1875-rosjanie-brutalnie-pobili-polakow

Warto poczytać

 1. 1270andrewdudin 26.04.2018

  Prezydent: postęp cywilizacyjny kluczowy w budowaniu przyszłości Polski

  Obecnie piszemy nowy rozdział w dziejach Polski, budujemy jej przyszłość na kolejne stulecie, a postęp cywilizacyjny jest kluczowym elementem tego procesu - napisał prezydent Andrzej Duda w liście do Federacji Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych Naczelnej Organizacji Technicznej.

 2. 1270moraiweckipm 26.04.2018

  Morawiecki: Polska powinna być centralnym hubem dla gazu amerykańskiego

  Polska otwiera ramiona dla dostawców gazu ze Stanów Zjednoczonych i chciałaby być centralnym hubem dla gazu amerykańskiego na Europę Środkową - mówił w czwartek premier Mateusz Morawiecki podczas polsko-amerykańskiego szczytu gospodarczego.

 3. 1270rafalskamin 26.04.2018

  Rząd przyjął projekt podwyższający rentę socjalną dla osób niepełnosprawnych

  Rząd przyjął projekt ustawy o podwyższeniu renty socjalnej dla osób niepełnosprawnych, do wysokości minimalnej renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy; świadczenie wzrośnie z 865,03 zł do 1029,80 zł. Nowe przepisy mają wejść w życie 1 września, z mocą od 1 czerwca 2018 r.

 4. 1270schetynmapoasm 26.04.2018

  Schetyna: możemy wygrać wybory w 10-14 największych miastach

  Przewodniczący PO Grzegorz Schetyna ocenił w czwartek, że koalicja tworzona przez jego ugrupowanie i Nowoczesną może wygrać wybory samorządowe w 10-14 największych miastach. Jestem optymistycznie nastawiony po liście kandydatów, którą przedstawił PiS - dodał.

 5. 1270kaczoreknansa 26.04.2018

  Znamy kandydatów PiS na prezydentów miast wojewódzkich. Są mocne nazwiska

  Małgorzata Wassermann, Patryk Jaki i Kacper Płażyński - to chyba najmocniejsze nazwiska wśród zaprezentowanych przez PiS kandydatów na prezydentów miast wojewódzkich

 6. 1270szydlowa 26.04.2018

  Szydło: zaproponuję rządowi pomoc dla rodziców Alfiego Evansa

  Wicepremier Beata Szydło zapowiedziała, że zaproponuje w czwartek Radzie Ministrów pomoc dla rodziców niespełna dwuletniego Alfiego Evansa, który decyzją brytyjskiego sądu został odłączony od aparatury podtrzymującej życie. W jej ocenie "cywilizacja śmierci zaczyna zwyciężać".

 7. Westerplatte 25.04.2018

  Wojna o Westerplatte. Kto odpowiada za bałagan w miejscu uświęconym krwią Polaków?

  Zaczęło się niespełna tydzień temu od wpisu Pawła Adamowicza na Facebooku: – Urząd Miejski w Gdańsku odwiedził protegowany ministra w asyście kamer TVP - napisał prezydent Gdańska

 8. MagdalenaZukFB 25.04.2018

  Jej śmierć wstrząsnęła Polską. Jest raport śledczych z Egiptu

  Prokuratura prowadząca śledztwo ws. śmierci w Egipcie 27-letniej Magdaleny Żuk otrzymała od tamtejszych organów ścigania odpowiedź w ramach pomocy prawnej - poinformowała PAP w środę Prokuratura Krajowa. W związku z tym polskie śledztwo będzie przedłużone

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook