Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Czy rzeczywiście było spokojnie?

09.06.2012

Według oficjalnych informacji inauguracja Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej UEFA EURO 2012 przebiegła spokojnie. Ale we Wrocławiu Rosjanie pobili Polaków. Fundacja LEX NOSTRA zadaje pytania prokuratorowi generalnemu.

Na konferencji prasowej w Krajowym Centrum Medialnym w Warszawie minister Joanna Mucha podsumowała pierwszy dzień mistrzostw Europy w piłce nożnej. Próżno było czekać na informacje o wrocławskim incydencie.

„W całej Polsce stwierdzono tylko 16 naruszeń porządku i 314 interwencji medycznych" - powiedziała Mucha. "Zdecydowana większość tych interwencji to były interwencje bardzo drobne, związane z omdleniem, z otarciem, czyli naprawdę drobiazgi" - dodała.

Zdaniem minister sportu pierwszy dzień Euro pod względem organizacyjnym był udany. Mucha zastrzegła jednocześnie, że "oczywiście zdarzyło się kilka zdarzeń drobnych", ale były na bieżąco monitorowane. "Ogromna skala wydarzenia, ogromna skala uczestniczących w tych wydarzeniach kibiców. Mimo to ten dzień należy uznać za bezpieczny" - powiedziała Mucha.

"Wczorajszy dzień: sportowo - 1:1, organizacyjnie - 1:0" - wtórował jej prezes spółki PL.2012 Marcin Herra. "Bardzo mi było przyjemnie usłyszeć od Martina Kallena, dyrektora ze strony UEFA, że to było jedno z najlepszych otwarć, jakie zdarzyło się w historii UEFA, jeśli chodzi o stadion, ale także jeśli chodzi o całą organizację. Pierwszy dzień turniejowy jest zawsze najtrudniejszy dla wszystkich, a naprawdę wczoraj bardzo dobrze wszystko zagrało" - powiedział Herra.

Odnosząc się do zagadnień związanych z transportem, Mucha przyznała, że w piątek ze względu na długi weekend, organizatorzy mieli łatwiej, a kolejne dni meczowe w Warszawie mogą się wiązać z większymi wyzwaniami. W piątek w stolicy organizatorzy mieli problem z pociągami. "Zablokowała nam się stacja Śródmieście. To było związane z zaciąganiem hamulców bezpieczeństwa. (...) Transport (zastępczy - PAP) został dla 15 tys. osób podstawiony na przystanku Stadion" - powiedziała Mucha. Oceniła, że mimo kilkudziesięciominutowego opóźnienia, udało się dość sprawnie rozładować sytuację.

Jak relacjonowała minister sportu, w Warszawie i Wrocławiu kibice sprawnie wchodzili i wychodzili ze stadionów. Stadion Narodowy opróżnił się w ciągu 35 minut od zakończenia meczu, a stadion we Wrocławiu - w ciągu 42 minut.

Do nieprzewidzianych zdarzeń doszło w piątek na autostradach. Na A4, którą jechali kibice Czescy na mecz z Rosją we Wrocławiu, awarię miały terminale płatnicze, a na A2 - zderzyły się dwa busy, w tym jeden radiowóz. W obu przypadkach, korzystając z "Polish Guide", organizatorzy turnieju wysyłali do kibiców sms-y z powiadomieniami o sytuacji.

Rosjanie pobili Polaków


A jednak, jak donosi niezalezna.pl za "Gazetą Polską", po meczu Czechy – Rosja, na stadionie we Wrocławiu, rosyjscy kibice brutalnie pobili kilku ochroniarzy oraz stewardów UEFA. Napastnicy zachowywali się bardzo agresywnie. Rosjanie kopali Polaków po twarzach i atakowali pracowników ochrony oraz stewardów UEFA, którzy znajdowali się w pobliżu.

Cała sytuacja miała miejsce tuż przed wejściem na trybuny wrocławskiego stadionu. Ochroniarze zostali przewiezieni do szpitala; po przebadaniu wypuszczono pobitych mężczyzn do domów.

Policja poszukuje sprawców bójki, którzy uciekli, zanim funkcjonariusze dotarli na miejsce. Trwa też wyjaśnianie przyczyn całego zajścia.

Wiceprezydent powierdza

Dopiero w sobotę w południe wiceprezydent Wrocławia Michał Janicki, pinformował na konferencji prasowej, że w trakcie piątkowych imprez doszło do kilku incydentów z udziałem kibiców. Jeden, z udziałem czterech Rosjan, miał miejsce we wrocławskiej restauracji, w której kibice pobili się. Jeden z nich trafił do szpitala; po opatrzeniu ran został wypuszczony. Wszyscy czterej trafili do policyjnego
aresztu.

Drugi incydent z udziałem Rosjan miał miejsce na Stadionie Miejskim tuż po tym, jak na płytę boiska upadła raca. Stadionowi stewardzi próbowali interweniować i doszło do przepychanki między nimi a rosyjskimi kibicami. W wyniku awantury jeden ze stewardów wymagał opatrzenia medycznego. Policja analizuje monitoring w celu zidentyfikowania agresywnych kibiców.

Fundacja LEX NOSTRA pyta

Fundacja LEX NOSTRA informuje media, że skierowała w tej sprawie pismo do Andrzeja Seremeta - Prokuratora Generalnego następującej treści:

Szanowny Panie Prokuratorze
Fundacja LEX NOSTRA zadeklarowała pomoc prawną w nagłych zdarzeniach świadczoną kibicom, w tym również zagranicznym.
Niemniej jednak z całą stanowczością potępiamy i będziemy potępiać ich agresywne zachowania.
W związku a powyższym proszę o udzielenie informacji czy znany jest prokuraturze fakt dotkliwego pobicia polskiej obsługi EURO 2012 przez osoby posługujące się językiem rosyjskim i rosyjskimi flagami państwowymi w dniu meczu Rosja – Czechy rozgrywanego we Wrocławiu ?
Powyższe zdarzenie dokumentuje powszechnie dostępne nagranie video:
http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=C7D0fNtIdW0
Mając na uwadze treść nagrania pytam się: Czy prokuratura wszczęła w tej sprawie postępowanie i czy poleciła policji zabezpieczenie materiału dowodowego ?
Uważamy, iż tylko zdecydowane działania organów prokuratury mające na celu ukaranie przestępców zapobiegnie ewentualnym niepokojom społecznym i antagonizmom o podłożu narodowościowym, tym bardziej, iż nie jest – na podstawie materiału video – przesądzone, że czynów kryminalnych dopuścili się obywatele Rosji, choć na to wskazuje język rosyjski słyszany w tle, rosyjskie flagi państwowe, oraz okoliczności zdarzenia.
Jeszcze raz podkreślam, iż w powyższy materiał video pokazuje napadnięcie i katowanie POLSKIEJ OBSŁUGI EURO 2012, a nie bójkę pseudokibiców, tak więc żądamy ustalenia i ścigania sprawców – bez względu na ich narodowość !
Jednocześnie uprzejmie informuję, iż Kancelaria LEX NOSTRA jest zdecydowana zapewnić POKRZYWDZONYM pomoc prawną. Koszty tej pomocy opłaci Fundacja LEX NOSTRA.


Maciej Lisowski
dyrektor Fundacji LEX NOSTRA


PAP, niezalezna.pl, Fundacja LEX NOSTRA

czytaj też:

Czarnecki: Rosjanie biją we Wrocławiu

Zobacz film z zajścia: http://vod.gazetapolska.pl/1875-rosjanie-brutalnie-pobili-polakow

Słowa kluczowe:

mistrzostwa

,

sport

,

kibice

,

bójka

Warto poczytać

 1. brzeskawikipediaSI 21.10.2016

  Wyjaśnią śmierć Jolanty Brzeskiej?

  Wydział Spraw Wewnętrznych Prokuratury Krajowej wszczął śledztwo ws. niedopełnienia obowiązków przez warszawskich policjantów i prokuratorów, którzy mieli nieprawidłowo prowadzić i nadzorować śledztwo ws. śmierci Jolanty Brzeskiej.

 2. mid-16a21057 21.10.2016

  Szokujące ustalenia komisji Berczyńskiego

  „Tezy komisji MAK nie znajdują potwierdzenia, była to nieudolna próba zatuszowania prawdziwej winy katastrofy”.

 3. mid-16a21012stf 21.10.2016

  Sejm jednomyślnie za ochroną dzieci

  "Dobro dziecka jest wartością chronioną konstytucyjnie" – przypomniał Andrzej Dera, przedstawiając prezydencki projekt ws. zaostrzenia kar za przestępstwa wobec dzieci.

 4. krzysztofkwiatkowski 21.10.2016

  Kwiatkowski bez immunitetu

  Posłowie w głosowaniu zdecydowali o uchyleniu immunitetu prezesowi Najwyższej Izby Kontroli Krzysztofowi Kwiatkowskiemu. "Za" głosowało 409 posłów.

 5. carac-st 21.10.2016

  Przetarg na śmigłowce pod lupą CBA

  CBA analizuje zawiadomienie dot. możliwych nieprawidłowości przy przetargu na śmigłowce dla polskiej armii złożone przez posła PiS Michała Dworczyka; potem podejmie kontrolę w tej sprawie.

 6. mid-16a21011 21.10.2016

  PO chce komisji śledczej ws. Caracali

  "Niczego się nie boimy, wszystko na stół chcemy wyłożyć i chcemy o tym wszystkim rozmawiać na komisji śledczej".

 7. ec183c522d0244a28910420090869fe7 20.10.2016

  Rafalska o pracy zespołu „Za życiem”

  "Zespół 'Za życiem' pracuje bardzo intensywnie, ale nie chcemy mówić o wypracowanych rozwiązaniach, zanim nie zostaną one zaakceptowane przez panią premier".

CS136MINIfoto

Czas Stefczyka 136/2016

PDF (7,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook